Şimdi Ara

Yabancıdan yabancıya Araba satışı ne demek tam olarak (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
203.803
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: senersongur

Bizler de mesela ABD yada Avrupa'da aynı şekilde oranın vatandaşlarında daha ucuza araç alabiliyor muyuz?

Yani biz de yurtdışında iken yabancıdan yabancıya kuralı o ülkelerde de geçerli mi?

konu fortlaması olacak ama bu sorunun cevabını bekliyorum
  • alijchan A kullanıcısına yanıt
    Avrupayı bilmiyorum, ben amerikada aldım sattım herhangi bir muafiyet yok. Gerçi orada 2. elde alım-satım, vergi, pul, muayene masrafı vs de yok.
  • peki türk vatandaşlığından çıksak ve atıyorum azerbeycan vatandaşlığına geçsek, sonra da türkiye'de bir şirkete ortak olsak, ya da sigortamızı yaptırsak o zaman alabilir miyiz? bence alabiliriz.

ya da eften püften bir takım kuracaksınız. sonra kendinizi yabancı sporcu gibi transfer edeceksiniz. o zaman da alabilirsiniz.

ayrıca mavi plakalı araçların 6 ayda bir çıkmasına gerek yok.

bu devlet adamı vatandaşlıktan ettirir valla.
  • birinci derece akrabası kullanıyorsa iyi imiş bu bende araştırayım şunu vergilere arabadan fazla para vermektense

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • porter kullanıcısına yanıt
    Aracı sahibi yada 3. derece akrabaları kullanabilir.
  • Bu araçlara avrupalılar ya da amerikalılar ucuza biniyor çünkü onlar üretiyor. Biz bu araçlara ne zaman ucuz bineriz kendimiz o kalitede araç ürettiğimiz zaman bineriz aksi takrirde kasap camına yapışmış aç kedi gibi bakarız. Bu araçlara ödenen astronomik bedel işte üretmeden tüketmenin bedeli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: geyikb

Bu yabancıdan yabancıya olayını her keşfeden yurdum insanı bu olayı merak eder, araştırır sonra da hayal kırıklığına uğrar. Bana da olmuştu. İngiltere vatandaşı bir arkadaşım vardı. 3-4 bin dolara deli arabalar alıp onlarla geziyordu. Bir ara araştırdık, onun üzerine bir araba daha alsak da ben kullansam, sonra yine onun adıyla ileride satarız diye. Yok böyle birşey arkadaşlar. Bırakın alıp sizin kullanmanızı o yan koltukta otururken bile kullanamazsınız. Evet polis yakalarsa öper. Polis nerden anlayacak demeyin, çok kolay. Çünkü bu araçların hepsinin ortak plakası var. Örneğin 34 MA xxx gibi. Ya da 06 MA xxx şeklinde. Buradaki MA mavinin kısaltması aslında. Çünkü eskiden yabancıların plakaları mavi renkli oluyordu. Bu uygulama kaldırılıp normal plaka rengi olan beyaza dönüldüğünde MA olarak verildi bunlar. Yalnız tek açık noktası şu. Eğer ki sahibi kalantor bir amcaysa, ruhsata şöför yazdırabiliyor diye biliyorum. Sadece 1 kişi. O kişi sahibi yanındayken o aracı kullanabilir diye biliyorum. Ama dediğim gibi yabancıdan yabancıya araç olayına fazla takılmayın. Bu işler birşekilde halledilebilecek şeyler olsaydı ortalıkta bir sürü MA plakalı araç olurdu ama yok. Hiç heveslenmeyin. Üzgünüm. Yine avrupalıların 2-3 katı fiyatlarla araba almaya devam edeceğiz. Ta ki bir hükümet gelir de; "yok kardeşim, yeter benim insanımın çektiği çile, bu vergileri düşürüyorum, ve aldığım vergileri de yine Türk insanının mutluluğu için harcayacağım" derse, o zaman biz de Şahin, Doğan parasına 3.16'lara bineriz. Çünkü Avrupada öyle yapılıyor...
    Tam 13 sene önceki hayal.. Ne yazık ki vergiler daha da arttı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vergiler için teminat mektubu yada nakit isteniyor. Yani bize göre bile değil.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mesela diyelim Türkiyede ikamet eder ancak hem TC hem yabancı pasaportu olan kişi yurt dışından araç alıp Türkiyede kullanabilir mi? Veya çifte vatandaşlığı olan emekli bir kişi yabancıdan yabancıya araç satın alabilir mi?
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.