Şimdi Ara

Yeni araç alacaklar Sompojapan zeyil soygununa dikkat edin !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
1
Favori
1.592
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Umarım ki sorun sadece benimle alakadardır. Çünkü bu bir kazanç kapısına çevrildiyse vay bizim halimize. İstanbul plakasını İzmir plakası yaptım diye adamlar benden %12 fazla para istiyorlar.

Olay şudur. İstanbul'dan yeni bir araç aldım ve plaka değişimi istedim. İzmir'e geldiğimde sigorta yaptırmadan ruhsat vermedikleri için noter satış kağıdıyla sigorta yaptırdım. Neyse aldım yeni plakaları, sigorta poliçesi üzerindeki 34 plakayı zeyil dedikleri bir olayla 35'e çevireceğim. Sompojapan benden 34 plakayı 35 yapmak için, sadece plaka zeyili için 120 TL para istedi.
    Önce telefonla ulaşacak bir müşteri temsilcisi aradım, yok. Telefonların hasar danışmanlarına filan çıkıyor, müşteri temsilcisi yok. Canlı sohbet varmış.
    Geçen konuşmaları aynen aktarıyorum.

Sistem 14:52:52
    Konu: zeyil için talep edilen fark
    Müşteri temsilciniz bağlanacaktır, lütfen bekleyiniz.
    Sefa konuşmaya girdi.

Sefa 14:53:04
    Merhaba ben Sefa, size nasıl yardımcı olabilirim?

Ş*****u 14:53:12
    Sefa bey iyi günler
    poliçe numaramı görebliryor musunuz ?

Sefa 14:53:56
    Merhaba Ş** bey,
    buyrun nasıl yardımcı olabilirim sizlere

Ş***u 14:54:18
    poliçe numara mı görebiliyor musunuz ?
    2*******
    zeyil işlemi için acente bende bir fiyat farkı istedi de bu konuda bana bilgi verecek bir müşteri temsilcisi arıyorum. e posta ttım ama daha dönen olmadı
    bende canlı destekten size ulaştım
    Sefa bey !

Sefa 14:57:32
    anladım hangi konu hakkında zeyilname yaptırmak istediniz

Ş***u 14:57:38
    plaka dğeişikliği
    34 plakalı aracımıma ikamet ettiğim ilden izmir 35 olacak değiştirdim
    benden 120 tl fark isteniyor.
    ikametim vs vs filan aynı sadece plaka
    bana bunun yasal ve mantıklı bir açıklamasını yapabilir misiniz ?

Sefa 14:59:56
    şöyle akatarım poliçeler belirli risk gruplarına bağlı olarak yapılmaktadır ve buna istinaden fiyat verilmektedir

Ş****u 15:00:42
    34 plakanın 35 olmasındaki risk poliçenin %15 artmasına nasıl sebep olabilir ?

Sefa 15:01:40
    sigortalının bilgileri araç bilgileri ve risk oldugu il bilgilerine göre işlem sağlanır

Ş***u 15:02:21
    iyi de KANUNA göre siz zaten risk olarak sigortalının ikametgah adresine göre sigorta poliçesi kesmiyor musunuz ?
    Zaten bana izmir e göre poliçe kestiniz öyle değil mi ?
    Poliçem izmirşartlarında geçerli. PLAKA burada nasıl bir faktördür ?

Sefa 15:03:44
    riskin bulundugu yere göre araç bilgileri esas alınarak kesilir

Ş****u 15:04:08
    Beyefendi adres değişikliği yok. Sadece plaka değişikliği var...
    Kendimi tekrar etmek benim de hoşuma gitmiyor ama siz bana bulunduğu yer, adres ikametgah diyorsunuz. Tamam ama benim sadece değişen plakam... Ben bunu anlayamıyorum. Kusura bakmayın.
    Buradan bu zeyili kontrol etme şansınız var mı ? Acente den pek emin değilim çünkü...

Sefa 15:08:04
    tamam sizler poliçe yaptırırken 34 plaka yapmışsınız ve ona göre fiyat verilmiştir daha sonra 35 plaka yapacagını belirttiniz burada fiyat değişikliği yaşanmaktadır

Ş****u 15:09:15
    Şimdi böyle diyorsunuz da siz poliçedeki riskleri baz alırken sigortalının ikametgah adresini baz almıyor musunuz ?

Sefa 15:09:36
    şuanda kontrol sağladıgımda zeyil girişi görülmemektedir

Ş*****u 15:09:51
    daha onay vermedin.
    gerekirse de poliçemi iptal ettireceğim.
    Afadersiniz ama aptal yerine konulduğumu düşünüyorum
    Sigortayı sigortalının ikametgahına göre alıp sonra plaka değiştirğinde

Sefa 15:10:40
    anlıyorum
    sistem bu şekilde ilermektedir

Ş*****u 15:11:09
    gerekirse iptal edeceğim.
    yapacak bir şey yok

Sefa 15:11:32
    tabi takdir sizindir

Aynı şekilde bölge müdürlüğünde bir hanım ile de görüştüm. Ruhsatımı istedi ve zeyil farkında ki fiyatta bir sorun olmadığı söyledi.

Öncelikle 120 Tl sinde değilim. Ama insanı aptal yerine koymaları yok mu ? Arkadaş biri de bana demiyor ki yönetmelikteki şu maddeye göre ben senden bu parayı isteyebilirim.
    Bende diyorum ki sen zaten benden ikametgah adresime göre poliçe kesmişsin. Sen nasıl plaka değişti diye benden bu parayı istersin. Ses yok.

Velhasıl daha ucuza poliçe bulmama rağmen yeni aldığım aracıma 1 haftadır ağız tadı ile binemediğimden lanet olsun dedim, para iadesi filanla da uğraşacak inanın takatim kalmadı. Ferdi kaza sigortam vardı bu firmada, onu iptal ettirip, kaskomu da başka bir firmadan kestirttim.

Bu ülkede her şeyi sineye çekmeye alıştırdılar bizi. Karşı taraf sigorta firması olunca avukat derdi de olmadığından her türlü bizimle oynayabileceğini biliyor.

Benim başıma böyle (bence) kanunsuz bir iş geldi ve umurlarında bile değilsiniz. Aklınızda bulunsun....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Crebain -- 15 Nisan 2016; 10:32:22 >

• Değerli hocam ,

Öncelikle geçmiş olsun.

Ben size durumu açıklayayım.

Bütün şehirlerin risk faktörü farklıdır.Mesela Ankara , İstanbul'dan daha riskli bir şehirdir.Aynı şekilde İzmir çeşitli firmalara göre İstanbula kıyasla daha riskli bir şehirdir.

Sırf Sompo Japan sigorta değil Türkiye'deki bütün sigorta firmalarında plakanız değiştiği zaman zeyil işlemi ile fiyat farkı ya da iadesi çıkacaktır.

6360 Sayılı Yasanın alt başlıları arasında bu durum açıklanmıştır.

Yaşanılan durum tamamen acente hatası.Size plaka değişikliği olduğu zaman fark olabileceğini belirtmeleri gerekiyordu.

Not : Trafik sigortası poliçeleriniz için ikamet değil plakanız önceliklidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spacewolf -- 15 Nisan 2016; 12:49:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: spacewolf

Yaşanılan durum tamamen acente hatası.Size plaka değişikliği olduğu zaman fark olabileceğini belirtmeleri gerekiyordu.

34'ten 35'e plaka zeyili yapılırken, kaç defa prim artışına denk geldiniz.?
  • quote:

Orijinalden alıntı: seizure

quote:

Sadece forumdan en az yirmi kere değerli hocam.

34 plakadan 06 yaparken sadece forumdan en az elli kere. Üstelik farklı farklı firmalarda.
  • quote:

quote:

quote:

34 plakadan 06 yaparken sadece forumdan en az elli kere. Üstelik farklı farklı firmalarda.

2016 başı itibariyle tek tek baktım farklı şirketlerden 13 tane 34'ten 35'e plaka zeyili yapmışım. İlginç o ki, hepsinde prim iadesi çıkmış. Demek size çok daha sık denk geliyor

• quote:

quote:

quote:

quote:

2016 başı itibariyle tek tek baktım farklı şirketlerden 13 tane 34'ten 35'e plaka zeyili yapmışım. İlginç o ki, hepsinde prim iadesi çıkmış. Demek size çok daha sık denk geliyor

Öğleden sonra zeyil yaptığım tüm forum üyelerini tek tek haberdar ederim onlarda anlatır kendi başlarına geleni hocam.

Anadolu , Ray , Sompo Japan , Axa ve Mapfre sigorta için tamamen söylediklerim geçerli.

Şimdi bende baktım sadece Nisan ayında yaptığım 800 poliçeden 96 tanesinde zeyil var.81 tanesi İstanbuldan Ankara ve İzmire dönmüş.Hepsinde prim yükselmiş.

Üstelik sigortacısınız biliyorsunuzdur Ankara ve İzmir'in risk faktörü 2016 için İstanbul'dan yüksektir.Ankara için terör ve kaza risk oranı , İzmir için deprem ve doğal afet oranı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spacewolf -- 15 Nisan 2016; 12:24:44 >

• Hocam bir de Ankara ve İzmir'den veya bu ülkedeki herhangi bir ilden İstanbul'a zeyil yapılan araçların kaç tanesinde prim DÜŞÜŞÜ olmuş. Bakabilir misiniz ?
    Dediklerinize göre Mantıken, ahlaken ve istatistiki olarak primlerde düşüş olması gerekiyor değil mi ?
    Ayrıca acentem primin düşeceğini söylemişti. Onlarda şaşırdı, bölgeyi aradılar, onlara da normal demişler :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Crebain -- 15 Nisan 2016; 17:10:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Crebain

Hocam bir de Ankara ve İzmir'den veya bu ülkedeki herhangi bir ilden İstanbul'a zeyil yapılan araçların kaç tanesinde prim DÜŞÜŞÜ olmuş. Bakabilir misiniz ?
    Dediklerinize göre Mantıken, ahlaken ve istatistiki olarak primlerde düşüş olması gerekiyor değil mi ?
    Ayrıca acentem primin düşeceğini söylemişti. Onlarda şaşırdı, bölgeyi aradılar, onlara da normal demişler :)

Değerli hocam ,

Durumunuz acente hatası tekrar belirtiyorum.Kimse net düşer ya da yükselir diyemez.Risk faktör çarpanları günlük olarak değişir.Yönleri bellidir lakin kimse emin olamaz söylediklerinden.Ankara terör saldırılarından önce Ankara ve İzmir aynı primi ödüyordu.Bununla birlikte saldırılardan sonra Ankara , İzmir iline göre daha yüksek ödemeye başladı.

İstanbul plakasına dönen çok aracım olmamış. 7 Tane 34 plaka güncellenmiş Nisan ayında.3 tanesi Konya ilinden fiyatlar yükselmiş , bir tane Ankara ili var 44 lira iade çıkmış(Anadolu Sigorta) ve kalan üç tanesi çok küçük şehirlerden fiyat 200 ile 370 lira arası yükselmiş.

Maalesef bu işin bir ahlakı yok.Fiyatlar zamlanmadan bir sene önce de Ankara kaza oranı yüksekti ve İstanbul primi aynı çıkardı mesela.İşini iyi takip etmezse bir sigortacı müşterilerini yanıltabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spacewolf -- 16 Nisan 2016; 0:05:23 >

• spacewolf kullanıcısına yanıt
    Yok ben acenteden geri ödeme kesin olur diye bir şey duymadım. Ama muhtemelen düşer diye aramızda konuştuk.

Bu işin ahlaki boyutu elbetteki var. Elinizdeki kayıtlar sınırlı olduğundan bir yorum yapmayacağım. Ama 81 poliçeniz İstanbul'dan Ankara veya İzmir'e zeyil yapıldığında HEPSİNİN fiyatı artıyorsa, tam tersi bir durumda da en azından %75 'nin fiyatının düşmesi beklenir. Yahu %50 olsun :) 80 tanesinin 40 tanesinde fiyat düşüklüğü olsun :)

Eğer böyle bir durum yoksa, topu "sistem böyle"ye atarsanız ben sizin (sizin derken sigorta firmasını) iş ahlakını böyle toplum içinde alenen eleştiririm...

İnsanlara da aptal yerine koyulmayın diye açık açık uyarırım.

Ayrıca ilk mesajınızdaki geçmiş olsun dileğiniz için de teşekkür ederim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Crebain

Yok ben acenteden geri ödeme kesin olur diye bir şey duymadım. Ama muhtemelen düşer diye aramızda konuştuk.

Bu işin ahlaki boyutu elbetteki var. Elinizdeki kayıtlar sınırlı olduğundan bir yorum yapmayacağım. Ama 81 poliçeniz İstanbul'dan Ankara veya İzmir'e zeyil yapıldığında HEPSİNİN fiyatı artıyorsa, tam tersi bir durumda da en azından %75 'nin fiyatının düşmesi beklenir. Yahu %50 olsun :) 80 tanesinin 40 tanesinde fiyat düşüklüğü olsun :)

Eğer böyle bir durum yoksa, topu "sistem böyle"ye atarsanız ben sizin (sizin derken sigorta firmasını) iş ahlakını böyle toplum içinde alenen eleştiririm...

İnsanlara da aptal yerine koyulmayın diye açık açık uyarırım.

Ayrıca ilk mesajınızdaki geçmiş olsun dileğiniz için de teşekkür ederim :)

Bu işin ahlaki boyutunun kesinlikle olmadığını savunmaktayım hocam.

Ahlaki boyut bekliyorsak araç alırken , otel rezervasyonu yaparken , halden balık alırken ve benzeri işlemlerin hepsinde ahlaki boyutun olmadığını söylememiz gerekir.Çünkü bu sektörlerde fiyatların hepsi günlük değişmektedir.

Fiyatlar zaten düşmekte bu bizim bahsettiğimiz durumda sigorta firmalarının politikalarına uyduklarını gösteriyor.

Hem Avrupa'da hemde Birleşik devletlerde sigortacılık yaptım ve eğitimini aldım.Sistem tam olarak böyle.Üstelik iş ahlakı konusunda Türkiye'nin en düzgün sektörlerinden birisidir sigorta sektörü.Baktığınız zaman poliçe içerisinde yazan durumlarda ödeme yapılır ve poliçe dışında kalan durumlarda ödeme yapılmaz.

Türkiye'de bulunan sektörlerin çoğunda iş ahlakı rezalet durumdadır.Kimse iş yapmak istemez , işini iyi yapmaz veya yasal açıklardan yararlandır.Sigorta sektöründe ise satın aldığınız poliçede açık bulamazsınız çünkü o bir hukuki sözleşmedir.

Yanlış anlamayın lütfen ben bir acenteyim , sigorta şirketleri için satış yapsam bile sigortacılığım müşterilerimedir ve çoğu şirketi politikaları nedeniyle sevmem.%95 gibi bir oranı yabancı olan sektör şirketlerinin iç disiplinlerini çok iyi biliyorum.Yıllardır ne söyledilerse yaptılar lakin sizleri haklı olarak üzen bu durumların önüne geçmesi gereken kişiler sigorta acenteleri.Adı üstünde acenteler sigortacılığı ilk sıraya koyar , pazarlamacılığı değil.

İnsanlarımız para kazanma hırsı yerine müşterilerini mağdur etmemek için yaptıkları poliçeleri okumaya başlayınca , risk faktörlerini büyük ödemelere yaparak her altı ayda bir satın aldıkça ve söylediğim gibi pazarlamacılık olgusunu ikinci plana koydukça sizlerin gönlü ve sinirleri çok daha iyi olacaktır.

Lakin fiyatlar yükseliyor oh ne güzel diyen sigorta acenteleri şimdi tek tek kapatıyor ofislerini.Beş yıl içerisinde Türkiye Cumhuriyeti içerisinde işini sizin istediğiniz gibi yapan acenteler olacak o zaman emin olun size söylenen rakamın ne bir kuruş altına ne de bir kuruş üstüne fiyatlar çıkmayacaktır , işin ahlaki boyutunu ticaret yapan sigorta şirketlerinden değil acentelerimizden beklememiz gerekir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spacewolf -- 16 Nisan 2016; 0:30:34 >

• 2 hafta önce 34(İstanbul) den 57(Sinop)ye plaka zeyili yaptık,
    42 TL prim tahsili çıktı.

Sinop, İstanbul'dan daha riskli çıktı :)
  • Primler madem plakaya göre veriliyor o zaman neden fiyat araştırmasında il ve ilçe bilgisi isteniyor? Neden 2. el satışlarda plaka değişikliği zorunluluğu kalktı? Adam Samsun'da ikamet ediyor, yeni plaka çıkarmakla uğraşmamak için İstanbul plakalı aracı kendi ikametinde kullanıyor. Bu adamın ne suçu var?

ZTS sistemi neresinden baksanız tutarsızlıklarla dolu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cormen -- 29 Mayıs 2016; 21:59:02 >
  • cormen kullanıcısına yanıt
    Evet katılıyorum hocam lakin Türkiye için şunu da eklemek isterim;

Deveye sormuşlar boynun neden eğri, devede cevap olarak nerem doğru ki demiş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 34 ilinden Artvin iline zeyil yaptık iade söz konusu oluyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hutaha

34 ilinden Artvin iline zeyil yaptık iade söz konusu oluyor mu?

Evet normalde olur.

Dün 34 plakadan Artvin iline Sompo Japan sigortadan zeyil yaptık 187 lira iade çıktı.

• Hocam policenize bakar mısınız plaka 35 mi 34 olarak mı girilmiş. Zamanında tokattan bir araba almıştım. Sahibi araba alıp satan biri kayseriden 38 plaka olarak almış plaka değişikliği talep etmiş ve yeni sigorta policesi 60 plaka olarak geçici bir plakaya yapılmış. Daha sonra alinan 60 plaka araca takılmış. Yani bu durumda zeyil ücreti iadesi veya ödemesi söz konusu olmamıştır.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.