Şimdi Ara

Win 7 mi XP mi yoksa Vista mı ? Hangisini tercih ediyorsunuz ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
185
Cevap
0
Favori
10.789
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ben XP, Vista ve son olarakta Win7'ye gözatmış biri olarak yine XP diyorum.

Maalesef Microsoft, XP kadar hızlı çalışan bir işletim sistemi geliştiremedi.

Ram kullanımlarına bakıyorum, XP'de 100 civarı iken bu Vista'da 800, Win7'de ise 500mb lere kadar çıkmaktadır.

Ben yine klasik XP'mi kullanıyorum.

Bu konuda sizin düşünceleriniz nedir ?

Selam.

• Ille Windows'lar arasinda tercih yapmak gerekiyorsa Windows 7, tüm isletim sistemleri arasinda tercih yapmak gerekiyorsa da Mac OS X.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Serdar

Ille Windows'lar arasinda tercih yapmak gerekiyorsa Windows 7, tüm isletim sistemleri arasinda tercih yapmak gerekiyorsa da Mac OS X.
    Windows 7 gerçekten çok ram yiyor.Çeşitli açıklamaları var fakat oyun oynarkende hissedersiniz.XP daha iyidir.
    Eğer XP nin Win7 düzeyinde güvenlik yamaları çıkarsa düşünmeden xp ye geri dönerim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Serdar

Ille Windows'lar arasinda tercih yapmak gerekiyorsa Windows 7, tüm isletim sistemleri arasinda tercih yapmak gerekiyorsa da Mac OS X.
    Windows Xp, özellikle son sistemlerde iice sorunlu olmaya basladı,
    ramleri gorememesi cift cekirdege adapte olamaması buyuk sorun olusturdu,
    Vistayı kullanmamaya inat etmistim,
    kullanmadımda, xp ile yola devam ettim ve cokda ii yapmısım,

Lakin 5-6gun once windows 7yi deneme amaclı kurdum,
    xpdeki surekli hatalardan windows 7de eser kalmamıs,
    ve yavaslayan hantal gibi çalısan explorer firefox ve windowsun kendi programları,
    windows7 de neredeyse ucusa gecti, ve su ana kdr hiçbir windows kaynaklı hata almadım,
    Çok stabil
    Vista gorunumlu ama ram canavarı deil,

Konuyu açan arkadasa da ram konusunda katılmıyorum,
    xp nin 100mb da calisabilecegini calissa bile verimli olacagını sanmıyorum,
    756 mb daki masaustumde xp kanı gibi çalısıyordu
    bence windows 7nin ram performansı xpye gore daha ii..

Windows 7 ye gecmek icin 3neden sıralayabilirim..

- Görünüm ve kasmayan 1pc,
    - Driver & windows hata sorunların tarih olusu
    - Daha hızlı ve yenilikçi..

Sizcede artık XP yi tarihe gömme zamanı gelmedi mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: ABD_EVREN

Windows Xp, özellikle son sistemlerde iice sorunlu olmaya basladı,
    ramleri gorememesi cift cekirdege adapte olamaması buyuk sorun olusturdu,
    Vistayı kullanmamaya inat etmistim,
    kullanmadımda, xp ile yola devam ettim ve cokda ii yapmısım,

Lakin 5-6gun once windows 7yi deneme amaclı kurdum,
    xpdeki surekli hatalardan windows 7de eser kalmamıs,
    ve yavaslayan hantal gibi çalısan explorer firefox ve windowsun kendi programları,
    windows7 de neredeyse ucusa gecti, ve su ana kdr hiçbir windows kaynaklı hata almadım,
    Çok stabil
    Vista gorunumlu ama ram canavarı deil,

Konuyu açan arkadasa da ram konusunda katılmıyorum,
    xp nin 100mb da calisabilecegini calissa bile verimli olacagını sanmıyorum,
    756 mb daki masaustumde xp kanı gibi çalısıyordu
    bence windows 7nin ram performansı xpye gore daha ii..

Windows 7 ye gecmek icin 3neden sıralayabilirim..

- Görünüm ve kasmayan 1pc,
    - Driver & windows hata sorunların tarih olusu
    - Daha hızlı ve yenilikçi..

Sizcede artık XP yi tarihe gömme zamanı gelmedi mi?

Alıntıları Göster
    Ben kesinlikle 7 diyorum. Son derece kaliteli bir işletim sistemi olmuş, güvenlik paketleriyle daha da kullanışlı hale gelecektir. Şunu da ekleyeyim Windows 7 ortalama bir bilgisayarda da sorunsuz çalışıyor ancak hala 1 gb ram P4 tarzı bir işlemci kullanıyorsanız çok fazla verim alamayabilirsiniz. Ben Vista'yı 1 hafta kullandım ve hemen XP'ye döndüm, Xp'de kesinlikle zamanı için mükemmeldi ama hem güvenlik hem de görsellik ayrıca bi de işlevsellik açısından yavaş yavaş geri kaldı bunu da normal karşılamak gerek.

• quote:

Orijinalden alıntı: __Tyler Durden__

Ben kesinlikle 7 diyorum. Son derece kaliteli bir işletim sistemi olmuş, güvenlik paketleriyle daha da kullanışlı hale gelecektir. Şunu da ekleyeyim Windows 7 ortalama bir bilgisayarda da sorunsuz çalışıyor ancak hala 1 gb ram P4 tarzı bir işlemci kullanıyorsanız çok fazla verim alamayabilirsiniz. Ben Vista'yı 1 hafta kullandım ve hemen XP'ye döndüm, Xp'de kesinlikle zamanı için mükemmeldi ama hem güvenlik hem de görsellik ayrıca bi de işlevsellik açısından yavaş yavaş geri kaldı bunu da normal karşılamak gerek.

Alıntıları Göster
    windows XP ve windows 7 yi bir arada kullanıyorum.görsellik istediğim zaman windows 7 hız istediğim zaman XP

• quote:

Orijinalden alıntı: IIendlessII

windows XP ve windows 7 yi bir arada kullanıyorum.görsellik istediğim zaman windows 7 hız istediğim zaman XP

Alıntıları Göster
    İşin içine görsellik girdiği zaman bende win7 diyorum.

Fakat makinadan makinaya değişiklik gösteriyor sanırım.

Mesala win7 bende yavaş çalıştı. 400 civarı ram yedi.

Şuan xp kurdum ve pc uçuyor.

Yediği ram ise sadece 170mb :)

Ve üstüne birde bütün programlar çalışıyor.

Mesala win7ye Call of Duty kurdum hata verdi.

Bu tarz örnekleri çoğaltabilirim.

selam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uzaylioglan -- 10 Kasım 2009; 19:51:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: uzaylioglan

İşin içine görsellik girdiği zaman bende win7 diyorum.

Fakat makinadan makinaya değişiklik gösteriyor sanırım.

Mesala win7 bende yavaş çalıştı. 400 civarı ram yedi.

Şuan xp kurdum ve pc uçuyor.

Yediği ram ise sadece 170mb :)

Ve üstüne birde bütün programlar çalışıyor.

Mesala win7ye Call of Duty kurdum hata verdi.

Bu tarz örnekleri çoğaltabilirim.

selam.

Alıntıları Göster
    Valla bununla ilgili bir şey diyemeceğim. Ben bir çok oyun kurdum hiç birinde hata vermedi hatta XP'de kuramadığım Batman'i kurdum ve rahatlıkla oynadım. Normalde 400 mb ram yemesi normal 7'nin, zaten o açıdan yaklaşınca XP'ye göre daha az ram kullanıyor. Çünkü XP'de görsellik adına bir şey yok. Ben de 7'nin açılış hızı XP'den daha iyi, sistemim yanda yazıyor çok da üst bir sistem değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: __Tyler Durden__

Valla bununla ilgili bir şey diyemeceğim. Ben bir çok oyun kurdum hiç birinde hata vermedi hatta XP'de kuramadığım Batman'i kurdum ve rahatlıkla oynadım. Normalde 400 mb ram yemesi normal 7'nin, zaten o açıdan yaklaşınca XP'ye göre daha az ram kullanıyor. Çünkü XP'de görsellik adına bir şey yok. Ben de 7'nin açılış hızı XP'den daha iyi, sistemim yanda yazıyor çok da üst bir sistem değil.

Alıntıları Göster
    Bende görsellik açık olunca titriyor ekran.

Pencereler açılırken yada kapanırken anismasyonlar yavas hareket ediyor.

Bu konuda vista daha hızlıydı.

2gb ram olmasına rağmen , bilmiyorum.

Benim win7 korsan, ondanda kaynaklanabilir.

Ve biraz alakasız olacak ama hddye formatta atmıyor, direk üstüne kuruyor, eski winsowsunda başka bir klasöre topluyor :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uzaylioglan -- 10 Kasım 2009; 21:01:13 >

• quote:

Ve biraz alakasız olacak ama hddye formatta atmıyor, direk üstüne kuruyor, eski winsowsunda başka bir klasöre topluyor :)

Alıntıları Göster
    Win7 kurarken biçimlendirirsen direk üstüne kurmaz, xpde 8 mb yer ayırıyordu hdd'den 7'de bu oran 100mb'a cıktı

• quote:

Orijinalden alıntı: Skayn

Win7 kurarken biçimlendirirsen direk üstüne kurmaz, xpde 8 mb yer ayırıyordu hdd'den 7'de bu oran 100mb'a cıktı

Alıntıları Göster
    Windows XP'yi bugun ovenler acaba 2002 yilinda "cok yavas bu sistem" demiyorlar miydi merak ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Challenger -- 10 Kasım 2009; 22:28:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Challenger

Windows XP'yi bugun ovenler acaba 2002 yilinda "cok yavas bu sistem" demiyorlar miydi merak ediyorum.

Alıntıları Göster
    Benim bu konudaki yorumum daha evvelde olduğu gibi 7 olur. Teknolojisi ve getirdiği yenilikler açısından. Ama nedense ben hala XP'nin daha hızlı oyun oynandığını gözlemliyorum. Aynı oyunlarda FPS karşılaştıması yapınca XP hep 10-15 fps arası daha hızlı oynatıyor oyunları. Belki yeni sistemlerde böyle değildir, bendeki 2gb ramli p4 3.0 ht, 2600xt de ekran kartı. Bu sistemde Win7 gayet güzel çalışıyor en az XP kadar hızlı. Ama oyunlarda malesef.

• quote:

Orijinalden alıntı: 2smoke

Benim bu konudaki yorumum daha evvelde olduğu gibi 7 olur. Teknolojisi ve getirdiği yenilikler açısından. Ama nedense ben hala XP'nin daha hızlı oyun oynandığını gözlemliyorum. Aynı oyunlarda FPS karşılaştıması yapınca XP hep 10-15 fps arası daha hızlı oynatıyor oyunları. Belki yeni sistemlerde böyle değildir, bendeki 2gb ramli p4 3.0 ht, 2600xt de ekran kartı. Bu sistemde Win7 gayet güzel çalışıyor en az XP kadar hızlı. Ama oyunlarda malesef.

Alıntıları Göster
    Neyse tekrarda kurdum win7, bir hafta gideyim bakalım tekrarda.

Ama benim cd boot olmuyor. Direk windowsdan kuruyorum ve formatta atmıyor.

Eski windowsuda windows.old adında bir klasöre saklıyor.

Kurduktan sonra bu klasörü siliyorum sadece.

• quote:

Neyse tekrarda kurdum win7, bir hafta gideyim bakalım tekrarda.

Ama benim cd boot olmuyor. Direk windowsdan kuruyorum ve formatta atmıyor.

Eski windowsuda windows.old adında bir klasöre saklıyor.

Kurduktan sonra bu klasörü siliyorum sadece.

Alıntıları Göster
    Windows Vista ve Windows 7 den aldığınız performans kuracağınız PC lere göre değişir.

eğer elinizde 4GB ram veya daha üstü bulunan sağlam bir sisteminiz varsa windows XP kullanmak bana çok mantıksız geliyor.

windows Vista ve Windows 7 her ikisinide kullanıyorum ve XP makine gördüğüm zaman açıkcası elimi sürmek bile istemiyorum

• quote:

Yukarıdaki sorunlar aynen bende de var. Görsellik olarak Xp ile mukayese edilemez, vista ile ise aralarında pek fark yok gibi görünmesine rağmen, win7 bana daha net görüntü sunuyor gibi geldi. Ram kullanımı 500-600mb arasında bende, yukarıdaki sorun hariç pencere açılışları, win açılışı çok hızlı, xp den dahi hızlı. Proğramların yüklenmeside ona keza. XP'de yüklediğim nvidia driverı win7 de çok daha hızlı yükleniyor.

Ama proğramların çalışmasında aynı hızı göremedim. Yaptığım bench lerde (asaltest, süper pi, maxpi) xp hep daha iyi sonuçlar aldı.

64 bit win7 kurmuştum bu nedenle driver sorunu yaşıyorum, g-sky 500mv ile sonic boom bluetooth driver larını bulamadım.

Ama Vista mı, win7 mi derseniz kesinlikle win7. xp+win7 ile yola devam.

• quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

quote:

Yukarıdaki sorunlar aynen bende de var. Görsellik olarak Xp ile mukayese edilemez, vista ile ise aralarında pek fark yok gibi görünmesine rağmen, win7 bana daha net görüntü sunuyor gibi geldi. Ram kullanımı 500-600mb arasında bende, yukarıdaki sorun hariç pencere açılışları, win açılışı çok hızlı, xp den dahi hızlı. Proğramların yüklenmeside ona keza. XP'de yüklediğim nvidia driverı win7 de çok daha hızlı yükleniyor.

Ama proğramların çalışmasında aynı hızı göremedim. Yaptığım bench lerde (asaltest, süper pi, maxpi) xp hep daha iyi sonuçlar aldı.

64 bit win7 kurmuştum bu nedenle driver sorunu yaşıyorum, g-sky 500mv ile sonic boom bluetooth driver larını bulamadım.

Ama Vista mı, win7 mi derseniz kesinlikle win7. xp+win7 ile yola devam.

Alıntıları Göster
    ben vistayı en son sp1 li kullanmıştım vede forumdada denk geldikçe yazdıgım üzere baya kçtüledim çünkü kötüydü hakkaten ama en son su anda kullanmaktayım sp2 li 64 bit vista kullanıyorum ve de aceyip memnunum su an hayret valla:) xpde yapıpda bunda yapamadıgım tek şey web cam i tanıtamadım o yani win 7 ise daha çok yeni daha önceki xp vista deneyimlerime dayanarak diyorumki şöle iyice bi sağı solu yamanmadan adam olmaz gibi o yüzden vistadanda bu kadar memnunken ilişmiyorum win 7 ye bekleyelim service packleri diyorum

• Laptopumda 3 sistemi birden kullanıyorum.

Ram konusunda ise gerekli ayarlamar yapıp önüne geçilebilir. Gereksiz servisler kapatılabilir. Ramden ziyade filmlerde bazı sorunlar mevcut.

XPde film izlerken, görüntü kalitesi vista ve win7 ye göre çok daha iyi. Bunun kodecle bir ilgisi olduğu sanmıyorum. 3 sistemde de K-Lite Mega Kodec Pack v5.3 + QuickTime v3.0 ve VLC Player var. Vista ve win7 de tozlu gibi görünüyor. mkvler divx gibi, divxler vcd gibi adeta. Sanırım sistemin çekirdeği ya da kabuğu ile ilgili bir durum olsa gerek.

Birde vistadaki resim görüntüleyicide resim düzenleme özelliği vardı. win7 de yok malesef. Bunun yerine painti biraz daha geliştirmişler ama pek hoşuma gitmedi. Belki win8 gelirse belki bu eksiklikler kapanır.

Görüntü kalitesini artırmak için Neuview pro programını kullanıyorum. Baya etkili oluyor. Tabi işlemciye baya biniyor. Laptop eski olduğu için kasıyor bu yüzden hd filmleri xpde izliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: ExECaLiBuR

Laptopumda 3 sistemi birden kullanıyorum.

Ram konusunda ise gerekli ayarlamar yapıp önüne geçilebilir. Gereksiz servisler kapatılabilir. Ramden ziyade filmlerde bazı sorunlar mevcut.

XPde film izlerken, görüntü kalitesi vista ve win7 ye göre çok daha iyi. Bunun kodecle bir ilgisi olduğu sanmıyorum. 3 sistemde de K-Lite Mega Kodec Pack v5.3 + QuickTime v3.0 ve VLC Player var. Vista ve win7 de tozlu gibi görünüyor. mkvler divx gibi, divxler vcd gibi adeta. Sanırım sistemin çekirdeği ya da kabuğu ile ilgili bir durum olsa gerek.

Birde vistadaki resim görüntüleyicide resim düzenleme özelliği vardı. win7 de yok malesef. Bunun yerine painti biraz daha geliştirmişler ama pek hoşuma gitmedi. Belki win8 gelirse belki bu eksiklikler kapanır.

Görüntü kalitesini artırmak için Neuview pro programını kullanıyorum. Baya etkili oluyor. Tabi işlemciye baya biniyor. Laptop eski olduğu için kasıyor bu yüzden hd filmleri xpde izliyorum.
    sahip olduğum ses kartı ve bazı yazılım uyuşmazlıklarından dolayı windows'7yi kullandm geri bıraktm. driverlar ve yazılımlar adam akıllı 7'ye uyumlu hale gelinceye kadar xp'yle devam

• quote:

"98 den hayatta vazgeçmeyiz."

"Çok şişkin bu sistem , 64mb ramli makinama bile kuramıyorum..."

"Driver bulamıyoruz"

XP ilk çıktığında aynı şeyler defalarca yazıldı çizildi , herkes 98'i bırakmamakta ısrarlıydı , bilgisayar dergileri bile XP'yi yerden yere vuruyordu....

Şimdi Windows 98'in adı geçiyor mu hiç? Ben XP ilk çıktığında 1.5 sene boyunca Celeron 400mhz , 256mb ramli bilgisarımda XP'yi çok memnun kalarak kullandım.

Arkadaşlar teknoloji gelişiyor. Yeni yazılım , yeni donanım demek ki , Pentium4 veya AthlonXP makinalara bile 2gb ram takviyesiyle Windows 7 kuranlar ve aşırı memnun kalanlar gördüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Exit to DOS -- 12 Kasım 2009; 1:04:21 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Exit to DOS

quote:

"98 den hayatta vazgeçmeyiz."

"Çok şişkin bu sistem , 64mb ramli makinama bile kuramıyorum..."

"Driver bulamıyoruz"

XP ilk çıktığında aynı şeyler defalarca yazıldı çizildi , herkes 98'i bırakmamakta ısrarlıydı , bilgisayar dergileri bile XP'yi yerden yere vuruyordu....

Şimdi Windows 98'in adı geçiyor mu hiç? Ben XP ilk çıktığında 1.5 sene boyunca Celeron 400mhz , 256mb ramli bilgisarımda XP'yi çok memnun kalarak kullandım.

Arkadaşlar teknoloji gelişiyor. Yeni yazılım , yeni donanım demek ki , Pentium4 veya AthlonXP makinalara bile 2gb ram takviyesiyle Windows 7 kuranlar ve aşırı memnun kalanlar gördüm.

Alıntıları Göster
    Bu kadar eski hayranı , sistem kullanımı hastası arkadaşlara da sesleniyorum ; XP yi de bıraksınlar XP de iyi değildir bu konuda , size NT 4.0 veya Windows 95 cdlerimi kalıp halinde yollayabilirim.

Onlarda kesmezse Windows 3.11 for Workgroups disketlerimi de yollayabilirim. Mükemmeldir tavsiye ederim. Minimum herhangi bir 386 model işlemciniz , 4mb raminiz olsun yeterli.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.