Şimdi Ara

x1800 ve kurubuz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
2.640
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aklımda kalmaması için denemek istiyordum.
    Bir kaç ss verdikten sonra,kartın çok ısınan bir gpu mimarisi üzerine
    kurulmuş olduğundan bahsedeyim.

Öyle scor için topiğe bakmaya kalkanlar ne yazık ki hayal kırıklığı yaşar.

x1800 ve kurubuz

x1800 ve kurubuz

Yukarıda görülen düzenekte,cpu kurubuzun yerine birkatın
    geçtiğide oldu.

Sistemi çok kasmadım,çünkü 2k1 de önemli bir farklılık elde edemeyeceğimi anladım.

Aşağıda ise -43 45 civarında vga dice blok sıcaklığı

1.550 civarında vgpu ile ve 800 küsür 900 küsürlerde o değer
    hemen -23 lere falan düşmekte,teste başladığınız anda ise süratle
    düşerek + değerlere ulaşmakta....
    3dm05 testi sırasında aralarda yani bir diğer test yüklernirken
    ati tool dan +35 derece okuyordum...şaşkınlık içinde kaldım.

Bu arada ifade edeyim,bloğun oturmama falan gibi sorunları yok.
    En ehven,aralarda beklenebildiği için 2k1 yapabilmek dedim,
    ama o da ciddi farklar,yaratmadı...
    aşağıda gördüğünüz nature ss inde 500 küsür fps zaten
    su ile alabilmekteydim.
    Su ile soğutmanın şu faydasını söyleyebilirim;
    daha stabil bir soğutma sunuyor.
    Kurubuz ise,sanki bir alev topu üzerine koymuşsunuz gibi tükeniyor.

Bu kartlar için ayrı blok tasarlamak lazım.
    x850xt bloğunu modifiye ettiğim için...Fakat tekrar ediyorum,
    ben hiç bir işlemcide -45 i tüketip,+35 ler de test yapan kart görmedim.

Bunun ifadesi daha önce yazdıklarımla örtüşüyor.
    Yeni mimari yok,fabrikasyon overclock

x1800 ve kurubuz

http://service.futuremark.com/compare?3dm05=1815264

yukardaki 3dm05 ss inde ati tool daki dereceye dikkat ediniz. :)
    kaldıki test bitiminden 1-2 dakika sonra alınmıştır.

2k1 nature da ise tam bir hayal kırıklığı vardı...

x1800 ve kurubuz

Velhasıl kelam,,,overclocku oldukça zor ve emek gerektiren kart(lar)..
    e tabi fabrikasyon oc de yapılınca...

Emek vermek de dert değil,bu kadar kısa sürede kartlar piyasaya çıkınca
    biraz apışıp kalma durumları oldu...

Kısaca aklımda kalacağına yapayım dedim ve izlenimlerim bunlar.
    Her ne olursa olsun,artık soğutma konusunda çoktan tıkandık(sistem testleri açısından)açıkcası beni ln2 de kesmiyor,,,mhz denemeleri için
    ve cold bug yok ise eyvallah,,,
    cascade şart :) Hem işlemcide hem vga da,,,ln ye tercih ederim..

Esasında bir atölyemiz olması lazım..bence ev ortamından dolayıda tıkanıklık yaşıyorum.

Bu gün Brandybuck,Ozan falan x1900 e ln2 deneyecekler,,,
    umarım onların girişimleri başarılı olur.

• bende hava soğutma ile 740/840tan öte gidemeyen bir karta sahibim

bu kartı başarılı bir şekilde su soğutma ile kullanan birisini buldum
    anca bakmakla yetiniyorum

http://i4memory.com/showthread.php?t=2053

bu arada yazmayı unutmuşum
    ellerine sağlık
    üzerine yazacak bir yorum bile bulamadım
    tez gibi bir yazı olmuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nitrogliserin -- 18 Şubat 2006 23:47:57 >
  • Bülent abi emek vermişsin,uğraşmışsın keşke istediğin sonuclarıda yakalıyabilseydin

Aslında yazdıklarının üzerine pek yorum yapmak kolay olmuyor herşeyi en iyi şekilde anlatmışsın

Ellerine ve Emeğine sağlık
  • bülent abi bence kesinlikle güzel çalışma, her zaman sonuç önemli değildir,
    hani futbolda bir tabir vardır ya, adananın eskiden toprak olan şimdi beton yığını olan baraj yolu bölgelerinde
    biz futbol oynarken çok kullanırdık : "hareket yeter"
  • abi bnm iki anlamadığım soru olacak.

1-) cascade nedir ne işe yarar? öğrenmemde fayda olacak.

2-) yazdıklarından anladığım kadarıyla yeni bi mimari yok.x850 mimarisinimi oynayıp bu hale getirmişler.bu kısmını daha çok açarsan sevinirim abi.galiba bu durum 1900 serisinde olmayacak.yada sence ne olur?hakkaten çok karıştı yaw.
  • Zaten sıfırdan yepyeni bir kart dizayn edemezler.Çok zaman alır.
    Eskiyi geliştirip önümüze koyuyorlar.Bu hepsi için geçerli hem ati hem nvidia hem de diğerleri için.
  • R5xx mimarisi sıfırdan yapılmış, çok esnek bir mimari, fakat ati'nin neden 16 pixel processor ile bunu çıkarttığı kafama takılıyor.
    Tasarımdaki ufak bir atlama yüzünden x1k serisi aylarca gecikti, çalıştırmak için uğraştılar, şimdi az çok çalışıyor, artık driverları da adam ederler bir ara.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cemalefendi

abi bnm iki anlamadığım soru olacak.

cascade soğuttuğunu soğutmak gibi bişey oluyor..rankine cycle dı thermodinamikte sanırım..söyle örnek vereyim mesela peltierle işlemciyi soguturken peltier i de su soğutmayla sogutursun..bunun gibi işte..
  • bunların hepi yalan
    esas olan CanDostum Reloaded!
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

bunların hepi yalan

@candostum
    Eline Sağlık Abi
  • quote:

Orjinalden alıntı: hey

quote:

Orjinalden alıntı: cemalefendi

abi bnm iki anlamadığım soru olacak.

cascade soğuttuğunu soğutmak gibi bişey oluyor..rankine cycle dı thermodinamikte sanırım..söyle örnek vereyim mesela peltierle işlemciyi soguturken peltier i de su soğutmayla sogutursun..bunun gibi işte..

hey sağolasın çok güzel açıklamışsın.bende kendime kızıyorum araştırıp çğrenmem lazım ama böylede hazıra konuyorum.çok sağolasın.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Iron_Maiden

bülent abi bence kesinlikle güzel çalışma, her zaman sonuç önemli değildir,
    hani futbolda bir tabir vardır ya, adananın eskiden toprak olan şimdi beton yığını olan baraj yolu bölgelerinde
    biz futbol oynarken çok kullanırdık : "hareket yeter"

Topraksın ha :)

quote:

Orjinalden alıntı: HandSome

R5xx mimarisi sıfırdan yapılmış, çok esnek bir mimari, fakat ati'nin neden 16 pixel processor ile bunu çıkarttığı kafama takılıyor.
    Tasarımdaki ufak bir atlama yüzünden x1k serisi aylarca gecikti, çalıştırmak için uğraştılar, şimdi az çok çalışıyor, artık driverları da adam ederler bir ara.

Zaman zaman düşüncelerimi açıklıyorum.Sevgili ajanım benim,,, ne yazık ki sen hep teorikte kalıyorsun.Şu sınav işleri bitsin ben sani canlı bench ortamına davet edecem. :)

Ben yine pratikte bir kaç şey söyliyeyim.
    Ati crossfire boarddan dolayı düştüğü durumu hala yeni board chipseti çıkararak düzeltemedi...
    5xx mimarisi yeni olsa bile ki bence 480 devamı....bu kadar enerji tüketmesi enteresan.Haaa diyeceksiniz sıradışı ürünlerin eneji tüketimi de fazla olur ...doğru haklısınız...ama esas kastettiğim az enerji tüketerek performans yaratmak..
    Şimdi çıkıp o zaman da cold bug oluyor diyen olacak...e tabi o da haklı,,,neyse işi nasrettin hoca fıkrasına çevirdik..

Gerçek anlamda çok teoriye girmeden ,deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim..
    9xx ve x8xx yapı ve overclock olarak bizleri memnun eden kartlardı,hem onlara softmod da yapılmıyordu.
    CF anlamında ve x1xx anlamında rutin kullanıcıyı memnun edebilirler,onlar kendilerini yenilemeden overclock camiasına çok yük getirdiler.
    Getirdikleri yük soğutma falan açısından değil,,,onları yapmak bu işe gönül verenlerin zaten zevkli bir uğraşı...

softwareler düzgün çalışmıyoooooor ajaaaaan alooooooooooo,,,
    ah ah herşey teorik bilmek okumak kadar rahat olsaydı keşke

quote:

Orjinalden alıntı: fx57
    bunların hepi yalan

Eyvallah

Cascade meselesine gelince;birden fazla stage den oluşan ve soğuttuğunuz gazı daha fazla soğutup bloğa göndermek için kompresörlerden,kondenserlerden vs den oluşan düzenek,,mesela tek merhale ile -40 ların üstüne çıkmak zor olurken ,o -40 ı bir daha rafine edip soğuttuğunuzda -80-90 hatta 100 leri bulabilme olanağınına sahipsinizdir.
    Bir ara bir ss koyarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CanDostum -- 19 Şubat 2006 11:12:15 >
  • Bu da cascade hakkında fikir vermesi için ss

x1800 ve kurubuz
  • bülent abi bunlar uçmuş yaw.yani bu sistem öle.çok pahalıya bpatlara yaw.ama gerçekten dediğin gibi işe yarayacak bi sistem bnm anladığım kadarıyla.kaç tane kompressor var.keşke bide buların küçğü olsada günlük kullanılsa:D
  • abi birşeyler yazmak için uğraşmak lazım gerçekten.herşeyi anlatmışsın sen.ama üstteki resim (sanırım hata bende) açılmadı.bana email olarak atarsan gerçekten çok iyi olur.ekran kartına takılı olan bloğu görmeyi çok istiyorum çünkü daha önce hiç görmedim. eğer yollayabilirsen cagdasovayolu@hotmail.com
    edit:abi teşekkür ederim gerek kalmadı.resim 4-5 dk sonra açıldı.
    edit2:abi bu arada sadece meraktan soruyorum sen ne iş yapıyorsun?ve evlimisin?eğer evli isen senin eşinde bu işe meraklı mı değilmi?(senden esinlenerek)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cagdas27 -- 19 Şubat 2006 20:46:28 >
  • Bence asıl x1800 için geliştirdikleri mimariyi yetiştiremediler, ve şimdi karşımıza x1900 olarak çıktı. Çünkü x1800 çıkmadan önce heryerde bu kartların 48pp olacağı yazıyordu ve nvidia 7800 çıkarınca ati r520 mimarisinini bi kenara kaldırdı, çöpten r480 i çıkardı, biraz overclock ve agresif zamanlamalı ramler ile r520 adı altında piyasaya sürdü. Bu hamlesiylen vakit kazaman ati, hemen kollarının hepsini sıvayarak yarın bıraktığı r520 ye devam etti ve bitirince r580 diyerek piyasaya sürdü. Ben böyle düşünüyorum ve biraz haklılık patım var gibi. Çünkü atinin ekinde fazladan r480 olmasaydı nasıl önce x800gto2 yi sapphireye çıkarttırmaz, sonrada x850xt nin fiyatını bu kadar indirmezdi. Bence ati, elindeki r480 e sm3.0 ekledi, hılandırdı ve piyasaya sürdü.
  • Vay be biz hiçbirşey bilmiyomuşuz onca zaman boşuna yazmışız buralarda
    @CanDostum
    Abi ati software team'i dövmek lazım, adam gibi iş yapamıyorlar bence, ellerine yüzlerine bulaştırdılar.
    Çipset olayı zaten ayrı bi kaos, sb600 yalan oldu, çoğu firma uli m1575 sb kullanıyor cf mobolarda.
    RD580 Nb için çok iyi şeyler söyleniyor, Anand'ın geri çektiği inceleme ve macci'nin yaptıklarının dedikodusu gerçekten iştah kabartıyor fakat çıkmadan ne dersek yalan olur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cagdas27

abi birşeyler yazmak için uğraşmak lazım gerçekten.herşeyi anlatmışsın sen.ama üstteki resim (sanırım hata bende) açılmadı.bana email olarak atarsan gerçekten çok iyi olur.ekran kartına takılı olan bloğu görmeyi çok istiyorum çünkü daha önce hiç görmedim. eğer yollayabilirsen cagdasovayolu@hotmail.com
    edit2:abi bu arada sadece meraktan soruyorum sen ne iş yapıyorsun?ve evlimisin?eğer evli isen senin eşinde bu işe meraklı mı değilmi?(senden esinlenerek)

Evliyim,2 çocuk babasıyım,bir kamu kuruluşunda ve özel iş yapmaktayım,,
    50 sine merdiven dayamış bir nacizane kul um..

Kırkından sonra azdık
    Overclocka merak saldık :)

Tabi eşim de overclock a meraklı,,,
    yalnız beni overclock etmekle iştigal ediyor,,malum artık yaşlandık
  • Kırkından sonra azdık

abi ne güzel bi ikilik bu.süper ya.
  • Süper
    quote:

Orjinalden alıntı: CanDostum

quote:

Orjinalden alıntı: cagdas27

abi birşeyler yazmak için uğraşmak lazım gerçekten.herşeyi anlatmışsın sen.ama üstteki resim (sanırım hata bende) açılmadı.bana email olarak atarsan gerçekten çok iyi olur.ekran kartına takılı olan bloğu görmeyi çok istiyorum çünkü daha önce hiç görmedim. eğer yollayabilirsen cagdasovayolu@hotmail.com

Evliyim,2 çocuk babasıyım,bir kamu kuruluşunda ve özel iş yapmaktayım,,
    50 sine merdiven dayamış bir nacizane kul um..

Kırkından sonra azdık

Tabi eşim de overclock a meraklı,,,
    yalnız beni overclock etmekle iştigal ediyor,,malum artık yaşlandık
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.