Şimdi Ara

VGA çıkışını SCART'a çevirmek (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
3
Favori
152.217
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: SBK

bağlantı şeması beni şaşırttı açıkçası :-) VGA çıkışındaki yatay ve düşey senkronizasyon işaretleri kısa devre edilip scart'a verilmiş vs vs...

önyargılı değilimdir ama bu devrenin çalışmayacağını söyleyebilirim rahatlıkla, hatta ekran kartına zararı da olabilir iki tane çıkış sinyalini birbirine kısa devre ettiği için.

sorun sadece bu değil aslında, RGB TV Video sinyali ile VGA sinyali tazeleme oranları ve tarama şekli açısından önemli farklılıklara sahitir.

allah iyliğini versin kısa devre yapılmamış o gördüğün koaksiyel kablonun dış bölümü

ayrıca ne yaparsanız yapın pc monitöründeki görüntüyü alamasınız

• up
  • quote:

Orjinalden alıntı: teknoboy

En iyi aktarım = HDMI = High Defination Media Inferance = Yüksek Kaliteli Medya(görüntü ve ses) bağlantı noktası

farkındayızda biz çevirme işlemi ile ilgileniyoruz
  • Konuyu biraz saptıracağım kusuruma bakmayın.
    Benim lg marka dizüstü var. Bunun s-video çıkışı var. Ben s-video çıkışı olmayan televizyona s-video - skart kablo ile bağladım görüntü siyah beyaz geldi
    Sorun nedir acaba.
    (Pal-nstc ayarlarını değiştirip denedim)
  • quote:

Orjinalden alıntı: teknoboy

En iyi aktarım = HDMI = High Defination Media Inferance = Yüksek Kaliteli Medya(görüntü ve ses) bağlantı noktası

Hocam Konu Çevirme İşlemi Üzerinde Dönüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: madmax

Evet arkadaşlar vga to scart olayını herhalde duymuşsunuzdur,durum şuki pc veya laptop tan alınan tv out çıkışı malesef çok kötü sonuç veren bir çıkıştır,bende bazı devreler yardımı ile vga çıkışını scart'a rgb sinyali olarak bağlayıp denemeler yapmaya karar verdim zaten net'te bu işle ilgili baya birşeyler var.aşağıdaki şemaya göre bağlantı yaptım fakat sonuç alamadım tv 100hz 3scart girişli beko, belkide çözünürlüğü 640x480 yapmak gerekiyor.görüşlerinizi bekliyorum.

/>

bu şema çalışmaz neden sebebi basit pc vga çıkışlarının tarama frenaknsı en düşük 60 hz dir ve h ve v senkronları bir and gate kapısı ile birbirine bağlanması gerekir ayrıca özel yazılımla tarama frekansını maximum 45 hz ye indirmeniz gerekir.

bu nedenle bu şemanın çalışma ihtimali yok.

bunu farklı bir devre şeması ile yapmanız gerekiyor ama buda hem h ve v senkronlarını indirgeyip tarama frenaknsını revize edip düşürmesi gerekiyor ha ben nereden biliyorum bunları zamanında amiga ile çok uğraştım. amigaların (1200) çıkışları normalde 30 hz dir bu aletleri standart vga ya bağlamak için ya yazılım kullanmanız yada scan doubler adındaki aleti kullanmanız gerekir ki görüntüyü vga da görebilin. Tam tersini yapmaya çalıştığınızda ise işler oldukça karışıklaştı ben çok uğraştım sonradan aldığım pc de bu işlemi yapmak için ama elle tutulur adam gibi sonuç elde edemedim pic programlamak falan gerekiyordu ki bunun için gerçekten çalışan bir devre şeması pic programlayacak donanım ve bol zaman ve scart girişini bozmaktan korkmayacağınız bir tv gerekiyor :D neticede bu iş için özel yapılmış bir donanım almaz ya da lcd tv alıp vga girişinden yada hdmi dan bilgisayara bağlamazsanız işe yarar bir sonuç elde edemezsiniz. ayrıca diğer eksiler şu şekilde

1. tv ler non interlance değildir bu nedenle donanım özel olarak bu işlemi yapmazsa aldığınız görüntü zamgır zangır titreme yapar .
    2. en iyi görüntüyğ 640x480 de elde edersiniz ama görüntü titrediği için sadece film izlerken işinize yarar.
    3. tvlerin zorlanmadan gösterdiği çözünürlük aslında 320x240 olduğundan bu çözünürlükle hiç bir şey yapamazsınız.
    4. adan gibi görüntüyü 50 ve 100 hz crt tvler ile alabilirsiniz.
    5. monitöre ile tvlerin piksel yapıları birbirinden farklıdır monitörlerin pikselleri petek şeklinde iken tvlerde dikdörtgen şekillidir bu nedenle asla keskin görüntü elde edemesiniz.
    6. özel donanım ile bunu yaparsanız eğer oyunlarda antialising işlemi yapılmış gibi göründüğünden oyunlarda güzel görüntü alırsınız ayrıca tvlerde dvd playeri kalitesinde görüntü almanız mümkün olur pcyi kullanmayı unutun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OnTEC -- 8 Eylül 2009; 9:59:52 >

• Hiç uğraşmayın amazon.com da
    £3.99 satılıyor

http://www.amazon.co.uk/Scart-15-Pin-VGA-Cable/dp/B0014N4C3I

VGA çıkışını SCART'a çevirmek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trafiklife -- 13 Eylül 2009; 20:10:44 >

•  VGA çıkışını SCART'a çevirmek

ben bu aleti kadıköyden temin ettim,zaten alırken,arkadaş çalışmayabilir demişti,olmadıda :)
    denediğim televizyon ise vestel 87 ekran tüplü tv.
  • bu son kablo composit çıkış için. bildiğimiz sarı kırmızı ve beyaz kablo gibi olmaz
  • kırmızı,mavi,yeşil =kompanent
    sarı, kırmızı, beyaz = komposit
  • quote:

Orijinalden alıntı: madmax

Evet arkadaşlar vga to scart olayını herhalde duymuşsunuzdur,durum şuki pc veya laptop tan alınan tv out çıkışı malesef çok kötü sonuç veren bir çıkıştır,bende bazı devreler yardımı ile vga çıkışını scart'a rgb sinyali olarak bağlayıp denemeler yapmaya karar verdim zaten net'te bu işle ilgili baya birşeyler var.aşağıdaki şemaya göre bağlantı yaptım fakat sonuç alamadım tv 100hz 3scart girişli beko, belkide çözünürlüğü 640x480 yapmak gerekiyor.görüşlerinizi bekliyorum.

/>

http://www.elektro---tekno.com/about44997.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umit_yilmazer -- 14 Ocak 2010; 18:36:05 >

• Malesef 15 pin D-Sub konnektördeki 13 (Hsync), 14 (Vsync) pinleri BASBAYAĞI kısa devre edilmiş ve Euroscart'taki 19 numaralı pine bağlanmış.

Bahsettiğiniz coaxial screen'a 10 (HVSync Ground) bağlı.

Tekrar baktığınızda ne dediğimi göreceksiniz. Allah sizin de iyiliğinizi versin. :)

quote:

Orijinalden alıntı: özgür_prens

quote:

Orjinalden alıntı: SBK

bağlantı şeması beni şaşırttı açıkçası :-) VGA çıkışındaki yatay ve düşey senkronizasyon işaretleri kısa devre edilip scart'a verilmiş vs vs...

önyargılı değilimdir ama bu devrenin çalışmayacağını söyleyebilirim rahatlıkla, hatta ekran kartına zararı da olabilir iki tane çıkış sinyalini birbirine kısa devre ettiği için.

sorun sadece bu değil aslında, RGB TV Video sinyali ile VGA sinyali tazeleme oranları ve tarama şekli açısından önemli farklılıklara sahitir.

allah iyliğini versin kısa devre yapılmamış o gördüğün koaksiyel kablonun dış bölümü

ayrıca ne yaparsanız yapın pc monitöründeki görüntüyü alamasınız

• http://www.epanorama.net/circuits/vga2tv/vga2palntsc.html

bende böyle bir şema buldum sizlerle paylaşıp görüşlerinizi almak istiyorum şimdiden yanıtlayan herkese teşekkürler
  • beyler acaba diyorum benım crt monitorum cikişi vga diyorum ki bunu tv olarak kullanmak istesem böyle bi alet alsam caliştarabilirmiyim ? yanı "vga dişi to scart" olarak scart kısmını receiver girişine, vga dişi kısmınıda monitorun vga erkek cikişina taksam görüntü alabilir miyim sizce ?
  • Arkadaşlar ebay'de şöyle bir ürün buldum acaba bununla iyi sonuç alabilir miyiz?
    Link
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ugur851

Arkadaşlar ebay'de şöyle bir ürün buldum acaba bununla iyi sonuç alabilir miyiz?
    Link

bu kablolar pc için değil projeksiyon için.

pc için çevirici gerekli

devre olarak bunun gibi birşey oluyor. hazır yapılmışıda piyasada bulunmakta

• quote:

Orijinalden alıntı: orcnd

quote:

Arkadaşlar ebay'de şöyle bir ürün buldum acaba bununla iyi sonuç alabilir miyiz?
    Link

pc için çevirici gerekli

Teşekkür ederim, bsxı devrelerde kullanılan kondansatörlerin her televizyonda çalışmadığını okumuştum o yüzden yapmaktan çekindim biraz.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: orcnd

quote:

Link

pc için çevirici gerekli

Teşekkür ederim, bsxı devrelerde kullanılan kondansatörlerin her televizyonda çalışmadığını okumuştum o yüzden yapmaktan çekindim biraz.

doğru şimdilik en garanti çözüm bu tarz ürünler

• quote:

Orijinalden alıntı: trafiklife

Hiç uğraşmayın amazon.com da
    £3.99 satılıyor

http://www.amazon.co.uk/Scart-15-Pin-VGA-Cable/dp/B0014N4C3I

laptoptan televizyona aktarım için kullanılır değil mi bu ürün ? vga çıkışından scarta bağlayacam..

• hayır kullanılmaz projeksiyon aletleri için bunlar
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.