Şimdi Ara

Yazılım öğrenmek istiyorum yol gösterir misiniz ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.070
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, bildiğiniz gibi yaz tatili başladı ben liseye giden bir kardeşinizim kendimi geliştirmek için yazılıma merak saldım lakin hiçbir bilgim yok, ingilizcem de yok.

Yani en basit videoyu açtığımda bile adam bir şeyler yazıyor ben anlamıyorum. İngilizce kaynaklar var anlamıyorum.

Yardım almak için turkcell geleceği yazanlar ve microsoft açık akademiyi buldum bunlar bana yardımcı olur mu ?

Kursa gitmek işe yarar mı ?
    Kitap almak işe yarar mı ne alayım en basit seviye olarak ayrıntılı anlatan ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Up

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elbette yardımı olur ama benim önerim var en büyük kaynak internet bir yere bağlı kalmamanı öneririm bol bol pratik yap ilk önce Algoritma temelini oluştur derim.
  • up
  • Up aynı sıkıntıyı çekiyorum

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Valla ben sadece interneti kullanarak kendimi geliştirmiş bir yazılımcıyım gerek İngilizce gerek kodlama sadece netten öğrendim, kursa falan gitmedim. Yüz yüze görüşmek istiyorsanız insanlarla iyi olabilir ama amaç öğrenmekse şart değil.

Ben direk hedefimdeki programları geliştirmek için C# öğrenmiştim, ama bugün sıfırdan başlayacak birine tavsiye edeceğim yol daha farklı olur.

Bence herşeyin kökü ve temeli HTML ve CSS ile başlıyor. Daha sonra JavaScript. Bu üçünü halletmeden bir diğer dile başlamayın. Bu üçünü iyi bilen de zaten her çeşit web sitesi ve sayfasının görünen ön yüzünü tasarlayabilir. Buna frontend deniyor.

Daha sonrasında da asıl programlama olan kısmını yani server tabanlı kodlama / backend kısmını öğrenmek gerekiyor. Bunun için bir sürü dil var ama bence ya PHP ya da C# (web versiyonuna ASP.NET deriz) öğrenin. Ve veritabanı yönetmeyi öğrenin.

Ben sırf web geliştirecek olsaydım en başta kısaca şu beşine olabildiğince hakim hale gelirdim.

1. Html
    2. Css
    3. JavaScript
    4. Veritabanı
    5. Php

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suicideRelated -- 16 Haziran 2017; 17:41:3 >

• suicideRelated kullanıcısına yanıt
    merhaba açıkçası çok araştırdığım bir konuda benden farklı düşünüyorsunuz.
    lise bitti yarın lsy var sonra bilgisayar mühendisi olucam.
    6. sınıfta kendi kendime öğrenmeye başlamıştım zamanında html ile sonraki zamanlarda da php öğrendim.
    ben de sizin gibi tamamiyle bilgisayar başında öğreniyorum zaten ingilizce olarak kaynağın ucu bucağı yok.
    bu yaz için kendi kafamdaki planım java ve javascript te belli bir düzeye erişmek ilk hazırlık senemde de c# öğrenmek bu konuda sizin de düşüncelerinizi merak ediyorum açıkçası.
    Sizce daha farklı bir yol mu izlemeliyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zerenito

merhaba açıkçası çok araştırdığım bir konuda benden farklı düşünüyorsunuz.
    lise bitti yarın lsy var sonra bilgisayar mühendisi olucam.
    6. sınıfta kendi kendime öğrenmeye başlamıştım zamanında html ile sonraki zamanlarda da php öğrendim.
    ben de sizin gibi tamamiyle bilgisayar başında öğreniyorum zaten ingilizce olarak kaynağın ucu bucağı yok.
    bu yaz için kendi kafamdaki planım java ve javascript te belli bir düzeye erişmek ilk hazırlık senemde de c# öğrenmek bu konuda sizin de düşüncelerinizi merak ediyorum açıkçası.
    Sizce daha farklı bir yol mu izlemeliyim

Amacın ne yani geliştirmek istediğin proje türü birşeyler var mı kafanda? Bir de şu anda hangi dilleri hangi seviyede biliyorsun? Bunları söylersen yardımcı olabilirim.

html orta düzeyde biliyorum ama 2 yıldır derslerden bakamadım şu an baya sıkıntı yaşarım ama tekrar etme ihtiyacı duymuyorum
    son 2 yıldır ders arasında php çalışıyorum bu yaz bir projemiz olucak arkadaşla
    AMA açıkçası şu ana kadar yaptıklarım hep arada kendimi geliştirmek içindi hiçbir zaman tam konsantre olamadım derslerden şimdi yarın sınav var ve bilgisayar mühendisliğine gidecem neresi olduğu önemli değil..
    yazın ve hazırlıkta java bilgimi geliştirmek istiyorum ama buna rağmen küçük bir ekiple bir oyun motoru sayesınde oyun yazmak istiyorum.
    Ama genel olarak hedefim uygulama yazma geliştirme ve oyun sektöründe.
    bir kaç tane küçük startupta görev aldım ama yaşadığım en büyük sorun dili c gerçekten gördüğüm en nankör dil c ve şu 1.5 senelik periyotta c# ve c++ da sektörde çalışacak kadar uzmanlaşmayı düşünüyorum.
    GENEL PLAN bu yazı java ile geçirip 1 seneyi de c ile geçirmek merak ettiğim nokta java gerekli mi javayı atlayıp dırek c ye mi geçeyim yoksa java yerine python mı
    neden bilmiyorum ama java öğrenmek istiyorum beynim zıttını söyylesede javaya karşı anlamsız bir ilgim var

• quote:

Orijinalden alıntı: Zerenito

html orta düzeyde biliyorum ama 2 yıldır derslerden bakamadım şu an baya sıkıntı yaşarım ama tekrar etme ihtiyacı duymuyorum
    son 2 yıldır ders arasında php çalışıyorum bu yaz bir projemiz olucak arkadaşla
    AMA açıkçası şu ana kadar yaptıklarım hep arada kendimi geliştirmek içindi hiçbir zaman tam konsantre olamadım derslerden şimdi yarın sınav var ve bilgisayar mühendisliğine gidecem neresi olduğu önemli değil..
    yazın ve hazırlıkta java bilgimi geliştirmek istiyorum ama buna rağmen küçük bir ekiple bir oyun motoru sayesınde oyun yazmak istiyorum.
    Ama genel olarak hedefim uygulama yazma geliştirme ve oyun sektöründe.
    bir kaç tane küçük startupta görev aldım ama yaşadığım en büyük sorun dili c gerçekten gördüğüm en nankör dil c ve şu 1.5 senelik periyotta c# ve c++ da sektörde çalışacak kadar uzmanlaşmayı düşünüyorum.
    GENEL PLAN bu yazı java ile geçirip 1 seneyi de c ile geçirmek merak ettiğim nokta java gerekli mi javayı atlayıp dırek c ye mi geçeyim yoksa java yerine python mı
    neden bilmiyorum ama java öğrenmek istiyorum beynim zıttını söyylesede javaya karşı anlamsız bir ilgim var

Bir anda bir çok alanı yapmaya çalışmak yerine öncelikle tek bir hedefe odaklanmak daha iyi bence.

C# biliyorsan bir çok şeyi yapıyorsun bu devirde mesela unity ile mobil oyun da geliştirilir, Windows masaüstünde çalışan programlar da geliştirilir, web sitesi backend için de kullanılabilir. Xamarin eklentisi ile mobil uygulama da geliştirilebilir.

Ama yine de herşeyin bir anadili var bana sorarsan. Ne yapacağımı pek bilmiyorum programlama mantığını ve algoritma iyice öğrenmek istiyorum diyorsan Python kolay olduğu için seçilebilir.

Yok ben Android uygulama üzerine yoğunlaşacağım diyorsan, Java direk anadil. Android studio da direk ana geliştirme ortamı.

Hem Java ile platformdan bağımsız programlar da yazılabilir web için de kullanılıyordu ama bu konuda pek bilgim yok.

Yok ben en çok oyun dünyasında büyümek gelişmek istiyorum diyorsan bu işte C++ en çok tavsiye ediliyor, diğer dillere göre daha zor kalıyor ama ben oyuna odaklanacak olsam direk bu konuda gelişirim.

Ben mesela en çok web konusuna ilgili oldum artık, çünkü vaktimin büyük çoğunluğu gerek pcde gerek mobilde gerek internet işlerinde kullandığım araçlarda vs. Hep tarayıcıda geçiyor. Artık web konusunda gerek tasarım olsun gerek backend uzmanlaşmak istiyorum, web tabanlı çalışabiliyor günümüzde bir çok şey. Ben C#la bile en çok webe bağlanarak çalışan masaüstü programlar üretiyordum o yüzden ben artık full webe geçmek istiyorum. İlerde bir tutmuş sitem veya web tabanlı uygulamam olursa bütün işletim sistemlerinde ve cihazlarda çalışabilir. Gerekirse mobil uygulamasını da yazdırabiliriz.

Seçim sana kalmış. Her türlü dilde ilerlenir bence ama dediğim gibi önceliğin önce tek bir konu olsun, bir dilde uzmanlaş mesela diğerlerinde de bilgi sahibi ol.

çok sağol ama birazcık maymun iştahlıyım kararım javada uzmanlaşmak
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.