Şimdi Ara

xXX FUJIFILM ' X ' İnceleme ve Paylaşım XXx (375. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
10.361
Cevap
100
Favori
441.278
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 373374375376377
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: jiddi

Arkadaşlar, Fujifilm X serisi modellerin Türkçe kullanım kılavuzlarını indirebiliyor muyuz resmi sitesinden falan ? Böyle bir hizmet veriliyor mu acaba ?

Türkçe, dil seçenekleri arasında yok malesef.
  • quote:

Orijinalden alıntı: theory of a dead man

quote:

Arkadaşlar, Fujifilm X serisi modellerin Türkçe kullanım kılavuzlarını indirebiliyor muyuz resmi sitesinden falan ? Böyle bir hizmet veriliyor mu acaba ?

Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.
  • Fujifilm TR ile iletişime geçilirse yardımcı olduklarını söylemişti Mustafa bey.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BLUESTREAM

Arkadaşlar Acaba Raynox DCR-250 macro lensi Fuji X makineleri ile kullanan var mı? Özellikle 16-50mm kit lens ile.Yorumları nelerdir acaba?
    https://fotografium.com/urun/raynox-dcr-250-super-macro-lens?gclid=CL3548-th8sCFRFmGwodiYIAXQ

Ayrıca,Fuji XM-1 de Kelvin ayarını el ile giremiyor muyuz? Güneşin batışına yakın çekimlerdeki sarı-turuncu tonu vermek için sadece rgb ayarlarını mı kullanabiliyoruz?
    Teşekkürler.

Bu soruma cevap verebilecek bir arkadaş yok mu acaba?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: theory of a dead man

quote:

Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

PDF halinde ne yazık ki verilmiyor. Normal baskı halinde veriliyor.
    PDF'ye karşı Fujifilm :)

Sebebi geçmişe dayanıyormuş, zamanında yurt dışından getirilen garantisiz cihazlar için PDF formatında verilen
    kullanım kılavuzlarını kaçakçılar basıp yanında veriyorlarmış :)
    Japonlar da bu yüzden istemiyor :)

Gerçi şimdi Amerika fiyatlarına ürünler veriliyor hatta daha ucuza ama yine de aynı politika devam ediyor :)

• quote:

Orijinalden alıntı: AhmetSelçuk

Merhaba arkadaşlar. İkinci bir makine almak istiyorum. Amaç sokak fotoğrafçılığında kullanmak. Aklımda olanlar XT-10 ve OMD-10 MII. OMD 16-50mm lensle geliyor bildiğim kadarı ile. Herhangi bir ilave lens yatırımı düşünmüyorum. Diğer makineme yeterince yatırım yapmış bulunuyorum zira. Pahalı olmayan tek bir lensle idare etmek istiyorum. 16-50mm bu konuda yeterli gelir mi.
    Bahsettiğim makineler arasında hangisini tavsiye edersiniz.
    Önerebileceğiniz başka bir seçenek olur mu.

Kriterlerim:
    Döner yada yatar ekran olacak.
    Mutlaka bir bakaç olacak. (Gövde üzerinde sabit olanı tercih ediyorum. Sonradan takılanları pek beğenmiyorum)
    Makine iri bir cihaz olmamalı. Bu tarz bir makinem var zaten.

Şimdiden teşekkür ederim.

Tek kamera olacak deseydin XT10 derdim.
    Ama elinde büyük bir sistem varsa ve bu ikinci sistem olacaksa OMD daha mantıklı.
    İki sistem de (fuji ve m43) oldukça başarılı sistemler. Biri diğerine karşı öyle açık ara üstün falan değil.
    OMD nin üzerine 14-42 katlanabilir kit zoom u taktığında boyut olarak ciddi avantajı oluyor. Ayrıca OMD nin ergonomisi fuji ye göre daha iyi. Sağ elinin baş parmağını koyacağın çıkıntıyı çok güzel yapmışlar kamerayı tek elle çok rahat tutuyorsun.
    Artık piyasada kötü kamera pek kalmadı. Malum en iyi kamera her zaman yanında olanıdır. Evet OMD belki sensör boyutui kit lens kalitesi belki fuji nin biraz geirsinde kalabilir ama fuji ye kaliteli bir zoom taktığında boyutu baya büyüyor.

Ben de ikisi arasında gidip geldim ve XT10 aldım. Ama ilk kamera olarak, ikinci ufaklık ta RX100m3

• quote:

Merhaba arkadaşlar. İkinci bir makine almak istiyorum. Amaç sokak fotoğrafçılığında kullanmak. Aklımda olanlar XT-10 ve OMD-10 MII. OMD 16-50mm lensle geliyor bildiğim kadarı ile. Herhangi bir ilave lens yatırımı düşünmüyorum. Diğer makineme yeterince yatırım yapmış bulunuyorum zira. Pahalı olmayan tek bir lensle idare etmek istiyorum. 16-50mm bu konuda yeterli gelir mi.
    Bahsettiğim makineler arasında hangisini tavsiye edersiniz.
    Önerebileceğiniz başka bir seçenek olur mu.

Kriterlerim:
    Döner yada yatar ekran olacak.
    Mutlaka bir bakaç olacak. (Gövde üzerinde sabit olanı tercih ediyorum. Sonradan takılanları pek beğenmiyorum)
    Makine iri bir cihaz olmamalı. Bu tarz bir makinem var zaten.

Şimdiden teşekkür ederim.

Karar verdiniz mi bilmiyorum ama ikinci makine olması dışında kriterleriniz bire bir benimkilerle aynı. Ben de aynı şekilde X-T10, EM10II bir de Sony a6000 arasında kalmıştım. Sonucunda da EM10II ye karar verdim. Türkiyeye gelmesini bekledim. Beklerken şansıma yurtdışından çok önce almış bir arkadaşta görme şansım oldu. Cihaz hakkaten ufak, hele de 14-42 ez (sanırım 16-50 ile kastettiğiniz buydu) ile gömlek cebine bile sığacak neredeyse. Buraya kadar herşey iyiydi. Ama ben açıkçası olay taşımaktan kullanmaya gelince zevk alamadım. Herkes kullanışını övmüş nette ama lensler hakikaten çok ufak geldi bana. Primelar olsun kit zoom olsun. Elbette bu benim fikrim kullanıp da sevenler de olabilir. Açıkçası elinize alıp baktıysanız tutuşuna sorun yok ama hiç denemediyseniz almadan mutlaka deneyin. Ama ufaklığı sorun değil hatta tercih sebebi, tutuşu ikinci planda diyorsanız koyun paltonuzun cebine çıkın. Tam bu iş için gibi.

Ben makine tavsiyesi yapamam size elbette ama bu tecrübemi paylaşmak istedim kendime paralel bir fikirde olduğunuzu gördüğümden.

Bu arada EM10II 14-42 ez ile değil 14-42 IIR ile geliyordu değişmediyse.

• theory of a dead man kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler. İşin gerçeği çok da acele etmiyorum. Şu anda kullandığım iki makinem var zaten. Kriterlerimin en önemlisi taşınabilirlikti dediğiniz gibi. Peki çekmiş olduğunuz fotoğraflardan tatmin oldunuz mu?. Sonuçta en mühim olanı da bu.
  • quote:

Teşekkürler. İşin gerçeği çok da acele etmiyorum. Şu anda kullandığım iki makinem var zaten. Kriterlerimin en önemlisi taşınabilirlikti dediğiniz gibi. Peki çekmiş olduğunuz fotoğraflardan tatmin oldunuz mu?. Sonuçta en mühim olanı da bu.

Pardon yazdıklarımdan almış gibi göründüm sanırım. Ben pratikte tecrübe şansını yakaladığımda dediğim gibi keyif almadım ufak kit lensten ve 45mm 1.8mm vardı o biraz daha iyiydi ama yine ufak geldi elime. Sonuçları da beni çok tatmin etmedi ama makineye haksızlık etmek istemem. Gövdeden 5 yönlü IS de önemli ki elde çok düşük enstantane hızlarında çekim yaptıklarını söyleyenler var. İlk defa karşılaştığım bir makine ile optimum kalitede çekim yapamamış da olabilirim. Keyifli tarafı ki en merak ettiğim özellik EVF den bakarken ekrandan netleme idi. Değişik keyifliydi ama dediğim gibi keskinlik yönünden kafama takıldı. Sonuçta da vazgeçtim. Taşınabilirlikten biraz ödün verebilirim dedim. X-T1 aldım. O kadar çok resim inceledim ki flickr, 500px vb. real world dedikleri gerçek kullanıcı fotoğrafları derken fotoğrafın özünden çıktım piksel sayar oldum malesef. Ben elbette bir uzman ya da bilirkişi değilim bu konuda ama hep bir keskinlik eksikliği hissettim 4/3 sistem fotoğraflarında. Gren rahatsız etmiyor fotoğrafta beni ama böyle flu nasıl denir puslu gibi olması hoşuma gitmiyor. Portreler ve makrolar idare ediyor prime lenslerle ama bence manzara gibi geniş açıda keskin değil gibi geldi bana. Bir de siyah beyaz fotoğraflarda fuji uzak ara çok iyi diyebilirim. Siyah beyaz çekmeyi sevdiğimden kararımı etkileyen sebeplerden biri de bu oldu.Tamamen amatör birinin belki binlerce fotoğraf inceledikten sonra izlenimi sadece bu. Bir de sizin söylediğiniz aldığım tek lensle kullanacağım lafı da önemli. Kit lensle çekilen fotoğrafları açık bir şekilde beğenmedim diyebilirim. Siz de eminim bir çok fotoğraf incelemişsinizdir. Sizin görüşünüz nedir özellikle keskinlik ya da netlik de denebilir, ben mi abartıyorum bilmiyorum.

• theory of a dead man kullanıcısına yanıt
    Evet, gerçekten aldınız sanmıştım. Olaya bakış açımız hemen hemen aynı diyebilirim. Anlattıklarınızdan sonra ben de seçenekler arasından çıkardım M-10'u. Kullanıp satmış olduğum Nikon 1V1 makinemi bile özledim diyebilirim. Bakalım, herhalde doğru yolu bulacağız araya taraya.
  • Gittiğim etkinliklerde kaliteli fotoğraf çekebileceğim, el çantama sığacak kadar küçük ve dikkat çekmeyecek bir ekipman istiyordum.
    Sanırım X-T10 ve XF 60mm lens ikilisi bu ihtiyacımı karşılayacak.
    Bu kapsamda bugün 7. sırada oturduğum etkinliğin içindeki mini konserde yaklaşık 10 metreden çektiğim ve boyut değiştirmek dışında hiç bir dijital müdehalede bulunmadığım fotoğraf :
    (60mm f:2.4 1/100sn ISO:1600)
    Bu mesaja eklenen görseller:

xXX FUJIFILM  " X " İnceleme ve Paylaşım XXx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 35MMUTLU35 -- 23 Şubat 2016; 20:53:26 >

• 35MMUTLU35 kullanıcısına yanıt
    Gayet güzel bir fotoğraf olmuş bence.
  • Herkese merhaba.
    Fujifilm macerası sorunlu başladı. 7-8 yıllık aradan sonra fotoğraf tutkum yeniden depreşti. Elimdeki eski DSLR makina ve objektiflerin hepsini elden çıkardım. Uzuuuun araştırmalar sonunda aynasıza geçmeye karar verdim ve Fuji x-t1 in bu kategoride baya iyi bir yerde olduğu sonucuna vardım. Sıfırını alamadım, uygun fiyatlı temiz kullanılmış görünen 1 yıllık bir makinayı 5-6 gün önce satın aldım. Evde akşamları lamba ışığında deneme çakimleri yaptım, ayarları kurcaladım. Doğrusu makinaya bayılmadım. Dış mekanda yeterli ışıkta nasıl olur bilemem ama içerde vasat geldi bana. Hele video performansı daha da kötü.
    Fazla uzatmıyayım, bugün işyerinden erken geldim. Sensör temizliği için Tripod fotoyla görüştüm. Makinayı çantaya koymadan bir açayım dedim, o da ne! Ekran yanıp yanıp sönüyor, 30 saniye sonra "OBJEKTİF HATASI!" uyarısı veriyor ve hiç bir işlem yapılamıyor. Ankaradaki showrooma gittim. Objektif başka makinaya takılınca sorun yok. Çözüm bulunamadı. 1 haftalık makinamı dış mekanda çekim bile yapamadan İstanbula servise gönderdik :((
    Bakalım servis ne diycek? Garanti kapsamına alacak mı? Bu konuda tecrübeli olanlar var mı? Beni şimdi nasıl bir süreç bekliyor acaba, tahmini olan var mı?

• Evde lamba altı çekimlerin referans olması imkansız, ama düşük ışık koşullarında da X-T1 gayet başarılı bir makina. 1 haftalık makina diyorsunuz hocam da 1 yıldır kimbilir nasıl kullanıldı. Sıkıntılı makina satılmış size sanki garanti sebebini de düşününce. Aldığınız kişi/mağazaya bildirin bence bu durumu. Ne yapacağım verdiğiniz makinada kullanıcı hatası çıkarsa diye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GullyFoyle -- 23 Şubat 2016; 23:50:20 >
  • M43 ile apsc arasinda kalanlar cok. Bende cok düşünmüştüm. Suan iki sistemde bende var. Karsilastirma yapmaya çalıştım. Aşağıdaki linkde inceleyebilirsiniz
    Xt10 18-55 35mm 1.4
    M5 12-40 25mm 1.8

http://m43turkiye.com/viewtopic.php?f=53&t=1143

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • X serisi için deklanşör düğmesi arıyorsanız ben buradan aldım, daha gelmedi ama gelir elbet.
    Fujifilmshop darılmasın ama :)

Shutter Release Button JJC Brass
  • yedekolsun Y kullanıcısına yanıt
    Satın aldığınız yer yada kişiyle görüştünüz mü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dervis2007

M43 ile apsc arasinda kalanlar cok. Bende cok düşünmüştüm. Suan iki sistemde bende var. Karsilastirma yapmaya çalıştım. Aşağıdaki linkde inceleyebilirsiniz
    Xt10 18-55 35mm 1.4
    M5 12-40 25mm 1.8

http://m43turkiye.com/viewtopic.php?f=53&t=1143

Güzel bir karşılaştırma olmuş, elinize sağlık. Bilhassa benim gibi kararsızlar için biçilmiş kaftan. Değerlendirmede sanki XT-10 bir adım öne çıkıyor gibi. Fotoğraflar daha doygun ve canlı sanki.

• Bir yıl önce aldığım Fuji 23mm f1.4 lensimi, Fuji X100S aldığım için çok uygun fiyata satıyorum, nerdeyse arayan bile yok, acaba ikinci elde bir sıkıntımı var..
  • İkinci elde sıkıntı yok ancak piyasa durgun olabilir. İlan linkinizi buradan paylaşabilirsiniz.
  • 
Sayfa: önceki 373374375376377
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.