Şimdi Ara

WEB SİTESİ HAKKINDA SORULAR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
178
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • [OKUMAYI SEVMEYENLER İKİNCİ PARAGRAFTAN BAŞLAYABİLİR]

Merhabalar, kısa süre önce boş vaktimi değerlendirmek ve güzel bir çalışmaya imza atmak adına bir web sitesi oluşturmaya karar verdim. Bunun için YouTube'da da reklamları olan Wix arayüzünü tercih ettim. Bu internet sitesinin konusu ve amacı tam olarak şöyle, herkesin dilediği gibi düşüncelerini yazabileceği, içlerini dökebileceği, çevresine anlatamadığı veya anlatacak kimsesi olmadığı düşüncelerini yazarak insanların görmesini sağlayabileceği bir ''Düşünceler Çeşmesi'' hayal edin. Alakadar olan herkes yazılarını yazan belirli veya anonim kişilerin yazdıkları ilgi çekici ufak yazıları veya metinleri okuyarak fikir alışverişi sağlayacak ve yorum yapabilecek.

İlk bakışta düşününce biraz enteresan ve sıradışı gibi gözükebilir, ama emin olun düşündüğünüzden daha dikkat çeken ve rağbet gören bir yer olacaktır. Ancak burada bunu sizlerle paylaşmamın sebebi şu, bu internet sitesinin yapımı sona erdiği zaman, daha yeni açılmış olan bu siteyi insanlara nasıl tanıtacağım, nasıl insanların genel olarak bilip alakadar olduğu bir yer haline getireceğim, ve tek başıma bu siteyi nasıl yöneteceğim? Dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı sitemi nasıl koruyacağım? İnsanların destek bölümü üzerinden kurmaya çalıştığı irtibatların hepsine birden nasıl yetişeceğim? Tüm bunları yapsam bile bunlar için günlük ne kadar vakit ayırmam gerekecek? Ayrıca tüm bunları yaparken aynı anda siteyi nasıl güncelleyip geliştirebileceğim?

İşte genel olarak sorularım aynen böyle, bilgili arkadaşlarımızın yardımlarını bekliyorum, teşekkür ederim.

• google da sorularının cevabı var tek tek bakarak başayabilirsin web hayatına
  • sadece fikir mi var yoksa teknik bilgiye sahipmisin?
  • Zerenito kullanıcısına yanıt
    Daha önce bu konuda herhangi bir deneyimim olmadı, yani web sitesi oluşturmak hakkında herhangi bir eğitim sahibi değilim.
  • -HZR- - kullanıcısına yanıt
    o zaman hocam bana sorarsanız fikriniz var bilginiz yoksa her şeyi öğrenmeye çalışmaktansa bir ekip kurup bu ekiple beraber yapmanız lazım çünkü her şeyden az bilerek olacak iş değil bu bence eğer maddi gücünüz yoksa da projenizden hisse verebilirsiniz. Yoksa projeye türk gibi başlayıp türk gibi bitiremezsiniz
  • -HZR- - kullanıcısına yanıt
    Teknik bilgi sahibi olmadan da, wix gibi platformlar kullanarak web sitesi yapabilirsin. Web sitesinin guvenligi ile onlar ilgileniyorlar ancak cok buyuk guvenlik onlemleri bekleme. Zaten fikir alisverisi uzerine bir web sitesi dusundugun icin ( eger yanlis anlamiyorsam ), cok fazla guvenlik onlemleri gerektirecek bir sey olmayacak gibi duruyor.

Insanlardan veri aldigin ve bunu anonim paylastigin her projede ortak bir problem var. 1.'si guvenlik ( bu kismi wix ya da hangi platform uzerinden yapiyorsan ona birakmak durumundasin; ya da birilerine projeyi kodlattiracaksan onun sorumlulugunda ) ; 2.'si de girilen icerigin kontrolu. Yani ben senin sitene girip "Fikir paylasiyorum" ayagina kufurler yazmamaliyim. Kontrol eden bir mekanizma olmali. Bu da ekstra is demek : )

Icerigi gunluk belirli bir miktar zaman ayirarak kendin guncelleyebilirsin. Vakit ayiracak zamanin varsa sorun yok. Fakat icerigin buyuk bolumunun diger insanlardan beklendigi bir platform ise bu ( yahoo answers gibi mesela ) ; o halde once bazi hazir icerikler ekleyip sonra reklam yapmak durumundasin. Bu da reklam butcesi ve pazarlama stratejisi vs gerektiriyor ki o da ayri bir konu.

Fakat her seye ragmen, cuzi miktar bir para ile zevk alarak bir seyler paylasabilecegin bir web sitesi yapabilir, tanidiklarina soyleyip kucuk bir cevrede baslayip sonra da kendi kendine yayilan bir seyler ortaya cikarabilirsin : )

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Mephalay M kullanıcısına yanıt
    Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, ardından sormak istediğim bir kaç şey var,

1) Bu websitesi tam olarak oluştuğunda, örneğin bu ülkenin insanının önüne sunulduğu zaman rağbet görüp, çoğu kişi tarafından kullanılan bir site haline gelmesini sağlamak, ne kadar zaman alır ve detaylı olarak nasıl olur, mesela, her halukarda günlük en az bir kaç yüz insanın ziyaret ettiği, ve yine en az 40-50 kişinin yeni bir şeyler yazıp paylaştığı bir site olması aylar sürer mü? İnsanlara bu sitenin satışı ve tanıtımı tam olarak nasıl yapılır? Halkın arasında bu site nasıl ciddi anlamda popüler hale gelir?

2) Buna ayıracak zamanım var, ancak ben tek başıma bu işi yürüten birisiyim, ortalama bu siteyi oluşturup rağbet görmeye başladıktan sonra, günlük ne kadar zaman boyunca sitenin başında durup denetleme yapmam gerekir? Örneğin günde en az 5 saat boyunca sitenin başında olmam gerekmesi, benim için zorlayıcı olabilir. Bunun ortalaması nedir?

• Wix gibi platformlar daha çok tanıtım siteleri yapmak isteyen ve teknik detaylarla uğraşmak istemeyenlerin tercihi olabilir. Eğer projenizde kullanıcılara birbirleriyle etkileşimli bir ortam sunmak istiyorsanız, profesyonel bir destek almak zorundasınız.

Bana göre en başta yapılması gereken şey, aklınızdaki proje ya da uygulama için teknik detaylarla boğulup enerjinizi yanlış yerlerde kullanmamanız. Projenizi burada bize bahsettiğiniz gibi insanların ihtiyacına nasıl uygun hale getiriceğinizi planlamak daha doğru olacaktır. Zamanınız varsa önce buradaki free course'un(ingizlice) adımlarını iş fikrinizde tek tek uygulamaya çalışın. Zaten dersin sonuna kadar gelip derste anlatılan şeyleri projenizde uygularsanız, fikrinizi hayata geçirmek en kolayı olacak.

• bayas B kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim, ingilizcem iyi olduğu için sorun yaşamam, bunu yapmayı deneyeceğim.
  • https://tr.wix.com/app-market/main
    Sadece tanıtımdan daha fazla şey var gibi görünüyor, hiç kullanmadım ama.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -HZR-

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, ardından sormak istediğim bir kaç şey var,

1) Bu websitesi tam olarak oluştuğunda, örneğin bu ülkenin insanının önüne sunulduğu zaman rağbet görüp, çoğu kişi tarafından kullanılan bir site haline gelmesini sağlamak, ne kadar zaman alır ve detaylı olarak nasıl olur, mesela, her halukarda günlük en az bir kaç yüz insanın ziyaret ettiği, ve yine en az 40-50 kişinin yeni bir şeyler yazıp paylaştığı bir site olması aylar sürer mü? İnsanlara bu sitenin satışı ve tanıtımı tam olarak nasıl yapılır? Halkın arasında bu site nasıl ciddi anlamda popüler hale gelir?

2) Buna ayıracak zamanım var, ancak ben tek başıma bu işi yürüten birisiyim, ortalama bu siteyi oluşturup rağbet görmeye başladıktan sonra, günlük ne kadar zaman boyunca sitenin başında durup denetleme yapmam gerekir? Örneğin günde en az 5 saat boyunca sitenin başında olmam gerekmesi, benim için zorlayıcı olabilir. Bunun ortalaması nedir?

Bir projenin, ne olursa olsun konusu; insanlar tarafindan begenilip "tutulacagi" belirlenemez bir sey. Bunu ne oyun firmalari, ne web - mobil uygulama platformlari tam becerebiliyor. Gunluk 40-50 kisinin yazdigi bir platform olusturmak icin, eger reklam yapmayacaksaniz fikrin guzel olmasi gerekiyor.

Yeni bir siteye girmek, insanlari "Sunu bir deneyin; cok seveceksiniz" diye yonlendirmekte problem yok. Esas problem, bunu deneyen insanin daha sonra kendi istegiyle tekrar gelmesi. Bunu saglamak icin de platformun guzel ve ozgun olmasi gerekiyor. Ornegin donanimhaber de insanlarin fikirlerini paylasabilecegi bir yer. Eksisozluk de oyle. Twitter da oyle. Gunluk hayatin akisinda benim bu alternatifler varken senin sitene girmemi gerektirecek ne olabilir ? Buna saglikli bir cevap varsa; o halde fikir guzeldir ve alternatiflerine gore farkli tarafi vardir. O halde tek yapman gereken insanlara bunu tanitmak olur ki bu da reklam ve kulaktan kulaga yavas yavas ilerler. Aksi durumda once populer olur, sonra kaybolur. ornegin yonja.com.

Guzel bir site hazirlayip bunu sosyal medyada, forumlarda paylasip reklam vermek en genel strateji. Viral reklamlar da yapiliyor ama insanlar uyandi bu islere artik ( orn: gittigidiyor.com -->http://fikircok.net/gittigidiyor-com-neden-bu-kadar-basarili-oldu-tanganin-verdigi-ilham.html )

Sosyal medya ve forumlarda paylasmak o kadar zor degil, uygulamanin adi zottiri ise ornegin Facebook, Twitter vs gibi yerlerde zottiri adiyla hesap acip paylasimlarda bulunuyorsunuz. Sitenizin reklamini yapiyorsunuz. Forumlar da mesele degil. Reklam icin de google adwords ( arastirabilirsin bunu da ).

----

Siteye icerik ekledikten sonra takip etmek icin fiziksel olarak basinda durmak gerekmiyor. Kimse boyle yapmiyor zaten. Web sitesine entegre ettiginiz (bunun wix ile de bir yontemi vardir eminim ) google analitik ( analytics.google.com ) kodlari ile telefondan anlik takip edebilirsin kac kisi kullaniyor, sitede neler oluyor vs gibi. Ayni sekilde sitede reklam verirsen bunun gelirlerini de yine takip edebilirsin. Fiziksel bir bagimlilik yok. Ama bir sure sonra merak edip surekli kontrol eder hale geliyorsun zaten projelerini : )

---

Isin ozu su ki; fikir guzel ve ozgun; bu fikrin insanlara sunulus bicimi de eglenceli ise insanlar bunu takip eder ve bu fikir er ya da gec tutar. Reklam vererek bu sureci hizlandiriyorsun yalnizca. Kotu bir seyi reklamla insanlara aldirmak icin bu konuda cok cok uzman olmak gerekiyor. Ornegin Cola Turka ilk markete girdiginde buyuk bir reklam kampanyasi ile girdi; sonra birakti reklamlari. Sirket battigi icin degil, planladiklari kitleye ulastilar ve konumlarindan da memnunlar. Geliyoo.com arama motoruyuz diye cok sert reklam yaptilar, patladilar. Her sey donup dolasip yine projenin guzelligine ve fikre bakiyor. Senin fikrini gerceklestirmek icin gerekli teknik bilgi ihtiyaci yuksek degil ( anladigim kadariyla ), wix gibi platformlar da bunu cok kolaylastiriyor. Bir seyler ortaya koyup duruma bakarsin. Herkesin tutacagini dusundugu fikri var neredeyse. O yuzden onemli olan fikir sahibi olmaktansa bunu hayata gecirip en azindan tutmadiysa bile neden basarisiz oldugunla ilgili deneyim kazanmak.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Teknolojik girişim alanında büyük başarılar elde etmiş meşhur Paul Graham'ın konuyla ilgili cok kısa tavsiyesi var: İnsanların istediği şeyi yapın. Yani sen örneğin benim istediğim birşeyi yaparsan bana reklam yapmana gerek kalmadan, yaptığın ürün her ne ise, websitesi, uygulama ben bulup kullanırım. Herkesin istediği beklediği şeyler vardır. Benim beklediğim şeyler Internette özgürce sohbet edebilmek, yayın yapabilmek, 2.el satış ilanı verebilmek gibi şeyler. Özgürce sohbet derken, whatzapp'ta örneğin özgür gibisin ancak dur, önce bi telefon rehberinde ne var ne yok hepsini cekerim, resim galerine dalarım, çıkarım gibi şartlar var : )2.el ilan verirken ücretsiz veriosun ancak her ay güncellemek için rahatsız edilmek var, senede 50 kezden fazla güncellersen ücret ödemek var.

Bu istediğim şeyleri karşılayan birşey sonunda çıktı: ring (http://ring.cx) Skype'ı yerinden edecek denilen iletişim platformu : )

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Haklısın, ben de Youtube'da reklamlarını görmüştüm ve pek inceleme fırsatım olmadı. Verdiğiniz linkteki uygulama örnekleri ve eklentilerle bir yere kadar gidilebilir ama orada olmayan yeni bir özellik ekleme ihtiyacı olduğu zaman Wix yeterli olmayabilir. Sadece "Front-end" değişiklikleri bir şekilde yapılacak küçük değişiklerle halledilebilir ama yapılacak ekleme "Back-end" tarafında da değişikliklerin yapılmasını gerektiyorsa Wix platformunda başından beri yapılan bütün işleri boşa çıkaracaktır.

Dediğim gibi öncelikle ne yapılacağı konusunda iyi bir plan ve program yapılırsa, hangi platform ya da altyapıların kullanılması gerektiğini işin uzmanı belirler.
  • Web psikoloğu diye tanıtabilirsin. Farklı bir çalışma umarım yakın zamanda duyarız.
  • Sana tavsiyem eğer bir projen varsa ilerisini güzel düşünüyorsan. bitirmeden kimseyle paylaşma !
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.