Şimdi Ara

Wing Tsun mu Jeet Kune Do mu ? (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
148
Cevap
2
Favori
66.281
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • https://www.facebook.com/jkdeskisehir ; Eğitmen Birol Özel.

BİROL ÖZEL KİMDİR?
    01.10.1976 Yılında İzmit/Kocaeli'de Dünyaya geldi.İlk,orta ve lise öğrenimini Gölcük/Kocaeli'de tamamladı.Dövüş sanatlarına olan merak ve ilgisi onu; Bruce Lee'nin kurucusu olduğu Jeet Kune Do ile tanışmaya teşvik etti.1991 yılında ilk JKD çalışmalarına başladı.1993 Yılında Yuvacık/Kocaeli'de 200 dövüşçünün katıldığı 1.Jeet Kune Do Şampiyonasında 55-60 kg Semi Contact kurallarının geçerli olduğu maçlarda rakiplerini mağlup ederek Şampiyon oldu. Sonrasında 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi'ne kadar çalışmalarını sürdürdü.Deprem sonrası iş hayatına atılması nedeniyle bir süre çalışmalarına ara verdi.Ancak kendisi jkd çalışmaya devam etti.Değişen sokak ve dövüş şartlarına göre kendisini geliştirmeyi ihmal etmedi.2007 Yılında Ankara ve Eskişehir'de yeniden Jeet Kune Do dersleri vermeye başladı.Sijo Yüksel Yılmaz ve Sifu/Guro Gökhan Şener'den derler aldı.Ayrıca Polis Savunma Taktikleri üzerine çalışmalarda bulunan Birol Özel; Wing Tsun ustası Sifu Salih Avcı'yla Dünya polislerinin uyguladığı teknik ve taktikler üzerine kendisinden eğitimler aldı.Halen bu konudaki eğitim ve çalışmalarına devam etmektedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi filenperno -- 16 Eylül 2012; 0:51:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: wing tsun

quote:

Orjinalden alıntı: Aikidocu

Bruce Lee Whing Tzunda neredeyse öğrencek birşeyi kalmayınca çoğu dövüş sporunu karıştırarak Jeet Kune Do'yu yarattı.İçinde Aikido,Güreş ,Boks ve Whing Tzun bulabilirsiniz.Bruce Lee nin donla kavga ettiği bir film vardır ki orada neredeyse bütün bu dövüş sanatlarını orada kullanmıştır.Jeet Kune Do'nun içinde Whing Tzun olduğuna göre elbette daha başarılı ama sorun şu ki TÜrkiyede bu spor nasıl? Benim bildiğim Kocaelide çok büyükk başarılara imza atmış Yüksel Yılmaz hoca vardır ama ne kadar iyi açıkçası bende bilmiyorum.Jeet Kune Do neredeyse sokak için yapılmış bir spor sayılır.Özelliklere gözlere ve hayalara ilk hedef olarak seçilmesini ister.Whing tzuna göre tekmeler daha çok kullanılır.Ayrıca yerde iken Whing Tzunun ne kadar kapasiteli örnekleri bilmem ama Jeet Kune Do bunun için bizzat güreşten birşey almıştır.

Her neyse eğer iyi bir hoca varsa çevrenizde ki Kocaeli hariç neredeuse yok biliyorum Türkiyede Whing Tzun iyidir.

Sayin Aikidocu,

"Bruce Lee nin Wing Chun'u tamamen ogrenerek bitirdigi" seklindeki ifadeniz bildigimiz tarihi verilerle ortusmemektedir. Bruce Lee uzakdogu sporlarinin gunumuz dunyasinda tanitimi noktasinda pek az dovuscuye nasip olmus bir hizmet ve hakli une sahiptir. Ancak, Wİng Chun'u neden biraktigi konusunda daha farkli yorumlar vardir. Savunma sanatlari camiasında genel kabul gormus bu yorumlar ile sizin yorumunuz uyum gostermemektedir.

Ayrica sunu da belirtmekte fayda mulahaza ediyorum: Brucee Lee'nin JKD calismalarinda farkli ogrencileri ile farkli teknikler uzerinde yogunlastigi, bu sebeple vefatini takiben Bruce Lee nin JKD ogrencisi oldugunu iddia eden kisilerin tekniklerinin hic birisinde komple sistemi kavramadigi yonunda de yorumlar yapilmaktadir.

Sizin de dediginiz gibi, JKD'yu ulkemizde maalesef hakkiyla yapan ve ogreten kisi bulunmamaktadir. Yuksel Yılmaz Hoca'nin iyi niyetli calismalarini takdir etmekle birlikte, bu asamada Turkiye sartlarinda ben bu stili her seyi ile ogretiyorum diyebilecek kisi oldugunu zannetmiyorum.

Sayın Aikidocu,

Bruclee wing chunu tamamen ogrenerek birdigi uzere dedigine katılmıyom cunku wing chun asla bitmez diyelim 30 yıl yap çitadan hızlı olursun çitayı boş ver ışıktan bile hızlı ola bilirsin :)

• Merhaba. Bence önemli olan stil değildir stilin uygulayıcısıdır ama yinede JKD gibi bir stil hafife indirgenmemelidir. JKD de artistik hareketlerin olduğu yanlış bir bilgidir Bruce Lee zaten "balon" diye hitab ettiği görsel estetikten ibaret , dövüş esnasında hiç bir getirisi bulunmayan hareketleri ayıklayarak bir stil yaratmıştır. Bana kalırsa Wing Chun'u sokakta uygulamak JKD'yi sokakta uygulamaktan daha zordur. Karşınıza öyle bir rakip gelirki direklerinin hızı pak sao'nuzu deler geçer yada kroşesi o kadar kuvvetlidir ki Tan sao yada kılıç el ile durduramayabilirsiniz. Tabi bu sizin ustalığınızla alakalı ben yeni başlayacak arkadaşların öğrenme ve uygulayabilme süreleri konusunda Jkd'nin daha erken sonuç vereceğini düşünüyorum.
    Jeet Kune do'da genelde ters guard dövüşülür yani sağlaksanız sağ ayağınız önde olur bunun sebebi sağın daha güçlü ve hızlı olmasıdır bu önden çıkardığımız sol vuruşların yavaş ve güçsüz olması dezavantajını giderir. Aynı şekilde daha güçsüz olan sol tarafımızıda arkaya alarak vuruşun arkadan gelmesi ile kazanılan ivme artar ve vuruşa güç katar. Tabi yerine göre düz guardda da dövüşmek gerekebilir. Bu beni en çok etkileyen şeylerden biri JKD içinde teknik açısından :) Tabi "teknikler kung fu'nun başlangıcıdır önemli olan felsefesini özümseyebilmektir" demiş Bruce Lee. "Su gibi ol"ma kavramı gerçekten çok olağan üstü düşünmeden hissetmeye yönelik bir stil tabikide herkesin "hop" diye yapabileceği bir şey değil ama dövüş sanatları böyle bir şey bir ömür boyu süren vücudunu ve benliğini eğitmek , bu dinginlik her stil ile elde edilebilir. Bir çok filmde görmüşsünüzdür "zihnini boşalt , ben yokum , düşünme gibi öğretiler her ne kadar farklı stillerde olsa.
    JKD eğitmeni olarak türkiyede cidden çok fazla öğretmen yok hatta dünya çapında bile JKD yapıyorum diye Bruce Lee'yi taklit ederek "woaaa , wadaaa" diye bağırarak JKD yaptığını sanan çok insan var. Benim İstanbulda bildiğim bir Eren Ertekin birde Tarık Ateş. Eren hocadan bir süre eğitim aldım ve bence iyi bir eğitmen kendisi üstelik çok ucuz meblağlara eğitim veriyor en son Beylerbeyi Küplüce'de eğitim veriyordu sanırım.
    http://www.youtube.com/watch?v=Kziqaip4oH4

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NantokaNaru -- 23 Kasım 2013; 14:01:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: NantokaNaru

Merhaba. Bence önemli olan stil değildir stilin uygulayıcısıdır ama yinede JKD gibi bir stil hafife indirgenmemelidir. JKD de artistik hareketlerin olduğu yanlış bir bilgidir Bruce Lee zaten "balon" diye hitab ettiği görsel estetikten ibaret , dövüş esnasında hiç bir getirisi bulunmayan hareketleri ayıklayarak bir stil yaratmıştır. Bana kalırsa Wing Chun'u sokakta uygulamak JKD'yi sokakta uygulamaktan daha zordur. Karşınıza öyle bir rakip gelirki direklerinin hızı pak sao'nuzu deler geçer yada kroşesi o kadar kuvvetlidir ki Tan sao yada kılıç el ile durduramayabilirsiniz. Tabi bu sizin ustalığınızla alakalı ben yeni başlayacak arkadaşların öğrenme ve uygulayabilme süreleri konusunda Jkd'nin daha erken sonuç vereceğini düşünüyorum.
    Jeet Kune do'da genelde ters guard dövüşülür yani sağlaksanız sağ ayağınız önde olur bunun sebebi sağın daha güçlü ve hızlı olmasıdır bu önden çıkardığımız sol vuruşların yavaş ve güçsüz olması dezavantajını giderir. Aynı şekilde daha güçsüz olan sol tarafımızıda arkaya alarak vuruşun arkadan gelmesi ile kazanılan ivme artar ve vuruşa güç katar. Tabi yerine göre düz guardda da dövüşmek gerekebilir. Bu beni en çok etkileyen şeylerden biri JKD içinde teknik açısından :) Tabi "teknikler kung fu'nun başlangıcıdır önemli olan felsefesini özümseyebilmektir" demiş Bruce Lee. "Su gibi ol"ma kavramı gerçekten çok olağan üstü düşünmeden hissetmeye yönelik bir stil tabikide herkesin "hop" diye yapabileceği bir şey değil ama dövüş sanatları böyle bir şey bir ömür boyu süren vücudunu ve benliğini eğitmek , bu dinginlik her stil ile elde edilebilir. Bir çok filmde görmüşsünüzdür "zihnini boşalt , ben yokum , düşünme gibi öğretiler her ne kadar farklı stillerde olsa.
    JKD eğitmeni olarak türkiyede cidden çok fazla öğretmen yok hatta dünya çapında bile JKD yapıyorum diye Bruce Lee'yi taklit ederek "woaaa , wadaaa" diye bağırarak JKD yaptığını sanan çok insan var. Benim İstanbulda bildiğim bir Eren Ertekin birde Tarık Ateş. Eren hocadan bir süre eğitim aldım ve bence iyi bir eğitmen kendisi üstelik çok ucuz meblağlara eğitim veriyor en son Beylerbeyi Küplüce'de eğitim veriyordu sanırım.
    http://www.youtube.com/watch?v=Kziqaip4oH4

Eren Ertekin ve Tarık Ateş gerçek JKD hocalarıdır.
    Bunlardan başka Seçkin Köknar ve Kaan Ayhan adlı hocalar da JKD öğretirler ve gerçek JKD öğretirler.
    Sahte JKDci bolluğunda bu hakikiler bulunmalı ve tercih edilmelidir.

• Adam size okulumu soruyor?Jkd mi daha iyi wt mi diyo .Yok türkiyede wt varmı ş jkd yok muş .
  • Dövüşen insandır kişinin becerisine göre değişir stile bağlı değildir ama bence Jeet kune do tabi ki daha iyidir eğer istanbul da isen bana mesaj at sana okulun adresini verebilirim sahte jkd ci çok var çünkü yanlış kişiler kafalarından uydurduğu bi kaç teknikle jkd diye milleti kandırıyorlar bu tarz dövüş sanatları yapıcağınız zaman hocaya şu sorulmalıdır ; Kimden eğitim aldın eğitim aldığın kişi kimden aldı ? bu sorulmalıdır bunun cevabını kanıtlarla dökmesi gerek jkd çok iyi ama sahtekarı çok yanlışını öğreten çok kardeşim.
    Bu Selim buğur ' a aittir. JKD dersini en iyi alabiliceğin bi kaç yerden en iyilerinden biri.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emir2703 -- 20 Ocak 2014; 3:24:46 >

• Aikidocu A kullanıcısına yanıt
    kardeşim kcoaeli derken nerde ilçe olarak felan gitcem lütfen yardım normalde tekvando yapıyorum 2 yıldır
    @Aikidocu
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.