Şimdi Ara

YATAY GEÇİŞ VE ÇAP HAKKINDA HER ŞEY ( Sorun cevaplayalım ) BEN BAŞARDIM YA SİZ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.263
Cevap
60
Favori
123.002
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben de bu sene yatay geçiş için başvuracağım. İzmir Ekonomi üniversitesinde okuyorum, ODTÜ ilk tercihimdi ama Boğaziçi'ni de gözüme kestirdim, ikisine de başvurmayı düşünüyorum. Bazı okullarda özel koşullar var. Mesela ODTÜ sadece TOEFL ve IELTS değil bir %100 ingilizce üniversitenin geçme belgesini onay ile kabul ediyor fakat Boğaziçi'nde böyle bir şey yok onların sınavına girip geçmem lazım ya da TOEFL ve IELTS. Sonra Boğaziçi bölümle ilgili bir yazılı sınava tutuyor sizi (bilim sınavı diye geçiyor) ve mülakat var üstüne. Yani Harvard sanıyor heralde Boğaziçi kendini. Üstelik özel olarak 3.7 ortalama istiyor. Yatay geçişin en kötü olayı ise verdiğiniz derslerin sadece Pass (Muaf) olarak işlenecek olması, yani geçtiğiniz ünideki GNO'ya hiç bir etkisi olmayacak. Bundan önce bir de aldığınız dersleri kabul ettirmek var, içerik aynı gözükse bile kabul etmeme insiyatifleri var, ki aldığınız derslerin hepsini kabul ettirmek imkansız gibi bir şey. Ortalamamı ilk dönem 4.0 ve bu dönemde bir terslik olmazsa aynı şekilde getirecek oluşum ve eğer geçebilirsem bu notların sayılmayacak olması beni korkutuyor onu geçtim bizim okulda her dönem 7 ders alıyoruz zorunlu II. yabancı dilden dolayı, bunlardan en fazla (iki dönem 14 ders) 8'ini filan verebileceğim gibime geliyor bu da iyimser rakam. Bu dersleri yeniden almak iş yükümü fena artıracak. Yine de başvuracağım bakalım, bu kadar uğraşlı bir sürece girmek ve umarım geçersem buna değdiğini görmek çok istiyorum. Yoksa hayatımın pişmanlığı olacak bir şey bile olabilir.

• C£nq C kullanıcısına yanıt
    Çok güzel konulara nokta atışı yapmışsınız. Malesef büyük üniversitelerde sistem böyle. Anadoluda ki öğrencinin gelmemesi için herşeyi yapıyor. Odtü boğaziçini geçtim ytü de bile taban puan şartı var. Ortalama %20 etkilerken taban puanı %80 etkiliyor:-(
    Ortalama konusunda sizin durumda olanlar için kötü ama diğerleri için genelde iyi. 4 ortalama yapan çok az insan var ve 3. Sınıfta geçiş yapan biri için ilk iki senenin ortalaması 4müş gibi alınacak büyük bir avantaj bu. Muafiyet konusunu hiç söylemiyorum tamamen kurula bağlı. Kredi içerik tuttuğu halde muaf etmeyen hocalar var. Sağolsunlar boş boşuna aynı dersleri alıyorum ve çok bunaltıcı oluyor aynı şeyleri görmek. Ama sevdiğin bölüm yada üniversitede okuyunca pekte umursamıyorsun açıkçası:-)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aranızda peyzaj mimarlığından veya şehir bölg. dn mimarlığa geçen yada bu konuda bilgisi olup yardımcı olabilecek kimse varmı acaba ?
  • sezermert S kullanıcısına yanıt
    O bölümden geçiş yapmadım ama geçiş konusunda tecrübeliyim öncelikle sen hangi konulara takıldın onu sor bildiğimiz kadar yardımcı oluruz.

• yasin5306 Y kullanıcısına yanıt
    Üniversiteyi bıraktım tekrar sınava girdim şuan bir bölüm seçip o bölümden mimarlığa geçmek istiyorum.
    Mimarlık fakültesi içinde ki bölümlerden yani şehir bölge planlama peyzaj mimarlığını seçip ilk sene ortalama kasıp geçiş yapabilirsin. Yada bazı üniversiteler inşaat mühendisliğinide kabul ediyor yani inşaat yaz sonra 1 sene kas sonra geçiş yap. Sana tavsiyem büyük üniversitelere gitme çünkü mimarlık çok popüler geçiş konusunda. Büyük üniversitelerde öğrenci potansiyeli yüksek olduğundan ortalama yapmak sıkıntı olabilir yada Yapsan bile seni geçen insan sayısı daha fazla olacaktır. O yüzden anadoluda ki üniversiteleri tercih etmelisin zaten şehir bölge planlama fazla Üni'de yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasin5306 -- 3 Haziran 2014; 10:28:29 >
    Önerebileceğiniz yerler nerelerdir.
    Şehir bölge planlama için erbekan üniversitesinde bildiğim kadarıyla mimarlık yok. Selçuk çok güzel üniversitedir ama zordur ve hazırlık var ama atlanabilir seviyede. Ytü odtü ıtü gelse zaten anadoluda mimarlık yazardın. Suleyman demirel erciyesi bir araştır istersen hazırlık okumak istemiyorsan cumhuriyet üniversitesi mantıklı geliyor mimarlığı yeni açıldı daha geçiş kontenjanı vermedi bu sene belli olur

Trakya ünv. nasıl ? Peyzaj mimarlığı ve mimarlık var. Ancak geçiş yapılıp yapılamadığı bilgisine nereden ulaşabiliriz. Erciyeste yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sezermert -- 3 Haziran 2014; 11:22:00 >
    Trakya üniversitesinin sistemini bilmiyorum ama her Üni'de geçiş vardır. Trakya ünitesitesi öğrenci işlerini arayın yada trakya üniversitesi kurum içi yatay geçiş sonuçları yazın geçiş yapan olmuşsa orada ortalaması ile beraber karşınıza çıkacaktır

Hiçbirşey bulamıyorum link atarmısınız
    Bende baktım bulamadım çok saçma bir websitesi var:-( öğrenci işlerini aramanız daha doğru olacaktır

Akdenizde bulabildim bir tek oda mimarlık bölümüne öğrenci almıyor.
  • Çok iyi araştırma yapman lazım senin yerinde olsam önüme bir liste alıp tek tek üniversite öğrenci işlerini arardım

• (Değişik:RG-2/5/2014-28988)

Yatay geçiş ile gelen öğrencilerin önceki diploma programından aldığı ve başarılı olduğu derslerin intibakının yapılarak, bu derslere ilişkin daha önce alınan notların transkripte işlenmesi gerekir.

YÖNETMELİKTEKİ DEĞİŞİKLİK

• Güncel

• quote:

Orijinalden alıntı: yasin5306

quote:

Orijinalden alıntı: muhammedadaca

Hocam merhaba Artvin'de Dkab okuyorum.Erciyes Üniversitesi'ne yatay geçiş yapmak istiyorum.Bir sorum olacak size;
    Bu istenilen belgeleri (mesela not ortalaması disiplin belgesi felan ) ne zaman alıyoruz okuldan? finaller bittikten sonra mı ?

Evet kalmadı iseniz finaller açıklanıp ortalama hesaplandıktan sonra gidip transkrip alabilirsiniz size tavsiyem en az 3tane isteyin gerek oluyor. Disiplin cezasına dair belgeyide o zaman almanız daha uygun olur. Ders içeriklerine gelince istediğiniz zaman bölümden alabilirsiniz ama mutlaka onaylı olmalı yoksa kabul etmiyorlar

Ben bişi sorucam her üniversite belgelerin aslını mı istiyor şimdi bende baya üniversiteye başvurucam bazı üniversitelere belgelerin fotokopisini vermek istiyorun çünkü ders içerikleri filan bi dünya şey var bide öğrenci işlerinden almak mesele

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: zedge08

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: muhammedadaca

Hocam merhaba Artvin'de Dkab okuyorum.Erciyes Üniversitesi'ne yatay geçiş yapmak istiyorum.Bir sorum olacak size;
    Bu istenilen belgeleri (mesela not ortalaması disiplin belgesi felan ) ne zaman alıyoruz okuldan? finaller bittikten sonra mı ?

Evet kalmadı iseniz finaller açıklanıp ortalama hesaplandıktan sonra gidip transkrip alabilirsiniz size tavsiyem en az 3tane isteyin gerek oluyor. Disiplin cezasına dair belgeyide o zaman almanız daha uygun olur. Ders içeriklerine gelince istediğiniz zaman bölümden alabilirsiniz ama mutlaka onaylı olmalı yoksa kabul etmiyorlar

Ben bişi sorucam her üniversite belgelerin aslını mı istiyor şimdi bende baya üniversiteye başvurucam bazı üniversitelere belgelerin fotokopisini vermek istiyorun çünkü ders içerikleri filan bi dünya şey var bide öğrenci işlerinden almak mesele

Malesef almak zorundasınız bölüm öğrenci işleri size vermek zorunda aynı eziyeti bende çekmiştim:-( fotokopsini kabul etmiyorlar ıslak imza şart:-(

• zedge08 kullanıcısına yanıt
    Yani belkide edenler vardır ben denk gelmedim. Ama ders içeriği fotokopi diye değerlendirmeye alınmayana rastlamıştım sanırım kocaeli üniversitesiydi. O yüzden riske atmamak gerekir

• quote:

Yani belkide edenler vardır ben denk gelmedim. Ama ders içeriği fotokopi diye değerlendirmeye alınmayana rastlamıştım sanırım kocaeli üniversitesiydi. O yüzden riske atmamak gerekir

Ne tesadüf bende kocaeli ye başvurcam oraya asılları veririm o sorun değilde ben 7-8 üniversiteye başvurcam gibi belki de daha fazla şimdi hep asıllarını mı vermek zorundayım?bide geçeceğim üniversite istediği belgeler de aslını getirin demiyorsa fotokopi versem sorun çıkartırlar mı ki daha sonradan?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.