Şimdi Ara

Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı! (21. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
6.948
Cevap
137
Favori
307.276
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Onemli degil rica ederim. Cok sevindim. Gule gule kullanin

• @0ldskool cevabın için teşekkürler hocam.

İlk Ubuntu kurulumunda Bridge ayarına dikkat etmiştim ama kaldırıp yeniden ingilizce kurunca bu ayarı unutmuşum. Bu şekilde telnetten bağlandım ve openwrt kurulum komutunu girdim. Youtube daki videoda 15 dk. Beklemek yeterli diyordu ben 32 -33 dakika bekledim ve cihazı yeniden başlattım ama cihaza erişemiyorum. Cihazın üzerinde Power ışığı turuncu yanıp sönüyor.

192.168.1.1 ve 192.168.31.1 ip havuzları taratttım ama yeni bir ip yoktu. Bir türlü bağlanamadım. Mi wifi ilerde tarattım yeni cihaz bulamadı.

Ben kurulum yaparken wifi üzerinden HG253s modeme bağlıydım ve bunun da ip adresi 192.168.1.1 di acaba bu ip çakışması mı oldu.
  • byi kullanıcısına yanıt

Estağfurullah rica ederim.

Açıkçası neden cihaz brick oldu kesin bir fikrim yok. Çünkü elimizde log yok yorum yapmak için. Ama kurulum aşamasında bir IP çakışması olmaz. Çünkü cihaz OpenWrt ile boot edene kadar iletişim 192.168.31.1 üzerinden devam ediyor. İlk boot'tan sonra 192.168.1.1 oluyor. Ondan sonra çakışma problemi yaşarsınız. Orası doğru. İki cihazdan birini 192.168.x.1 olarak değiştirmeniz gerekir. x != 1

mtd -e OS1 -r write firmware.bin OS1

Aslında komutuyla firmware yazdıktan sonra (takribi 3dk sürüyor bu işlem) kendisi reboot ediyor cihazı. Sizin reboot etmeniz gerekmiyordu. Bu firmware yazım işlemi esnasında cihaz ne dedi size bir hata mesajı verdi mi hatırlıyor musunuz? O önemli... Neyse artık olan olmuş şimdi cihazı kurtaralım sonra düşünürüz nerede hata olduğunuXiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı! 

Hocam naçizane size tavsiyem, geçmiş sayfalarda brick olmuş cihaz unbrick etme rehberi hazırlamıştım iki farklı yoldan. Birincisi tinypxe tftp server ile olan yöntem denenmiş ve herkesin bildiği, kullandığı yöntem. Diğeri de Xiaomi'nin yazdığı bir programla yapılıyor (MIWIFIRepairTool) ama elimde windows'lu bilgisayar yok o nedenle denemedim. Tahminice aynı mantıkla çalışıyor ama emin değilim. Kolay gelsin.

• @Oldskool Ok hocam.

Hayır hocam Booting yazdı kaldı öylece.

Neyse hocam ben kurtarmaya çalışayım. Cevaplarınız için teşekkürler
  • @0ldskool son aşamada yüklerken ekran görüntüsü almıştım. Aşağıda ekliyorum resmi

Birde Brick Kurtarma aşamalarında 1. adımda

.zip sha1sum: 4ef3b68cbb88fc8dc9653e822d67fa00edd6ac44

Böyle birşey yazmışsınız burada ne yapmak gerekiyor?

Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byi -- 13 Aralık 2020; 15:7:4 >

O şeyi indirdiğiniz dosyanın doğrulaması için ekliyorum checksum diye geçer. İndirme esnasında hatalı veya bozuk indirme gibi durumları engellemek ve kaynak dosyanın checksum değeriyle örtüşüyor mu diye test etmek için eklenir. Örneğin microsof windows 10 iso dosyası yayınlar ve aynı sayfada sha1 değerlerini verir. Bu sayede kullanıcı iso dosyasının sağlam olduğunu, ellenmemiş olduğunu vs anlar.

Ekran görüntüsünde bir problem görmüyorum başarılı olmuş. Tebrikler güle güle kullanın.

• @Oldskool Merhaba hocam yukarıdaki ekran görüntüsü dün gece openwrt kurmaya çalıştığım ve Brick moduna geçen yüklemeydi. Yani olmadı şimdi Sizin tavsiye ettiğiniz program ile kurtarmaya çalışıyorum yine olmuyor. 20 dk bekledim cihazın ışığı pembe bir renkte yanıp sönmeye başladı ama bir türlü bitmiyor. @M_aTRa_X arkadaşın dediği gibi yapıp başka bir pc den deneyeceğim bu sefer.

Bakalım ne olacak.

Pembe renkte yanarken Program şunlar görünmekte Pxerv programında.

15:28:01 DHCPc:discovering for another DHCPd on LAN

15:28:01 ROOT=C:\Users\XXXXXXXX\Desktop\TinyPXE\TinyPXE\

15:28:01 DHCPd 192.168.1.2:67 started...

15:28:01 TFPTd 192.168.1.2:69 started...

15:28:05 DHCPd:DISCOVER received, MAC:00-00-AA-BB-CC-DD, XID:68D6D6A2

15:28:05 DHCPd:OFFER sent, IP:192.168.1.3, XID:68D6D6A2

15:28:05 DHCPd:REQUEST received, MAC:00-00-AA-BB-CC-DD, XID:68D6D6A2

15:28:05 DHCPd:ACK sent, IP:192.168.1.3, XID:68D6D6A2

15:28:05 TFTPd:DoReadFile:test.bin B:0 T:0

15:28:06 DHCPc:another DHCPd detected on your LAN @ 192.168.1.2

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byi -- 13 Aralık 2020; 15:39:0 >
  • 0ldskool kullanıcısına yanıt

verdiğiniz site üzerinden ve tavsiye ettiğiniz paketleri seçerek bin doyası oluşturdum ve kurdum şuan için sorunsuz çalışıyor. Yalnız şu adblok u enable yapmama rağmen web sitelerinde reklamlar çıkıyor halen. Ayrıca bir ayar mı yapmak gerek.

Anladım hocam kusura bakma ben yeni sandım dikkatimden kaçmış.

Unbrick olayında herkes zorlanıyor niyeyse. Acaba neyi kaçıyoruz gözden anlamadım. Ben de araştırayım biraz

• tb_fb T kullanıcısına yanıt

Evet o paketlerin büyük çoğunluğu ayar ister adblock, sqm vs

Ayar yapmadan bir işe yaramaz mantıken

Cihaz aynı anda modeme de bağlı mı? Ağda başka bir dhcp server bulundu diyor.

router'a başka hiçbir şey bağlı olmamalı. lan portundan bilgisayar bağlı olmalı sadece.

Şöyle bir şey geldi şimdi aklıma, bilgisayara ayarladığınız statik IP'yi 192.168.0.2 olarak dener misiniz bir de? Acaba bazı cihazlar uboot ortamı için 0'lı subnet'i mi kullanıyor?

edit: ekleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0ldskool -- 13 Aralık 2020; 16:7:28 >
  • Başka bir pc den denedim yine o en alt satırdaki yazı var

15:28:06 DHCPc:another DHCPd detected on your LAN @ 192.168.1.2

PC de sadece ethernet bağlanstısı açık ve ip:192.168.1.2, Routera sadece bu pc bağlı ethernet portuna yine sonuç aynı.

Ekleme : pc ip:192.168.0.2 yaptım bu sefer de

DHCPc: no other DHCPd discovered

yazısı çıktı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byi -- 13 Aralık 2020; 16:20:28 >

Bilgisayarınızın ip ayarını network manager ile statik ip'ye çevirip;

ip: 192.168.1.2

netmask: /24 (255.255.255.0)

gateway: 192.168.1.1

olarak ayarladıktan sonra.

1) Stok yazılımı bulunduracak klasörü hazırlıyoruz.

[code]mkdir ~/tftp && cd ~/tftp[/code]

2) Üstte oluşturduğumuz klasöre stok yazılımı indirip, dosya ismini değiştiriyoruz.

[code]curl -L https://github.com/acecilia/OpenWRTInvasion/raw/master/firmwares/stock/miwifi_r4a_all_03233_3.0.24_INT.bin --output test.bin[/code]

3) Unbrick işlemi için gerekli paketleri kurup hazır hale getiriyoruz.

[code]sudo apt-get update && sudo apt-get install dnsmasq lshw --reinstall -y[/code]

4) Birazdan kullanacağımız komut için iki isim lazım. Önce bunları tespit ediyoruz. Sonra bunu komutta gerekli yere yazacağız.

Bilgisayarımızın ethernet arayüzünün mantıksal ismini tespit ediyoruz. eth0 veya enp5s0 benzeri bir adı olacak. Siz en son komutta enp5s0 olarak geçen yere kendi bulduğun ismi yazmalısınız burası yok önemli yoksa hata alırsınız.

[code]sudo lshw -class network | grep logical[/code]

Kullanıcı adınızı öğrenme. Siz en son komutta $USER olarak geçen yere kendi bulduğun ismi yazmalısınız burası yok önemli yoksa hata alırsınız.

[code]whoami[/code]

5) Unbrick işlemini başlatan komutu veriyoruz. Bu komutu çalıştırdıktan sonra; router'ın reset tuşana basılı tutarak elektrik veriyoruz ve 10 saniye kadar tuşu bırakmıyoruz. Yükleme 5-6 dk kadar sürecek. En son mavi yanıp sönmeye başladıktan sonra cihazın elektriğini kesip geri takıyoruz.

[code]sudo dnsmasq -i enp5s0 --dhcp-range=192.168.1.3,192.168.1.254 --dhcp-boot=test.bin --enable-tftp --tftp-root=/home/$USER/tftp/ -d -u $USER -p0 -K --log-dhcp --bootp-dynamic[/code]

enp5s0= sizin network arayüzün

$USER= sizin kullanıcı isminiz

İşlemin sonucunda cihaz kutudan yeni çıkmış gibi global stok yazılımla açılacaktır. Bilgisayarınıza ayarladığınız statik ip ayarını geri alıp tekrar DHCP'ye çevirmeyi unutmayın.

Geçmiş olsun.

-----

NOT: Bazı cihazlar sürüm seçiyor. Kimisi global firmware ile kurtarılabilirken kimisi sadece Çin firmware ile kurtarılıyor. Kullandığınız test.bin dosyasını bunlarla değiştirerek tek tek deneyin. Dosya isimlerini değiştirip yine test.bin olarak ayarlamayı unutmayın ama. Eskisinin yerine değiştirdiğiniz dosya test.bin olmalı yani.

1-Global firmware;

https://raw.githubusercontent.com/acecilia/OpenWRTInvasion/master/firmwares/stock/miwifi_r4a_all_03233_3.0.24_INT.bin

2-Çin firmware;

https://raw.githubusercontent.com/acecilia/OpenWRTInvasion/master/firmwares/stock/miwifi_r4a_firmware_72d65_2.28.62.bin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0ldskool -- 15 Eylül 2022; 11:35:5 >
  • Cevaplarınız için teşekkürler hocam.

Hangi PC'nin IP'sini 192.168.1.2 yapacam, Ana makina PC'mi yoksa VirtualBox'taki Linüx'ün mü?

Pc Kullanıcı olarak yi Ana makina pc'nin mi yoksa Linüx'in mi kullanıcı adı girilecek?

Birde Xiaomi'nin kendi mi wifi repair Tool aracının download linki varsa paylaşabilir misniz? Ben kendi sitesindeki linki denedim ama link ölmüş.

• quote:

Orijinalden alıntı: byi

Cevaplarınız için teşekkürler hocam.

Hangi PC'nin IP'sini 192.168.1.2 yapacam, Ana makina PC'mi yoksa VirtualBox'taki Linüx'ün mü?

Pc Kullanıcı olarak yi Ana makina pc'nin mi yoksa Linüx'in mi kullanıcı adı girilecek?

Birde Xiaomi'nin kendi mi wifi repair Tool aracının download linki varsa paylaşabilir misniz? Ben kendi sitesindeki linki denedim ama link ölmüş.

Linux ile çalışan bilgisayardan bahsediyorum. Hem IP hem kullanıcı adı

Önceki sayfalarda o araç için link vardı aslında

Bu arada bütün araç gereçi rehberleri vs tek mesaja topladım orada da var:

https://forum.donanimhaber.com/xiaomi-mi-router-modelleri-ve-openwrt-firmware-ana-konu-openwrt-21-02-0-yayinlandi--135790478-18

• Selamlar,

Benim cihaz anladığım kadarı ile firmware içine yükleniyor ama kurulum aşamasına geçmiyor. miwifi repair tool ile yaparken baktım ethernet bağlantıdan 3-4mb/s gönderiyor ve 300-400 kb/s alıyor.

İçine kurulan firmware bir türlü kurulum aşamasına geçmiyor  

İçine Firmware yüklenirken de ışık Pembe flash yapıyor ve öyle devam ediyor 30 dk beklesem bile rengi değişmiyor  

Bu pembe ışık olayı da sadece bende var galiba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byi -- 13 Aralık 2020; 23:7:36 >
  • Arkadaşlar S.A.

Linux da pip3 bulunamiyor, burada ne yanlış olabilir.? Devam ettim ama Tel net ten bağlantı olmadı 😒

Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı!
  • esatalemdar kullanıcısına yanıt

Merhaba as,

Bu sekilde aldiginiz ufak hatalari uyarilari google’da aratsaniz cozumu cok daha hizli bulursunuz aslinda. Lafim sadece size degil yanlis anlamayin genel konusuyorum.

pip3 kurulumu

sudo apt-get install python3-pip -y

Linux uzerinde yazdigim sekilde denediniz mi? Bir de acaba yeteri kadar beklemiyor musunuz? Hani fw cihaza gidiyorsa yuklemeyi de yapar mantiken. Elinizde usb tll adaptor varsa cihaza seri baglanti yapmayi denediniz mi? Pembe isik yanarken ne diyor serial’den?

Ayrica bir de bu yol var

https://forum.openwrt.org/t/xiaomi-mi-router-4a-gigabit-edition-r4ag-r4a-gigabit-fully-supported-and-flashable-with-openwrtinvasion/36685/402

Bu da olmazsa son care ch341a ile spi flash’a direk full backup yazmanizi tavsiye ederim %100 cozum

• 
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.