Şimdi Ara

VİSTA Format Nasıl Atılır ? Resimli Anlatım.. (10. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
406
Cevap
4
Favori
417.772
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

carefourdan crea lap top almıştım.ilk aldığımda orjinal yüklemelerini kurup teslim ettiler.vista kurtarma cd si ve sürücülerin olduğu cd verdiler.
    bir hafta önce windowsa bir şey oldu.masaüstü kayboldu,görev yöneticisinden dosyalara erişebiliyordum.derken kurtarma cd si geldi aklıma ve taktım,cd den başlatarak yükleme yaptım ( veya yaptığımı sanıyorum ).

sizin koyduğunuz resimlerdeki, dil seçme ve ürün anahtarını bana sormadı.ve direk ben bir şekilde yükledim.ama eskiyide koru dediğim için windows old.diye bir windows daha oldu.esikisini sildim.bu sırada bazı özellikler gitti ( donatılar-oyunlar silindi ). yeni kurduğum vista starterden.

derken sistemde etkinleştirmeye 30 gün kaldı yazısını gördüm.etkinleştir dedim ,etkinleştirmedi otomatik olarak.windowsu aradım crea ile görüşün dedi bizlik bir durum değil dediler.crea yı aradım creada yeniden başlat cd den istemesi lazım dedi..ama bende ürün anahtarı istemiyor.dil seceneğide çıkmıyor.lisansı kabul ediyormusunuz diyede sormuyor. direk wistayı nereye kurmak istiyorsunuz diyor,ve sonra kendi bir şeyler kuruyor. ama ürün kimliğini giremediğim için etkinleştirme yapamıyorum.ürün kimliğimi nasıl tanıtacağım bu sisteme ? yada silsem komple,kurtarma cd sinden sıfırdan kursam problem yaşanırmı ?

teşekkürler

• @cotanak_kartal

Şöyle yapın. Önemli dosyalarınızı yedekleyin, ve ardından kurtarma cd takıp, kuracağınız yeri biçimlendirip öyle kuruluma başlatın. Ürün anahtarı sormaması normal, sonuçta o cd sadece size, laptopunuza özel. Etkinleştirme için internet gerekiyor olabilir, internete bağlmısınız?

Dediğim gibi sıfırdan kurulumu deneyin. Olmadı buraya yazın detaylı araştıralım.
  • Öncelikle teşekkür ediyorum ilgilendiğiniz için.

ben ineternetten etkinleştiremedim.windows ve crea teknik servisleri ilede bu konuyu görüşmüştüm.şu an benim asıl problemim,ilk cd den vista kurarken bana dil seçenekleri ve ürün etiketini sormaması..( ürün etiketini ,giremediğim için etkinleştiremiyorlar )

bana ürün etiketini sorması için biçimle deyip hard diskimi yapılandırmam mı gerekiyor.yada komple yüklü olan vistayı sil dememmi gerekiyor ?

yenile dediğim zamanda eski vistanın üzerine yüklüyor ve etkinleştirmeyi kabul etmiyor. şu anda sistem etkinleştirme için,19 gün kaldı diyor....
  • yaaa bilmiyodum nasıl format atıldığını. bu sayede ögrenmiş olduk. ama bir şeyi bilmen gerekli vista yüklenmeye başlanacağı zaman hdd tanıma diye bir sorun yok. otomatikman tanır. hdd tanınmıyorsa (bu hem laptoplar için hemde masa üsleri geçerli) demekki hdd de bir sorun var ve hdd nin bir sürücüsü de olmaz. bazı sahtekarlar yanıltıcılar çıkarmış yeni sata driver diye bir sürücü. casperin elamanı bile bu nedir diyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cotanak_kartal

Öncelikle teşekkür ediyorum ilgilendiğiniz için.

ben ineternetten etkinleştiremedim.windows ve crea teknik servisleri ilede bu konuyu görüşmüştüm.şu an benim asıl problemim,ilk cd den vista kurarken bana dil seçenekleri ve ürün etiketini sormaması..( ürün etiketini ,giremediğim için etkinleştiremiyorlar )

bana ürün etiketini sorması için biçimle deyip hard diskimi yapılandırmam mı gerekiyor.yada komple yüklü olan vistayı sil dememmi gerekiyor ?

yenile dediğim zamanda eski vistanın üzerine yüklüyor ve etkinleştirmeyi kabul etmiyor. şu anda sistem etkinleştirme için,19 gün kaldı diyor....

Yeniden sıfır kurulumu dene. Ama sana ürün anahtarı yine sormayabilir , dediğim gibi o cd sadece sana ait, direk etkinleşmiş olması gerek..

• merhabe benm bi sorunum var pc şuanda vista tekrar format atıcam ama vista format cd sini okumuyor

bios ayarlarından dvd fln ayarlı sorun yok defult setting felanda denedik dvd de sorun olabilir derseniz başka pc e takıyorum çalışıyor nasıl cözebilirim yardımınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: ber0s

merhabe benm bi sorunum var pc şuanda vista tekrar format atıcam ama vista format cd sini okumuyor

bios ayarlarından dvd fln ayarlı sorun yok defult setting felanda denedik dvd de sorun olabilir derseniz başka pc e takıyorum çalışıyor nasıl cözebilirim yardımınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

Hocam bios'dan first device boot seçeneğini CD-ROM yaptın mı? Default yaparsan orası floopy olacaktır, dolayısıyla cd okunmayabilir..

VİSTA Format Nasıl Atılır ? Resimli Anlatım..

• hocam yav benm menü böle değil bi kurcalayıp bakayım ama bios tan baktım 1. dvd -cd yazıyor :/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ber0s -- 15 Mart 2009; 20:01:43 >
  • sorun devam ediyor :(
  • Bende ilk defa format atıcam, bu bios falan ayarlarını nasıl yapıcam?
  • arkadaşlar her vista kurduğumız illa windows.old oluşmak zorunda mı? acayip fazla yer kaplıyo

çözümü biliyorum ama her seferinde D E F klasöerlerimi boşaltıp hepsiniz formatta baştan tek partition yapıp yaratamam ki
  • @ber0s

Anakartının markasını modelini yazarsan sana resimli olarak açıklayabilirim.

@AlmosT

Her bios'un kendisine ait bir arayüzü vardır. Ama menüler genel anlamda aynı adrese yönlenir. "First boot Device" seçeneğini "Cd-Rom" yapman yeterli.

@ramroat

Kurduğun Vista'yı , direk eski windowsun üstüne kuruyor isen, Windows.old adında klasörde eski windowsun dosyalarını görürsün. Vistayı kurar iken eski windowsun oldugu diski biçimlendiriyor musun?
    Yani sıfırdan kurulum mu yapıyorsun?
  • Sıfırdan vista kurduktan sonra ekran kartı anakart veya ses kartı driverlarını kurmayacak mıyız?

Ben ekran kartımın son sürüm driverını kullanmak istiyorum diyelim. Onun için son sürüm driveri indirip kurmam gerekmiyor mu? Veya diğer donanım parçalarım için?
  • quote:

Orjinalden alıntı: sp@wn

Sıfırdan vista kurduktan sonra ekran kartı anakart veya ses kartı driverlarını kurmayacak mıyız?

Ben ekran kartımın son sürüm driverını kullanmak istiyorum diyelim. Onun için son sürüm driveri indirip kurmam gerekmiyor mu? Veya diğer donanım parçalarım için?

Normalde driver kurmaya gerek yok. Misal anakart ile ilgili driverlere falan.
    Eğer ethernet kullanıyorsan, ona da gerek yok ama usb modem kullanıyorsan onu kurmalısın.

Ekran kartına gelince,driver şart. İster internetten indirirsin istersen Vista güncelleştirmelerinde sana bulur son sürümü. Ses kartı driveri ise kurmanı tavsiye ederim..
  • Paylaşım için teşekkürler... Acemi arkadaşlar için gerçekten güzel bir rehber olmuş.

Bu arada konunun sonundaki şu yazı;
    quote:

Orjinalden alıntı: JANT!
    Vista da herhangi bir driver yüklemenize gerek yok. Ses kartı olsun, ekran kartı olsun.. otomatik tanır...
    yanlış anlamalara neden olabilir. Orayı düzenlersen fena olmaz.

Yeni nesil donanımlar çıktıkça, Vista bu doananımlara yeterli destek veremeyebilir ....
  • Düzenlemeye çalıştım hocam, eğer daha anlaşılır bir cümlen var ise onunla değiştirebilirim...
  • bende dizüstü var, asus.. format atmam gerekiyor, normalde masaüstülere atabiliyorum ama bunda başaramadım cd vermediler hiç.. bimeksten almıştım, içinde yüklü zaten dediler.. pc açılırken del e basıyorum, formatla ilgili bişi yok, f11e basmak lazımmış bu defa da hiç bişi olmadı :( ben mi başaramıyorum ki? anlamadım nedir??
  • quote:

Orjinalden alıntı: hatshepsutt

bende dizüstü var, asus.. format atmam gerekiyor, normalde masaüstülere atabiliyorum ama bunda başaramadım cd vermediler hiç.. bimeksten almıştım, içinde yüklü zaten dediler.. pc açılırken del e basıyorum, formatla ilgili bişi yok, f11e basmak lazımmış bu defa da hiç bişi olmadı :( ben mi başaramıyorum ki? anlamadım nedir??

Elinizde cd olmadan Delete veya F11 e basmanızın anlamı nedir?

Cdyi takın, biosa girin( F2 de olabilir, del de olabilir) first device boot seçeneğini cdrom yapıp F10+y+enter çıkın. Boot edecektir , gerisi 1. sayfada..
  • güzel ama bana cd vermediler.. orjinal yazılım yüklüymüş zaten içinde.. gerek yokmuş cdye??
  • quote:

Orjinalden alıntı: hatshepsutt

güzel ama bana cd vermediler.. orjinal yazılım yüklüymüş zaten içinde.. gerek yokmuş cdye??

Tamam içersinde orjinali yüklü olabilir ama sana yeni kurulum için bir cd vermeleri gerek. çünkü senin kurulum için yeni windows a ihtiyacın var.

Belkide yereldisk D 'ye "RECOVERY" klasörü altında atmış olabilirler... Bi kontrol et yok ise bir windows cd'si satın alman gerek..
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.