Şimdi Ara

Yeni aldığım muhabbet kuşu hk

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
433
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Uzun süredir aklımda olan eylemi 2 gün önce gerçekleştirdim,yaklaşık 2 aylık olduğu tahmin ediliyor biraz ufak tefek. Almaya gittiğimde çok hareketliydi kafesteki gazetelere falan sataşıyordu izledim bir süre, eşim kuşu beğendi aldık eve geldik.

İlk akşam hareketliydi diğer kuş ile kafesten kafese hareket çekiyorlardı birbirlerine, fakat dün akşamdan itibaren hayvan bir durgunlaştı, kuş sesi açıyorum şakır şakır ötüyor kafeste oraya buraya atlıyordu.Kafesi biraz büyük aldım rahat etsin diye bir kaç tane de tünek ekledim, yemlerine ve suyuna erişimi rahat fakat hiç yemiyor, içmiyor. Kakası da hafif sulu ve yeşilimsi (ben ishalden şüpheleniyorum) ama yeni gelen kuşlar için içe kapanma ve ishal durumları normal olarak görülmekte, yem yemiyor ve su içmiyor ilaç ve vitamin takviyesini nasıl yapacağım?

Aklım 2 gündür kuşa takıldı, işte bile aklıma geliyor, sabahları evde yalnız takılıyor. Sizlerden ricam tecrübelerinizi bana aktarmanız.

• İlk günlerde sizin de söylediğiniz gibi normal durgun oluşu ve sulu dışkı gibi durumlar. Ama başta hareketli olduğunu söylemişsiniz, sonradan durgunlaşmış anladığım kadarıyla. Stres sonucu bile hastalanabiliyor bu kuşlar. Yem yememesi kötü. İlaç olarak ne veriyorsunuz yada düşünüyorsunuz? Bu durumda anlayan bir veterinerin görmesi en uygunu olacaktır. Ağzına şırınga yoluyla ilaçlı su damlatılır bu gibi durumlarda. Ben su içemeyecek kadar hasta kuşlara ilaçlı suyu bir kaç damla da olsa çay bardağından zorla içiriyorum.
  • 2 aylık kuş artık yeme düşmüştür, alışma durumu geçtiğinde yem yemeye başlar. Yemliğe çok çok az yem koyun ki ne kadar yediğini anlayabilesin. 3-5 gün alışma süreci yaşaması normal. Dışkısı ise zaten hafif akışkan olur muhabbet kuşlarının. Ne kadar akışkan olduğu da göreceli bir durum ayrıca. Kuşunuzun, kafesin ve dışkının fotoğrafını atarsanız daha iyi olur. Suyu da er geç içecektir. Suyuna vitamin damlatarak vitamin alımını sağlayabilirsiniz.
  • Yorum yazdım ama gelmemiş, aklım takıldı işten çıktım eve geldim yerde yatıyordu apar topar aldığım yete götürdüm, başka bir kafes açıp biraz besleme yaptı akşam tekrar gideceğim.2 gün oldu ama alışıyor insan...
  • Böyle durumlarda hayvanın resmi ve kakasının resmini görsek daha iyi olur. Stresten olabilir ilgi göstermişsinizdir ilgisiz kalmıştır bundan olabilir. Ceyranda kalmıştır bundan olabilir vs vs bir çok sebebi var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bygr33n

Böyle durumlarda hayvanın resmi ve kakasının resmini görsek daha iyi olur. Stresten olabilir ilgi göstermişsinizdir ilgisiz kalmıştır bundan olabilir. Ceyranda kalmıştır bundan olabilir vs vs bir çok sebebi var.

Geleli 2 gün olmuştu, ilgisiz kalmasına imkan yok kuş hariç her hayvana bakıyorum, evde ceyran yapacak bir konum yok, geldiğinden beri kombi 24-25 derecede sabit.

Kuş bna geldiğinde ishaldi muhtemelen, popo bölümümü sürekli ıslak ve pisti, kendisi rahatsız olup sürekli temizlemeye çalışıyordu.

İtham etmeden önce biraz daha düşünceli olmanızı tavsiye ederim.
  • Kuş enfeksiyondan ölmüş bulunmakta ve satıcı kuşu verirken kuşu kontrol etmedik mi diye hayıflanıyordu.

Yeni bir kuş aldım, 2 sinin ilk günlerini mukayese ediyorum de arada dağlar kadar fark var. Ömrü uzun olsun inşallah.

Not : 3 kuruş vermemek için veterinere gitmeyen tiplerden değilim. Üstteki arkadaşın mesajı beni cidden üzdü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Merdomable

Kuş enfeksiyondan ölmüş bulunmakta ve satıcı kuşu verirken kuşu kontrol etmedik mi diye hayıflanıyordu.

Yeni bir kuş aldım, 2 sinin ilk günlerini mukayese ediyorum de arada dağlar kadar fark var. Ömrü uzun olsun inşallah.

Not : 3 kuruş vermemek için veterinere gitmeyen tiplerden değilim. Üstteki arkadaşın mesajı beni cidden üzdü.

Başınız sağolsun. Yeni aldığınız kuş da hayırlı olsun. Çok uzun süredir kuş besleyen biri olarak benim de başıma geldi benzer durum. Kaldı ki hastalıklar ve ilaçlar konusunda da epey deneyimli sayılırım. Kendinizi suçlamayın. Muhabbet kuşu konusunda bilgili veterinerde az zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: supernova034

quote:

Kuş enfeksiyondan ölmüş bulunmakta ve satıcı kuşu verirken kuşu kontrol etmedik mi diye hayıflanıyordu.

Başınız sağolsun. Yeni aldığınız kuş da hayırlı olsun. Çok uzun süredir kuş besleyen biri olarak benim de başıma geldi benzer durum. Kaldı ki hastalıklar ve ilaçlar konusunda da epey deneyimli sayılırım. Kendinizi suçlamayın. Muhabbet kuşu konusunda bilgili veterinerde az zaten.

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Yeni aldığım kuş yem yemeye ve su içmeye başladı, yem olarak ballı tercih ediyor ilk zamanlarda ilerleyen günlerde izleyip göreceğiz maşallah bu çok enerjik ve ilgili.

• quote:

quote:

quote:

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Yeni aldığım kuş yem yemeye ve su içmeye başladı, yem olarak ballı tercih ediyor ilk zamanlarda ilerleyen günlerde izleyip göreceğiz maşallah bu çok enerjik ve ilgili.

Hocam ballı yem yerine dal darı tavsiye ederim. Ballı yemlerde katkı maddesi oluyor. Dal darı hem sağlıklı kuşlar için hemde severek yiyorlar. Kızıl dal darı kuruma gibi hastalıklara koruma sağlıyor, haftada bir en azından tavsiye ederim kesinlikle. Bunun dışında tekrardan uzun, mutlu ve sağlıklı bir ömrü olmasını dilerim.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam ballı yem yerine dal darı tavsiye ederim. Ballı yemlerde katkı maddesi oluyor. Dal darı hem sağlıklı kuşlar için hemde severek yiyorlar. Kızıl dal darı kuruma gibi hastalıklara koruma sağlıyor, haftada bir en azından tavsiye ederim kesinlikle. Bunun dışında tekrardan uzun, mutlu ve sağlıklı bir ömrü olmasını dilerim.

Akşam hem normal hem de kızıl daldarı alayım hem alışsın biraz arada veririm teşekkürler

• Merdomable kullanıcısına yanıt
    Size karşı kasti bir yorum yapmadım sonuçta okudum sorununuzu yeni almış olduğunuz bir kuş ben sadece örnek verdim. Benim kuşum tam 30 günlüktü aldığımda 2. Günü yanımdan ayrılmak istemiyordu.. İshalde kaka yapışması varsa kendimce bulduğum yöntem kuşun poposu ilk önce ılık suyla yıkanmalı kuş kuruduktan sonra iyi yumuşak bir peçete ile zeytin yağı sürülmeli iki günde bir baktınız geçti ilerleyen zamanlarda yine aynısı oluyor tek çare kalıyor oda yine aynı şekilde kuşun poposu ılık su ile yıkanırken o bölgenin tüyleri çekilmeli yapıcak bir şey yok. Kuşunuz ölmüş üzgünüm dediğim gibi resim detay çok önemli böyle durumlarda.

• Bygr33n B kullanıcısına yanıt
    Mesajınızda bahsettiğiniz yöntemi bir kaç defa duymuştum ama açıkçası cesaret edememiştim, bahsettiğiniz iyi oldu notuma aldım bunu da teşekkür ederim.

Hayırlı günler.
  • Merdomable kullanıcısına yanıt
    İnanın bende cesaret edemiyordum ama bu hayvanın iyliği için yapıcak bir şey yok. Ben teşekkür ederim hayırlı günler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.