Şimdi Ara

Yeni Peugeot 308 (2014 sonrası - Ana Konu) (1095. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar: ele.elec.eng.
1 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 13 Misafir (3 Mobil) - 10 Masaüstü4 Mobil
5 sn
30.227
Cevap
294
Favori
1.548.067
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
43 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 10931094109510961097
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Kısmetse ilerleyen dönemlerde otomatik bir araç alma düşüncesi içindeyim ve bu sebeple araştırmalar yapıyorum. Çift kavramalı şanzımanların arıza riski ve sonrasındaki tamir maliyeti sebebiyle gönlüm tork konvertörlü şanzımana sahip bir araç almak.

Yaptığım araştırmalar neticesinde tercihleri ikiye indirdim. Biri Opel Astra K, diğeri Peugeot 308.
    Bu iki aracı uzun dönem kullanıp yorumlayabilecek arkadaşların fikirleri benim için çok önemli.

Özellikle yol konforu ve trim sesleri konusuna takık biriyim. Astra forumlarını uzun zamandır takipteyim ve konfor, trim sesi açısından şikayetçi olan birçok kullanıcı mevcut. Lakin şu anda kullandığım araba 2012 model Focus 3 sedan. Yol konforu bazen çok rahatsızlık vermekte. Trim sesleri konusu da aynı durumda malesef.

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler..
  • cankut1907 C kullanıcısına yanıt
    hocam yol konforu iyi, araç yolcuları yormuyor. Trim sesi bu seviye her araçta olur, 308 dede vardır, benim aracımda şuan için (10 bin km. de) yok ama olmayacağı anlamına gelmez tabi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cankut1907

Arkadaşlar herkese selamlar,

Kısmetse ilerleyen dönemlerde otomatik bir araç alma düşüncesi içindeyim ve bu sebeple araştırmalar yapıyorum. Çift kavramalı şanzımanların arıza riski ve sonrasındaki tamir maliyeti sebebiyle gönlüm tork konvertörlü şanzımana sahip bir araç almak.

Yaptığım araştırmalar neticesinde tercihleri ikiye indirdim. Biri Opel Astra K, diğeri Peugeot 308.
    Bu iki aracı uzun dönem kullanıp yorumlayabilecek arkadaşların fikirleri benim için çok önemli.

Özellikle yol konforu ve trim sesleri konusuna takık biriyim. Astra forumlarını uzun zamandır takipteyim ve konfor, trim sesi açısından şikayetçi olan birçok kullanıcı mevcut. Lakin şu anda kullandığım araba 2012 model Focus 3 sedan. Yol konforu bazen çok rahatsızlık vermekte. Trim sesleri konusu da aynı durumda malesef.

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler..
    Şirketimizde 170 bin Km den fazla oldu. Araç hala son derece sıkı duruyor.

Normal şartlarda 100K civarında araç değiştiririz ama 308 den son derece memnun olduğumuz için kullanmaya devam ediyoruz.

Araçta hala ciddi bir trim sesi yok. Kolçak arada bir titriyor sadece. O da kolunuzu üstüne koymuşsanız sorun yaratmıyor.

Ön takım orjinal. Sıkıntısız kullanıyoruz.

En ciddi onarım olarak 150 bin civarında triger ve devirdaim değiştirdik.
    Bunun dışında ciddi bir bakım gerekmedi.

Servis olarak da Euro Repar lara gidiyoruz. Orjinal parça kullanılıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• dendesox D kullanıcısına yanıt
    Zaten benim için önemli olan süspansiyon sertliği Hocam. Trim sesi olsa bile bir şekilde çözülür ama aracın gerginliği, yoldaki şerit boyalarını olduğu gibi hissettirmesi, kısa çukurlarda pat küt etmesi, bozuk yollarda hoplama zıplama şeklindeki durumlar benim için can sıkıcı. 2012 model Focus sedan kullanıyorum ve bu saydığım durumlardan rahatsızım. Mesela Opel Astra için sert diyorlar. Birinden 308 denk getirirsem 1 2 gün kullanıp anlıcam.Benim Focusla kıyaslıcam ama öyle bir şansım yok tabi :D
  • IronHasan kullanıcısına yanıt
    Peki daha önce Focus kullanma şansınız oldu mu hiç Hocam? Yol konforu olarak ikisini mukayese edebilecek kadar uzun kullanma durumunuz olur mu? Ayrıca diğer bilgiler için de çok teşekkür ederim.
  • cankut1907 C kullanıcısına yanıt
    Ben uzun yolda yolcuları yormadığını söylemek istemiştim. Süspansiyon konforu için japon ve kore araçları daha iyi diye biliyorum, 308 in süspansiyonları pek yumuşak sayılmaz. Araç kiralayıp kendiniz deneyimlerseniz en doğrusunu yaparsınız. Benim tahminim söylediğiniz anlamda 308 den pek memnun kalmayacağınız yönünde. Kullandığınız focustan en önemli artısı araç içi gürültü seviyesinin düşüklüğü olur. Abimde 2011 model corolla var, onun aracı süspansiyon konforu olarak çok daha iyi hissettiriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dendesox -- 25 Haziran 2019; 22:34:17 >
  • dendesox D kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz gibi aracı kiralayıp kullanmak ve sonrasında karar vermek en mantıklı yol olur. Zaten seçeneklerim çok az Hocam. Sedan kesinlikle düşünmüyorum. Çift kavramalı oto şanzımana da uzağım. Gönlümde tork konvertörlü şanzımana sahip yakışıklı bir hb almak var. Bu kriterler ışığında kalan iki araç 308 ve Astra K.
    Astra için gergin bir araç olduğu ve trim konusunda sıkıntılı olduğunu forumda sıkça gördüm. Gönlümde yatan 308. Bakalım bazı şeylerden feragat edicez gibi görünüyor. Olmadı biraz daha nazik kullanırım hoplayıp zıplamayız :)

• 308 dizel otomatiği uzun süreli kullanan veya golf astra hb ile kıyasladığında tavsiye eden var mı?Bi alman arabasındaki ağırlık tokluk hissi bu araçta var mı?Daha önce 307 kullandım.Sorunlu ve kalite algısı düşük bir arabaydı.90'dan sonra içeri yol teker motor derken hayvan gibi ses alıyordu
    Hemen hemen aynı paraları vereceksem dizel olmak kaydıyla alman astra hb mi yoksa önyargıyla bakılan pejo markasının 308ini mi tercih etmeliyim ort. 4-7 yıl arası kullanım için?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smartboy38 -- 25 Haziran 2019; 18:31:15 >
  • quote:

Peki daha önce Focus kullanma şansınız oldu mu hiç Hocam? Yol konforu olarak ikisini mukayese edebilecek kadar uzun kullanma durumunuz olur mu? Ayrıca diğer bilgiler için de çok teşekkür ederim.
    Kısa süreler Focus kullandım. O nedenle az bilgiyle doğru bir kıyas yapamam.

• smartboy38 S kullanıcısına yanıt
    Hocam çılgınlar gibi bu ikilemin içindeyim
    Astra mı 308 mi Astra mı 308 mi diyip duruyorum. Bakalım nereye varacak bu işin sonu

Hocam forumda bir arkadaş vardı, önce 308 i vardı, sattı golf aldı, sonra satıp tekrar 308 aldı. Nicki aklıma gelmiyor. O, golfün daha kaliteli ve konforlu bir araç olduğunu söylüyordu. Fiyat performans olarak 308 i beğeniyordu. Bu kadar hatırlayabiliyorum.

• quote:

Astra mı 308 mi Astra mı 308 mi diyip duruyorum. Bakalım nereye varacak bu işin sonu
    3-4 yaşında 2.el dizel az kullanılmış 308 ile astra arasında önemli fiyat farkı yok.308e opel veya Wosvagen logosu koysalar gözümü kapatıp alırım.Ama marka algısı öne çıkıyor burda alman işi ile fransız işi önyargısı işte.Hatasız araba yok gerçi.Galiba 2sine de binip şöyle bi 15er dakika sürüp yüksek hızlara çıkıp arabanın yalıtımına motor tepkisine bizzat bakıp kaportayı iç aksamları elle kontrol edip bizzat kalite kontrol yapıp hangisi içine daha çok sinerse ona karar vermek daha doğru olur.Yoksa kafalar daha çok karışacak.Astra zaten kendini kanıtlamış marka.308 de oldukça beğenilen,genel olarak basit sorunları,kalitesinin ve özellikle dizeldeki sorunsuzluğunun yanında göz ardı edilebilir gibi duruyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smartboy38 -- 26 Haziran 2019; 2:5:2 >

• quote:

Orijinalden alıntı: dendesox

Hocam forumda bir arkadaş vardı, önce 308 i vardı, sattı golf aldı, sonra satıp tekrar 308 aldı. Nicki aklıma gelmiyor. O, golfün daha kaliteli ve konforlu bir araç olduğunu söylüyordu. Fiyat performans olarak 308 i beğeniyordu. Bu kadar hatırlayabiliyorum.
    Golf zaten golf tartışmaya gerek yok.TC'deki golf algısını bilmeyen yok.Zurnanın zırt dediği yer de burası zaten.308deki özellilkleri golfle benzetme yapıldığında arada çok ciddi fiyat farkı var.2003 model 307 kullanımımla 2015-2016 model 308i kıyaslayarak markaya önyargıyla bakmam ne kadar mantıklı tabi orası ayrı.Gerçi burdaki yorumlar,youtube inceleme videoları derken fiyat performans açısından 308 tam alınası kalitede bir araç gibi duruyor.İnşallah pişman etmez.

• quote:

Sirket aracim olarak astra j station wagon 1.6 136 beygir sport donanim arac kullandim. 3 yil 115 bin km yaptim. Bircol araci 3 er yaklasik 150 bim km sirket araci llarak kullandim. Sahsi aracim 308 1.2 otomatik. Oncede 2 ayri 307 aracimiz oldu ve 3 er yil kullandik, otomatik benzinli. 307 lerden sonra 208 otomatik sifir aldik ve 2.5 yil kullandik.

Kullandigim araclar icinde astra kadar sorun cikaran olmadi. Toplam serviste kalma suresi 3 yilda en az 50 gundur .. bu sebeple diger araclari 140-150 binde teslim ederken astrayi 115 binde teslim ettim. Yani arizasindan, serviste kalmasindan km yapamadim. Opel servisleri kullamdigim markalar arasindaki en kotu, en bilgisizidir. Cikan sorunlar; frenlerin tutmamasi, hareket halinde direksiyom hatalari ve direksiyonum asiri yumusamasi, turbo arizasi vs. vs.. sirf bu yuzden ne sifir ne 2. El hic bir opel araca bakmiyorum.

2 ayri 307'yi 3 yil, 208 'i 2.5 yil, 308'de eylulde 3 yili dolduracak. Hic birinde sorun yasamadim. Hele peugeot servis gordugum en iyi servislerdendir. Ben demeden direksiyon asinmis diye degistirdiler. Dimlat edince asinan yerler azda olsa vardi. Bem demeden bujileri degistirdiler. Ben demeden kapi kilitlerinin ikisinde geri cagirma varmis, degistirdiler. Randevusuz gittigimde mutlaka ilgilendiler. Yikamacinin tazzikli suyu kali fitillerini zedelemisti 208'de goturdum hemen garantiden degistirdiler.

Simdi araci satsammi diye dusunuyorum. Otv ve kdv sifirlansin diye derneklerin istekleri var. Satarsam buyuk ihtimalle 3008 veya 5008 alirim. Yok almazsam mercedes yada bmw. Yoksa vw dahil benzer markalardan almam.

Sirf alsat yapayim diye heveslendim, kiralama sirketinden 2015 dizel otomatik passat comfortline aldim. Sahibindem sitesine gore piyasasi 130 bindi. 125 e cok rahat satarim diyorum. 3 ayda 118.5 a satana kadar canim cikti. İlk denememdi bir dahada yapmam zaten.

Sozum ozu bem gayet memnunum. Bazen buradaki ve face az da olsa sorunlari okuyorum. Diger markalardakiler cok daha fazla.

Su an sirket aracim 1.5 yildir megane 4 sedan dizel otomatik touch. 308 ve megane otomatik vitesleri kiyaslanmaz bile. Edc kotu. Kararsizligini gectim. Ani hizlanmam gerektigi durumlarsa araba boşa gecmis gibi devir artiyor ama hizlanmiyor. 2 kerede vites kutusu arizasi verdi. Su an 65 binde, titreme basladi. Muhtemelen baski balatadandir. Hem megame 4 sedani hem 308 i kullaniyorum. Genislik disinda megane'in daha iyi oldugu bir taraf yok.

Hocam hem 308i hemde Astrayı henüz kullanmadım ama ikisini de bayiye gidip minimum yarım saat her tarafını mıncıklayarak inceledim. Şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki 308 deki kalite algısı daha iyi. Astra nın kapı içlerini, vites bölümü tasarımını ve kullanilan malzemeyi pek beğenmedim. Mesela Astra da piano black olan yerlere ne zaman parmağımı hafifçe bastırsam çıtır çıtır sesler geldi. Muhtemelen parke taşlı yolda delirtir beni. Ama Astra nın arka diz mesafesi muazzamdı mesela. Benim sedan focustan çok daha genişti. 308 cephesi daha dar ama arkada eşim ve oğlum olacağı için bu belirleyici bir kriter değil. Neticede her iki araca da rahatça sığıyorlar. 308 in bagajı çok iyi. Oğlum henüz 20 günlük olduğu için bebek arabası vs daha rahat sığar diye düşünüyorum. Ben zaten herşeyi kafada oturttum bir tek şu konfor mevzusu kaldı. Eğer o da kabul edebileceğim seviyelerde ise gönlüm 308 den yana.

• gokselelkn kullanıcısına yanıt
    Hocam bu konuyu nerdeyse baştan sona kadar okudum. 308 tasarım olarak hep ilgimi çeken bir araçtı ama motor mekanik şanzıman vs hiç bilgim yoktu. Velhasıl araştırmaya başladım. Forumda mekanik bir sorunla karşılaşanı pek bulamadım ve bu da beni çok mutlu etti :)
    İzlemediğim test videosu kalmadı diyebilirim. Sonuçta dedim ki bu araba bana göre.
    Zaten hiçbir markaya karşı herhangi bir ön yargım yok. Alman, amerikan, fransız, italyan, koreli farketmez. Yeterki sorunları minimum düzeyde olsun, beni arabadan soğutmasın.

• quote:

Hocam hem 308i hemde Astrayı henüz kullanmadım ama ikisini de bayiye gidip minimum yarım saat her tarafını mıncıklayarak inceledim. Şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki 308 deki kalite algısı daha iyi. Astra nın kapı içlerini, vites bölümü tasarımını ve kullanilan malzemeyi pek beğenmedim. Mesela Astra da piano black olan yerlere ne zaman parmağımı hafifçe bastırsam çıtır çıtır sesler geldi. Muhtemelen parke taşlı yolda delirtir beni. Ama Astra nın arka diz mesafesi muazzamdı mesela. Benim sedan focustan çok daha genişti. 308 cephesi daha dar ama arkada eşim ve oğlum olacağı için bu belirleyici bir kriter değil. Neticede her iki araca da rahatça sığıyorlar. 308 in bagajı çok iyi. Oğlum henüz 20 günlük olduğu için bebek arabası vs daha rahat sığar diye düşünüyorum. Ben zaten herşeyi kafada oturttum bir tek şu konfor mevzusu kaldı. Eğer o da kabul edebileceğim seviyelerde ise gönlüm 308 den yana.
    Geçen aylarda galeride 308in koltuğuna oturup bi kolaçan ettim ben de gayet diri ve tok duruyor kalite ve sadelik algısı da çok hoştu.Bütçeyi ortaya koyup ihtiyaçları ve istekleri göz önüne aldığımızda aynı şekilde hep astra ile 308 arasında insan gidip geliyor.Ben de o kadar inceleme videoları ve yorumlardan sonra 308'e kafam tam yatıyor aslında.Öyle ciddi mekanik arızası yolda bırakacak bir sorunu yok.Sınıf standartlarına bakıldığında golften astradan pek aşağı kalır yanı yok.EAT6 şanzımanla da daha sorun yaşayana şahit olmadım.Arka diz kısmı da belki sedan kadar olmasa da çok uzun boylular dışında ciddi sorun yaşatmıyor.Keşke 2.el temiz 308 dizeller 90-100 bin civarı değil de daha uygun olsa diyor insan ama piyasa böyle yapacak birşey de yok.Kışa doğru sahibinden.com'dan sabah sağ tarafından kalkıp dizel otm.308(allure)ini uygun fiyata satan bulursam gidip araca expertiz yaptırıp alıp,orta ve uzun vadeli kullanımda kendi deneyimlerimi buradakilere yardımcı olmak için paylaşırım.

• quote:

Zaten benim için önemli olan süspansiyon sertliği Hocam. Trim sesi olsa bile bir şekilde çözülür ama aracın gerginliği, yoldaki şerit boyalarını olduğu gibi hissettirmesi, kısa çukurlarda pat küt etmesi, bozuk yollarda hoplama zıplama şeklindeki durumlar benim için can sıkıcı. 2012 model Focus sedan kullanıyorum ve bu saydığım durumlardan rahatsızım. Mesela Opel Astra için sert diyorlar. Birinden 308 denk getirirsem 1 2 gün kullanıp anlıcam.Benim Focusla kıyaslıcam ama öyle bir şansım yok tabi :D
    Hocam selamlar.Bahsettiğiniz süspansiyon konforu benim de takıntılı bir şekilde önemsediğim bir konu.Hatta sırf bu yüzden kaç defa araç değiştirmişliğim var.

308 çok yumuşak bir araç sayılmaz.Ancak araç bozuk yollarda ciddi anlamda tok hissettiriyor, en azından can çekişiyor hissi vermiyor diyebilirim.Fakat eğer süspansiyon konusu sizin için çok önemli ise kompakt segmentte konfor şampiyonunun yeni civic sedan olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.308 ve civici art arda defalarca kullandım.Civic bariz şekilde daha konforlu.Fakat sessizlik olarak 308 daha iyi.Bu arada daha önceden megane 4, leon mk3, golf mk7 ye sahip olup kısa sayılmayacak süreler boyunca tecrübe ettim.Hiçbiri civic seviyesinde konfora sahip değil.Civic D sınıfına yakın bir konfor sunuyor.

Yazdıklarım civic reklamı gibi olmuş olabilir ama fiyat donanım konfor vs değerlendirildiğinde ben 308 i daha başarılı buluyorum.

O kadar aynı şeyleri düşünüyoruz ki gel bi sarılıp ağlayalım

• kancello K kullanıcısına yanıt
    Selamlar Hocam,

Civic 'in konfor konusunda gayet iyi durumda olduğunu bi arkadaşım söylemişti. Ama ses yalıtımı olarak pek memnun kalmamış. Zaten sedan bir araç kesinlikle tercihlerim arasında değil hocam. Tek kriterim tork konvertörlü şanzımana sahip bir hb araç. Doğal olarak iki seçenek var. 308 ve Astra..

Bu ikisi arasında bir tercih yapicam ve bu yüksek ihtimalle 308 olucak.

• 
Sayfa: önceki 10931094109510961097
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.