Şimdi Ara

VHS Videoyu Dijital Ortamda Farklı Format ve Codec ile Encode Etmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
744
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Elimdeki Vhs kasetlerin içeriğini pc ortamına aktardım.
    Aktarım işini Magix Video Edit ile yaptım.
    Uygulama full versiyon olmadığı için yakalama işlemini mpeg formatında değilde kendi formatı olan "mxv" formatında yaptı.

Ancak Magix kendi içerisinde "mxv" formatını aşağıdaki formatlara çevirebiliyor.

Avi dışındaki formatların gelişmiş seçenekleri ya yok yada çok kısıtlı. O yüzden avi formatının gelişmiş seçenekleri göstereyim.

Açıkçası bu kadar format ve codec arasından çıkamaz oldum. Vhs kasetin içeriğini pc'ye aktardığımda üç aşağı beş yukarı 15 GB boyutunda veri elde ettim mxv formatında.
    Şimdi bu mxv formatından kurtulmak istiyorum ama hangi formatı ve hangi codec'i seçeceğim konusunda kararsız kaldım. Amacım boyutu küçültmek değil. Amacım media player ile açılacak kalite kaybı olmayacak format ve codec ile encode etme.

Aslında istediğim videoyu mkv formatına dönüştürmek. Pc'de neyse de media playerde avi desteği yok o yüzden mkv olsun istiyorum. Fakat Magix'te bu seçenek yok.

Yani benim bu videoyu mkv formatına getirmek ve kalite kaybı olmadan yada düşük miktarda kalite kaybı/ yüksek oranda sıkıştırma sunan hangi codec'i kullanmam lazım?
    Malum magix, mkv'ye çevirmiyor. Acaba uncompressed avi yapıp daha sonra mkv'ye mi çevirsem(Bunu hangi yazılımla yaparım bilmiyorum ama tavsiyeleriniz doğrultusunda ilerlemeyi düşünüyorum.)

İşlemler çok uzun sürüyor olabilir ama süre sıkıntım yok.

Şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chlorohydrate -- 28 Eylül 2015; 3:34:31 >

• Up Up Up

Arkadaşlar mesaj yazmaya çekinmeyin lütfen en ufak bir bilgi bile işimi kolaylaştıracaktır.
  • Chlorohydrate C kullanıcısına yanıt
    bence mxv videoalrı x264e dönüştür.dönüşüm sonrasında mkvmerge ile encode etmeden mkv dosyası elde edebilirsin.
  • XvidMPEg-4 Codec olarak convert et.. Mkv dediğin zaten codec değil,container'dir.Mpeg4 olarak convert ettiiğin dosyayı mkvmerge ile mkv ye
    1 dakikada çevirirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nodar

XvidMPEg-4 Codec olarak convert et.. Mkv dediğin zaten codec değil,container'dir.Mpeg4 olarak convert ettiiğin dosyayı mkvmerge ile mkv ye
    1 dakikada çevirirsin.

Arkadaşa katılıyorum.
    Son durum nedir acaba?
  • Uzun bir süredir giremedim kusura bakmayın. Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Oncelikle Magix içerisinden MPEG olarak çıkış alamıyorum. Bu işlem için lisans gerekli.
    Avi dısındaki profiller yukarıda da yazdığım gibi kısıtlı özelleştirme sunuyor.

X264 veya Xvid bu codeclerle sadece avi formatında çıkış alabiliyorum.

Ayrıca x264, Xvid'e göre daha basarılı bır algoritma değil mi neden Xvid olarak çıkış alayım?

Bu durumda Avi - x264 çıkış alıp bunu mpeg4 yada mkv yapmak, uncompressed avi olarak çıkış alıp mkv'ye donusturme fikrinden daha mantıklı.
    Doğru degil mi?

Yukarıda Vhs içeriği 15 GB demişim ama 15 gb değil çok çok çok yüksek.
    Uncompressed avi olarak çıkış aldığımda 250Mbps'ye varan bitrate değerleri gordum ve boyutu 170 gb seviyelerine kadar çıktı. Magix'in kendi formatında aldığı kayıt ise 70-80 gb arasındaydı.
    Yakalamışken sorayım. 720*576 çözünürlüğünde ideal bitrate oranı nedir sizce? Videoyu farklı bir codec ve formatla çıkış aldığımda gereksiz bitrate değerleri girip video boyutunu yükseltmek istemiyorum ama kalitedende pek odun vermek istemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chlorohydrate -- 20 Ekim 2015; 2:15:05 >

atv kanalının sd yayını 720x576 ya 9 mbitlik bi akış sunuyor.gayette süper.ancak siizn kaynaktaki görüntü süperse çevirileriniz süper olacak.xvid yada h264 için 2000 bitrate fazlasıyla yeterli.yazılımı ilaçlamayı deneyebilirsin.ama nasıl ilaç bulursun bilemicem.ayrıca uncompressed da herhangi bir ayar veriyor mu?veriyorsa bitratei değiştirirsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: montevo

atv kanalının sd yayını 720x576 ya 9 mbitlik bi akış sunuyor.gayette süper.ancak siizn kaynaktaki görüntü süperse çevirileriniz süper olacak.xvid yada h264 için 2000 bitrate fazlasıyla yeterli.yazılımı ilaçlamayı deneyebilirsin.ama nasıl ilaç bulursun bilemicem.ayrıca uncompressed da herhangi bir ayar veriyor mu?veriyorsa bitratei değiştirirsin

Vhs kasetin kaydı doksanlarda yapılmış. O zaman sıradan birinin elindeki kamera ne kadar iyi olabilir ki? Goruntu net ama videonun alt kısmında bir kıpraşma var. O yüzden videoyu dort koseden tarafından kırpıyorum. Bir nevi yazılımsal OIS.

Kaygım bitrateyi düşük tuttuğumda goruntu kalitesiz olur mu seklindeydi ancak mpeg2 olarak çıkış alabilen bir yazılımla vhs içeriğini kaydettiğimde elde ettiğim sonuç beni tatmin etti. 9000 kbps değerinde ve 4,5 gb boyutu var.

Ama yukarıda da dediğim gibi benim bu videoyu once duzenlemem lazım. Koselerden kırpmam, mono sesi stereo yapmam vs. lazım. Bu yüzden Magix gibi bir video duzenleme yazılımına ihtiyaç duyuyorum.

Crack araştırdım ama ilgili yazılıma ait crack bulamadım. Deneme süresini kaldıran birkaç method var ama onlarda mpeg olarak çıkış almama yetmiyor.
    Uncompressed avi olarak çıkış aldığımda bitrate oranı vs. ben belirleyemiyorum.

Galiba en doğru yontem yukarıda da yazdığım gibi x264 avi olarak çıkış alıp bunu Megui yardımıyla mkv veya mp4 yapmak...

mono sesi stereo yapmanın bi anlamı yok boşa uğraşma.ayrıca virtualdub programı ile kırpma ve dönüşüm yapaiblirsin.eklenti desteği vb vcar ve ücretsiz
  • quote:

Orijinalden alıntı: montevo

mono sesi stereo yapmanın bi anlamı yok boşa uğraşma.ayrıca virtualdub programı ile kırpma ve dönüşüm yapaiblirsin.eklenti desteği vb vcar ve ücretsiz

Vhs içeriğini pc'ye aktarırken bozulmalar olmuş bazı kısımlardan o yüzden aktarım zaten en baştan bir daha yapılacak mecburen. O arada virtualdub'a bakarım.
    Ayrıca neden mono sesi stereo yapmanın bir anlamı olmasın. Ozellikle kulaklıkla video izlediğinizde aradaki fark cidden çok belli oluyor. Kulaklığın tek kanalından ses gelirken diğerinden hışırtı gelmesi insanı çileden çıkartıyor gerçekten.

Aslında kayıt stereo ama vhs playerde bulunan komponent çıkış(şu 3 renkli olan kablo) video ve tek bir kanal ses şeklinde. Yani 2 çıkış var ve kablolardan biri mecburen boşta kalıyor. Tv kartından kayıt aldığım içinde bu komponent girişi kullanıyorum...

diğer kanaldan bozuk ses geliyorsa diyecek bişeyim yok
  • amatör programlarla çok vakit kaybetmişsin. adobe premiere falan kullan bari madem yeniden capture yapacaksan.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.