Şimdi Ara

Voltaj ve Mah Değeri Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
13.005
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Arkadaşlar internet üzerinden yeni bir el feneri aldım.
    Açıklama kısmını tam olarak aktarıyorum : 2 adet 18650 3.7 volt lityum lion 4800 mah (şarj edilebilen) pil ile çalışır diyor.

Bu "mah" "1860" ve volt gibi kavramları çok çok iyi anlamadığım için yardım etmenizi istiyorum. İlk olarak sormak istediğim şey : 18650 dediği rakam neyi ifade ediyor?
    Akabinde ben feneri daha uzun süre yani 2 saat yerine 4 saat veya 6 saat kullanmak için mah değeri yüksek olan pilmi almam gerekir? bununla birlikte voltaj değerinin de mi yüksek olması gerekir alacağım pillerin? yoksa voltajla alakası yok mu?
    kısacası ben bu feneri az önce bahsettiğim gibi daha uzun süre kullanmak için açıklamasındaki pil değerlerinden daha yüksek pil alırken nelere dikkat etmem gerekir? bu cihazı en yüksek saat aralığında kullanmam için hangi değerdeki bir pili almam gerekir?
    eğer böyle bir seçeneğim var ise fenere herhangi bir zarar verir mi? Çalıştırır mı? (ayrıca kutu içeriğinde pillerin şarj cihazı mevcut, şarj cihazıyla da alakalı bir durum söz konusu olur mu?)

Yardımcı olabilecek arkadaşların bakması adına ürünün linkini paylaşıyorum:http://www.hepsiburada.com/csi-a34-cree-led-t6-1500-lumens-high-power-metal-el-feneri-p-OUTPA90126
    sayfayı biraz aşağı çektiğinizde açıklamalar kısmında görebilirsiniz.
    Yardımcı olursanız çok sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eSSelamuAleykum -- 7 Şubat 2017; 10:9:17 >

• Hocam ilk önce şunu söyleyeyim,18650 demek pilin boyutu.

Bu piller 3.7 volt olur.

2200 mAh gibi değerleri olur.

Evet bu Akım değerini yükseltirseniz kullanma sureniz artar.

Amma piyasada 9900 değerinde bile piller var sakın bunlara kanmayin.

Tahmin edeceğiniz üzere sahte piller.

Kaliteli marka kullanırsanız sorun yaşamazsınız.

Samsung-panasonic-lg gibi.
  • dfk24 kullanıcısına yanıt
    hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. konuyu açmakla birlikte bir yandan da nedir ne değildir diye öğrenmeye çalışıyorum.
    şimdi internet üzerinde panasonic marka bir pil buldum. 3400 mah değerine sahip ve kutu üzerinde "ANLIK 10 AH GÜÇ ÇEKEBİLİRSİNİZ" diyor. benim bu cümleden anlamam gereken şey nedir?
    Ah değeri yüksek olması daha mı iyi? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Ayrıca sarj cihazı değerleri ile ilgili bir durum söz konusu mu?
    buyrun pilin linki :http://urun.n11.com/sarj-edilebilen-pil/panasonic-ncr18650b-37v-3400mah-li-ion-sarjli-pil-P107335109?cid=604001&gclid=Cj0KEQiA2uDEBRDxurOO77Cp-7kBEiQAOUgKV_IK9vbHLH9n0KbcWUbaBESN5lBBzkX2rtUbeQ6dOb4aArlZ8P8HAQ&gclsrc=aw.ds

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eSSelamuAleykum -- 7 Şubat 2017; 10:13:32 >

• quote:

Orijinalden alıntı: eSSelamuAleykum

hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. konuyu açmakla birlikte bir yandan da nedir ne değildir diye öğrenmeye çalışıyorum.
    şimdi internet üzerinde panasonic marka bir pil buldum. 3400 mah değerine sahip ve kutu üzerinde "ANLIK 10 AH GÜÇ ÇEKEBİLİRSİNİZ" diyor. benim bu cümleden anlamam gereken şey nedir?
    Ah değeri yüksek olması daha mı iyi? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Ayrıca sarj cihazı değerleri ile ilgili bir durum söz konusu mu?
    buyrun pilin linki :http://urun.n11.com/sarj-edilebilen-pil/panasonic-ncr18650b-37v-3400mah-li-ion-sarjli-pil-P107335109?cid=604001&gclid=Cj0KEQiA2uDEBRDxurOO77Cp-7kBEiQAOUgKV_IK9vbHLH9n0KbcWUbaBESN5lBBzkX2rtUbeQ6dOb4aArlZ8P8HAQ&gclsrc=aw.ds

Hocam pilleri pet şişe gibi düşünelim.

Nedir iste 1 litre var 2.5 litre var.

3 litre pet şişe var değil mi ?

Bu şişeleri su dolu olduğunu var sayın.

Her saat başı 1 bardak su içtiğinizi var sayın.

En çok hangi şişe dayanır.

Tabikide 3 litre olan değil mi ?

Pillerde bu şekilde akımı arttıkça size vereceği mahsul oranida artar.

Siz 2500 mAh pille 4 saat el feneri calistirirsiniz,

Ama 3000 mAh takarsaniz 5 saat çalışır.

Niye çünkü hacim fazla.

Anlık 10 amper verir demeside şu şekilde .

Yani nasıl desem , anlık olarak yüksek güç isteyen biseyi çalıştırır.

Ama saniye bazında.

Bunuda şu şekilde örneklendireyim.

Şimdi sizin elinizde 3 litre şişe var ya.

Bir bardak doldurmuyorsunuz da şişeyi birden sikip içindeki bütün suyu bosaltiyorsunuz.

İnşallah açıklayıcı olmuştur.

teşekkür ederim hocam. çok teşekkür ederim.
    anladığım kadarıyla benim ah ve mah değeri yüksek 3.7v 18650 pillerden almam gerek :)
    mah : kapasite
    ah : amper saat

10 ah, 3000 mah, 3.7v bir 18650 pili, anlık 2 amper çeken bir cihazda : 10 ah bölü/ 2 amper : 5 saat kullanabiliriz anladığım kadarıyla.
    10 ah, 1500 mah, 3.7v bir 18650 pili, anlık 2 amper çeken bir cihazda ise mah değeri yani depoladığı enerji kapasitesi yarı yarıya düşük olduğu için 2.5 saat kullanabiliriz.

umarım doğru anlamışımdır :)
  • quote:

teşekkür ederim hocam. çok teşekkür ederim.
    anladığım kadarıyla benim ah ve mah değeri yüksek 3.7v 18650 pillerden almam gerek :)
    mah : kapasite
    ah : amper saat

10 ah, 3000 mah, 3.7v bir 18650 pili, anlık 2 amper çeken bir cihazda : 10 ah bölü/ 2 amper : 5 saat kullanabiliriz anladığım kadarıyla.
    10 ah, 1500 mah, 3.7v bir 18650 pili, anlık 2 amper çeken bir cihazda ise mah değeri yani depoladığı enerji kapasitesi yarı yarıya düşük olduğu için 2.5 saat kullanabiliriz.

umarım doğru anlamışımdır :)

Hocam durun , yanlsikliklar var

mAh demek ::: mili amper - saat

Ah demek :::: amper - saat.

1000mAh = 1Ah

2.5 Ah pil ==. 2500 mAh

• 1 litre = 1000 mililitre ' ya hani.

Mesela cekeceginuz akım 100 mAh.

Bu ne demek.

Pilden saatte 100 mAh kayıp olacak.

Pili 2500 mAh sayalım.

2500/100 = 25 saat güç verir.
    bir internet sitesinde şöyle bir örnekle karşılaştım hocam
    12 V 60 Ah bir aküyü örnek verecek olursak 6 Amper güç ile çalışan bir oto teybini 10 saat çalıştırabilir.
    (60 Ah / 6 A = 10 saat ) 10 saat çalışma sonunda akü boşalır ve tekrar şarj edilmesi gerekir.
  • quote:

bir internet sitesinde şöyle bir örnekle karşılaştım hocam
    12 V 60 Ah bir aküyü örnek verecek olursak 6 Amper güç ile çalışan bir oto teybini 10 saat çalıştırabilir.
    (60 Ah / 6 A = 10 saat ) 10 saat çalışma sonunda akü boşalır ve tekrar şarj edilmesi gerekir.

Aynen öyle.
    o halde benim fener 3 amper güç ile çalışıyor olsa:http://urun.n11.com/sarj-edilebilen-pil/panasonic-ncr18650b-37v-3400mah-li-ion-sarjli-pil-P107335109?cid=604001&gclid=Cj0KEQiA2uDEBRDxurOO77Cp-7kBEiQAOUgKV_IK9vbHLH9n0KbcWUbaBESN5lBBzkX2rtUbeQ6dOb4aArlZ8P8HAQ&gclsrc=aw.ds

bu pil ile 10 ah / 3amper : 3.33 saat kullanabilirim doğru mudur?

• quote:

o halde benim fener 3 amper güç ile çalışıyor olsa:http://urun.n11.com/sarj-edilebilen-pil/panasonic-ncr18650b-37v-3400mah-li-ion-sarjli-pil-P107335109?cid=604001&gclid=Cj0KEQiA2uDEBRDxurOO77Cp-7kBEiQAOUgKV_IK9vbHLH9n0KbcWUbaBESN5lBBzkX2rtUbeQ6dOb4aArlZ8P8HAQ&gclsrc=aw.ds

bu pil ile 10 ah / 3amper : 3.33 saat kullanabilirim doğru mudur?

Hocam 10 ampere niye takildiniz

2 tane birim var

1-) Kapasite

2-) Çekilen Akım.

Fenerin yanında 2 adet 4000 kusur mAh pil geliyor zaten.

Öyle yazıyor yani.

hocam kalın kafalıyımdır kusura bakma geç anlıyorum.
    şimdi tekrar test edelim :)
    amper olayı anladığım kadarıyla şöyle; benim fener çalışmak için 3 ampere ihtiyaç duyuyorsa benim için 3 amperden fazlası önemli değil.
    3 amper bir pil bile işimi görecektir. benim için önemli olan mah değeri.
    alacağım pilin mah değeri yüksek olmalı ki uzun süre kullanayım :)
    peki 4800 mah değerine sahip bir pilimiz var diyelim.
    bu pil fenere 2 saat yetiyor diyelim.
    4800 / 2 : 2400 (1 saatte tüketilen mah değeri)
    2400 / 60 dakika : 40 (dakikada tüketilen mah değeri)

formulü sonunda anladım değil mi :)

amper dediğim gibi. fenerin ihtiyacı olan amperden fazlasıyla işim yok.
    fazla amperin pilin daha geç ısınmasını sağlayabileceği gibi bir şey okudum az önce. sanırım sadece bu açıdan işe yarayabilir gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eSSelamuAleykum -- 7 Şubat 2017; 12:14:48 >
  • quote:

hocam kalın kafalıyımdır kusura bakma geç anlıyorum.
    şimdi tekrar test edelim :)
    amper olayı anladığım kadarıyla şöyle; benim fener çalışmak için 3 ampere ihtiyaç duyuyorsa benim için 3 amperden fazlası önemli değil.
    3 amper bir pil bile işimi görecektir. benim için önemli olan mah değeri.
    alacağım pilin mah değeri yüksek olmalı ki uzun süre kullanayım :)
    peki 4800 mah değerine sahip bir pilimiz var diyelim.
    bu pil fenere 2 saat yetiyor diyelim.
    4800 / 2 : 2400 (1 saatte tüketilen mah değeri)
    2400 / 60 dakika : 40 (dakikada tüketilen mah değeri)

formulü sonunda anladım değil mi :)

amper dediğim gibi. fenerin ihtiyacı olan amperden fazlasıyla işim yok.
    fazla amperin pilin daha geç ısınmasını sağlayabileceği gibi bir şey okudum az önce. sanırım sadece bu açıdan işe yarayabilir gibi.

Estağfurullah hocam ,,,,

Birazdan geliyorum

Hocam bügün 2 adet panasonic ncr18650 3400 mah 3.7v 10a lion pil aldım.
    bununla birlikte nitecore d2 pil şarj aleti aldım.
    mah tı amper di volt tu derken biraz bişeyler kaptık ve böyle bir masraf açtı bize :)
    benim kullandığım 4800 mah piller dandirikmiş. o değeri asla vermezlermiş.en fazla verecekleri mah değeri 1500-2000 imiş.
    panasonic in bu modeli çok kaliteli imiş.
    üzerinde yazan değerden fazla verdiği bile oluyormuş.
    şimdilik son durum böyle :)
  • quote:

mah tı amper di volt tu derken biraz bişeyler kaptık ve böyle bir masraf açtı bize :)
    benim kullandığım 4800 mah piller dandirikmiş. o değeri asla vermezlermiş.en fazla verecekleri mah değeri 1500-2000 imiş.

Aynen öyle hocam , zaten 4000 mAh pil çok görülen bişey değil,demekki fake pilmiş.
  • quote:

Siz işi garantiye alıp bide şarj aleti aldınız herhalde
    Evet hocam bir de nitecore d2 lcd sarj cihazı aldım. 2 adet 18650 pile saatte 500 mah yükleme yapıyor. 3400 mah Panasonicleri 6-6 buçuk saat gibi doldurur herhalde. Bir de saatte 500 mahtan daha fazla dolduran sarj cihazları aslında pilin omrunu kısaltıyormus. Sarj ne kadar uzun sürerse o kadar verimli doluyormus ve dediğim gibi ömrü uzun oluyormuş pilin.
    hocam bu arada sormak istediğim bir şey daha var
    şimdi benim almış olduğum pilin linki işte bu :http://urun.n11.com/sarj-edilebilen-pil/panasonic-ncr18650b-37v-3400mah-li-ion-sarjli-pil-P107335109
    3.7v 3400 mah değerlerine sahip.yani 3.4 amper
    dikkat edersen resimde kutusunun üstünde anlık 10 amper güç çekebilirsiniz diye bir ibare var.
    şimdi benim kafamı karıştıran şey 3.4 ampere sahip olan bu pil, nasıl 10amper akım verecek?
    kapasitesi 3.4 amper ama 10 amper çekebilirsiniz diyor !!!
  • quote:

şimdi benim almış olduğum pilin linki işte bu :http://urun.n11.com/sarj-edilebilen-pil/panasonic-ncr18650b-37v-3400mah-li-ion-sarjli-pil-P107335109
    dikkat edersen resimde kutusunun üstünde anlık 10 amper güç çekebilirsiniz diye bir ibare var.
    şimdi benim kafamı karıştıran şey 3.4 ampere sahip olan bu pil, nasıl 10amper akım verecek?

Hocam pillerin bı sürekli verebildiği akım , bide anlık verdiği akım var.

3.4 amperi 1 saat boyunca verebilir ama 10 amperi saniyelik verir.

Bir insan 20 kilo halderi 1 dakika havada tutabilir ama 50 kilo halteri kaldırmasıyla indirmesi bir olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: dfk24

quote:

Hocam pillerin bı sürekli verebildiği akım , bide anlık verdiği akım var.

3.4 amperi 1 saat boyunca verebilir ama 10 amperi saniyelik verir.

Bir insan 20 kilo halderi 1 dakika havada tutabilir ama 50 kilo halteri kaldırmasıyla indirmesi bir olur.

yani o linkteki pil ile 10amper çeken bir cihazı çalıştırabilir miyiz?
    çalıştırırsak ne kadar süre çalıştırırız ?
    yada bir fotoğraf makinesinde kullansak flaş patlaması anında mı verir sadece 10 amperi? bunun gibi mi?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.