Şimdi Ara

Web öğrenmek mi daha uzun yoksa mobil mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18
Cevap
0
Favori
5.390
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Normalde c# temelim var. Masaüstü uygulamalar yazıyordum. Bir kaç haftadır asp.net core öğrenmeye başladım fakat şöyle bir durum var. Bir web site için html, css backend olarak c# ve js işin giriyor. Yada frontend frameworkleri angular, react vs vs gidiyor böyle. Bir websitesi yazmak için baya bir teknoloji gerekiyor ve bunları öğrenmek gerekiyor. Fakat diğer yanda mobil android için java veya kotlin var. Bir kaç haftadır web bakıyorum fakat çok fazla şey öğrenmem gerektiği canımı sıkıyor. Onları öğrenene kadar mobile yönelsem daha kısa sürede daha iyi şeyler öğrenebilirim diye düşünüyorum. Düşünceleriniz nedir?

• Mobil içinde arka kısım gerekli olacaktır büyük uygulamalarda.

İki tarafıda öğrenmek istiyorum diyorsan react bak derim daha sonrada react native e bakar mobil kısmı halletmiş olursun.

Bence birinde çok fazla teknoloji var demek doğru değil

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mobil için backend olarak Java veya kotlin yazılacak. Fakat web için c#, javascript yazılması gerekecek. Bunun frontend kısmında var.

• Kafanızda hazır proje yoksa, iyi olur mantığı ile mobillere yürümeyin. Uzun vadede alayı gene web e dönecek. Çok spesifik projeler (ki siz onlarda yer alırmısınız bilemem) onlar için mobil uygulama yes.

Kalanı webde, progressive web app yaklaşımı ile web sitelerinde mobil performansı yakalabiliyor. Bir diğer meselede programların telefonda yer tutması, yer her daim sorun olduğu için kullanıcılar yüklemekten kaçınıyor yazılımı
  • Hocam web kazarken, c#, html, css, js yazıyorsun. Android yazarken tek java veya kotlin vs yazıyorsun. Web yazmak ve öğrenmek mobile göre daha zor ve uğraştırıcı kaçıyor. Açıkcası 1 aydır asp.net core ile ilgileniyorum fakat soğudum iyice. Htmli bitmiyor css bitmiyor js bitmiyor hazır tasarım bir yere kadar illa kendi şeylerini yapacaksın.
  • hocam mobil bir projemiz var, arka tarafını yine c# ile yazıyoruz. api tarafini c# .net core ile hallediyoruz mobil tarafında apidan gelen cevapları react native ile görselleştiriyoruz. umarım bu dediğim bir farkındalık yaratır kafanda.
  • Hem uzun süre backend ve frontend kodlamış şimdiler native mobile developer olarak şunu söyleyim. Mobile development da daha çok şey öğrenmen gerekiyor.
    Sektör hem ios yazsın hem android yazsın istiyor. Bu noktada xamarini veya react native basar geçerim diyorsun ama o iş öyle olmuyor. Bir noktada yine oturup native kod yazıp onu xamarin ve areact native bağlaman gerekiyor. Bu da c# öğrendik yetmez. kotlin veya java öğren + swift öğren demek.
    Ayrıca store atması, Ios için mac olması ve onu kullanmayı öğrenmesi var. Crash Analitics , metrik ölcümü gibi araçlarında olmalı yoksa fazlaca ANR alırsın ve store uygulamanı kaldırır.

Kıaca mobil de baya teknoloji gerektiriyor ve birde emülatorde çalışman gerek. Kısaca biri diğerinden kolay diye sececeksen backend developer olmayı seç. React, angular , scss ,webpack vs bunlar olmdan vanilla js + Razorengine ile rahatça web uygulaması da yapabilirsin. modern js frameworkleri her proje için gerekli değil. Gerekli olduğunda öğrenirsin.

Seçimini kolay veya zordan ziyade hangisini seveceğine göre seç derim. Ben sahsen mobil programlama yapmayı seviyorum. iki native dili öğrenmek zor ama idare ediyorum. Bir c# developer olarak xamarine güvenemiyorum açıkcası. Bir hibrit app yapmam gerekse önce müşterimi pwa ikna etmeye çalışırım hiç olmuyorsa react native secerim. Böyle edge teknolojilerde microsofta güvenemiyorum silverlight ile ağzımız yandı. Sonuçta c# bilmen sonsuza kadar c# yazacağın anlamına gelmiyor. (dipnot: Native öğrenceksen de asla ikisini aynı anda deneme. Önce birini hallet sonra diğerini)

• quote:

Orijinalden alıntı: monarch25

Mobil içinde arka kısım gerekli olacaktır büyük uygulamalarda.

İki tarafıda öğrenmek istiyorum diyorsan react bak derim daha sonrada react native e bakar mobil kısmı halletmiş olursun.

Bence birinde çok fazla teknoloji var demek doğru değil
    Büyük uygulamalarda herşeyi herkes yapmak. backend takımı vardır. mobile takımı vardır. Büyük uygulama düşünüo backend öğrenilmez. ayrıca bir mobile developer backend ihtiyacı duyuyorsa. firebase veya parse server çok daha az tecrübe ile ziyadesi ile backend ihtiyacını karşılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ByteC0de

Mobil için backend olarak Java veya kotlin yazılacak. Fakat web için c#, javascript yazılması gerekecek. Bunun frontend kısmında var.
    Backendi c# ile yazabilir niye sadece backend yazmak için kotlin veya java kullansın ki bir c# bilen.
  • mahoni_38 kullanıcısına yanıt
    Hocam cevabın için çok teşekkür ederim. Ben sorunumu yanlış anlattım sanırım. Şuan ASP.NET Core ile uğraşmaktayım fakat frontend kısmı ve c# yani sıra JavaScript yazmak beni yoruyor ve soğutuyor. Ben web yerine Mobile yönelip Java veya kotlin ile app geliştirmeye çalışsam daha kolay olmaz mı? Xamarin falan düşünmüyorum zaten. Android Developer olup aynı zamanda c# backend yazmayı düşünüyorum ama web değil desktop olarak.

• quote:

Orijinalden alıntı: ByteC0de

Hocam cevabın için çok teşekkür ederim. Ben sorunumu yanlış anlattım sanırım. Şuan ASP.NET Core ile uğraşmaktayım fakat frontend kısmı ve c# yani sıra JavaScript yazmak beni yoruyor ve soğutuyor. Ben web yerine Mobile yönelip Java veya kotlin ile app geliştirmeye çalışsam daha kolay olmaz mı? Xamarin falan düşünmüyorum zaten. Android Developer olup aynı zamanda c# backend yazmayı düşünüyorum ama web değil desktop olarak.
    Olmaz. Daha kolay olmaz maalesef. Ikiside arayüz gelişticiliğidir aslında. Normal webin artısı debug etmen kolay aç tarayıcıyı anında gör. Bir publish süreci yok. "Güzel ama g.t kalkmasın diye 1 verdim" diye yorum atanlar yok.

Mobile app de xml ile actionları tasarlarsın. Responsive kavramı ikisinde de var. ikisinde de css gibi bir görselleştirme dili var. ikisinde de bir state yönetimi var, Animasyonlar var.

Kolay diye geçme. Ancak ilgini çekti ise bir kurs al bir bir haftasonunu ver. Öğrenmekten zarar gelmez. En kötü bir kaç fikrini yapar google stora koyarsın üç beş para gelir. Ama bunu kolay diye seçme çünkü değil.

Yerine olsam web kucaklardım nefret etmezdim. Öğrenmenin zorluğu ve çeşitliliği bezdirmiştir ama web teknolojileri ile artık masaüstü app (elektronjs) PWA (progressive web app) ve Multi Platform native app (react native, native script) mümkün. Böylece bilgi birikimin platformlar arası taşnabliyor. Ancak bazen insanlar birşeyleri sevmiyor. Misal ben oyun geliştirmeye bir türlü ısınamadım. Bazende böyle oluyor. Bu sorunun cevabını forumda bulamazın. Ancak denersin ve kendin görürsün.

Kaynak fazla eski kalmadı isehttps://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/ (bence güncelleniyordur ama bak bir)

Hocam az çok aradığım cevapları verdin aslında çok teşekkür ederim. Web ile devam edeceğim.
  • Eğer "Progressive Web App" biraz daha benimsenip destek görürse Mobil Development işinin pek bir anlamı kalmayacaktır. O yüzden WEB...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stack -- 30 Ağustos 2019; 16:35:50 >
  • Bende çok düşündüm onu mobil mi web mi diye ama onu mu yapayım bunu mu dersen hiçbir şey yapamıyorsun ben web başladım 2 ay sağlam çalıştım şuan php deyim

hocam merhabalar.elektronik mühendisiyim.

full-stack veya mobile üzerine gidicem.amacım ilerde aklıma gelen bir fikri ufak da olsa para kazanabileceğim bir işe dönüştürmek.bu yolda hangi yol daha mantıklı.full-stack mi yoksa mobil mi?

web sanırım daha çok business modelleri üzerinde ilerleniyo.ama mobil tüm herkesi kapsıyor.

pwa nın mobilin yerini nedense alacağını şu anlık göremedim.siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

• byns kullanıcısına yanıt

Backend olmadan işlevsel bir uygulama veya web sitesi yapman pek mümkün değil.

• Gerçekten çok güzel bir konuşma ortamı olmuş. Konuya tıklayıp okuyan herkese faydası olacaktır. Yazan herkese teşekkür ederim

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.