Şimdi Ara

xXX FUJIFILM ' X ' İnceleme ve Paylaşım XXx (432. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
10.361
Cevap
100
Favori
441.278
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 430431432433434
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hayırlı olsun, display tuşuna basmayı denediniz mi?
  • iwd35 İ kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim, kullanıcı ayarlarından ekran ayarlarından açılıyormuş halletim :)

ama şimdide fotoğrafı çektikten sonra 1-2 saniye ekranda gözükmesini istiyorum ama onu açmayı henüz başaramadım.
  • ByMertX B kullanıcısına yanıt
    Menuleri kurcalayarak görebilirsin. Menu>Screen Setup>Image Display den olması lazım.

Hatta aşağıdaki linkten "Owner’s Manual" kısmındaki pdf i indir ve oku. Özelliklerini anlamana yardımcı olur ;-)

http://fujifilm-dsc.com/en/manual/x-t10/
  • Ben de X-T2 kullanıcı olarak artık aranıza katıldım :)

Benim de birkaç sorum olacak;

1) RAF çekilen fotoğraflar jpeg çekilene göre daha bulanık. Bunun bir çözümü var mı? Artık fotoğrafları jpeg çekmeye başladım bu yüzden. Bu sefer de işlerken kalite kaybı yaşıyorum.

2) ND filtre kullanıyor musunuz? kullanıyorsanız hangisini kullanıyorsunuz?

3) Fujifilm'in kendi sitesinde (fujifilmshop) Haida marka filtreler var. Bu filtreler iyi midir? yoksa başka filtrelere mi bakayım?

4) Şırınga tipi tetikleyici mi almak daha mantıklı yoksa micro usb girişinden takılan tetikleyiciler mi?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
  • switel kullanıcısına yanıt
    1) Bende XT-1 kullanıcısıyım. Fotoğraflarımın hemen hepsini raw çekiyorum çünkü dediğiniz gibi fotoğrafla ilgili daha çok bilgi mevcut oluyor. Jpeg fotoğrafların ham çıktısı raw'a göre daha kaliteli fakat bulanıklık ayrı bir olgu. Renklerde farklılık var deseydiniz çok normal ama bulanıklık söz konusu olmaması lazım. Çünkü bir resmin hem jpeg versiyonu hem de raw halinde sonuçta aynı noktalara odaklanıyor makine. Bir örnek paylaşabilirseniz çok daha iyi yorum yapabiliriz.
  • albatros214 A kullanıcısına yanıt
    Sorun odaklanma problemi değil zaten. RAF ve jpeg fotoğrafları yanyana koyduğumda jpeg fotolar hem daha canlı renklerde hem de görüntü daha keskin oluyor. Yine odaklandığı yerler aynı oluyor ama mesela saç tellerindeki ayrıntı ya da ince detay ayrıntılarda jpeg fotolar daha keskin sonuçlar veriyor.
  • xXX FUJIFILM  " X " İnceleme ve Paylaşım XXx

Soldaki RAF, sağdaki JPEG

JPEG olan bariz bir şekilde RAF'tan daha iyi gibi duruyor. Hem keskinlik hem de renk açısından.
  • quote:

Orijinalden alıntı: switel

Sorun odaklanma problemi değil zaten. RAF ve jpeg fotoğrafları yanyana koyduğumda jpeg fotolar hem daha canlı renklerde hem de görüntü daha keskin oluyor. Yine odaklandığı yerler aynı oluyor ama mesela saç tellerindeki ayrıntı ya da ince detay ayrıntılarda jpeg fotolar daha keskin sonuçlar veriyor.
    Aslında RAW ve Jpeg olarak direk google drive vb bir yere yükleyip linkleseniz buraya ona göre daha sağlıklı yorum yapılabilir
  • Herkese merhaba şöyle taksitle xt10 16-50 veya 18-55 satan arkadaş yokmudur. Uygun ve gümüş renk xt1 de olabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • GullyFoyle kullanıcısına yanıt
    Üstteki mesajda resim olarak da yolladım.
  • quote:

Üstteki mesajda resim olarak da yolladım.
    Bu sekilde zor olur işte. O yüzden herhangi bir drive a olduğu gibi iki dosyayı da yüklemenizi önermiştim.
  • SaNsAe kullanıcısına yanıt
    Merhaba, yaşadığınız şehirde Fujifilm showroom varsa eğer gidip yetkili ile görüşerek satın alabilirsiniz. Outlet ürünler daha uygun fiyatlı oluyor, görerek alırsınız ayrıca 3 sene garantisi olur.

Ya da en azından telefon ederseniz sizinle ilgilenecekler ve sizi yönlendireklerdir. Bence aramakta bir fayda var.
  • switel kullanıcısına yanıt
    Tahminimce makinenin jpeg ayarlarında sharpness ve color değerleri + veya - yönde farklı değerde olabilir.
    Bence jpeg değerleri 0 iken deneme çekimi yapın ve onu yükleyin. Daha doğru sonuç verecektir.
    xXX FUJIFILM  " X " İnceleme ve Paylaşım XXx
  • quote:

Orijinalden alıntı: iwd35

Merhaba, yaşadığınız şehirde Fujifilm showroom varsa eğer gidip yetkili ile görüşerek satın alabilirsiniz. Outlet ürünler daha uygun fiyatlı oluyor, görerek alırsınız ayrıca 3 sene garantisi olur.

Ya da en azından telefon ederseniz sizinle ilgilenecekler ve sizi yönlendireklerdir. Bence aramakta bir fayda var.
    Gittim xt1 siyah renk var ellerinde 16-50 ile 2500 18-55 ile 3200 tl istediler makina temiz ama fiyat yinede yüksek geldi malûm site yolu ile en az 500 tl daha karlı hiç olmazsa arada kalan farka prime lens alınabilir xt10 alınırsa.

Daha önce garantisiz makine aldım ve elimde patladı, bence kimden alırsanız alın garantisi olan makine alın, mümkünse görerek ve uzun uzun test(fotoyu pc ye yükleyerek detaylı şekilde bakın) ederek alın.
  • Hocam haklisiniz ama çok temiz kullanmış 2el satan dürüst kişilerde mevcut ben onlarla alış veriş yaptım şimdiye kadar pişman olmadım inşallah olmamda size öyle biri denk gelmiş geçmiş olsun böyle olmazsa 2 el piyasası canlı kalmaz alan satan birileri sürekli olacaktır ki benim gibi sıfır almaya durumu el vermeyen yada temiz 2.el alıp geri kalan parasıyla sarf malzemelerini almak isteyen olabiliyor. Yinede iyice incelemek lazım orda size katılıyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Elbette çok iyi kontrollerini yaptığınız bir makineyi veya lensi oldukça ucuza alabilirsiniz. Benim başıma sensör lekelenmesi yani hot pixel denen olay gelmişti ve belirli durumlarda ortaya çıkıyordu. Alırken farkedemedim(makinede çizik yoktu,tertemizdi). 3-4 gün sonra farkedince de iş işten geçmiş oldu:)

Fiyat farkı çok fazla değilse garantili ikinci el almanı tavsiye ederim. Garanti yoksa çok iyi incele, görerek al.

Çok nadir rastlanan bişey ama makinenin kozmetik sıkıntısından çok daha büyük bir şey olduğu için bana çok büyük ders oldu. Şu an makine alacak olsam 3 saat incelerim herhalde :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iwd35 -- 18 Mayıs 2018; 8:19:28 >
  • iwd35 İ kullanıcısına yanıt
    Işte bazı şanssızlıklar gelebiliyor insanın başına kısmet.

• quote:

Soldaki RAF, sağdaki JPEG

JPEG olan bariz bir şekilde RAF'tan daha iyi gibi duruyor. Hem keskinlik hem de renk açısından.
    Jpeg işlenmiş fotoğraf, Raf ise işlenmemiş ham fotoğraf demektir.

Jpeg makinenin kendi içindeki motoruyla çektiği RAF dosyasından istediği karakteri vererek yansıtır kullanıcıya,
    RAF fotoğraf'ı Adobe ürünleriyle açtıysanız renk uzayı olarak ADOBE RGB şeklinde açar ki daha soft renkler cılız, kontrast az,
    keskinliği az bir fotoğraf ile bize geri döner. Bu hali işlemeye müsaittir ve esnektir. Ham fotoğraf yani RAF çekmenin en önemli olayı fotoğrafçı çektiği bu dosyayı
    işlemesi gerekir. İşlendiği zaman Jpeg olana göre daha güçlü bir fotoğraf ekimizde olur.

Fujifilm kullanıcıların bir çoğu RAF fotoğraf çekmek ve işlemekten daha çok fotoğraf çekmeyi sevdiğinden Ağırlıklı olarak
    Jpeg kullanır. Çünkü makinenin IQ yüksek olmasından dolayı iyi işlenmiş bir kare elimize vermekte :)

Photoshop'un RAW editleme sayfasında kamera profillerini bulabilirseniz orada RAF fotoğraf üzerine kamera hazır film similasyonlarını ekleyebilirsiniz.
    Bu da size hem hız hem de esneklik verecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jimi1984 -- 18 Mayıs 2018; 16:43:13 >

• Bu arada 14mm F2.8 ile ilgili kısa görüş ve fotoğraflarla desteklediğim yazıyı da şuraya bırakalım

https://muratkocakblog.wordpress.com/2018/05/18/fujinon-xf-14mm-f2-8-r/
  • 
Sayfa: önceki 430431432433434
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.