Şimdi Ara

Yardım - Bilgisayar Parçalarının Anti-Statik Paketlenmesi/Taşınması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
1
Favori
876
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yakın zamanda masaüstü bilgisayarımı parça parça satmayı düşünüyorum. Anakart, işlemci, ekran kartı, HDD, RAM, vb... Çoğu parçanın orijinal kutusu duruyor. Ancak bazılarının anti-statik poşetleri kayıp, veya zaten yoktu bilmiyorum.. Paketleme/taşıma sırasında statik elektriklenme konusunda bir sıkıntı olmasın, her şeyi düzgün paketleyeyim istiyorum.. İnternette biraz araştırdım, bu tarz poşetler genelde toplu satılıyor, en az 10-20 adet gibi... Her parça için ayrı boyutta 10-20 adet alsam, astarı yüzünden pahalıya gelecek.. Yani satın alamıyorum..

Sorum şudur; ev imkanlarıyla, elektronik parçaları, statik koruyabileceğim şekilde nasıl paketlerim?? Atıyorum; mutfaktaki alüminyum folyo ile sarsam mesela, saçma mı olur?? Ya da kesinlikle şöyle yapma diyebileceğiniz bir şey var mıdır?? Yine atıyorum; mesela direkt balonlu poşete sarmak tehlikeli midir??

-----

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi noldor -- 17 Haziran 2018; 13:59:18 >

• Balonlu naylon patekler olabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam hiç uğraşmama gerek yok sen paketle koy statik elektriklenme felan bunlar önemli şeyler değil başına hiçbirşey gelmez parçaların sadece çarpma vurmaya koruma yap yeter

• Yukarıdaki arkadaş doğru yazmış. Yanlız HDD 'a dikkat edin. Bir kaç tane Harddisk üst üste gelmesin. Kuvvetli mıknatıslanma disklerde bozulmalara yol açar.
    Diğer kartları bir kaç tane market poşetine sarın, güzelce bir kutuya koyun. Kargo ile gönderilir sorun olmaz.

Kolay gelsin...
  • Şimdi bu cevaplara bakınca, bu üreticiler sırf şekil olsun diye bu anti-statik korumaları kullanıyorlar o zaman demekten kendimi alıkoyamıyorum. Çok boş detaylara takılıyorsun diyorsunuz yani, anladım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi noldor -- 19 Haziran 2018; 5:25:7 >
  • Şekil olsun diye antistatik poşete ürün koyulmaz.

Statik elektrik mikro işlemciler üzerinde etkilidir.

Hazır devrede tüm bağlantılar yapıldığından, dışarıdan oluşabilecek statik elektrik devreyi pek etkilemez diye düşündüm.

Ancak siz gereğinden fazla önemsemişsiniz,

Olabilecek aksaklıklara karşı önlem almanız için muhakkak poset kullanın.

Gönderdiğiniz devreler arızalı diye geriye almak zorunda kalmayın. Garantili iş yapın.

• quote:

Orijinalden alıntı: muhsin kamer

Şekil olsun diye antistatik poşete ürün koyulmaz.

Statik elektrik mikro işlemciler üzerinde etkilidir.

Hazır devrede tüm bağlantılar yapıldığından, dışarıdan oluşabilecek statik elektrik devreyi pek etkilemez diye düşündüm.

Ancak siz gereğinden fazla önemsemişsiniz,

Olabilecek aksaklıklara karşı önlem almanız için muhakkak poset kullanın.

Gönderdiğiniz devreler arızalı diye geriye almak zorunda kalmayın. Garantili iş yapın.
    ---

Muhsin abicim, önce "bunlar önemsiz meseler diyen" @fenyapamayansayısal'ın mesajını onayladın, şimdi de olmaz bu konu önemlidir, devreler bozulur dedin.. arada kaldım.. bir de market poşetine sar dedin.. Yanlışsam düzelt, tam emin olmadan söylüyorum, düz poşet statik elektrik üreten bir malzeme diye biliyordum ben.. elektriklenip elimize yapışır vesaire..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi noldor -- 20 Haziran 2018; 1:4:47 >

• Antistatik poşetler antistatik enerji birikmesini ve/veya deşarjını önlemek için kullanılan şeyler. tüm elektronik elemanlar belli voltajlara kadar statik deşarjı absorbe edebilirler. fakat statik enerji fiziki ortama aşırı bağlı olduğundan ekstra önlem olarak bu tarz antistatik poşetler kullanılıyor. tümleşik PCB devrelerinde de statik deşarja karşı önlemler mevcut.(Bknz Kaliteli PCB Kartlar)

yani söyleyeceğim antistatik poşet kullanılırsa iyidir, kullanılmadığında ise mevcut kartın bozulma riski biraz daha artar. Kişi kendini topraklamadığı halde bu tarz kartlara dokunduğu sürece poşet de çok etkili bir önlem olmaz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.