Şimdi Ara

WD Hard Disk HD Tune Ve Hd sentinel sonuçları normal mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
2.271
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hard diski alalı yaklaşık 6 ay oluyor, hd tune ve hd sentinel ile tarattığımda bir tane bad sectör olduğu görülüyor. Bu kadar kısa bir sürede bad sectör oluşması normal mi? Bir kere kasayı taşırken 10 cm lik yükseklikten yere düştü ama çok sert değil acaba ondan mı kaynaklanıyordur? WD Hard Disk HD Tune Ve Hd sentinel sonuçları normal mi?

• +++

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bad sector değil weak sektor ikisi farklı şeyler. Şuanda yapman gereken sentinel menüsünde disk taraması yapman. Tamir ederse tekrar 100% olur, tamir edemezse işte o zaman bad sector olur.
  • hgwxx/7 kullanıcısına yanıt
    İnternette biraz araştırma sonucu hdd regenarator programının düzelttiğini gördüm flasha yazıp tarattım bad sector buldu gerçi program full olmayınca düzeltmiyormuş düzeltemedim bende. Hd tune ile yeniden tarattığımda 1 tane kırmızı alan gözüküyor ama hdd sentinel 99 ken 100 oldu. Anlamadım şimdi hangi programa inanayım hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eraycatak

İnternette biraz araştırma sonucu hdd regenarator programının düzelttiğini gördüm flasha yazıp tarattım bad sector buldu gerçi program full olmayınca düzeltmiyormuş düzeltemedim bende. Hd tune ile yeniden tarattığımda 1 tane kırmızı alan gözüküyor ama hdd sentinel 99 ken 100 oldu. Anlamadım şimdi hangi programa inanayım hocam

Baktığın şeyler farklı.. Hdsentinelde gördüğün kısım harddiskin içindeki kayıt tutan kayıt chipi. Hdtunede ise scandisk yapmışsın, bir sektörü okumakta zorlanmış.(belki o sırada bir işlem yapıyordu antivirus vs) Hdsentinelde de scandisk özelliği var orada da scandisk yapıp hdtune ile aynı sonucu göreceksin.
    Yani hdtune çok sağlıklı bilgi vermeyebilir, hdsentinel ss atarsan yardımcı olayım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ctkeray

Daha önce dediğim gibi bu weak sector. Yani hdd burayı okuyamıyor. İleride bu sektörü birkaçkez daha okumayı deneyecek, ama beceremeze hdd içindeki chip burayı bad sector olarak işaretleyip birdaha kullanmayacak. Şuanda yapabileceğin şey bozuk alana mümkünse okuma/yazma yapmak. Hatta scan menüsünde "refresh area" seçeneğini deneyebilirsin (çok uzun sürer.)2.ci seçenek Smart extended test yapmak.
    Ama şunu söyliyeyim 1 bad sector kötü bir rakama değil hdd bozulmayacak.

Dediğiniz testi yaptım sonuç bu şekil

• quote:

Orijinalden alıntı: Ctkeray

Dediğiniz testi yaptım sonuç bu şekil

Hata vermiş ve hata kodu 0x73. Bu şu demek, 7 rakamı okuma hatası demektir (yani bad sector var vs) 3 rakamı ise testin bitmesine %30 kala bu hata gerçekleşmiş demektir. Yani senin diskinin %70. sektöründe hata var.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.