Şimdi Ara

Xiaomi Router 4A Gigabit Edition Stok ve OpenWrt karşılaştırmam, kurduğum eklentiler (sqm,adblck...) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
190
Cevap
15
Favori
18.471
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

DHCP modu dediğiniz kastettiğiniz router modu mu oluyor? Eğer öyleyse sorun yok OpenWrt zaten default olarak router modunda çalışıyor.

Sanal makinede kurulum mümkün. Benim yazdığım rehberi takip edebilirsiniz.

• 0ldskool kullanıcısına yanıt

Teşekkürler üstad, peki brick etme ihtimalim nedir?Xiaomi Router 4A Gigabit Edition Stok ve OpenWrt karşılaştırmam, kurduğum eklentiler (sqm,adblck...) 

• Rica ederim.

Risk var tabii kimse %100 güvenli diyip garanti veremez firmware ile uğraşırken. Dikkatlice rehberi takip ederseniz sorun olmaz diye düşünüyorum. Zaten bir şekilde brick olursa da kurtarmanın yolları var. Son tercih sizin.

Üstad tercihimi yapıp openwrt kurdum. Benim düzenek şöyle;

Powerline üzerinden aldığım interneti router'a bağlı dhcp modunda kullanıyorum fakat openwrt kurduktan sonra internet'e çıkarken sayfaları bir açıyor bir açmıyor. Bunun nedeni ne olabilir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi redsmoke -- 14 Aralık 2020; 0:51:46 >
  • redsmoke R kullanıcısına yanıt

Tebrikler hayirli olsun.

Router powerline il degil de dogrudan internete bagliyken bir problem var mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Teşekkürler üstad. Router'ı direkt modeme bağlayıp deneme şansım pek yok. Ama zaten öncesinde yine aynı şekilde powerline üzerinden gelen bağlantı ile kullanıyordum ve stok firmware ile sıkıntı yoktu. Interface ayarında mı sıkıntı var yoksa başka bir şeyde mi anlayamadım. Openwrt hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyorum. :)

Anladim

Sorun nereden kaynaklaniyor onu anlayabilmek icin sormustum. Acikcasi yeni kurulmus stok openwrt ile boyle bir sorun yasayan birisini ilk defa duydum. O yuzden powerline aklima gelen ilk supheliydi.

dns problemi olabilir mi? dns ayari yapmayi denediniz mi? Suan mobildeyim o yuzden tam anlatamayacagim ama interfa menusunde wan arayuzu icin dns yazip bir deneyin derim nacizane

8.8.8.8

8.8.4.4

veya

1.1.1.1

1.0.0.1

• Bir ihtimal modemle router ip çakışması yaşıyor olabilir. İkisi de 192.168.1.1 olmamalı. Router ip adresini 192.168.33.1 gibi bir şeyle değiştirebilirsiniz. interface-> lan bölümünden

• quote:

Orijinalden alıntı: 0ldskool

Bir ihtimal modemle router ip çakışması yaşıyor olabilir. İkisi de 192.168.1.1 olmamalı. Router ip adresini 192.168.33.1 gibi bir şeyle değiştirebilirsiniz. interface-> lan bölümünden

Benim de aklıma o geldi ama ip değiştirdiğim zaman "Failed to confirm apply within 90s, waiting for rollback…" hatası alıyorum ve router'ı yeniden başlatmadan da düzelmiyor. Modem ve Router arayüzümde 192.168.1.1

• quote:

Anladim

Sorun nereden kaynaklaniyor onu anlayabilmek icin sormustum. Acikcasi yeni kurulmus stok openwrt ile boyle bir sorun yasayan birisini ilk defa duydum. O yuzden powerline aklima gelen ilk supheliydi.

dns problemi olabilir mi? dns ayari yapmayi denediniz mi? Suan mobildeyim o yuzden tam anlatamayacagim ama interfa menusunde wan arayuzu icin dns yazip bir deneyin derim nacizane

8.8.8.8

8.8.4.4

veya

1.1.1.1

1.0.0.1

O ilkler beni bulur hocam istisnasız. Xiaomi Router 4A Gigabit Edition Stok ve OpenWrt karşılaştırmam, kurduğum eklentiler (sqm,adblck...)  Wan arayüzünden dns'leri de girdim sonuç aynı üstad, ip zaten değiştirmiyor bahsettiğim hatayı veriyor. Bu arada iki tane wan arayüzü var normal değil mi?

Xiaomi Router 4A Gigabit Edition Stok ve OpenWrt karşılaştırmam, kurduğum eklentiler (sqm,adblck...)

O verdigi bir hata degil uyari aslinda

Soyle yapacaksiniz. ip degistirme isini yaptiktan sonra save dugmesine tikliyorsunuz ya hani geri sayim yapiyor. O sayfayi kapatmadan ellemeden o esnada wifi mi kablo mu kullaniyorsunuz bilmiyorum ama farketmez router’a baglantinizi kesip ve tekrar baglanip, yeni ip subnet’inden ip almaniz gerekiyor. Eger bunu yapmazsaniz ayar yanlis oldu diye dusunup o yapilan degisikligi geri aliyor onlem amacli.

• quote:

O verdigi bir hata degil uyari aslinda

Soyle yapacaksiniz. ip degistirme isini yaptiktan sonra save dugmesine tikliyorsunuz ya hani geri sayim yapiyor. O sayfayi kapatmadan ellemeden o esnada wifi mi kablo mu kullaniyorsunuz bilmiyorum ama farketmez router’a baglantinizi kesip ve tekrar baglanip, yeni ip subnet’inden ip almaniz gerekiyor. Eger bunu yapmazsaniz ayar yanlis oldu diye dusunup o yapilan degisikligi geri aliyor onlem amacli.

Teşekkür ederim üstad yardımlarınız için. Hata ile yaptığım araştırma sonucu save and apply butonunun olduğu yerde unchecked gibi bir şey daha vardı onu seçtim ve geri sayımdan sonra router'a bağlanamadı ve anladım ki ip değişmiş. Örnek olarak verdiğiniz ip'yi girince arayüz geldi fakat öncesinde dediğiniz gibi bağlantımı kesip tekrar bağlandım. Şu an sorun gözükmüyor üstad, tekrar teşekkür ederim. :)

Gecmis olsun cok sevimdim. Gule gule kullanin

Teşekkürler üstad, son bir sorum olacak. Stok firmware'daki gibi smart wi-fi olayı var mıdır bunun da? Yani 2.4 ve 5 ghz kanal isimleri aynı olup da mesafeye göre kanallar arasında otomatik geçiş durumu, bunu merak ediyorum.

O olay band steering diye geçiyor. Kendim o şekilde kullanmıyorum ama iki wifi içinde aynı adı ve şifreyi kullanmanın modern cihazlar için yeterli olacağını okumuştum. Denemesi bedavaXiaomi Router 4A Gigabit Edition Stok ve OpenWrt karşılaştırmam, kurduğum eklentiler (sqm,adblck...) 

Bir de 802.11r ve wpad kullanarak bir şeyler yapılabiliyor sanırım band steering olayı için ama hiç bilmiyorum nasıl oluyor.

Hocam bir de söylesem mi söylemesem mi bilemedim ama üstad falan hiç gerek yok. Vallahi mahçup oluyorum gördükçe. Kendi bildiğim kadarıyla yazıp çiziyorum alt tarafı. Forum zaten paylaşmak için varXiaomi Router 4A Gigabit Edition Stok ve OpenWrt karşılaştırmam, kurduğum eklentiler (sqm,adblck...) 

edit: ekleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0ldskool -- 14 Aralık 2020; 12:28:13 >

Ben de o şekilde kullanmayayım öyleyse :) Şimdi eklenti olayına girip ilk mesajda bahsedilen "sqm" eklentisini kurmanın yollarını arıyorum.

Onu da tarif edeyim. Cihaza yazılım yüklemek için birden fazla yöntem var. En çok kullanılan iki yoldan birincisi, ssh bağlantısı üzerinden komut satırı ile, ikincisi luci dediğimiz (192.168.1.1) grafik arayüz ile.

Nasıl kolayınıza gelirse kullanabilirsiniz. Ben kişisel olarak terminal ekranına alışkın olduğum için komut satırı kullanmak zor gelmiyor aksine daha pratik geliyor o sebeple de komutlar ile işimi hallediyorum.

komut ile kurulum

cihaza ssh ile bağlantı sağladıktan sonra alttaki tek satırlık komutla iş bitiyor. (ssh ile bağlantı komutu da şöyle: ssh root@192.168.x.1) x yerine sizin yeni ayarladığınız ip)

opkg update && opkg install luci-app-sqm

luci arayüzünden kurulum da şu şekilde oluyor.

192.168.1.1 adresine girdiniz, system-> software-> update lists-> dedikten sonra filter bölümüne sqm yazıp çıkan sonuçlar içinde kuracağınız programı bulup install düğmesine tıklıyorsunuz o şekilde kuruluyor.

• quote:

O olay band steering diye geçiyor. Kendim o şekilde kullanmıyorum ama iki wifi içinde aynı adı ve şifreyi kullanmanın modern cihazlar için yeterli olacağını okumuştum. Denemesi bedava 

Bir de 802.11r ve wpad kullanarak bir şeyler yapılabiliyor sanırım band steering olayı için ama hiç bilmiyorum nasıl oluyor.

Hocam bir de söylesem mi söylemesem mi bilemedim ama üstad falan hiç gerek yok. Vallahi mahçup oluyorum gördükçe. Kendi bildiğim kadarıyla yazıp çiziyorum alt tarafı. Forum zaten paylaşmak için var 

edit: ekleme

Bir konuda bilgili ve bildiklerini de paylaşmaktan çekinmeyen kişi benim gözümde üstad'dır. Forumların paylaşım için olduğu aşikar ama niceleri var ki sizin gibi düşünmüyor. Kendi işleri görülene kadar forum, burası onlar için. Bu yüzden itiraz istemiyorum "üstad". Xiaomi Router 4A Gigabit Edition Stok ve OpenWrt karşılaştırmam, kurduğum eklentiler (sqm,adblck...) 

• quote:

Onu da tarif edeyim. Cihaza yazılım yüklemek için birden fazla yöntem var. En çok kullanılan iki yoldan birincisi, ssh bağlantısı üzerinden komut satırı ile, ikincisi luci dediğimiz (192.168.1.1) grafik arayüz ile.

Nasıl kolayınıza gelirse kullanabilirsiniz. Ben kişisel olarak terminal ekranına alışkın olduğum için komut satırı kullanmak zor gelmiyor aksine daha pratik geliyor o sebeple de komutlar ile işimi hallediyorum.

komut ile kurulum

cihaza ssh ile bağlantı sağladıktan sonra alttaki tek satırlık komutla iş bitiyor. (ssh ile bağlantı komutu da şöyle: ssh root@192.168.x.1) x yerine sizin yeni ayarladığınız ip)

opkg update && opkg install luci-app-sqm

luci arayüzünden kurulum da şu şekilde oluyor.

192.168.1.1 adresine girdiniz, system-> software-> update lists-> dedikten sonra filter bölümüne sqm yazıp çıkan sonuçlar içinde kuracağınız programı bulup install düğmesine tıklıyorsunuz o şekilde kuruluyor.

Teşekkür ederim üstad, software'dan baktığımda bir de script diye de bir şey görmüştüm ama sadece app olanı kuracağım sanırım.

Xiaomi Router 4A Gigabit Edition Stok ve OpenWrt karşılaştırmam, kurduğum eklentiler (sqm,adblck...)

Sanırım kernel ile uyumlu değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi redsmoke -- 14 Aralık 2020; 12:54:4 >

O şöyle oluyor; siz luci-app-sqm olanı yükle dediğiniz zaman zaten gerekli mini program parçalarını(örn sizin dediğiniz gibi sqm-scripts) kendi bulup seçip yüklüyor. O sebeple hep esas programı seçip devam ediyoruz. Gerisini o hallediyor.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.