Şimdi Ara

Windows 10'a geçenler** lisansın anakartınızı değiştirene kadar old. biliyormusunuz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Windows 7,8 veya 8.1 'den Windows 10'a geçtiniz** ve lisansınız anakartınıza dijital imza ile kaydedildi.Buraya kadar güzel ama anakartınızı değiştirmek istediğinizde lisansınız anakartınızla beraber gidiyor.Sizce size verilen lisansın bilgisayarınızın donanımını değiştirene kadar olması adil mi?Ben yanlış olduğunu düşünüyorum,sizin fikrinizide merak ediyorum.

**Yükseltenler içindir.Windows 10 satın alanlar için geçerli degil.

• quote:

Orijinalden alıntı: KIZILBEY

Windows 7,8 veya 8.1 'den Windows 10'a geçtiniz** ve lisansınız anakartınıza dijital imza ile kaydedildi.Buraya kadar güzel ama anakartınızı değiştirmek istediğinizde lisansınız anakartınızla beraber gidiyor.Sizce size verilen lisansın bilgisayarınızın donanımını değiştirene kadar olması adil mi?Ben yanlış olduğunu düşünüyorum,sizin fikrinizide merak ediyorum.

**Yükseltenler içindir.Windows 10 satın alanlar için geçerli degil.

Anakart değişiminden sonra Microsoft çağrı merkezi ile irtibat kurunca o meseleyi hal ediyorlar diye biliyorum.Yani kart gitti lisans gitti diye bir şey yok.
  • AKTeknisyen A kullanıcısına yanıt
     Windows 10'a geçenler** lisansın anakartınızı değiştirene kadar old. biliyormusunuz?

Microsoft topluluktaki insider söylüyor bunları

• Keyini alsın başına çalsın. Biz de Linux'a geçeriz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Microsoft topluluktaki insider söylüyor bunları

İyide burda bahsedilen sistem toplamak.Sıfırdan toplamaktan bahsediyor.

Normalde Windows 10 bir ürüne lisanslandığı zaman 8-9 tane bilgisayar bileşeninin kimlik numarasını alıp Anakart hariç 3 tane parçanın değişiminde (HDD işlemci v.s gibi) bu lisansı tekrar etkinleştiriyor. Anakart değişiminde Microsoft ile iletişim kurup elinizdeki lisansın (Oem değilse) size ait olduğunu ispat ettiğiniz zaman size yeni bir lisans veriyorlar.

Burada önemli olan iki madde var. Birincisi Lisansınızı daha önce Windows 10 üzerinden etkinleştirmiş olmanız ikincisi ise elinizdeki lisansın OEM olmaması. Retail denilen kutulu bir ürün aldıysanız ve Microsoftun istediği belgeler elinizde ise (fatura gibi) sıkıntı yok.

En nazından ben böyle biliyorum.

• insider sadece anakarta dijital imza olarak kaydedilir diyor ve elimde sadece win 7 cd var ne kutusu kaldı nede faturası ama yeni pc topladıgımda akteknisyen senin dedigin gibi microsoftla iletişeme geçip şansımı deniyecem

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

insider sadece anakarta dijital imza olarak kaydedilir diyor ve elimde sadece win 7 cd var ne kutusu kaldı nede faturası ama yeni pc topladıgımda akteknisyen senin dedigin gibi microsoftla iletişeme geçip şansımı deniyecem

Ya insider yanlış biliyor ya ben. Ana kartın neresine kayıt yapacakmış? Bios dosyasına mı? Bilgisayar parçalarının donanım kimliklerini alıp kendi serverinde tutuyor.Siz Windows kurup etkinleştirme yapmaya kalkınca (yada otomatik bu işleme başlayınca) serverden sorgulama yapıyor.Serverde donanım kimlikleri uyarsa etkinleşiyor.

Eğer İnsiderin dediği gibi olsa herhangi bir parça değişiminde etkinleşmemesi lazım.Yada etkinleştirme için internet bağlantısının gerekmemesi.Madem Anakarta yazıyor nete ne gerek var? Şu ana kadar internet olmadan etkinleştirme yapan görmedim ben.

• AKTeknisyen A kullanıcısına yanıt
    İnsiderın yalancısıyım.Senin kadar teknik bilmiyorum ama inşaallah dedigin gibi olur,

Fakat yinede haksızlık olduğunu düşünüyorum lisansı bana veriyor ister sıfırdan toplarım ister bileşenlerden birini degistiririm,versin ürün anahtarını dedikleri gibi gerçekten süresiz olsun

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

İnsiderın yalancısıyım.Senin kadar teknik bilmiyorum ama inşaallah dedigin gibi olur,

Fakat yinede haksızlık olduğunu düşünüyorum lisansı bana veriyor ister sıfırdan toplarım ister bileşenlerden birini degistiririm,versin ürün anahtarını dedikleri gibi gerçekten süresiz olsun

Eğer kutulu lisans aldıysan istediğin yerde istediğin bilgisayarda kullanabilirsin. Bunun sıkıntısı yok.

Türkiye'de az bilenen bir şey var oda OEM lisansların durumu. OEM lisans tek cihaza entegre bir lisanstır.Satın alma koşullarında Başka cihazda kullanılmaz denir ve bu şartlarda satılır. Özellikle Dizüstü bilgisayarlarda bu yöntem kullanılıyor ama pratikte (kendim en az 10 bilgisayara yaptığım için) OEM lisansı başka bilgisayara girip onun üzerinden Windows 10 lisansı almak mümkün.

Senin durumunda bu.Eğer elindeki lisans OEM değilse ve kutulu satın alınmışsa (yada bu haklara benzer lisansla) istediğin bilgisayara kurarsın.Ama OEM lisan ise bir defaya mahsus başka bilgisayara kurarsın o bilgisayar üzerinden Windows 10 sahibi olursun ama 3. defa başka bilgisayara aynı lisansı vermez.

• laptopu 7 den 10a geçirdim geçen yaz, ms hesabımda da anakartın modeli numarası falan yazıyordu
    kışın kasa topladım. 10da görünen key'in aynısını kasadaki w10a girdim cayır cayır çalışıyor. ikisinde de w10 var şuan ikisi de uyarı vermedi yada aktivasyon düşmedi.

ama windows 7 key'im retail old. için de sorun çıkmamış olabilir
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.