Şimdi Ara

Yazılım sektöründe bir yere gelmek hayalim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
2
Favori
982
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar ygs'de 47k'da iken lys'de 58k'ya geriledim. Sene boyunca çok kasmadım ve sonuç bu. Kesinlikle 1 sene daha kalmak istemiyorum düşüncem tamamen üniversitede kendimi geliştirmek. Azimli bir insanımdır, alakasız olacak ama bir örnek vermek gerekirse 82 kilo iken her gün spor yaparak 62 kiloya kadar kilo verdim bir şeyi çok istedim mi en azından uğraşıyorum olması için. Tamam spor yapmak mutluluk hormonu salgılar yaptıkca yapasın gelir vb. şeyler diyebilirsiniz ama demek istediğim bir şekilde kendimi motive edebiliyor ve hayatım açısından bir anda ciddi kararlar verip uygulayabiliyorum. Kilo vermeye çalışırken kola cipsi şeker vs. bırakıp hala kullanmamam gibi.

Her neyse. Yazılım konusunda pek bir bilgim yok şu ana kadar ama c# veya c++ olmadı başka bir alternatif yönelme açısından web tasarım, photoshop öğrenerek yazımı geçirmeyi düşünüyorum. Soracağım soru şu üniversite tercihini nasıl yapmalıyım, kaç binden yazmaya başlamalıyım ve tutabilecekler içinden, "şunları yazma bilgisayar mühendisliği kötü" dediğiniz var mı? Dediğim gibi 1 sene daha üniversiteye çalışmak yerine o 1 senede kod yazma konusunda biraz almış başımı gitmiş olabilirim diye düşünüyorum. Boş zamanlarımı bu şekilde öğrenerek geçirebilirim. Hani derler ya yeni atanan öğretmenlere idealist falan diye bir şeylere hevesleri olur öğretmek için benimki de aynen öyle bu konuda. Hazır hevesim varken gidebildiğim kadar gitmek istiyorum. Üniversite konusunda özellikle tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

• Gerçekten ilgin varsa bilgisayar yaz, ama cidden bu işi yapacağına inanıyorsan. Yazılım sektörü pek bakmaz üniversiteye, 2 tane bilgisayar mühendisi tanıdığım var biri türkiye 300.sü olarak odtüye girdi 4.000 civaro para kazanıyor diğeri kuzenim ege bilgisayarı 7 senede bitirdi 8.000 civarı para alıyor. Yani tamamen sana kalmış kendini geliştirip fikir üretebilirsen, istediğin hayat şartlarını elde edersin :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: totoloji

Gerçekten ilgin varsa bilgisayar yaz, ama cidden bu işi yapacağına inanıyorsan. Yazılım sektörü pek bakmaz üniversiteye, 2 tane bilgisayar mühendisi tanıdığım var biri türkiye 300.sü olarak odtüye girdi 4.000 civaro para kazanıyor diğeri kuzenim ege bilgisayarı 7 senede bitirdi 8.000 civarı para alıyor. Yani tamamen sana kalmış kendini geliştirip fikir üretebilirsen, istediğin hayat şartlarını elde edersin :)

İşte benim de vurgulamak istediğim aynen buydu. Şöyle düşünüyorum da başka bir meslekle uğraşmak zaten istemiyorum. Bilgisayarın herhangi bir şeyi ile uğraşırken kendimi mutlu hissediyorum. Bu sanal özgürlük güzel geliyor ve bunda bir şeyler üretmek istiyorum. Bilmiyorum belki de benimkisi iyi resim yapamayan bir insanın öğrenirse photoshop ile bir mona lisa bile çizebilecek olması. Tamam abartıyorum ama anlatmak istediğimi de anlattığımı düşünüyorum. Gerçekte bir marangoz gibi zanaatım olmadığı için masa, oturak yapamayacağımı bilmeme rağmen işte bu sanal dünyada mesela atıyorum cryengine 3 ile buna benzer şeyler yapabilecek olabilme duygusu beni çok motive ediyor.

• Gerçekten böyle düşünüyorsan bilgisayar yaz bence hiç durma, insanın kendisinde bitiyor olay neyi isteyip neyi istemediğinde. Kendini kanıtlamak mesele, ama sevdiğin işi yaptığında bunun sıkıntı olucağını düşünmüyorum. İlgin varsa, sen fark etmeden ispatlamış olursun zaten kendini.
  • quote:

Gerçekten böyle düşünüyorsan bilgisayar yaz bence hiç durma, insanın kendisinde bitiyor olay neyi isteyip neyi istemediğinde. Kendini kanıtlamak mesele, ama sevdiğin işi yaptığında bunun sıkıntı olucağını düşünmüyorum. İlgin varsa, sen fark etmeden ispatlamış olursun zaten kendini.

Teşekkür ettim cevapların için. Bir de üniversite konusunu halledebilirsem geriye hiç bir sorunum kalmayacak
  • Ayni durumda sayilirim ama siralama 18 bin.
    Bana da yardim edebilir misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Faunus

Ayni durumda sayilirim ama siralama 18 bin.

Sıralama açısından çok daha iyi konumdasın en azından üniversite konusunu daha rahat halledersin
  • quote:

Orijinalden alıntı: alooocum

quote:

Orijinalden alıntı: Faunus

Ayni durumda sayilirim ama siralama 18 bin.

Sıralama açısından çok daha iyi konumdasın en azından üniversite konusunu daha rahat halledersin

Orasi oyle de nereye girecegimi bilmiyorum ki :/
  • ilgim var ve yazmiyorum. Bildigim diller: Objective C, Java, C#, C++, Php, Html, Asp grafik olarak; ps, dw, fw, affter effect, maya, 3dsmax evet neredeyse hepsini biliyorum fakat bazı dersleri anlamadığım için yazılım okuyamıyorum. Hemşirelik düşünücem.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Gerçekten ilgin varsa bilgisayar yaz, ama cidden bu işi yapacağına inanıyorsan. Yazılım sektörü pek bakmaz üniversiteye, 2 tane bilgisayar mühendisi tanıdığım var biri türkiye 300.sü olarak odtüye girdi 4.000 civaro para kazanıyor diğeri kuzenim ege bilgisayarı 7 senede bitirdi 8.000 civarı para alıyor. Yani tamamen sana kalmış kendini geliştirip fikir üretebilirsen, istediğin hayat şartlarını elde edersin :)

ege yi bitiren kuzenin nerede çalışıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Citizem

ilgim var ve yazmiyorum. Bildigim diller: Objective C, Java, C#, C++, Php, Html, Asp grafik olarak; ps, dw, fw, affter effect, maya, 3dsmax evet neredeyse hepsini biliyorum fakat bazı dersleri anlamadığım için yazılım okuyamıyorum. Hemşirelik düşünücem.

üniye başlamadıysan ortalama en fazla 20 yaşında olman lazım, bukadar şeyi nasıl öğrendin? saydıklarını profesyonel olarakmı yoksa hepsinden azar azar oalrakmı biliyrsn merak ettim
  • quote:

Orijinalden alıntı: MDelibaş

quote:

ilgim var ve yazmiyorum. Bildigim diller: Objective C, Java, C#, C++, Php, Html, Asp grafik olarak; ps, dw, fw, affter effect, maya, 3dsmax evet neredeyse hepsini biliyorum fakat bazı dersleri anlamadığım için yazılım okuyamıyorum. Hemşirelik düşünücem.

üniye başlamadıysan ortalama en fazla 20 yaşında olman lazım, bukadar şeyi nasıl öğrendin? saydıklarını profesyonel olarakmı yoksa hepsinden azar azar oalrakmı biliyrsn merak ettim

19 yaşıma giricem ekim de. Hepsini kullanabilecek kadar bilgim var. Meslek lisesinde okudum okulu beceri olarak 1. bitirdim. Staj yaptığım firmada ortalama bir mühendis maaşı aldım (2500 civarının 1/3 kadar) en hakim olduklarım yani pro olarak Html, php, objective C, ve Java eğer birşeyler biliyorsanız objecktive c yi biliyorsanız türkiyede bu dili kullanan firma 20 yi geçmez Apple ın kullandığı yazılım.dilidir. Yazılım okuyup kendinizi g?liştiremezsiniz bunu gördüm eğer biraz kafası çalışan adam ve google ı iyi kullanan biri tüm dilleri rahatlıkla öğrenip iyi paralar kazanabilir. İlla okumak gerekmez Yazılım için

• Citizem kullanıcısına yanıt
    Sen bunları biliyorsan hiç birşey okumana gerek yok kardeş.Hatta telefon numaranı ver 5 bin lira ile işe sokayım seni.Bu saydıklarının hepsini bilen adam türkiyede sayılı :) Ayrıca Dreamweaver ile grafiğin ilgisinide kuramadım.
    Sallarken destekli sallayın anasını satayım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi avnigur -- 4 Temmuz 2013; 22:35:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: avnigur

Sen bunları biliyorsan hiç birşey okumana gerek yok kardeş.Hatta telefon numaranı ver 5 bin lira ile işe sokayım seni.Bu saydıklarının hepsini bilen adam türkiyede sayılı :) Ayrıca Dreamweaver ile grafiğin ilgisinide kuramadım.

Dostum Dw ile web sitesinin temeli atılır genelde bunu Html5 tabanlı sayfa web sitelerinde kullanılır yani date base den veri çekmek yerine hazır sayfalarda Bkz. İş Siteleri

Şuanda maaşım iyi üzerinde çalıştığım projeler var merak etme.

• quote:

quote:

Dostum Dw ile web sitesinin temeli atılır genelde bunu Html5 tabanlı sayfa web sitelerinde kullanılır yani date base den veri çekmek yerine hazır sayfalarda Bkz. İş Siteleri

Bu ne arkadas meslek lisesinde 1-2 kod yazan kendini Prof saniyo !

• quote:

Orijinalden alıntı: alooocum

Merhaba arkadaşlar ygs'de 47k'da iken lys'de 58k'ya geriledim. Sene boyunca çok kasmadım ve sonuç bu. Kesinlikle 1 sene daha kalmak istemiyorum düşüncem tamamen üniversitede kendimi geliştirmek. Azimli bir insanımdır, alakasız olacak ama bir örnek vermek gerekirse 82 kilo iken her gün spor yaparak 62 kiloya kadar kilo verdim bir şeyi çok istedim mi en azından uğraşıyorum olması için. Tamam spor yapmak mutluluk hormonu salgılar yaptıkca yapasın gelir vb. şeyler diyebilirsiniz ama demek istediğim bir şekilde kendimi motive edebiliyor ve hayatım açısından bir anda ciddi kararlar verip uygulayabiliyorum. Kilo vermeye çalışırken kola cipsi şeker vs. bırakıp hala kullanmamam gibi.

Her neyse. Yazılım konusunda pek bir bilgim yok şu ana kadar ama c# veya c++ olmadı başka bir alternatif yönelme açısından web tasarım, photoshop öğrenerek yazımı geçirmeyi düşünüyorum. Soracağım soru şu üniversite tercihini nasıl yapmalıyım, kaç binden yazmaya başlamalıyım ve tutabilecekler içinden, "şunları yazma bilgisayar mühendisliği kötü" dediğiniz var mı? Dediğim gibi 1 sene daha üniversiteye çalışmak yerine o 1 senede kod yazma konusunda biraz almış başımı gitmiş olabilirim diye düşünüyorum. Boş zamanlarımı bu şekilde öğrenerek geçirebilirim. Hani derler ya yeni atanan öğretmenlere idealist falan diye bir şeylere hevesleri olur öğretmek için benimki de aynen öyle bu konuda. Hazır hevesim varken gidebildiğim kadar gitmek istiyorum. Üniversite konusunda özellikle tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

tamamen aynı kafadanız seninle hatta puanlarımız bile aynı :D ygs 51K lys 60K. Ben de 96 kilodan 70 kiloya düştüm ağır spor yaparak 3 ayda. pek mantıklı oldugu söylenemezz ama kilolarımı geri almadım. Yazıyı okuyunca gerçekten çok şaşırdım.

Her şeyimizin bu kadar benzemesi itü bilişim sis. okumayı çok istiyordum ama paralı orası. Bende odtü matematik veya fizik düşünüyorum. matematik 51K ile almış geçen sene ama düşüyor öğretmenlik sorunları yüzünden. matematik bölümü derslerine bak zaten temeli matematik bu işin. prog dersleri var. Ayrıca yüksek lisans da çok rahat yazılım dersleri alabiliyoruz. Fizik tede matematik tede.

proglamayı çok seviyorum fakat 4-5 yıldır genellikle seo üzerine yoğunlaştım. bizimki genellikle blackhat seo idi ama neyse :). dizi film siteleri günlük 40-50K hit çeken sitelerim oldu. iyi paralar kazandım. Senin dediğin gibi bu işlere dalıp gitmek çok mutlu hissettiriyor kendini.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi admilx -- 5 Temmuz 2013; 9:19:11 >

• Valla ayni durumda olanlardan biri de benim 30k dan 50k ya dustum nasil basardim ben de bilmiyorum(!) Hala kararsizim iyi bir anadolu lisesinden bu sene mezunum bir daha mi denesem yoksa gyte bilgisayar muh yazip kendimi universitede gelistirme macerasina mi atilsam inanin bilmiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: logges

quote:

quote:

Bu ne arkadas meslek lisesinde 1-2 kod yazan kendini Prof saniyo !

Evet kardeş dediğin tiplerde var, format atılır tipler de var, pc kullanmayı bilmeyenlerde var, İşleri araştırıp ailesini geçindirende var.

• Kendine guveniyorsan bi sene daha kas

• Citizem kullanıcısına yanıt
    Kardeş kusura bakma ama saçmalamanın dibine vurdun :) Bilmesek ayak üstü bizi yiyecen.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.