Şimdi Ara

y-ea 2118 tercih yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
778
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • soru: bilkent siyaset bilimi ve kamu yönetimi mi, odtü işletme mi?

iki alanın da ders içeriği ilgimi çekiyor o açıdan bi sıkıntı yok.
    iki okulun da hocaları gayet kaliteli ve geleceğim konusunda dert edinmeme pek gerek kalmayacak kendimi geliştirdiğim sürece.
    iki okulda da öğrencilik hayatım boyunca gayet eğlenebileceğimi düşünüyorum.
    fark olarak bilkentte okursam yılda 8 ay aylık 1600 tl burs avantajı var.
    fakat mezun olup çalışmaya başlayacağım zaman bu alanların bende kısıtladıkları şey ne olacak bilmiyorum
    örn: bilkent siyasetten mezun oldum ve beyaz yakalı olarak iş hayatına başlayıp yıl geçtikçe çalıştığım yerde yükselmek istediğim zaman sen siyaset mezunusun ne anlarsın diye bir önyargı oluşacak mı?(ceoların genel olarak işletme mezunu olduğunu hesaba katarsak)
    ya da örn2: odtü işletme mezunu olarak özel sektörde iş bulma olanağım bilkente göre daha kısıtlı olacak mı?
    odtü devlet okulu olduğu için okul hayatı içerisinde karşılaşmanın lüzumsuz olduğu ekstra zorluklarla karşılaşacak mıyım ya da bilkent, öğrencilerin önüne sunulan imkanlar olarak gerçekten daha avantajlı bir yer mi?
    not: ileride öğretim görevlisi olmayı düşünmüyorum. fakat yurtdışında erasmus ve yüksek lisans yapma hedefim var.)

tercih sıralamam şöyle olacak
    1 bilkent işletme, 2019 sıralama 1040(kontenjan bu sene 20den 27ye yükseltildi)
    2 bilkent iktisat, 2019 sıralama 826(kontenjan bu sene 14ten 21e yükseltildi)
    3 bilkent siyaset ya da odtü işletme, 2019 sıralama 2542(bilkent) ve 3090(odtü)(bilkent siyaset kontenjanı 14ten 21e yükseltildi)
    4 odtü iktisat, 2019 sıralama 4966

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Babilov -- 11 Ağustos 2020; 17:57:36 >

• bilkent siyaset gelir ama bunun yerine odtu isletme daha jyi olmaz mi? siyasetin calisma kosullari nedir

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bilkent siyaset yazıp elçi ol. Ama dikkat et elçilerin bazen kellesi dönüyor sadece.
  • Fuow kullanıcısına yanıt
    hocam aslında ikisi de iibf bölümü. iş alanları aynı denebilir. ama seneler geçtikçe oluşan farkı bilmiyorum.
  • 2020 yigilmasi olmadan 1500u en kotu 2200e falan atar diye dusunup arastirmistim bilkent siyaseti

bilkent ui ve siyaset mezunu bircok insanla linkedin uzerinden konusma sansim oldu(kamuda veya akademide calisanlarla degil de ozel sektorde calisanlari tercih etmeye gayret ettim). Hatta sansima.bir tanesi garanti bankasinda ise alim surecinde de gorevli olan, bilkent uluslararasi iliskiler mezunu birisiydi.

Genel olarak soyledikleri ozel sektorde İİBF bölümleri arasinda fark gozetilmedigi oldu. Yani esdeger tecrube olarak goruyorlarmis bu bolumleri(ingilizcesini soylediler ama aklima gelmedi ). İyi okul mezunu olma(bilkent,koc,sabanci,ozyegin,odtu,itu,bogazici) ve cok iyi ingilizce bilmek is gorusmelerinde bir sonraki basamaga cikmak icin yeterli oluyormus. buradan sonrasi cesitli testler,mulakatlar vs seklindeymis.

benim de sizin gibi cekincelerim vardi ama konustugum buyuk sirketlerde calisan bilkent siyaset-ui mezunlariyla konusttuktan sonra gitti. yine de tercih listeme ekleyecegim bakalim belki 2500den 4000e ceker :)

Bu arada hemen hemen hepsi bilkentin ozel sektorde en gecerli 1-2 okuldan birisi oldugunu soyledi ama biraz okulu sevmeyle alakali sanirim boun,koc,sabanci,bilkent arasinda cok fark olacagini dusunmuyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• fabricioramirez F kullanıcısına yanıt
    hocam çok sağ olun. anladığım kadarıyla işe başlarken bir sorun yok peki yıllar geçtikçe durum değişiyor mu biliyor musunuz?
  • Babilov B kullanıcısına yanıt
    hocam okul-bolum ise girerken ise yarar sonrasi is hayatindaki basarina bakar.garantide yonetici dedigim mesela mufettis olarak girmis 2011de su an o konumda.konustuklarimin profiline baktim simdi bir avantaj veya dezavantaj gozukmuyor yukselme konusunda yani mesela bir bankaya mt olarak girenler hangi yollardan ilerliyorsa onlar da ayni sekilde (aylardir linkedine baka baka ezberledim kariyer yollarini). O konuda tereddutlerin olmasi normal dedigim gibi benim de vardi ama arastirinca kalmadi.

pisman etmez diye dusunuyorum seni.hem ozel sektorde hem akademide hem de kamuda ilerleyebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fabricioramirez -- 11 Ağustos 2020; 19:19:22 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bir de tabi sizi bilmiyorum ama benim icin verecekleri 1200 tl ve yurt ile maddi bagimsizligimi kazanmak(ailenin durumuyla ilgili degil kisisel sebepler) da cok onemliydi ama olmayacak gibi bana :/

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.