Şimdi Ara

Video sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
0
Favori
1.530
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam arkadaşlar. Sayenizde Linux Mint'te yaşadığım sorunları tek tek çözüyorum. Ama bir sorunum daha var;

Video açarken böyle oluyor.
    Video sorunu
    Video sorunu

İnternette araştırdım. Codecler eksik olduğu içinmiş. Soldaki mint menüsünde eksik codecleri kur gibi bir seçenek vardı. Çalıştırdım. Kurdu. Hatta uçbirimde 'sudo apt install mint-meta-codecs' yaptım. 'mint-meta-codecs zaten en yeni sürümde (2019.07.03).' dedi. Ayrıca vlc'yi açamıyorum. Uçbirimde böyle bir şey yazıyor.
    Video sorunu

Şimdiden teşekkürler.

• Vlc haricinde bi media player ile denediniz mi ? Bazen codecler kurulu olsada media playerlar benzer sorunlar verebiliyor. Diğer playerlarda aynı sorunu çıkartıyorsa ona göre ek çözümlere bakalım.
  • MexeSs kullanıcısına yanıt
    Xplayer'da aynı sorunu veriyor hocam.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Şu komut ile vlc'yi açmayı bi deneyin: vlc -I skins2
    3.fotoğraftaki hatayı veriyor yine maalesef.

• Yazılım merkezinden ubuntu-restricted-extras paketlerini aratıp bakın. Mevcutsa bunları kurun. Bi de öyle deneyin.
    Kurdum hocam.

• Mint İngilizce forumdan şöyle bir çözüm sunulmuş. Komutları sırası ile uygulayın. Sistemi yeniden başlatıp kontrol edin.

sudo /usr/lib/vlc/vlc-cache-gen -f usr/lib/vlc/plugins

sudo apt-get update

sudo apt-get install --reinstall vlc
  • quote:

Orijinalden alıntı: MexeSs

Mint İngilizce forumdan şöyle bir çözüm sunulmuş. Komutları sırası ile uygulayın. Sistemi yeniden başlatıp kontrol edin.

sudo apt-get update

sudo apt-get install --reinstall vlc
    İlk komutun çıktıları;
    sudo: /usr/lib/vlc/vlc-cache-gen: command not found

Son komutun sonundaki çıktı;
    Tetikleyiciler işleniyor: libc-bin (2.27-3ubuntu1) ...
    Tetikleyiciler işleniyor: libvlc-bin:amd64 (3.0.7.1-0ubuntu18.04.1) ...
    Segmentation fault (core dumped)
    WARNING: Regenerating VLC plugin cache failed.
    Please run '/usr/lib/x86_64-linux-gnu/vlc/vlc-cache-gen /usr/lib/x86_64-linux-gnu/vlc/plugins' manually.
  • Vlc ile beraber tüm kodekleri silin. Tüm silme işlemleri bittikten sonra ''sudo make uninstall'' komutunu çalıştırın. Yalnız şunu belirteyim bu komut sanırım vlc'nin olduğu kaynağı gösterip onun üzerine kullanılacak. O konuda bilgi eksikliğim çok o yüzden ayrıntı veremiyorum. Bilen arkadaşlar daha iyi yardımcı olur. Bu komut ile en son vlc ve vlc yapılandırmalarını silip sorunu çözen birini görmüştüm konusunu bulursam onuda eklerim.

Alttaki video bu komutla ilgili demek istediğimi size açıklar sanırım. Konudan bağımsız bir video. Sadece bu komutun en son kullanıldığı satıra bakarsanız vlc için mevcut kaynağı gösterebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=yOZ3EE7yFMw

Linux'ta yeni olduğum için her komuta hakim değilim hocam.

• Benimde durumum pek farklı sayılmaz. Bende Linux konusunda çok kıt bir bilgiye sahibim. Hatta adına bilgi demek bile zor. Yine de bildiğim kadar ya da araştırıp öğrenebildiğim kadar yardımcı olmaya çalıştım. Tavsiyem mint ve ubuntu forumlarından destek almanız yönünde olacak. Buradan da Linux bölümüne konu açığ destek alabilirsiniz.
    Çok teşekkür ederim hocam. İyiki varsınız. Hoşçakalın.

• Rica ederim.
  • Yıllarca linux mint kullandım, ilk defa böyle soruna denk geliyorum. Eskiden 17'li ve 18'li sürümlerde linux minti kurdun mu, kodekler de kuruluyordu internetsiz. Şimdi internetten alacak şekilde dizayn etmişler. Sanki birşeyler geliştikçe bozuluyor gibi geliyor bana.

Mint meta kodeklerini ve VLC'yi temiz kaldırın hocam.

sudo apt-get purge mint-meta-codecs

sudo apt-get purge vlc

Kalıntıları bittamam temizleyelim:

sudo apt-get autoremove

sudo apt-get autoclean

Bunlar kaldırdığınız paketlerden geri kalan kurulum dosyalarını silecek ki tekrar kur komutu vereceğimizde onları kullanmasın, internetten çeksin.

Şimdi bu iki paketi tekrar kurun. Synaptic ile de kurabilirsiniz daha iyi olur.

Bir de ek bir bilgi vermem gerekiyor. Hata neredeyse, bilmiyorum, VLC'de bile hata çıkmasına neden olmuş. Oysa VLC bildiğim kadarıyla kendi kodekleri ile beraber gelir kurulur. VLC'yi açmaya çalışırken çekirdek çöktü (yanlış çevirmiş olabilirim) gibi bir hata vermesi ilginç. Son sürüm mint'te istenmeyen gereksiz kernelleri kaldırma özelliği var. Stabil kernel hangisiyse ona ellemeyip diğerlerini bir kaldırmak lazım aslında. Şimdi oraya nereden girildiğini unuttum. Mint'in denetim masasında bir yerde olacak...

Kolay gelsin.

• Xplayer'da codec hatası veriyor. Vlc ise tıkladığımda açılmıyor. Tavsiyenizi deneyip sonucu yazarım. Teşekkürler .

• Aklıma geldi. Kullandığınız Mint sürümü Beta değil değil mi? Kontrol edebilir misiniz? Kararlı (Stabile) sürüm olacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KendiİsteğiyleAyrıldı

Aklıma geldi. Kullandığınız Mint sürümü Beta değil değil mi? Kontrol edebilir misiniz? Kararlı (Stabile) sürüm olacak.
    Bu linkteki iso'yu kurdum.
  • Tamam özelden gönderdiğiniz çıktılara baktım. Mümkünse buradan devam edin ÖMye gerek yok.

bazı bozuk paketler varmış önce onları düzeltmenizi istiyor. Ben komut satırından bunları nasıl düzelteceğimizi bilmiyorum ama synaptic paket yükleyicisi ile kolayca düzeltiliyor.

Mint menüyü açın ve synaptic package... yazın karşınıza hemen çıkacak.

Çalıştırınca sizden parola soracak girin ve onaylayın.

Synaptic penceresi açılınca, düzen menüsünde "bozuk paketleri düzelt" diye bir seçenek göreceksiniz ona basın. Onay isterse kabul edin. Ya da hiçbirşey yapmıyorsa Uygula düğmesine basın ve işlemin bitmesini sağlayın.

Daha sonra kodek paketlerini tekrar kurun. VLC ile olsun Xplayer ile olsun denemeleri sürdürün.

Sorular:

Siz o sürümü kurduktan sonra güncelleme denetimi yaptırıp güncelleme aldınız mı?

İlk kurulumda önce bir iki güncelleme aldıracaksınız. Program kurucusu olsun, güncelleme denetleyicisi olsun kendini bir güncelliyor. Bunu yapmadan direkt kullanmaya başlarsanız mintin cinnamon sürümünde düzgün çalışmadığına tanık olmuştum. Siz mate kullanıyorsunuz ama aynı durum söz konusu olabilir.

Bir başka soru, size eski bir cinnamon sürümü önersem dener miydiniz? Daha az sorunlu ve bizzat uzun süre kullandığım için önericem... Ne dersiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: KendiİsteğiyleAyrıldı

Tamam özelden gönderdiğiniz çıktılara baktım. Mümkünse buradan devam edin ÖMye gerek yok.

bazı bozuk paketler varmış önce onları düzeltmenizi istiyor. Ben komut satırından bunları nasıl düzelteceğimizi bilmiyorum ama synaptic paket yükleyicisi ile kolayca düzeltiliyor.

Mint menüyü açın ve synaptic package... yazın karşınıza hemen çıkacak.

Çalıştırınca sizden parola soracak girin ve onaylayın.

Synaptic penceresi açılınca, düzen menüsünde "bozuk paketleri düzelt" diye bir seçenek göreceksiniz ona basın. Onay isterse kabul edin. Ya da hiçbirşey yapmıyorsa Uygula düğmesine basın ve işlemin bitmesini sağlayın.

Daha sonra kodek paketlerini tekrar kurun. VLC ile olsun Xplayer ile olsun denemeleri sürdürün.

Sorular:

Siz o sürümü kurduktan sonra güncelleme denetimi yaptırıp güncelleme aldınız mı?

İlk kurulumda önce bir iki güncelleme aldıracaksınız. Program kurucusu olsun, güncelleme denetleyicisi olsun kendini bir güncelliyor. Bunu yapmadan direkt kullanmaya başlarsanız mintin cinnamon sürümünde düzgün çalışmadığına tanık olmuştum. Siz mate kullanıyorsunuz ama aynı durum söz konusu olabilir.

Bir başka soru, size eski bir cinnamon sürümü önersem dener miydiniz? Daha az sorunlu ve bizzat uzun süre kullandığım için önericem... Ne dersiniz?
    Bozuk paketleri düzelt yapınca komut çalıştı.

Soru1) Codec ve video sorunu için sudo apt-get update yapmıştım.

Soru2) Sistemin şuanlık güncel olmasını istiyorum. Her sürüm birbirinden farklı. Şuanki sistem bu sorun haricinde stabil. Bozmak istemiyorum yani. Eski versiyonlar bana değişik geldi. Komutları şimdi deneyip geri dönüş yapacağım.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.