Şimdi Ara

Videoları Kasette saklasak bozulurmu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
702
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Bu konuda tecrübeye sahip olanlara sorum olacak.

Videoları mini DV kasetlerde kaç yıl saklayabiliriz. Zamanla çeşitli manyetik olanlar yüzünden bozulmalar olurmu. Yoksa DVD ye atıpmı saklasak. Yoksa paranoyaklık yapıp ikisnide mi yapalım. Kaseti DVD ye sığdırmak zor malum. Birde miniDv kasetlerde hangi marka daha iyidir??
    Görüşlerinizi bekliyorum ve teşekkür ediyorum

• "SP" modunda yazılmış, tavsiye edilen nem ve ısı ortamında saklanmış standart miniDVler minimum 15-20 sene, Sony digial master serileri 50 seneden çok dayanabilmektedir.
    "LP" modunu ise saklama amacıyla kullanmayın, 5sene civarında dropoutların başladıgı gozlenmiş.
    Ayrıca uzun sure saklanacak manyetik medyaların dikey konumda saklanması şiddetle tavsiye edilmekte.
    Marka olarak ise 10$ altında sadece tek tip kaset kullanında ne kullanırsanız kullanın.( 5milyon sony sarı kap pr3, ve düz panasonic)
    Daha üstte ise DVcam ve digital master sonyler ile master quality panasonicler çok uzun omur iddiasında bulunuyorlar.

DVD ise çok çok farklı mantığı olan bir medya çeşidi. Adam gibi 4x te yazılmış verbatimlere(silver reflector+azo) 80yıldan fazla dayanacagı NIST kurumunun yaptıgı testlerde ortaya çıkmış. Aynı testte 1500 saatte hiç okunmayacak hale gelmiş orneklerden de bol bol mevcuttu.
    Altın reflektorlu azo diskler ise korosyon testinde kusursuz sonuç alarak 200 seneden ote arşiv omru gostermişlerdi.

Yeni seri iomega,princo,dms gibi çöp olarak nitelendirilebilecek disklerin yeni lg-benq-nec-poineer gibi writerlar ile düşük hızda yazılmadıgı sürece 1 haftada bile okunmayan ufak bolgeler oluşturdugunu kendim gozlemledim.

Sonuç olarak dvd de yedekleyecekseniz üzerinde verbatim yazan herhangi birşey size çok güzel fiyat-ömür/performans oranı sunacaktır.(16X DVD+/-R si 690bin tl)
    Philips in de sadece 8x DVD+R sini güvenle kullanabilirsiniz.(590bin tl)(kesinlikle 16X veya - değil.)
    Bunun haricinde tdk-maxell gibi fiyatları mantıklı seviyelerde bulunmayan disklerden de guzel sonuç alınıyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.