Şimdi Ara

Yeni laptobumdaki ethernet problemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
2.029
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar yeni laptop aldım fakat ethernette kopmalar yaşıyorum aniden kopuyor tanımlanıyor... internet yok diyor 1 dk sonra felan geliyor ama bu sorun kendini çok tekrarlamaya başladı ethernet kopuyor geri geliyor. kabloyu çıkarıp takınca geliyor birde. kabloda sorun oldugunu düşünmüyorum masaüstü bilgisayarımda sıkıntı olmuyordu.

• Ethernet sürücüsünü güncellemeyi dene. Sorun varsa düzeltecektir. Ayrıca sorun hem kablolu hem kablosuz şekilde mi oluyor yoksa sadece kablo takılı olunca mı?

Her ne şekilde olursa olsun öncelikle ikisinin de sürücüsünü güncelleyin. Yeni almış bile olsanız güncel sürücüsü olma ihtimali yüksek. Üreticisinin kendi sitesinden ve laptop modeliyle yüklemeye özen gösterin.

Buna rağmen devam ederse ve onun dışında kullandığınız sadece bahsettiğiniz masaüstü bilgisayar ise onun yerel ip adresi sabit olabilir o yüzden başka cihaz bağlayınca modem atıyor olabilir. Ya onu da otomatiğe alırsınız ya da laptopa da sabit ip adresi verirsiniz öyle denersiniz bir de.
  • ettaL kullanıcısına yanıt
    Bütün sürücüler güncel sanırım hocam. kendileri usb yollamıştı(monster) onun içindeki tüm driverları yükledim.

Sadece kablo takınca oluyor wifi da sorun yok ama benim odamdan iyi çekmiyor.

Ip adresi otomatikte şuan ama ip verincede aynı sorun devam ediyor. Masaüstünü kullanmıyorum eskiden kullanıyordum.

Teşekkürler.
  • ztealth kullanıcısına yanıt
    Öncelikle USB sürücüsündekiler de eski olabilir. Denemekten zarar gelmez şu durumda.

Ayrıca bilgisayarına yüklü bir hotspotshield programı ya da onun gibi bir program var mı? Varsa kaldırıp kontrol eder misin bağlantını?

Ya da denemememişsen eğer sağ alttan Bağlantı simgesini sağ tıklayıp (kabloyla bağlı iken) sorunları gider der misin ne hata verecek.
    En güncel driveri yükledim sorun devam etmekte.

Vpn programı kullanmıyorum.

Dediğinizi yaptım şu hataları veriyor Yeni laptobumdaki ethernet problemi

Not: bazen hataları tek tek veriyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ztealth -- 30 Haziran 2017; 21:57:52 >
    Pekala sorun muhtemelen Modemle alakalı.

IP adresi otomatik olarak ayarlı diye söylemişsin. Modem arayüzüne girip LAN ayarlarına oradan da DHCP'ye bakar mısın devrede mi diye? Etkin mi yani. Şu anda yaşadığını gösterdiğin uyarıların temeli DHCP sunucusuyla alakalı duruyor.

Bu ayarları bulamazsan, eğer bir ADSL modem kullanıyorsan kurulumu tekrar yapabileceğini düşünüyorsan fabrika ayarlarını dönmeni tavsiye ederim.
    Fiber modemlerde fabrika ayarları sonra sadece wifi gibi ayarları tekrar yapmak gerektiği için onda fabrika ayarları işi daha basit.

Fakat bunları yapmadan öncelikle modem üzerinde DHCP ile ilgili ayarların nasıl onu görmek isterim.
    Hocam interneti 3 kat kullandığımızdan sıfırlama şansım yok modem bende olmasına rağmen fakat ayarları şöyle atıyım ben pek anlamıyorum

Yeni laptobumdaki ethernet problemi

Sorun modemde ise eski bilgisayarımda neden sorun çıkarmıyordu ? sorun laptopta olabilirmi acaba
    Elbetteki laptopta da olabilir malesef anlamak için aynı kablo ile evde başka bir cihazı bağlayarak denemeniz olacaktı ama sanırım bu imkan yok.

Şimdi modem marka modelinden anladığıma göre sizin varsayılan ağ geçidiniz 192.168.2.1 ben size örnek verirken hep 192.168.1.1 olarak vermiştim. Merak ettiğim bilgisayara statik ip verirken hangisini yazarak veriyordunuz?
    Yani demek istediğim statik ip verirken bilgisayara 1-20 arasında bir adres vermediniz değil mi? 192.168.2.3/4/5/6/7/8-19 gibi.

Cihazınızın DHCP sunucusu ip başlangıcı 192.168.2.20 olarak ayarlı. Yani modeme bağlanan her cihaz sonu 20 ve üstü ip alacak şekilde ayarlı.

Bu ayarları hiç değiştirmeden önce bilgisayarınıza statik ip adresi olarak 192.168.2.55 yani sonu 20den büyük olan bir rakam verin.
    Ayarlarınız şu şekilde olsun:

Ip adresi: 192.168.2.50
    Alt ağ meskesi: 255.255.255.0
    varsayılan ağ geçidi: 192.168.2.1

Bu şekilde de olmazsa eğer bilgisayarınızı otomatik ip almaya ayarlayın tekrar ve resmini koyduğunuz sayfada Düzenle seçeneğine girerek oradan
    Başlangıç Ip Adresi yazan yeri 192.168.2.20 değil de 192.168.2.2 olarak değiştirin.
    Kiralama süresi 3600 olarak görünüyor. Yani modem açık kaldığı sürece, modeme bağlanan cihazlar 1 saat boyunca modemin size verdiği ip adresini kullanır. Siz o 3600 saniyeyi 0 olarak yapın ki süre sınırı olmasın.

Yani ayarlar şu şekilde olacak:

Başlangıç ip adresi : 192.168.2.2
    Bitiş ip adresi: 192.168.2.254
    Ağ maskesi : 255.255.255.0
    Gateway adresi: 192.168.2.1
    Kiralama süresi: 0
    DNS adresi: 192.168.2.1

Ayarlar bu şekilde olduktan sonra kaydet deyin. Bağlanabilirliğinizi ve internetinizi test edin.

Hadi diyelim bunlar da işe yaramadı.

Kablosuz üzerinden sorunsuz bağlanabildiğiniz için internete girememe durumu olmayacaktır. Sorun bilgisayarınızın ethernet aygıtıyla veya sürücüleriyle ilgili olduğunu varsayarsak eğer aygıt yöneticisinden ethernet aygıtını sağ tık ile kaldır deyip karşınıza gelecek olan ekranda altta yer alan "Bu cihazın sürücü yazılımını sil" seçeneğini de işaretleyip tamam deyin. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve sürücü baştan kurulabilsin.

Bu denemelerden sonra da duruma göre yazışmaya devam edebiliriz.
    Eğer elinizde kullanılmayan bir modem olsaydı evinize kadar gelen ağ kablosu ile sorunu halledebilirdik. Bu da aklınıza olsun.

Hocam dediklerinizi yaptım internet gitti suan mobil internetten giriyorum.

Modemi sifirlamak zorunda kaldim ama yinede internetim gelmedi ne kablosuz ne kablolu bağlanabiliyorum.

Modem arayüzünede giremiyorum.

Edit: sanirim resetliyememişim eski haline döndü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ztealth -- 2 Temmuz 2017; 1:33:16 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Modemi fabrika ayarlarına dönderseniz bile kullanıcı adı ve şifre vs otomatik tanımlanır üzerinde. Sadece kablosuz yapılandırmasını baştan yapmak gerekir yani adı ve şifresini.

Dediklerimden hangisini yaptınız ? Hepsini ayrı ayrı denediniz mi yani?
    valla dediklerinizin hepsini yaptım internet komple gitti
    hocam sorun hala cözülmedi ve artık ethernet kablosunu cıkarıp taktıgımdada düzelmiyor. modemi kapatıp açınca bazen düzeliyor bazende kafasına göre düzeliyor.
    Aygıt Yöneticisinden Ethernet Bağdaştırıcısını kaldır deyin ve sürücüleriyle birlikte kaldır seçeneğini işaretleyin. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve otomatik kurulacaktır sürücüler. Eğer otomatik olarak yüklemez ise aygıt yöneticisinde ! işaretli olarak görünürse ya da ! işaretli ethetnet denetleyicisi görünüyorsa sağ tık ile sürücüyü kendim seçeceğimi işaretleyerek size gelen usb sürücünün içindeki sürücüyle kurmaya çalışın. Bakalım ne gibi bir sonuç verecek.
  • modemin ethernet sorunu olma ihtimali düşük, cunku ethernet çipten çalışır fakat laptop ta sürücüsü ve windows 'un ayarları da var, sorun olma ihtimali daha yüksek. düşük ihtimal fakat kabloda da sorun olabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.