Şimdi Ara

Windows Kullanılabilir Ram Sorunu Çözümü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
1
Favori
8.394
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkezin sorunu windows bazen peynirlik edip rami tam göstermiyor ya da bios ile uğraşıp slotları opynatıp bunun olmasına aracı oluyoruz sonra gitti bilgisayar. İşte bu sorunu halledicez sadece okuyun sonra yazıyı çıktı alıp veya başka pcde açıp uygulayın :D

Not: Bazen harddisk veya diğer donanımlardan kaynaklıda oluşuyor bu sorun bu durumda kesin çözüm değildir. Bende çalıştı ayrıca onboard kullanıp neden böyle demek saçma harici ekran kartı tak oke

Adım 1

İlk önce işletim sistemimizi bilelim 32 bitler genelde ram konusunda sıkıntılıdır tabi 64 bitlerin işletim sistemide home premium ve üstü olmalıdır ki tüm ramler stabil çalışssın.

Adım 2

Tamam benim işletim sistemi tutuyor zaten pc bilen insanız tatava yapma diyorsunuz bende seçenek sunup sorun nasıl baş gösterdi ona göre anlatıyorum

a)Kendiliğinden sabah uyandım/akşam geldim böyle olmuş (kardeşin kurcalamıştır :D şaka bir yana)
    b)Biosla oynadım neden benim ki güüncel olmasın ha dedim
    c)pc kasasını temizlerken ram slotlarına baktım ramleri inceledim
    d)Pc başlarken bios ayarlarına girdim ordaki ayarları kurcaladım (mavi ekran hani del veya f1 bastınmı giriyor ora)

Adım 3)

D şıkkı Çözüm
    Siyah ekranda (pc ilk başlangıç yeri açma düğmesine basınca çıkan ekran) biosa giden tuş genelde del veya f1 tuşudur hangisi ise ona basıyoruz

Biosa menüsüne tekrar (neden tekrar dedim e hani sen girip oynadın ya) girip load default settings diyoruz (gardaş beni eski halime çevir)

Sonra biosun içine tektek bakıp

bios memory remap feature yazan yeri bulucaz herkeste farklı yerde :D kimisinde yok galiba

bios memory remap feature enable yapıcaz
    save and exit diyip pc yeniden başlıyıcak

evet bu aşamdan sonra düzelmesi lazım eğer düzelmez ise tekrar girip disable yapın pc başlatın sonra yine enable yapın düzelir.

hala düzelmedi ise
    başlat/çalıştır/msconfig başlatma seçimini normal yapın (pc yeniden başlatmayın)

sonra alttaki resimdeki yeri bulun disk belleği dosyası yok yapın. tamam deyin pc yeniden başlatın

evet şuan kesin düzeldi düzelmediyse sorun başka yerde

C şıkkı Çözümü

En basiti bu ramleri tam oturtmamışsınız ramleri sokun ve tekrar oturtun düzelmez ise yerlerini değiştirin ama oturduğuna emin olun bir kahve içirin gönderin hatrınız olur.

A şıkkı Çözüm

Ramler sorunlu olabilir başka ramlerle test et eğer ramler sağlam ama düzelmezse diğer adımları ve çözümleri dene devam.Windows sürümün kaçaksa bunu yapıyor ilgili ilacı bul lisansla düzelir. kardeşinide az sıkıştır belki o oynamışsa hiç uğraşmadan ilgili adıma git.

Gelelim B Şıkkına

İyi halt yedin biosla oynadın neyse bunları yap düzelicek

İlk önce pc kapat fişten çek
    kasayı aç (garantide ise fön tut bandrole ısınınca kürdan ile bandrolu güzelce kaldır. tabi garantide ise ne halta servise göndermezsin ya neyse)

ramleri sök
    bios pilini sök (pili bilmem dersen sana robot resmini çizdim)

sonra cmos ile mfg ile uğraşcaz (onlar nedir dersen bu iki yakışıklı bisoun günah melekleri biri kötülüklerini yazar öbürü iyiliklerini)

resimler gelsin

anlamadın dimi bak şimdi normalde 1 2 3 diye yuva diyim anlarsın yuvalar var 1,2 ye takılı olur ki bişey olmasın bu arada resimler clr cmos diye tek clr smosa yapmayın siz aynısını mfg yede yapıcaksınız

ama biz bunu 1 2 3 ten 2 ve 3 e takıcaz ki sistem düzeltelim

mantık basit kısaca

evet bunları yaptık şimdi pc açma tuşuna 15 ila 30 sn basılı tutun (siz garantileyin 50 sn basın)
    sonra bios pilini takın ve tekrar 50 sn açma tuşuna basın

şimdi pinleri ilk haline getirin yani 1 2 3 te 2 ve 3 e takmıştık pinleri (yuvalarında) tekar 1 ve 2 ye takıcaz okey ilk haline getiricez

ramleri takın güzelce iyice oturtun
    pcyi kapatın aman bandrole dikkat edin :D bandrolu tekrar fonle ısıtıp kurdanla üstüne sürterek yapıştırın (garantici amcalar duymasın :D

pcnin kablolarını bağlayıp açın
    ilk başta açılmaz bekleyin mırın kırın eder açlılır :D

şimdi açıldı pc evet sorun düzelmiş olmalı tabi hala düzelmedi diyorsunuz sizin pc çok inatçı galiba o zaman geriye dönüp

D şıkkı çözümünü uyguluyacağız

sorun düzeldi artık sorun kalmamış olması lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi r.kenshin -- 29 Ağustos 2014; 4:10:36 >

• Çözüm işlemcinin takıldığı yerde ki slotunda pinler vardır iğne gibi sıralı. Muhtemelen bu pinlerden birkaçı eğilmiş ya da hafif bükülmüştür. bunları iğne ile düzelitrseniz kullanılabilir ram sorunu yaşamazsınız.
    Bu genelde stock fanı değiştirip yerine daha ağır bir fan taktığnızda meydana gelir. İşlemci üzerinde ki ağırlık pinlerin temasını değiştirebilir. Ayrıca 1156 pin anakartlarda çok kolay eğilmekte ram sorunu yaşayanların ilk önce yapması gereken pinleri kontrol etmek olmalıdır.
    Farkı bazen gözünüzle bile görmek zordur o yüzden iğneyle pinlere tek tek dokunuş yapıp kontrol etmekte fayda vardır.
    Bizzat deneyerek buldum; 8gb ram kullanılabilir ram sorununu her?eyi denedikten sonra yabancı forumlarda okuyarak bulup uyguladım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m2DeX_Tr -- 16 Mart 2016; 21:37:10 >
  • Olmuyorr

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.