Şimdi Ara

Xigmatek balder işlemci soğutucu incelemem

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
0
Favori
9.064
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar bugün sistemime forumdan savaş arkadaşımdan almış oldğum xigmatek balder işlemci soğutucusunu taktım ve bununla ilgili gözlemlerimi sizinle paylaşmak istedim
    İşlemcim i 5 750 anakartım gigabyte p55A ud3r ve anakart yazılımı easy tüne ile işlemci 2,8 de çalışmakta ,balder den önce intel in kendi stok fanını kullanıyordum ,yazın gta 4 sonrası 80 dereceye çıkıyordu ,linx ile 86 dereceyi görüp hemen kapatmıştım ,bugünde balder i sisteme takmadan önce intel stok soğutucu değerlerini kontrol ettim karşılaştırma için açıkçası idle da çok fazla bişey beklemiyordum prime95 de ise stok fan ile 1 dakikada 75 derece , 1,5 dakika sonra ise 86 derece oldu ve testi kapatmasam daha da gideceği belliydi ben 86 c yi görünce testi durdurdum ,balderi sisteme monte ettim dediğim gibi idle de beklentim büyük değildi ,loadda yani prime95 de 70 derece benim için makul olacaktı çünkü stok fan ile 90 a çıkacağı açıktı 20 c lik bir fark tatminkardı benim için , balderi sisteme taktıktan sonra idle değerlere baktım 4 çekirdek 18 ila 24 c arasındaydı şaşırdım ,prime 95 açtım ,stok fanla hızlıca tırmanan sıcaklık yan kapak açık halde 50 c sabitlendi ve 50 dereceyi geçmedi çok şaşırdım 40 c ye varan bir fark olmuştu ,neyse kapağı kapattım ( stok fan kapak kapalı iken test edildi ) ,dedim bakalım fark ne kadar olacak bu şekildede prime 95 i 20 dakika çalıştırıdım ,genel çekirdek sıcaklıkları 48 – 50 decere arasında gezindi tek çekirdek max 53 dereceyi gördü yani kapak kapalı iken gördüğüm sıcaklıklar üzerinden 86 – 53 = 33 derecelik bir fark çıktı benim için gerçekten çok sürpriz oldu ,macun olrak içerisinden çıkan macunu kullandım ,aklımda noctua u12p almak vardı vallaha şuan benim için çok gereksiz oldu yani balder için çok iyi diyebilirim ,elimde başka soğutucular olmadığı için ancak stok soğutucu ile karşılaştırma yaptım ,kısaca xigmatek balder kesinlikle önerilecek bir ürün
    Özet
    İntel stok fan : idle = 35 - 40 arası çekirdekler
    load prime95 ( 1,5 dakika ) = 86 derece

balder : idle = 18 – 24 arası çekirdekler
    load prime 95 ( 20 dakika ) = 53 derece

fan hızı ve sesine gelince fan 1500 devirde çalışıyor genelde prime 95 sırasında 1800 devirlere çıktı ama sesi rahatsız edici seviyede değildi ,ayrıca prime sırasında normal internetten falan yazışmada yapıyordum
    Resimler

21 dakika prime 95 sonrası

kasanın üstüızgaralı olduğundan üstten güzel bir görüntü elde ediliyor

NOT : arkadaşlar amd sistem kullanan arkadaşlardan gördüğüm genel sıkıntı üzerine bu notu düşme gereği duydum , soğutucu amd sistemlerde egzos kısmına doğru takılamıyor sadece yukarı doğru takılabiliyor bilginize

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperen_69 -- 21 Kasım 2010; 12:48:54 >

• güzel inceleme tesekkürler.bende aynı soğutucuyu kullanıyorum.Masaüstü sıcaklığı beni hiç tatmin etmedi "28-30" derecelerde.Oyunlarda daha deneme imkanım olmadı fakat orthos da 5 dakka tuttum 40 dereceyı geçmedi geccek gibide görünmüyodu.İşlemcim amd phenom II x4 955 3.2GHz.Fan sesi beni hiç rahatsız etmedi.

Ayrıca bu soğutucuyu am3 soketinde arkadaki fan a bakıcak şekilde arkadaşın taktığı gibi montajlayan varsa acıklarsa sevınırım, ya ekran kartına bakıyor yada tavana doğru.
  • masaüstünde çok fark olmaz zatende bende yinede oldu intel soğutucu ile 35 - 40 derece arasındaydı 4 çekirdek balderde ise 17 - 24 derece kapaktan sonra da 20 - 26 derece arası oldu buda normal
  • Güzel incelemeler sevamını bekliyoruz.
  • arkadaşlar bende buğün Xigmatek Balder SD1283 işlemci soğutucusu aldım Red scorpion gibi egzos fana doğru takılıyor sandım tıpkı alperen_69 kardeşimizin taktığı gibi yanılmışım ama sadece intel işlemcilerde takılabiliyor bildim kadarıyla egsoz fana doğru forum forum gezdim bi aksilik olmasın yanlış bi seçim yapmiyim diye ama biraz moralim bozuldu açıkçası geri iade etme imkanımda yoktu alırken adam dedi kutuyu açtınız anda geri iade alamayız bende tmm dedim neyse olan oldu artık bilginiz olsun amd işlemcilerde soğutucu blok egsoz fana doğru takılmıyor bilseydim böyle olmadını başka ürün alırdım soğutmada sorun yok masa üstü 28/30/32 derece arası oyunlarda 49/50/51 işlemci tam yükte %100 de 49/50/53 fan deviri max 1200 çıktı min fan devri boşta 980 983 lerde çalışyıor oldukça sesiz Anakart MSİ790Fx-GD70 İşlemci AMD - Phenom II X4 965 Black Edition AM3 3.4GHz ben herhangibi bir progrmala test etmedim sadece oyunlarda baktım performansına gayet iydi zaten alperen_69 kardeşimiz yapmış testini merak eden varsa nasıl durduna anakartın üzerinde resim ekliyebiliirm iyi forumlar herkese

• @enja
    Evet en büyük eksisi arka fana doğru bakmıyor, fakat performans başarılı diyebilirim..Arka fana bakmadığı için masaüstü sıcaklığı 30 civarı oluyor biraz daha düşük olmasını beklerdim açıkcası..
    Bence ürün seni tatmin etmesi lazım performansı gayet iyi hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: enja

arkadaşlar bende buğün Xigmatek Balder SD1283 işlemci soğutucusu aldım Red scorpion gibi egzos fana doğru takılıyor sandım tıpkı alperen_69 kardeşimizin taktığı gibi yanılmışım ama sadece intel işlemcilerde takılabiliyor bildim kadarıyla egsoz fana doğru forum forum gezdim bi aksilik olmasın yanlış bi seçim yapmiyim diye ama biraz moralim bozuldu açıkçası geri iade etme imkanımda yoktu alırken adam dedi kutuyu açtınız anda geri iade alamayız bende tmm dedim neyse olan oldu artık bilginiz olsun amd işlemcilerde soğutucu blok egsoz fana doğru takılmıyor bilseydim böyle olmadını başka ürün alırdım soğutmada sorun yok masa üstü 28/30/32 derece arası oyunlarda 49/50/51 işlemci tam yükte %100 de 49/50/53 fan deviri max 1200 çıktı min fan devri boşta 980 983 lerde çalışyıor oldukça sesiz Anakart MSİ790Fx-GD70 İşlemci AMD - Phenom II X4 965 Black Edition AM3 3.4GHz ben herhangibi bir progrmala test etmedim sadece oyunlarda baktım performansına gayet iydi zaten alperen_69 kardeşimiz yapmış testini merak eden varsa nasıl durduna anakartın üzerinde resim ekliyebiliirm iyi forumlar herkese

/>

sıcaklıklar sizi memnun edecek seviyede ise takmayın bence zaten bir süre sonra unutursunuz

• inceleme yapıyorsan önce sistemi uzay montajı kurup, o.csiz olarak ve oda sıcaklığını da verilerine ekleyerek söylemen gerekiyor ki işlemci soğutucusunun termal direncini bulabilelim

soğutucudan başka bir fanın çalışmamasından emin olmalıyız ayrıca.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 6.cadde

inceleme yapıyorsan önce sistemi uzay montajı kurup, o.csiz olarak ve oda sıcaklığını da verilerine ekleyerek söylemen gerekiyor ki işlemci soğutucusunun termal direncini bulabilelim

soğutucudan başka bir fanın çalışmamasından emin olmalıyız ayrıca.

oda sıcaklığı konusunda haklısın oda sıcaklığı 22 derece idi ,ama uzay montaja gerek görmedim ve benim incelememdeki karşılaştırma faktörü de zaten stok fan idi ,yani incelememde balderin stok fan ile arasındaki performans farkını ortaya koydum ,ortam birebir aynı oda sıcaklığı aynı yani herşey aynı idi aradaki farktan zaten performansıda ortaya çıkıyor

• masaüstü sıcaklıklar stok fanla ayni nerdeyse 2/3 derecelik farkları var sadece benim için önemli olan zaten oyunlarda ses yapmamasıydı bu arada işelmciyi çıkartırken az daha kırıyordum bacaklarını bi türlü çıkartamadım anakartan birz zorlayınca soğutucuyla birlikte geldi yapışmış vaziyete yapışması normal bu işlemci yaz günleri 78 dereceyi gördü stock fanla amd biraz daha kaliteli bi macun ve kaliteli bi fan koy koyabilirdi o kutu içine fan yaprlakları oldukça küçük eskiden amd böyle iş yapmazdı ama sanırım bu kalitesiz fan işlemci fiyatı intel e bakarsak ucuz olduğu için böyle İ7 ile AMD Pehnom lar arasında oldukça büyük fiyat farkları var kısacası işlemcimiz kaliteli ama fanımız dandirik fan sizden işlemci bizden hesabı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enja -- 22 Kasım 2010; 16:49:46 >
  • arkadaşlar amd x4 955 BE işlemcime bu soğutucu almayı düşünüyorum kafamda bir kaç soru işareti oluştu cevaplarsanız sevinirim.

1- Dark Knight kasa kullanıyorum. PSU kasanın alt tarafında. İşlemciyi taktığmızda nasıl durduğunu söyler misininiz? (mümkünse resim ile)
    2- Tam yükte soğutucunun ses seviyesi fazla mı?

teşekkürler
  • amd 965 x4 le kulanıyorum buyrun resimler fazla net değiler ama kaliteli bi fotoraf makinam yok malesef :S

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enja -- 4 Aralık 2010; 17:10:15 >

• ben başlarda kendi fanıyla kullandım biraz ses yapmaya başlamıştı daha sonra AKASA VIPER 12CM S-FLOW taktım şimdi intel q9550 yi 3.4 ghz kullanıyorum boşta devir 1000 rpm yi geçmiyor sıcaklık 25-26 C yükte 50 yi hiç görmedim
  • Merhaba arkadaşlar,
    AM3 soketlerde fan üst tarafta mı olmalı alt tarafta mı?
    Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GUTI

Merhaba arkadaşlar,
    Teşekkürler.

üste resimleri ekledim pek net değiler ama görebilirsin fanın duruş şeklini fan aşağıda olması daha iyidir sıcaklığı üste doğru üfler üste takarsan ekran kartına üfler çıkan sıcaklığı ben alta taktım fanı sana kalmış seçim
  • Şimdi bu Balder denen arkadaş Red Scorpion'dan 20 tl falan daha pahalı. Peki daha mı iyi soğutuyor ya da daha mı sessiz?
  • Emeğinize sağlık güzel bir inceleme olmuş aynı zaman satış ilanıma da link olarak verdim.
  • teşekkür ederim
  • quote:

Merhaba arkadaşlar,
    Teşekkürler.

AM3 işlemcilerde bu şekilde duruyor

• quote:

Orijinalden alıntı: funkerman

quote:

Merhaba arkadaşlar,
    Teşekkürler.

AM3 işlemcilerde bu şekilde duruyor

evet bendede bu şekilde duruyor

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.