Şimdi Ara

x/0 Tanımsızmı Yoksa sonsuzmu ???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
21.985
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Sonsuzsa neden ...???
    tanımsızsa neden ...???

(x = 1.2.3... vb )

• hatırladıklarımı yazıyorum, nedenini hatırlayamıyorum ama...

sayi / 0 = sonsuz

0 / 0 = tanımsız
    0 / sayi = 0
  • quote:

Orijinalden alıntı: ncrdbl

hatırladıklarımı yazıyorum, nedenini hatırlayamıyorum ama...

sayi / 0 = sonsuz

0 / 0 = tanımsız
    0 / sayi = 0

ama 0 başlı başına tanımsız bu durumda 0/sayi= tanımsız olmazmı çünkü sonucu 0
  • x/0 tanımsızdır

ancak 0/0 tanımsız değil belirsizdir.

0/sayı ise 0 dır.

Nedeni aklıma gelmiyor eskiden limit dersinde görmüştüm.
  • tanımsızdır.
  • Gördüğün matematiğin derecesine göre değişiyor galiba tanımlar.

Wade

x/0 tanımsızdır diyor ama ben de sayi / 0 = sonsuz diye hatırlıyorum.

Ama 0/0 bir belirsizlik durumu, bundan eminim.

0/sayı ise sıfırdır bundan da eminim.

quote:

Orijinalden alıntı: missisippi

quote:

Orijinalden alıntı: ncrdbl

hatırladıklarımı yazıyorum, nedenini hatırlayamıyorum ama...

sayi / 0 = sonsuz

0 / 0 = tanımsız
    0 / sayi = 0

ama 0 başlı başına tanımsız bu durumda 0/sayi= tanımsız olmazmı çünkü sonucu 0

Sıfır tanımsız değilki. Basitten gidersek 1/2 bir ekmeği ikiye böl, bir tanesini al demekse, 0/2 ekmeği ikiye böl, ama hiç bir parçasını alma demek oluyor :)

• sonsuzdur

4ü 2ye bölünce neden 2 çıkıyorsa xde 0 a bölersen sonsuz cıkar iki işlem arasında fark yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: bilbar
    sonsuzdur

4ü 2ye bölünce neden 2 çıkıyorsa xde 0 a bölersen sonsuz cıkar iki işlem arasında fark yok

Limit bilen arkadaşlar daha iyi anlar.
    şimdi x sayimiza 5 diyelim.
    5 e bolersek 1
    4e bolersek 1.25 ....
    1e bolersek 5
    1 den 0 kadar inecegiz.ışte burda limit devreye giriyor. 1/2 ye bolersek 10, 1/3 e bölersek 15 ,1/20 ye bölersek 100 ...
    bunun gibi,bölen sayısı sıfıra ne kadar yaklaşırsa çıkan sayıda o kadar büyüyor. 1/99999... sayısını düşünün mesela ,bunun 5 e bölümü o kadar sonsuzlukda bir sayıdir.
    bilmem anlatabildim mi,inşallah anlamışsinizdir..:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahmut716
    5 e bolersek 1
    4e bolersek 1.25 ....
    1e bolersek 5
    1 den 0 kadar inecegiz.ışte burda limit devreye giriyor. 1/2 ye bolersek 10, 1/3 e bölersek 15 ,1/20 ye bölersek 100 ...
    bunun gibi,bölen sayısı sıfıra ne kadar yaklaşırsa çıkan sayıda o kadar büyüyor. 1/99999... sayısını düşünün mesela ,bunun 5 e bölümü o kadar sonsuzlukda bir sayıdir.

Gayet güzel anlatmissiniz.

sayi/0 = sonsuz
    0/sayi = 0
    0/0 = belirsiz

Gördügünüz gibi hepsi tanimli.
    Tanimsiz derken belirsiz demek istedi arkadas sanirim
  • bir de şunlar var ;
    sayi / sonsuz = 0
    sonsuz / sayi = sonsuz
    sonsuz / sonsuz = belirsiz

peki şunlara ne demeli ?
    sonsuz / 0 = ?
    0 / 0 = ?
    sifir / sonsuz = ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ncrdbl -- 23 Aralık 2010; 10:29:31 >
  • Herhangi bir reel sayının sıfıra bölümü tanımsızdır. Bölme işleminde sıfır ile bölüm tanımlı değildir. Ayrıca sonsuz da değildir. Pozitif sonsuz ya da negatif sonsuz olabilir.

İki sonsuz da bir reel sayı belirtmez, dolayısıyla kesin olarak söyleyebiliriz ki, sayı bölü sıfır tanımsızdır.

Ancak limit alabilirsiniz. (Sayı / X), x giderken sıfıra şeklinde ve bu fonksiyonun davranışını incelemek isteyebilirsiniz. Burada karşımıza tek bir limit değeri çıkmaz, çünkü limitler sağdan ve soldan farklıdır.

Sıfıra sağdan yaklaşırken, fonksiyonun değeri pozitif olarak sonsuza doğru gider. Sonsuz bir kısaltmadır, anlamı ise, sonucun herhangi bir M reel sayısından yüksek olduğu, sürekli büyüdüğü ve dolayısıyla belli olmadığıdır. Tek söyleyebileceğiniz, istediğiniz her REEL sayıdan büyük bir sonuç elde edebileceğinizdir.

Sıfıra soldan yaklaşırkense, durum negatif yönde aynıdır. Sayı mutlak değerce çok büyür ancak negatifdir, dolayısıyla küçülür. Belirleyebileceğiniz herhangi bir negatif reel sayıdan daha küçük bir sayıdır, dolayısıyla eksi sonsuzdur denir.

Dediğim gibi, x/0'ın hiçbir değeri yoktur, tanımlı bir işlem değildir. Sıfır ile asla bölme yapamazsınız.
    Zaten sonsuz da reel sayılar kümesinde tanımlı bir sayı olmadığından, kesin olarak tanımsızdır.

Sıfır bölü sıfır, bir üzeri sonsuz, sonsuz bölü sonsuz, sonsuz eksi sonsuz birer belirsizliktir. Tanımsız değildir. Bu işlemleri yapabilmek için belirsizliğe neden olan durumu ortadan kaldırıp sonucu bulabiliriz.

• quote:

Orijinalden alıntı: mahmut716

quote:

Orijinalden alıntı: bilbar
    sonsuzdur

5 e bolersek 1
    4e bolersek 1.25 ....
    1e bolersek 5

çok çok Teşekür ederim
    ...

• x/0 bence sonsuz değil çünkü ne kadar sıfırı yanyana getirirsek getirelim sonuç yine sıfır oluyor
    bu durumda sonsuz demek mantıksız
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.