Şimdi Ara

Yeni çıkan kanuna göre bakaya kalmak (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
526
Cevap
17
Favori
200.872
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    bu anlattığın olayı tıpa tıp bende yaşadım. bakaya kaldığım için yuksek lisanstan sonraki 1 yıllık tecil hakkımı kullandırtmadılar.yogun cabalarım sonucu bilgili bir memur sorunu çözebileceğini söyledi. bu kapsamda niye bakaya kaldığım la ilgili yazılı ifademi aldı ve mahkeme sürecini başlattı. ifade alımıyla birlikte 1 yıllık tecil hakkımı kullandırabileceğini söyledi ve bunu yaptı. sonuçta istediğim oldu ve 1 yıllık tecili kullandım. tecil hakkım bitmeden doktoraya başladım ve bundan ötürüde 2018 yılına kadar okulum aracılıgıyla tecilli oldum.

sormak isteğin detay varsa yaz.
  • Master sonrası 1 yıllık tecil hakkını, 1 yıl geçtikten sonra mı önce mi kullandın ? Benim 1 yıl geçti çünkü onun için soruyoruum.
  • Ben 10 Ocak 2012'de tezli master'dan mezun oldum (Eylül 2008 girişliyim, 3.5 sene civarı sürmüş oldu). Askerlik şubeleri, tezsiz master'da 3 sene, tezli de 3.5 sene öğrencilik durumundan dolayı tecili kabul ediyor (pendik ask. şub. binbaşı söylemişti). Bir de bunun üstüne 1 sene daha ek tecil istiyorsunuz okul bitince.

Kanuna göre mezun olduktan sonra 2 ay içinde gitmek gerek askerlik şubesine (sanırsam), ben 3 ay içinde gittim. Nisan 2012 celpinden bakaya kalmış oldum. Meğerse hem aralık hem nisandan kalmışım, AMA aralıkta öğrenciydim hala!

Şimdi 500 tl yani 2 x bakaya kalma cezası geldi tebligat ile. Halbuki benim sadece 250 tl lik cezam olması gerekirdi. Bu durum için yorumunuz nedir, ne yapmam gerekir sizce arkadaşlar ?

Not : bakaya kalmış olmama rağmen 1 yıl master sonrası tecilimi aldım, bilginize. Nisan 2013 'te askere gidiyor olacağım.
  • merhaba arkadaşlar.bilenler aşağıda bahsettiğim durumum hakkında bırşey söyleyebilir mi ? geçen yıl haziranda dilovası ilköğretim okuluna aday öğretmen olarak atandim.temmuzda tecili biten askerligim 2 ay daha ertelendi.bana denen şey ılçe bakanlık askerliğini adaylığından ötürü erteleteçek ama erteletmemiş.eve geçen kasımda yazı gelmişti ama yazıyı okuldaki harala güreleden ötürü unuttum.sımdı adaylığım kalkacak ama yenı öğrendim ki bakaya kalmışım.bir de 1. Sınıfları aldım ve önümüzdeki sene ağustosta askere gitmek ıstıyorum.aleyhime dava acıkacakmış.savunma vermem gerekiyormuş.nelerle karşılaşacağım ve durumdan nasıl sıyrılacagim? ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2 yıl asker kacagıydım 850 tl ceza geldi adliyede itiraz dilekçesi verdim mahkeme kabul etti. sonuc tek kuruş ödemedim
  • quote:

Orijinalden alıntı: yildize

2 yıl asker kacagıydım 850 tl ceza geldi adliyede itiraz dilekçesi verdim mahkeme kabul etti. sonuc tek kuruş ödemedim

Yoklama kaçağı mıydınız yoksa bakaya mı?
  • Arkadaşlar size bir sorum olacak şimdi benim durumum okulda 7yılım olması sebebi ile tecil hakkım ekim ayında bitiyor ama benim mezun olmam için bir dersim var bu yüzden gitmeyip bu dersi vermem ve mezun olup gitmem gerek tecil hakkım dolduğunda beni öncelikle yoklamayamı çalışacaklar bu durumda ben nasıl bir yol izlemem gerekir mezun olmadan gidersem malum 15 ay olacak

• S.a arkadaşlar. Bir sorum olacaktı.

Şubat 2010 da üniv. den mezun oldum. Şu an 2 celp döneminden bakayayım. Tecil ettirmem için ne yapmalıyım. Şubeden bilgi alamadım yetkili memur yok.
  • Bende 44 gün bakaya kalmıştım.Ocak 2010 da tecil bitmişti ama ben 15 şubat 2010 tarihinde askerlik işlemlerini yapıp askere gittim.Bakaya kaldığım için askerde dava açıldı hakkımda.Gittim ankara adliyesinde savcıya ifade verdim:) askerlik tabiriyle salak yaptım.Sonuçta terhis oldum bitti gitti.2 yıldır da her hangi birşey gelmedi arkamdan.Ben askerliğimi adam gibi yaptıktan sonra ceza verecek adamın alnını karışlarım.
  • şimdi arkadaşlar benim yaş 29 oldu sayılır 84'lüyüm.kasım 2013'e kadar tecil hakkım var şimdi benim bu işten kurtulma şansım varmı.asker kaçağı olmak ne bileyim master falan bir çaresi yok mu.bedelli olsa parasını verip kurtulacağım...
  • quote:

Orijinalden alıntı: enkarizmanickbende

quote:

Orijinalden alıntı: ax

şimdi arkadaşlar benim yaş 29 oldu sayılır 84'lüyüm.kasım 2013'e kadar tecil hakkım var şimdi benim bu işten kurtulma şansım varmı.asker kaçağı olmak ne bileyim master falan bir çaresi yok mu.bedelli olsa parasını verip kurtulacağım...

yüksek lisansa yazıl 35e kadar salla

peki yüksek lisansa yazıldım diyelim kpss ile atanma şansım oluyor mu böyle bir durumda...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ax

şimdi arkadaşlar benim yaş 29 oldu sayılır 84'lüyüm.kasım 2013'e kadar tecil hakkım var şimdi benim bu işten kurtulma şansım varmı.asker kaçağı olmak ne bileyim master falan bir çaresi yok mu.bedelli olsa parasını verip kurtulacağım...

yüksek lisansa yazıl 35e kadar salla

yüksek lisansla nasıl 35'e kadar sallayabilir ki ? en uzun yüksek lisans 3 yıl galiba...
  • lisansa devam ediyorum, 26 yasim bitti, 27 den gun aldigim icin 31 ekime kadar okuldan tecilliyim. tecili uzatmam icin ne gerekli, direkt gitsem uzatirlar mi? illa belge mi goturecegim. okul baska sehirde oldugu icin ogrenci belgesi alamam.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: fkfk

lisansa devam ediyorum, 26 yasim bitti, 27 den gun aldigim icin 31 ekime kadar okuldan tecilliyim. tecili uzatmam icin ne gerekli, direkt gitsem uzatirlar mi? illa belge mi goturecegim. okul baska sehirde oldugu icin ogrenci belgesi alamam.

tecilini uzatmak okulun sorumluluğunda.

7 yil bitti lisansta. o yuzden okulun sorumlulugunda degil. bu yuzden soruyorum.

• okuldan atma kalktı fakat askerlik durumu okulun sorunlulugundan cikti kardes.

• quote:

quote:

quote:

quote:

lisansa devam ediyorum, 26 yasim bitti, 27 den gun aldigim icin 31 ekime kadar okuldan tecilliyim. tecili uzatmam icin ne gerekli, direkt gitsem uzatirlar mi? illa belge mi goturecegim. okul baska sehirde oldugu icin ogrenci belgesi alamam.

tecilini uzatmak okulun sorumluluğunda.

7 yil bitti lisansta. o yuzden okulun sorumlulugunda degil. bu yuzden soruyorum.

7 yıl bittiyse atmaları lazım zaten seni

atmıyorlarsa onların sorumluluğunda

7 yıl bittiyse atma diye birşey yok benim arkadaşım 2002'de üniversiteye girdi 2011'de mezun oldu

• askerlik subesine gittim ve sordum. 7 yildan sonra artık universite belge gondermeyecekmis. ben her donem univden ogrenci belgesi alip subeye goturup askerligi erteletecekmisim. 29 yasina kadar sorun olmaz dedi memurun biri. diger memur da "30-35e kadar bisey olmaz" dedi sessizce yanindakine. cok sessizdi demek ki bende duydum sinava gidince belge alip erteletecegim.

• quote:

askerlik subesine gittim ve sordum. 7 yildan sonra artık universite belge gondermeyecekmis. ben her donem univden ogrenci belgesi alip subeye goturup askerligi erteletecekmisim. 29 yasina kadar sorun olmaz dedi memurun biri. diger memur da "30-35e kadar bisey olmaz" dedi sessizce yanindakine. cok sessizdi demek ki bende duydum sinava gidince belge alip erteletecegim.

Benim evime gelen belgede üniversiteden belge istiyordu askeriye, bilgi amaçlı da aynısını bana yollamışlar.Benim de 7 yıl doldu, belge falan götürmedim hiç o yazıya güvenerek. Bak bu da İzmir Ekonomi Üniversitesi'nden kopyaladığım yazı.

29 yaşını doldurmayanların dönem ücretini ödeyip ders kayıtlarını yapmaları halinde 29 yaş sonuna kadar her yıl Askerlik Durum Belgeleri (Ek-C2) Üniversitemiz tarafından ilgili askerlik şubelerine gönderilir. Bu öğrencilerin askerlikleri 29 yaş sonuna kadar birer yıllık sürelerle MSB tarafından ertesi yıla bırakılır.

Yani bizim harç yatırmamız yeterli. Memurların bilgisizliği var orada.

• ben yoklamaya 1 hafta geciktim diye 600 tl ceza geldi ödemedim kamu davası açtılar sonuç beraat para ödeyen pek az yav indirim oluyor bilmem noluyor
  • Yanıltıcı bilgiler vermek doğru değildir.Size en doğru bilginin linkini atacağım http://www.asal.msb.gov.tr/ bu linkte resmi ağızdan sıkça sorulan sorulara verilen cevaplar bölümü var.111 sayılı askerlik kanunundaki değişiklikler ile alakalı.

SORU 25 : Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kalanlara uygulanan idari para cezası uygulaması devam ediyor mu devam ediyor ise Kanun değişikliği ile birlikte miktarında bir değişiklik olduğu mu?

CEVAP 25 : Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaldıktan sonra ilk bir yıl içerisinde kendiliğinden veya yakalanarak müracaat edenler 100 Türk lirası, bir yıldan sonraki ilk dört ay içerisinde kendiliğinden gelenler 250, yakalananlar 1.000, dört ay ile bir yıl arasında kendiliğinden gelenler 500, yakalananlar 2.000, bir yıldan sonra kendiliğinden gelenler 750, yakalananlar 3.000, ikinci yıldan sonraki tamamlanan her takvim yılı için kendiliğinden gelenler +1.000, yakalananlar +2.000 Türk Lirası ilave para cezası ile cezalandırılacaktır.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.