Şimdi Ara

Yeni nesil Intel Core işlemcilerde 8 çekirdek dönemi başlıyor (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
1
Favori
1.324
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bakınız oyun konsolunda dahi 4k çözünürlük görünmeye ve uygulanmaya başladı ki bu durum pcde oyun oynayanlar açısından oldukça tartışmalı bir süreç. bu 4k olayı belki pc nin seviyesinde değil ancak ps5 gibi bir konsolun net şekilde 4k yı vereceği düşünülebilir. bunu da minumum belki 10/10 12/12 gibi işlemcilerle yapacağa benziyor.

7700 8700 gibi 4/8 6/12 işlemciler şu an için 4k adına anlamlı değil. zira 4k da bunlar i3 veya r3 seviyesindeki işlemcilerle neredeyse aynı sonucu üretiyor. bu açıdan bu işlemcilerin 4k adına anlamlı üst seviye olabilmesi için en azından 8/8 gibi bir yapılanma ile konsol seviyesinde düşünülmesi lazım.

bana göre konsol vs(versus) pc ve 4k denirse 7700 8700 - 1700-1800x gibi karşılaşmalar aynı sonuçla neticelenecek halde.

......................

söylemek istediğim şey şu; mevcut dönemde 4k yı bir şekilde ekrana taşıyan bir oyun tecrübesi varken piyasaya çıkan işlemciler bir şekilde geçiş dönemi işlemcisi gibi düşünülebilir.

bu nedenle 7700-8700 gibi işlemcilerle muadili zen işlemciler aslında i7 9... veya zen2 veya bunların dahi bir tık ötesi adına geçiş dönemine benziyor.

4k oyun deneyimi bir şekilde masada ve kullanılabiliyor iken bunu pcde konforla sunmak ve pahalı ekipmanının getirisi adına en az 60-75 fps lik cpu-gpu ikilileri satın alınabilir seviyede olmalı. şu anki cpu-gpu ikilileri bu açıdan alınabilir ve isteneni verebilir nitelikte değil gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 29 Kasım 2017; 14:28:15 >

• iyi ki x299 sistem toplamışım. z370 almaya çıktım eve x299 ile döndüm. çünkü 9700k kesinlikle z370 ile birlikte sunulmayacak ve yeni anakart chipseti ile sunulacak. x299 da önüm açık. 7820x zaten şuan fazla fazla herşeye yetiyor. kafam atar gider 7920x alırım. daha da kafam atar gider 7980XE alırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mageji

iyi ki x299 sistem toplamışım. z370 almaya çıktım eve x299 ile döndüm. çünkü 9700k kesinlikle z370 ile birlikte sunulmayacak ve yeni anakart chipseti ile sunulacak. x299 da önüm açık. 7820x zaten şuan fazla fazla herşeye yetiyor. kafam atar gider 7920x alırım. daha da kafam atar gider 7980XE alırım.

Siz her kafanız attığında yeni işlemci alıyorsanız size kimse yetişemez. 8700k alan kişi en az 4 yıl işlemci değiştirmez zaten. Ryzen bile alsa 4 yıl sonra çipset değişir zaten.

He ben kapitalizmin kölesiyim her yeni modele sazan gibi atlamam lazım, her ay çıksa almak zorundayım diyorsanız yapacak bir şey yok. =)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • K E N kullanıcısına yanıt
    benim orada vurgulamak istediğim tek chipset de birden çok işlemci olanağının olmasıydı ama dikkatli okumadığınız için atlamışsınız. evet yeri gelir kafam atarsa aynı chipset de bir üst işlemciye geçebilirim anlamında.
    8700k alan zaten orada kalacak. 9700k almak isteyen yeniden anakart değiştirecek ve 9700k da kalacak. ama x299 alan adam ileride çok çekirdekli uygulamalar arttıkça daha çok verim almak isterse aynı platformu destekleyen bir üst işlemciye geçebilecek. 18 çekirdek 36 işlek işlemciye kadar yolu var anlamınaydı o yazım.
  • Vay arkadaş Ryzen bir çıktı, Intel nasıl gaza bastı. Helal olsun vay AMD...

• quote:

benim orada vurgulamak istediğim tek chipset de birden çok işlemci olanağının olmasıydı ama dikkatli okumadığınız için atlamışsınız. evet yeri gelir kafam atarsa aynı chipset de bir üst işlemciye geçebilirim anlamında.
    8700k alan zaten orada kalacak. 9700k almak isteyen yeniden anakart değiştirecek ve 9700k da kalacak. ama x299 alan adam ileride çok çekirdekli uygulamalar arttıkça daha çok verim almak isterse aynı platformu destekleyen bir üst işlemciye geçebilecek. 18 çekirdek 36 işlek işlemciye kadar yolu var anlamınaydı o yazım.

Tam olarak hangi işlemciye geçmeyi düşünüyorsun onu merak ediyorum? Senin kullandığın işlemcinin sadece bir üstündekinin fiyatı 4600 tl civarı.Diğerlerini söylemek bile istemiyorum.X299 sistemi sen iş odaklı aldıysan ona lafım yok.İş odaklı alıp arada oyunda oynarım diyorsan tamam ama oyun odaklı x299 a yapılan yatırım çöp ölü yatırımdır.X370 zaten 9 serisi işlemcileride destekleyecek.Bu anakartı alan her türlü isterse 9 serisinden işlemcide alabilecek.Hadi oldu yaa desteklemedi diyelim.Zaten chpset olarak 6-12 bir işlemci mevcut.Bu işlemciye sahip olan bir kişinin 8-16 işlemciye geçmesi keyfi kederdir.Yani şunu demek istiyorum senin bir işlemci üste çıkmak için harcayacağın parayla zaten z390 anakart ve işlemci update rahatça yapılır.Kişinin cebinde parasıda kalır.Bakın tekrar diyorum acelesi olmayan elinde 10-12 ay idare edecek iyi işlemcisi olan zaten 9 serisini beklesin.Şu an ne desem boş 2018 ortalama temmuz ağustos gibi herşey kesinleşmiş olacak zaten.Fanatiklik yapacam diye şebekliğe döndüren amd fanboylarını yeniden göreceğim o zaman.Ryzen işlemcilerin o zamanda güncel çok çekirdek destekli oyunlarda nasıl döküldüğünü yeniden şahit olacaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: -MoDeStUs-

quote:

Tam olarak hangi işlemciye geçmeyi düşünüyorsun onu merak ediyorum? Senin kullandığın işlemcinin sadece bir üstündekinin fiyatı 4600 tl civarı.Diğerlerini söylemek bile istemiyorum.X299 sistemi sen iş odaklı aldıysan ona lafım yok.İş odaklı alıp arada oyunda oynarım diyorsan tamam ama oyun odaklı x299 a yapılan yatırım çöp ölü yatırımdır.X370 zaten 9 serisi işlemcileride destekleyecek.Bu anakartı alan her türlü isterse 9 serisinden işlemcide alabilecek.Hadi oldu yaa desteklemedi diyelim.Zaten chpset olarak 6-12 bir işlemci mevcut.Bu işlemciye sahip olan bir kişinin 8-16 işlemciye geçmesi keyfi kederdir.Yani şunu demek istiyorum senin bir işlemci üste çıkmak için harcayacağın parayla zaten z390 anakart ve işlemci update rahatça yapılır.Kişinin cebinde parasıda kalır.Bakın tekrar diyorum acelesi olmayan elinde 10-12 ay idare edecek iyi işlemcisi olan zaten 9 serisini beklesin.Şu an ne desem boş 2018 ortalama temmuz ağustos gibi herşey kesinleşmiş olacak zaten.Fanatiklik yapacam diye şebekliğe döndüren amd fanboylarını yeniden göreceğim o zaman.Ryzen işlemcilerin o zamanda güncel çok çekirdek destekli oyunlarda nasıl döküldüğünü yeniden şahit olacaz.

Güzel kardeşim sen hiç su animasyonunu işlemci üzerinden aldın mı? Bak bendeki ryzen 8/16 direk %80 oluyor. Umarım yazdığım şeyin ne anlama geldiğini anlamışsındır? Herhangi bir gerçekçi bina yıkılması ya da su animasyonu onu geçtim yağmur ve rüzgar efekti bile 8/16 ihtiyacının temelini oluşturur. Sen sanıyorsunki sahneleri bomboş oyunlar hala böyle gidecek? Neden böyle gitsin? Bir sebebi var mı? Mesela bana şunu açıklayabilir misin? 5ghz ötesi için yapılacak birşey var mı? Mesela 2 kat güç için 10 ghz işlemci için bir tarih veriliyor mu? Böyle birşey mümkün mü? Mümkün değil tabi. İşlemcilerdeki gelişim yıllardır paralel olarak devam eder. Çekirdek sayısı artar. Bu çekirdek artışının oyunlara yansıyamama nedenlerinin baş sorumlusuda 4/8 kurgusunu 5 senedir piyasaya direttiren inteldir. Oyun yapımcılarının suçu yok. Baş sorumlu intel. 16 izlek için yapılacak herhangi bir oyunda 4/8 kurgusu neredeyse yarı yarıya performans vereceği için önümüzdeki yaz 8/16 lık intel işlemci geliyor. Render için gelmiyor. oyun için geliyor. Render işlemcisi artık 16/32 threadripper ya da intel tarafındaki tepe modeller. Bir uyanın artık. Oyunlarda gerçekçilikle alakası olmayan animasyonlar ve paramatreler izlemekten sıkılmadınız mı? İşlerin gerçekçiliğe dönmesi paralel işlem gücünden geçiyor. ya da daha kalabalık serverlarda oynamak yine işlem gücü ile mümükün. Herşey yüksek fps değil. Ps5 konsolu 8/16 lık ryzen ile 4k çözünürlükte 30-60 fps de ne yapcak sanıyorsunuz? o işlemci öyle uyuyacak mı mesela? Nasıl dolacak o işlemci? Daha gerçekçi fiziklerle ve etkileşim ile.

Oyun sektörnün bir sonraki hedefi
    -Daha kalabalık serverlar sahneler
    -Düşük fps hedefi ile yapılacak oyunlarda ise gerçekçi fizikler

Bilgisayar sektöründe işlemci ve ekran kartları sonuna kadar her zaman kullanılmıştır. Şu an 22/44 işlemcilerin ya da16/32 işlemcilerin oyun yapım hedefinin dışında olması çekirdek sayısı değil 1000$ üstü olan fiyatlarıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vamp -- 29 Kasım 2017; 19:54:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: John Greer

Giriş,orta,yüksek,amiral gemisi sıfatları üretici firma tarafından belirlenir ve HİÇ BİR ZAMAN bu değişmez(tabii eski şeylerin başında "zamanının" takısı getirilerek)

Örnek:

Samsung galaxy note 2:Zamanında amiral gemisiydi,şimdi giriş seviyesi performans veriyor AMA kimse giriş seviyesi demiyor,zamanında amiral gemisiydi diyor

AMD FX-9590:FX serisinin amiral gemisi,şimdi kimse ona giriş seviyesi demez çünkü ESKİ İLE YENİYİ PERFORMANS İLE KIYASLAYIP ESKİYE SINFLANDIRMA YAPAMAZSIN

R7 1800X DA,2700K DA,PHENOM II X6 1100T DE HER ZAMAN AMİRAL GEMİSİ OLARAK KALACAK,PERFORMANSLARI YENİ MODELLERİN GİRİŞ SEVİYESİNDE PERFORMANS VERSE BİLE

note 2 j serisi çöplerini hala cebinden çıkarır.

• Düşünsenize 8 çekirdekli celeron geliyormuş :)) vay ki ne vay.

• Bu nesildeki 6/12 çekirdekli i7 saçmaydı zaten. İ5ler i3ler ne olacak acaba

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Ben konuya çok fransız kalmışım. Hala elimde i5 3570k var. Bu işlemci beni daha ne kadar götürür acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ALBAY

Ben konuya çok fransız kalmışım. Hala elimde i5 3570k var. Bu işlemci beni daha ne kadar götürür acaba?

Senin kullanma biçime kalmış.Single oyunlarda daha bir süre rahatça kullanabilirsin.5-6 serisi intel i5 ler ryzen5 lerle aynı performansta.İşin içine oc girdiğinde intel öne geçiyor.Zaten bf3 dönemi itibariyle dediğimiz gibi 4 ocore 4 threadsler multide tıkanmaya başlamıştı.Bu yüzden önerim hep i7 üzerine olmuştur bu tarz oyunlar için.İlerde sıkıntı yaşarsan anakartın desteklediği i7 işlemciye geçersin.
  • quote:

quote:

Ben konuya çok fransız kalmışım. Hala elimde i5 3570k var. Bu işlemci beni daha ne kadar götürür acaba?

Senin kullanma biçime kalmış.Single oyunlarda daha bir süre rahatça kullanabilirsin.5-6 serisi intel i5 ler ryzen5 lerle aynı performansta.İşin içine oc girdiğinde intel öne geçiyor.Zaten bf3 dönemi itibariyle dediğimiz gibi 4 ocore 4 threadsler multide tıkanmaya başlamıştı.Bu yüzden önerim hep i7 üzerine olmuştur bu tarz oyunlar için.İlerde sıkıntı yaşarsan anakartın desteklediği i7 işlemciye geçersin.

Çok fazla oyun oynamıyorum hele multi ile hiç işim olmadı. Son oynadığım oyunlar COD WW2 - Battlefield 1 ve GTA5. İşlemci kaynaklı hiçbir sıkıntı yaşamadım. Sanırım dediğiniz gibi uzun bir süre daha götürür gibi bu işlemci.

• donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    İki cümlede bir kendinle çelişiyorsun.
    Fukara edebiyatı yapmıyorum; 4000+ DDR4 alıp tek izlekten çalışan ya da zaman eşlerliği esnasında gecikme yapmadan yüksek performansa ulaşması gereken - battlefield 1 çok oyunculu oyun seansı gibi - programlarda alan alsın hakkını vererek kullansın âmennâ, ama çöpmatiklerin devri bitmezmiş gibi çeldirici laflar etmeyin. Aynılarını nice işlemciler için dediniz, aynı şekilde nice işlemciyi mazide bıraktınız.
    O yüzden, size "Broadwell-E çıkalı bir sene olmuşken fişi çekildi, duydunuz mu?" dediğimde, elinizdeki yatırımın tedavülü ne zaman geçiyor ki diye kendi kendinize sessizce sorgulamanızı öneririm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tahir40

Olay şu, 2700K'dan beri performans adına hiç bi yenilik sunmayan, rekabet olmayınca 6 sene aynı eşeği allayıp pullayıp kakalayan Intel; AMD bol çekirdek daha ucuz daha güçlü işlemciler üretince Intel de can havliyle ikişer çekirdek yamalayıp 8000 serisini sürdü. Yanında her sene sözde yeni çipset ve daha pahalı anakart itelemeceye devam.

Hay ağzın bal yesin.

Bunu bu adamlara anlatamıyoruz.

Adamlar 15 FPS fark için en az 600 TL'lik anakart + soğutucu masrafına giriyorlar.

Intel'de hala çarpan kilidi bir lüks yaa!

AMD Ryzen 2 ile OC desteğini giriş seviyesine getirmiş olsa Intel sittin sene rekabet edemez.

(A320'lerden bahsetmiyorum.)
  • quote:

quote:

Yalanın bu kadarı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

İki cümlede bir kendinle çelişiyorsun.
    Fukara edebiyatı yapmıyorum; 4000+ DDR4 alıp tek izlekten çalışan ya da zaman eşlerliği esnasında gecikme yapmadan yüksek performansa ulaşması gereken - battlefield 1 çok oyunculu oyun seansı gibi - programlarda alan alsın hakkını vererek kullansın âmennâ, ama çöpmatiklerin devri bitmezmiş gibi çeldirici laflar etmeyin. Aynılarını nice işlemciler için dediniz, aynı şekilde nice işlemciyi mazide bıraktınız.
    O yüzden, size "Broadwell-E çıkalı bir sene olmuşken fişi çekildi, duydunuz mu?" dediğimde, elinizdeki yatırımın tedavülü ne zaman geçiyor ki diye kendi kendinize sessizce sorgulamanızı öneririm.

Bunu intel'in 4.nesil işlemcilerinden tokat yiyen ryzen işlemcileri destekleyen mete can mı söylüyor?

Çer çöp dediğiniz işlemciler hala dimdik ayakta, bir zamanlar çok övdüğünüz fx 83xx serileri ne alemde?

Zen 2 çıktığında ryzen'lerinde akıbeti o yöne gidecek. Kendinizi kandırmaktan vazgeçin artık. İntel'in çıkardığı hiçbir işlemci kimseyi 1-2 yılda ortada bırakmamıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 30 Kasım 2017; 22:55:15 >

• donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    Cehâletine nizâm getirmek adına şöyle bir açıklama getireyim;

• Senin 'üstün' zannettiğin Core mimarileri ringbus destekliyordu(yeni i9'lar komple mesh mimarili) ve ne yazık ki yeni işlemciler AMD'den %20 ayar yiyorlar -istersen Intel'in kendi sunum değerlerine göz at,

• Ringbus, küçük olduğu ölçüde düşük veriyolu gecikmesiyle performansı yukarı taşıyor; dolayısıyla ya büyük veriyolu ve önbellek olacak, ya da diğeri - diğerinin neden büyük işlemcilere evrilemeyeceği nedeniyle Intel'in yegâne kazancını kaybetmek pahasına yeni bir üst seri çıkardığı ortada(ringbus'lı 15-20MB Broadwell-E'yi yenilemek için sene bekleyemediler, yeni serideki ringbus sınırı da 12MB yani daha düşük),

• Ben kesinlikle Intel işlemcilere 'çöp' demiyorum, bunu derken sizin gibilere ayna tutuyorum çünkü dengi AMD işlemcilere bir kere bile olsun hakkını iade etmiyorsunuz.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.