Şimdi Ara

Victor Wembanyama...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
258
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Euroleague'de (Asvel) özellikle takip ettiğim, zevkle izlediğim oyunculardan birisi.

  2004 doğumlu. 2,19 cm boy var.

  O boyla beklenmeyecek kadar iyi şutları var ve süper hızlı , atletik.

  Tek olumsuz yazılacak şey sanırım çok ince olması.

  Önümüzdeki sezon Nba de olması kesin gibi.
 • NBA’in Merakla Beklediği Fransız: 2.18’lik Victor Wembanyama, Neden Bu Kadar Gözde?


  Bir oyuncu düşünün… 218 cm boyunda ama topla oynayabiliyor; uzun kollarıyla çemberi koruyor ama aynı zamanda oldukça hareketli; sahada herkesten uzun ama şut atabiliyor. İşte Wembanyama, tüm bunların karşılığını bulabileceğiniz bir isim.


  Kimisine göre Luka Doncic’ten beri gelen en iyi çaylak adayı, kimisine göre LeBron James’ten… Fakat emin olduğumuz tek bir şey var: Wemby gibisi daha henüz gelmedi. Benzersiz bir oyun tipine sahip 18 yaşındaki Fransız, çok büyük şeyler vadediyor. Bu potansiyelinden ötürü daha şimdiden NBA takımlarının aklını çelmeyi başardı.


  Peki kimdir bu anormal uzunluklara sahip çocuk? “Harika çocuğun” artıları ve eksileri neler? Amerika’da Wemby’e ne gözle bakılıyor?


  Eurohoops Fırın, genç yıldız Victor Wembanyama’yı mercek altına alıyor.
  Güçlü Yönleri


  Victor Wembanyama’nın en ön plana çıkan özelliği, tek bakışta da fark edebildiğiniz üzere vücut uzunlukları. 218 cm boyundaki genç pivot, aynı zamanda 237 cm gibi absürt bir kanat açıklığına sahip. Bu uzunluğu, özellikle savunmada Wembanyama’ya büyük avantaj sağlıyor. Zıpladığında -hatta parmak ucunda bile- çok yüksek noktalara ulaşabildiği için pota etrafında rakip hücumcuların alanını bir hayli kısıtlıyor.


  Çember savunmasının en önemli elementlerinden birisi uzunluktur. Vücut uzunluğu bakımından sınıfta kalan uzunlar, büyük çoğunlukla çember koruma konusunda da aynı şekilde sınıfta kalır. Fakat Wembanyama’nın tanrı vergisi kolları sayesinde böyle bir derdi bulunmuyor. Bu kolları sayesinde rakibinin alanına girip rahatsız edebiliyor.
  Yukarıdaki örnekte göstermek istediğim tek şey, Wembanyama’nın ulaşabildiği yükseklik değil. Tabi o da çok değerli, rahat bir biçimde çemberin üstüne çıkabildiğini görüyoruz. Ancak bu noktada sıçrama çabukluğu ve ikinci sıçrama kabiliyeti de kesinlikle fark yaratıyor. Çember savunması, yalnızca uzunluktan ibaret değildir. Zamanlama, reaksiyon çabukluğu, sıçrama kabiliyeti, oyun farkındalığı gibi birçok belirleyici unsur var. 2004 doğumlu pivot, şu ana kadar bu açıdan umut vadeden parıltılar gösterdi.


  Wembanyama’nın savunma potansiyelinin boyalı alan ve çember etrafıyla ilgili olmadığını da belirtmek gerek. Perimetre savunmasında da heyecanlandırmıyor değil. Genç yıldızın, 218 cm boyundaki birine kıyasla oldukça rahat hareket ettiğini ve vücut koordinasyonunda başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki Wemby’den bir Bam Adebayo, Draymond Green performansı beklememek lazım. Söz konusu isimler, pivot pozisyonuna göre kısa olan ve çabukluk konusunda bunun ekmeğini yiyen isimler. Wembanyama adam değişiminde o düzeyde olmasa da, Gobert gibi boyalı alana gömülen birisi de olmayacaktır. Geniş alanda ayaklarını hareket ettirmek de daha rahat hissettiği bir gerçek.
  Yukarıdaki videoyu seyrettiğinize göre, dönelim uzunluk hususuna. Wemby, perdeden sonra switch alıyor ve rakip guardın karşısına geçiyor. İlk etapta guardın Wembanyama’yı terse düşürüp step-back ile kendisine alan yarattığını görebiliriz ancak tam da bu noktada genç yıldızın kolları devreye giriyor. Rakip guardlar, Wembanyama’yı avlayabilir, ona karşı kendine şut alanı yaratabilir ama boş/kolay şutu bulmaları biraz zor olacak.


  Bu uzunluğu ona hatalarını örtme fırsatı da veriyor. Rotasyonuna geç kalması halinde veya topla çembere atak yapan bir kısanın arkasında kalması halinde, uzunluğu sayesinde hücumcunun üstünde tehdit yaratıyor. Onu arkasına alan bir hücumcu, her zaman kafasının içinde “acaba blok yer miyim” düşüncesiyle hareket ediyor ve turnikesini hızlandırıyor. Bunu 2021 Draftı’nda Evan Mobley’de, 2022 Draftı’nda Chet Holmgren’de gördük. Fakat Wemby, onlardan çok daha uzun.


  Neticede Fransız oyuncu, sahanın savunma tarafında tanrı vergisi özellikleri sayesinde çok yönlülük potansiyeli sağlıyor ancak konfor alanının çember etrafı olduğunu da not düşmek gerek. Biraz da işin hücum yönüne göz atalım. Wemby, burada da onu farklı kılabilecek meziyetlere sahip. Sahada birden çok şeyi yapabiliyor.


  İlk olarak dış şut potansiyeli, onu hemen hemen herkesten ayırıyor. Çünkü 218 cm boyundaki birinin gerek sabit gerek hareket halinde şut atabilmesi demek, el gösterseniz bile sizin üstünüzden yeterli görüşü elde edebileceği anlamına geliyor. Yine de şu anda ciddi bir tehdit yarattığını söyleyemeyiz. Bununla birlikte Wembanyama, hücumda sabit rol oyuncusundan çok daha fazlası. Topu yere vurabiliyor olması çok mühim. Hem yüzü dönük oyununda hem de sırtı dönük oyununda topla yaratabilir. Sahada resmen bir kanat oyuncusu gibi hareket ediyor.


  Hücumda P&R üzerinden de çok yönlü tehdit yaratabilir. Perdeden sonra dışarı açılabildiği gibi, potaya devrildiğinde tehdit yaratıp savunmanın dikkatini çekecek kadar uzun, atletik ve bitirici. Özellikle pota etrafında gayet iyi bir parmak hassasiyeti var. Wemby’nin yüksek noktalara çıkabilmesi, boyalı alanda daima bir alley-oop tehdidi yaratmasını sağlıyor. Bu dikeyliğinin savunma üzerinde yarattığı tehdit, savunmacıları üstüne çekerek dış şutörlerin daha fazla alan bulmasına yarar sağlıyor. İzlediğim kadarıyla kısa devrilmede hiç fena bir pasör değil, bunu da eklemeliyim.
  Wembanyama, genel olarak çok yönlü bir hücum oyuncusu. Sahip olduğu boy ve yetenek kombinasyonu, onu NBA’de eşsiz kılabilir. Yalnızca hücum değil savunma potansiyeli de elit düzeyde. Uzun lafın kısası “harika çocuk” Wemby, NBA’de en iyi iki yönlü oyunculardan birisi olabilir ki günümüz basketbolunda en çok aranan oyuncu tipi de iki yönlü olanlar.


  Zayıf Yönleri


  Wembanyama’ya ilk baktığınızda fark ettiğiniz tek şey uzunluğu değil. İnceliği de direkt göze çarpıyor. Bu güç probleminin olumsuz geri dönüşleri elbette oluyor. Bunların başında ise savunma geliyor. Topla çembere atak yapan bir oyuncu, Wembanyama’nın göğsüne yüklendiğinde onu rahatlıkla itip beraberinde götürebiliyor. Açıkçası, omzu vurup kendinize turnike için alan yaratsanız bile uzunluğu sayesinde alanınızı kısıtlıyor ancak bu güç eksiği başına bela açabilir. Hatta açıyor.


  Sadece savunmada değil hücumda da temasa karşı savruk. Çembere atak yaparken darbe aldığında çizgisinden çıkabiliyor, sarsılabiliyor. Özellikle NBA fizikselliğinde sorun yaşayabilir. Fizikli savunmacılarla karşılaştığında potaya gitmekten çekiniyor, bu da onu daha uzak mesafeli zorlama atışlara yönlendiriyor. Uzunluk avantajı, fiziksellik karşısında dezavantaja dönüşebiliyor. NBA’de de bu sorun devam ederse, skorerliği nezdinde sıkıntı yaratacak.


  Bir diğer sorunu ise faul problemi. Burada da vücut yapısının etkisi mevcut, bu inkar edilemez. EuroLeague’de 17.5 dakikada 2.2 faul yapan Wemby, Fransa Ligi’nde ise 18.4 dakikada 2.5 faul yaptı. Temasa karşı dağıldığı içini, dikeyliğini koruyamayıp kollarını indirdiği için rahat faul yapıyor. Bundan ötürü sahada kalamıyor. Eğer 30 dakika oynamak istiyorsa bu soruna çözüm üretmesi şart.


  Wembanyama’ya dair soru işaretlerinden birisi ise sakatlık ve rekabet. Bu sezon ASVEL’de zaten sakatlıktan ötürü birçok maçta sahaya çıkamayan Wemby, fiziğinden ötürü de sakatlıklara karşı dayanıksız bir imaj çiziyor. Bununla birlikte önümüzdeki sezon Paris’te forma giyecek olan genç yıldız, hiçbir Avrupa kupasında boy göstermeyecek. Fransa Ligi’nin vasat bir lig olduğu ortada. Wembanyama’nın draft senesinde Avrupa arenasına adım atmayacak olması, Fransa Ligi’yle yetinecek olması hanesine büyük bir eksi yazabilir.


  Amerika’da Wemby’e Bakış


  Çok sayıdaki NBA takımının önümüzdeki sezon Fransız uzunu almak için tanking yapacağı söyleniyor. Dejounte Murray’i takaslayan San Antonio Spurs‘ün dahi aklında Wemby planı olduğu konuşuluyor. Chad Ford ve Rafael Barlowe başta olmak üzere birçok draft analizcisi, Wembanyama’nın Luka Doncic’ten bu yana gelen en büyük prospect (çaylak adayı) olduğunu iddia ediyor.


  Özetle, Victor Wembanyama şu anda Amerikalı NBA gözlemcilerini mest etmiş durumda. Hatta birkaç ay önce bir gözlemci Wemby için, “Savunmada Rudy Gobert, hücumda ise Jokic’in pas özelliklerine sahip bir Porzingis” ifadelerini kullanmıştı.


  NBA gözlemcileri ve Amerika’daki draft analizcileri, pozisyonuna göre uzun oyunculara bayılır. Fiziksel özelliklere/uzunluklara çok fazla değer veriyorlar. Büyük çoğunluğunda kanat açıklığı rakamlarına takıntı var ve kendi pozisyonu içerisinde uzun olup aynı zamanda topu yere vurabilen isimlere ölüp bitiyorlar. Wembanyama hem bu iki kriteri de karşılıyor hem de bunu pivot pozisyonunda yapıyor. 18 yaşındaki genç yıldız, eşi benzeri görülmemiş bir oyun tipine sahip. Bu da haliyle gözlemcileri çılgına çeviriyor.


  Uzun yıllar ESPN’de draft analizi yapan ve en son da Portland Trail Blazers‘ta asistan genel menajer pozisyonuna getirilen Mike Schmitz, Wemby’i en çok beğenen isimlerden birisi. Fransız genç oyuncu için birçok kez “dünyanın en iyi yıldız adayı” ifadesini kullandı. Schmitz, yıllardır yüzlerce oyuncuyu değerlendirdi, birçok yıldız adayıyla yüz yüze görüştü ve Amerika’da draft denildi mi ilk akla gelen isimlerden. Ancak o bile Wembanyama için “şu ana kadar değerlendirdiğim en iyi çaylak adayı” demekten çekinmiyor.  SBNation ve Yahoo Sports gibi, Victor Wembanyama’nın Luka Doncic değil, LeBron James’ten beri lige gelen en iyi çaylak adayı olduğunu söyleyenler de mevcut. Neticede, 2004 doğumlu genç için beklentiler ve beğeniler çok yüksek. Son yıllarda bu kadar çok konuşulan ve gelişi bu kadar merakla beklenen başka bir isme rastlamadık. Daha şimdiden 2023 NBA Draftı’nda ilk sıradaki yerine kesin gözüyle bakılıyor. Draftta Wembanyama gibi bir genç varken, bu sene takımların çok daha motive bir şekilde tanking yaptığını göreceğiz.
  eurohoops
  NBA’in Merakla Beklediği Fransız: 2.18’lik Victor Wembanyama, Neden Bu Kadar Gözde?
  https://www.eurohoops.net/tr/trademarks-tr/1366025/nbain-merakla-bekledigi-fransiz-2-18lik-victor-wembanyama-neden-bu-kadar-gozde/
 • www.hurriyet.com.tr
  Hiç kimseye benzemiyor: Bin yılda bir görülen oyuncu NBA'e geliyor!
  https://www.hurriyet.com.tr/sporarena/hic-kimseye-benzemiyor-bin-yilda-bir-gorulen-oyuncu-nbae-geliyor-42151105
 • www.ntv.com.tr
  Victor Wembanyama'nın NBA'deki adresi belli oldu: San Antonio Spurs'a damga vuracak
  https://www.ntv.com.tr/galeri/sporskor/victor-wembanyamanin-nbadeki-adresi-belli-oldusan-antonio-spursa-damga-vuracak,sE59-5vOCUqkX5jpVV81cw

  San Antonio Spurs, 2023 NBA Draft tercihlerinde birinci sırasından Victor Wembanyama'yı seçti.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi por favor -- 23 Haziran 2023; 10:6:56 >
 • yeniçağ gazetesi
  NBA'de skandal! Wembanyama'nın koruması Britney Spears'ı tokatladı
  https://www.yenicaggazetesi.com.tr/nbade-skandal-wembanyamanin-korumasi-britney-spearsi-tokatladi-683866h.htm
 • bence hayal kırıklığı olacak..yani yıldız olabilir ama süper yıldız bilemiyorum ..bir kaç yıl sonra adam süper yıldız olursa zortlarım ve sakın alıntılamayın  

 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.