Şimdi Ara

VV Cephei bilinen en büyük yıldız (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
0
Favori
42.444
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: emre-34bjk

VY Canis Majoris'in daha büyük olması lazım

adam 2006 da yazmız o zaman yoktur herhade
  • Yanlis bilgi bir kelvin 273 derece degil kelvin santigrattan 273 derece onde ...
  • VY Canis Majoris diye biliyorum ben yeni mi keşfedildi bu .

EDİT : Adam 2006 da yazmış pardon

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Witch King Of Angmar -- 4 Ağustos 2011; 6:16:51 >
  • Usta biri karadelik demişte bilgi yok ki paylaşalım.:D

Ayrıca VY Canis Majoris bilinen en büyük yıldız.Yani ışıkla yolculuğu yapabilsek bile insan ömrü yetmiyor en yakın yıldıza gitmeye :D
  • Pollux çıplak gözle görülebiliyor. Peki bu Canis Majoris'i görebiliyor muyuz bilen var mı ?
  • 2006'da açılmış bir konudaki yıldıza küçük diye aşağılayamazsınız.

quote:

Orijinalden alıntı: dmc 12

dünyada bir yıl 365 gün vv cephei de bir yıl 7430 gün

Şu kısmı anlayamadım. Bu neye göre hesaplanmış? Dünyanın güneşin etrafında 365 gün dönmesi ile bir yıl oluyor. VV Cephei'nin kendi etrafındaki dönüşü mü 7430 gün?
  • quote:

Orijinalden alıntı: .MiSa.

2006'da açılmış bir konudaki yıldıza küçük diye aşağılayamazsınız.

quote:

Orijinalden alıntı: dmc 12

dünyada bir yıl 365 gün vv cephei de bir yıl 7430 gün

Şu kısmı anlayamadım. Bu neye göre hesaplanmış? Dünyanın güneşin etrafında 365 gün dönmesi ile bir yıl oluyor. VV Cephei'nin kendi etrafındaki dönüşü mü 7430 gün?

Merkezdeki yıldızın büyüklüğüne oranla, dünya - güneş arasında ki mesafeyi oranlayıp çarptığında sonuç çıkıyor.
    Yani Dünya güneşin değil de bu yıldızın etrasında dolaşsa bir turunu 7430 günde tamamlayacaktı. Tabii dünya ile söz konusu yıldız arasında ki mesafe güneş sistemimizin sınırında dolaşan herhangi bir gök cismi gibi olurdu.

• quote:

Orijinalden alıntı: ThunderVolt

orada sanki death stardiye biş gördüm o espri olsun diye mi yoksa gerçekten bu var mı

VV Cephei bilinen en büyük yıldız

açıklama güzel olmuş eline sağlık :)

• quote:

Orijinalden alıntı: irish

Gitti güneşin karizması

Yoktuki olsun

Güneş bamya kadar bişey VV nin yanında.
  • Bunlar ihtiyar yıldızlar, güneşin milyarlarca katı hacimleri olduğu halde gazdan ibaret oldukları için güneşin kütlesinin sadece 15-20 katı kütleye sahipler. Bana göre hiçbir karizmaları yok.

Karizma yıldız derken ben genç ve parlak (opps ) olanlara bakarım. Rigel ve Pistol Star gibi.

Mesela Pistol star ın yarıçapı güneşin yarıçapının 300 ~ 340 katı kadar, kütlesi 80 ~ 150 katı. Işıma gücü yaklaşık 100 milyon katı ve güneşin 1 yılda yaydığı enerjiyi 20 saniyede yayıyor. Ve sadece 2 milyon yaşında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

Bunlar ihtiyar yıldızlar, güneşin milyarlarca katı hacimleri olduğu halde gazdan ibaret oldukları için güneşin kütlesinin sadece 15-20 katı kütleye sahipler. Bana göre hiçbir karizmaları yok.

Karizma yıldız derken ben genç ve parlak (opps ) olanlara bakarım. Rigel ve Pistol Star gibi.

Mesela Pistol star ın yarıçapı güneşin yarıçapının 300 ~ 340 katı kadar, kütlesi 80 ~ 150 katı. Işıma gücü yaklaşık 100 milyon katı ve güneşin 1 yılda yaydığı enerjiyi 20 saniyede yayıyor. Ve sadece 2 milyon yaşında.

Genç olanlar daha "kudurgan" oluyordu değil mi ?

Birde o ne güçtür ya "güneşin 1 yılda yaydığı enerjiyi 20 saniyede yayıyor." Aman Allahım

• Bu tarz konular ile ilgili sağlam belgeseller varmı. Mars la ilgili olsada olur dünya dışı olan gezegenler veya yıldızlarla ilgili. Acayip merak ediyor insan ya. Jupiter ile dünyanın yan yana boyutları bile oha çektirtti bana. Ki o yıldızlara söyleyecek laf yok. Bide şu nasa uydularının aldığı sesler sizde doğrumu

• Bu sesleri uzay boşluğunda nasıl kaydetmişler.
    Böyle sesler ancak uydunun kendisinden gelir.
  • ek bir bilgi:jupiter katı cisimden oluşan bir gezegen değil, gaz ve toz bulutlarından oluşan bir gezegen
  • Belki bilmediğimiz daha büyük yıldızlarda vardır. Bunun 100 katı 1000 katı büyüklükte yıldızlar. Sonuçta "bilinen" deniyor. Ama ben uzayın bir yanılsama olduğunu düşünüyorum. Bize sonsuz gibi gelen aslında bir balığın ona sonsuz gibi gelen dairesel bir akvaryumda dönüp durması gibi.
  • Çılgın muhteşem ve yaratıcının ne kadar BÜYÜK olduğunu gösteren en somut örneklerden.
  • http://tr.wikipedia.org/wiki/VY_Canis_Majoris

VV cephei'den büyüğü de var
  • bilinen en büyük yıldız cephei nin bir büyüğü olan VY Canis Majoris dir
  • 7 Desilyon tane güneş büyüklüğündeymiş.İnsan bu devasa büyükllük karşısında gerçekten ne kadar değersiz bir canlı olduğunu farkına varıyor.Bu yıldız sadece şimdilik keşfedilen en büyüğü.Daha nice büyük yıldızlar vardır..

VV Cephei bilinen en büyük yıldız
  • Rakamlarda hata var. İçine "sadece" 9 milyar güneş alabiliyor. Öyle desilyon falan değil. Dünyadan ise 7.5 katrilyon adet.

Daha önce de şöylemişim ama tekrar edeyim. Bu yıldızın bence bir albenisi yok, ince bir gaz bulutu sadece. Üflesen uçacakmış gibi. Atıyorum Sirius-B çok daha ilgi çekici. Bir soru sorayım belki gören olur. Sirius-B den 1 metreküp parça alıp dünyanın atmosferine bırakırsak ne olur?
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.