Şimdi Ara

Veterinerlik Düşünenler Buyurun Hoşgeldiniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
41
Cevap
2
Favori
5.952
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle hepinize geçmiş olsun arkadaşlar iyisiyle kötüsüyle bir sene daha geçti ve yeniden bu tercih zamanlarına geldik. Birçoğumuzun aklında ne yazsam sorusu dolaşırken acaba veterinerlik nasıl diye düşünenler için veterinerlik hakkında genel olarak aklınızdaki soruları cevaplayacağım. TYT-AYT nin ilk kurbanlarındanım. Sınava hazırlanmadan girip 110 k sıralama gelince mühendislik yazmak yerine veterinerliği tercih ettim fakat bu tercih sürecinde bana yararı dokunmuş birkaç kişi haricinde coğu konu veterinerlik hakkında hiçbir bilgisi olmayan insanlar tarafından aralanmaktadır. Bende artık konu konu gezip doğrusunu anlatmak yerine kendim bir konu açıp merak edenlere detaylı bilgi vereyim dedim. Merak ettiklerinizi rahatça sorabilirsiniz elimden geldiğimce yardımcı olmaya çalışacağım

• Hocam iş alanı çok fazla ve kpss kasarsan bağımsız bir şekilde çok iyi yerlere gelebilirsin. Ben de bu bölümü düşünüyorum. Okulda okurken kpss ales kasıp devlette çalışmak amacım. En iyisi akademisyenlik ama. Bölümün artıları çok yurt dışı açısından da çıkılabilirse çok iyi paralar var. Ülkedeysen devlette çalışmak en iyisi kpss ve akademisyenlik gibi. Başkasının yanında çalışırsan 5k civarı alıyorsun klinik açmak biraz zaman ister kısa sürede de açılabilir ama profesyonel olmaz gibi. Hayvan besleyen artıyor kısırlaştırma ücretleri bile çok pahalı bölümün alanları çeşitli yani işini iyi yaparsan oldukça iyi paralar var. En iyisi devlete girebilmek ama 74 ile atanmış o da iyi çalışırken de baskı yok kendi halinde oluyor insan görmüyorsun pek ve hayvanlarla uğraşmak güzel
  • Hocam ben daha hicbir hayvana temasta bulunmadim hatta fobimi daha yeni yeni yenmis olabilirim benden olur mu siz niye yazdiniz bolum biter mi cogu kisi bitmez diyor
  • Hangi üniversiteden mezunsunuz, Üniversitenizden memnun musunuz?
    İleride iş bulabileceğinizi düşünüyor musunuz?
    Veterinerlik eğitimi zor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-88D381565 -- 27 Temmuz 2020; 10:31:50 >
  • Hocam benim bölümü tercih etmemdeki asıl iki sebep vardı birincisi sıralamamla yazılabilecek mühendisliklerde işsiz kalma potansiyeli diğeri de hayvanlara karşı beslediğim sevgi. hayvanlarla aranızın düzeleceğini düşünüyorum. bende ilk gittiğimde hayatımda daha buzağı görmemiştim pet diye bildiğimiz kedi-köpek türleriyle samimiydim. Sınıfımda kediden korkan arkadaşımda vardı. okurken henüz bir sorun yaşamadı. Ancak bölüm sağlık bilimler bölümü olduğu için sıkıntı yaşama bu kısımda başlayabilir. ilk haftadan anatomi labına girip kadavra incelemeye başlayacaksınız. bölümü Bitirme konusunda da illaki biter hocam. 5 senede bitmesi gerçekten çok zor fakat bir şekilde bitiyor.diğer bölümlere oranla daha fazla yaz okulu vs yapıyoruz ama bir sekilde en kötu 6 sene yaz okullarıyla beraber bitiyor.
  • Hocam iş alanı çok fazla ve kpss kasarsan bağımsız bir şekilde çok iyi yerlere gelebilirsin. Ben de bu bölümü düşünüyorum. Okulda okurken kpss ales kasıp devlette çalışmak amacım. En iyisi akademisyenlik ama. Bölümün artıları çok yurt dışı açısından da çıkılabilirse çok iyi paralar var. Ülkedeysen devlette çalışmak en iyisi kpss ve akademisyenlik gibi. Başkasının yanında çalışırsan 5k civarı alıyorsun klinik açmak biraz zaman ister kısa sürede de açılabilir ama profesyonel olmaz gibi. Hayvan besleyen artıyor kısırlaştırma ücretleri bile çok pahalı bölümün alanları çeşitli yani işini iyi yaparsan oldukça iyi paralar var. En iyisi devlete girebilmek ama 74 ile atanmış o da iyi çalışırken de baskı yok kendi halinde oluyor insan görmüyorsun pek ve hayvanlarla uğraşmak güzel
  • Kpss ile nerelere atanabiliyorlar, neler yapıyorlar?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-88D381565

Hangi üniversiteden mezunsunuz, Üniversitenizden memnun musunuz?
    İleride iş bulabileceğinizi düşünüyor musunuz?
    Veterinerlik eğitimi zor mu?
    Hocam Erciyes üniversitesi Öğrencisiyim. Henüz mezun olmadım dediğim gibi ilk ayt tytye girenlerdenim, bu sizin için daha iyi size güncel bilgi sağlayabilirim . BU yazda burdur makü de 3 ve 4. sınıf derslerinden yaz okulu yapıyorum. Bunu yazmamdaki sebepte sonraki sorulara cevap niteliğinde. Üniversitemden memnunum desem de yalan olacak değilim desem de. Birkaç Bölümdeki hocalar size okulu zindan ediyor. yaz okulu yapmamdaki sebepte bu. patoloji denilen bir kürsününü sorunlu profu herkesi dersten bırakıyor bizde çareyi diğer üniversitelerde arıyoruz. Fakat bu sorunlu hocalar bizimki kadar olmasa da her üniversitede var. istanbulda biyokimya Ankaradagenel olarak tüm fakülte selçukta kliik sorunlu kürsülerdendir. İlerde iş bulmaya gelince bu tamamen kişiye bağlı. Su anki mezun sayısı hızla artmasına rağmen civarda cok fazla işsiz veteriner hekim bulunmuyor. fakat çalışma sartları zorlaşıyor daha düşük ücretlerde falan iş bulabiliyorsunuz. Fakat İşgücünün ciddi bir kısmı özel sektör olduğundan bir çoğu kendi işini kuruyor. zaten belli uniler hariç kalanlarındaki öğrencilerin büyük bir kısmı kırsalda hayvancılıkla uğraşan kesim olduğundan hepsinin mezun olmadan işi hazır oluyor. diğer iş imkanlarını merak ediyorsanız gecen sene bir başka konuda anlatmıştım sizi o konuya yonlendireblirim. eğitiminde kolay olmadıgını söyleyebilirim. fakat bununda abartıldığını hatta kiminin tıptan bile zor dediğini duydum. bizzat ablam tıp okuduğundan bunun yalan olduğunu söylyebirim. Etimde biyoloji ve kimya agırlıklı ve ezberci bir sistem. söyle bir benzetmeyle zorluk derecesini açıklamya calışayım egitimdekiokyan arkadaşlarım sınav haftası çalışarak tüm dersleri aa-ba veriyor mühendisler bir iki hafta öncesinden calışıp dersleriveriyor biz iki hafta önceden başlarsak yarısını gecip kalanına da bütte çalışıyoruz. bir ay oncesinden çalışırım derseniz geciyosunuz benim gibi ertelerseniz uğraştırıcı oluyo

• bafanu B kullanıcısına yanıt
    Hocam şu anlık vet hekimliğini olurken dal ayrimi diye bir sey yok. Ancak kendi alanınızi düşünürseniz okurken o alana yonelik derslere ağırlık verebilirsiniz. Bu komularla alakali konferans vb eğitimlere katılabilir, gerekli sertifikalari alabilirsiniz. Gecen sene VUS (veterinerlikte uzmanlık sınavı) diye bir sistem onaylandı tıpkı tus ve dus gibi vet hekimliğine de uzmanlık geldi ama henüz uygulanmaya başlanmadi. İs alanlarina gelecek olursak ki bunuda özellikle eczacılığın alanları daha çok diyenlerin okumasını rica edeceğim aşağıya aklima gelenleri siralayacagim

Büyükbaş kliniği

Pet kliniği

At hekimliği ( bu vetlerin en prestijli bölümdür ve en zor olanıdır yurt dışında bu hekimler normal insan hekimleriden bile daha fazla saygı görürler )

Gümrük

Et denetim

Mezbahane

Virolog

Labaratuvar

Yem fabrikaları

İlaç sanayi

Biyokimya

Barınak vet hekimliği

Su ürünleri yetiştiriciliği ve denetimi

Arıcılık ve kovancilik

Kanatlı hayvan yetiştiriciliği

Egzotik hayvan yetiştiriciliği ve ticareti( bir nevi petshop sayılabilir ama bu hayvanlar üzerinde uzmanlık gerektirir)

Sut ürünleri denetimi ve üretimi

Askeri vet hekimliği

At yetiştiriciliği

Köpek yetiştiriciligi

Besi ve hayvan yetiştiriciliği

Ve akademisyenlik. Akademisyenlik Temel bilimler klinik öncesi ve klinik olarak 3e ayrilir ve her biride kendi icinde ayrılır ayni zamanda vet hekimliğinde akademikte kendi dallarında farklı çalışma alanları vardır (ozellikle klinik)

Üstteki sıraladakıklarım geçen seneki bir vet vs eczacılık konusundan alıntı
    Devlette calışma imkanı da oldukça geniş fakat çoğunluğu enetim barınak ve gümrük. Devlette de sahaya çıkma diye bir olay var. bir denetim için bir köye gidiyorsunuz unun için maaşınıza prim ekleniyor diye biliyorum. özel sektöre göre çok daha rahat imkanları var fakat bir çoğumuz devletten ziyade özel düşünüyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Eruvetos -- 27 Temmuz 2020; 12:14:24 >

• https://forum.donanimhaber.com/eczacilik-vs-veteriner-hekimlik--139046276-3#139083108
    Su anda içeriğini tam hatırlamıyorum ama geçtiğimiz sene bu konuda baya incelemiştik veteriner hekimliği.
    gecmiş senelerle uğraştırma derseniz siz sorun ben elimden geldiğince yazmamaya çalışırım
  • Eruvetos E kullanıcısına yanıt
    İstanbul'da biyokimya sorunlu demek sizin patoculara ayıp olur. İstanbul da 3. sınıfa geçtim ben de. Konuyu açan liseden arkadaşım. Şuana kadar guzel cevaplar vermiş eline sağlık.
  • Hocam ben derdimi anlattim severek yazacagim bir yer degil ama yazacak baska bir sey de bulamiyorum ben vet okuyabilir miyim ki
  • Hocam sevmeyerkte diyelim bitirdiniz okudunuz ama mezun olduğunzda hala sevebilecegğinizi düşünmüyorsanız yazmayın derim. İşin sonunda sevmediğiniz bir işi hayatınız boyunca yapmak var. ve bu meslek grubunda siz işiniz severek yapmazsanız etkilenen sadece siz olmuyorsunuz. Karşınızdaki hayvan sahibide etkilenecek. sonuçta sağlıkla alakalı bir bölüm size emanet edilecek canlar olacak ve işini sevmeyen bir hekimin bu işlerin üstesinden hakkıyla gelebileceğini düşünmüyorum
  • Eruvetos E kullanıcısına yanıt
    Yani hocam belki o surecte sevebilirim ama mesela dersler ne kadar zor korkutuyor beni o olay
  • Tam olarak nasıl bir kanıt istiyorsunuz bilmiyorum ama sanırım istediğiniz gibi kanıtı gösteremem Hicbir yerde equine vet beseri hekimden daha saygındır yazısı gösteremem. Ama isterseniz yurt dışındaki at hekimlerini ve hastanelerini bir araştırın. Birazda atlar hakkında bilginiz varsa anatomileri gereği bir ata cerrahi müdehalenin ne denli zor bir iş olduğunu bileceginizi varsayıyorum. Ve atlar üzerinden dönen milyonlara hiç girmiyorum bile.Bu yuzden bu işlerle ugrasan vet lerin üzülerek söylüyorumki sinirlendiğinde hasta yakını tarafından kolaylıkla darp edilebilen hekimlerden daha saygın olduğunu rahatlıkla söyleyebilrim. Buna da tahmini ceaplarınız su şekilde olacaktır. yurt dişiyla tr yi neden karşılaştırıyorsun. Ama zaten alıntıda belirttiğim üzere bu hekimler yurt dışında, tr de bu eğitimi tek başına verebilen bir fakülte yok. Ve karşıaştırdığım beşeri hekimler akla gelen normal hekimler yuz nakli yapabilen prof cerrahlar degil. Bu seviyeler arasında karşılaştırma yapmakta zaten aptallıktan öteye gitmez ikiside eşi benzeri olmayan insanlar. Bir de vetliğin yurt dışındaki egitimini EAVE akreditasyonlarını yurt dişındaki hayvan hastanelerini ve altyapılarını ve tr nin aksine bir cok insanın pet hayvanlarıını cocukları olarak gördüğünü göz onünde bulundurursanız yazımda anlatmak istediklerimi aha rahat anlayacagınızı düsünüyorum

• Birinci sınıfın ilk doneminde olmazsa ikinci döneminde kadavra göreceksiniz. Neşter getirip hayvanın kaslarını açıp incelemeniz istenecek. Ha şuan salgın hastalık durumundan eğitim nasıl olacak belli değil ama eninde sonunda böyle durumlara maruz kalacaksınız. Genel olarak eğitim tıp eğitiminin hayvanlı versiyonu diyebilirim galiba. At sığır kedi ve köpek anatomisinden başlayıp bu hayvanların hastalıkları, hastalıklarda uygulanacak tedaviler, cerrahi uygulamalar gibi herşeyi öğreneceksiniz. Tıp kadar hatta tıptan daha zor olduğunu iddia edenler var fakat ben zorluğun kişisel olduğunu düşünüyorum. Eğer ilk seneden ne ile uğraşacağım derseniz İlknur Dabanoğlu hocamızın videoları var YouTube'da onları izleyerek veteriner anatominin nasıl işlendiği ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.
  • Dersler birçok üniversitenin hocalarına göre değişen zorluklara sahip. Dersler kadarda üniversiteninde zorlaması var. ERÜ de gecme notu 60 İSTANBUL da çan sistemi Selçukta 50 Karsta 35 MAKü de daha farklı fakat kolay bir sistem var(Bu bilgiler değişmiş olabilir ve ya ben kariştirabilirim farabi ve ya uzaktan taniştiğim arkadaşlarımın aktardığı bilgiler). Derslere gelecek olursak ta Çalışma azminize bağlı geçilmeyecek ders yok gibi bir şey (Buda normal şartlara Erü pato gibi dersler neredeyse imkansız çalıssanızda verilmiyor başka ünilerden yaz okulu yapıyoruz vermek için.Kimi si zorluyor Kimi çıkmış soruyor kimi anlatmadığı yerden soruyor. Fizylojide hocamız tus soruları soruyordu ) Her dersin kişiye göre de zorluğu var kiminde ezberle geç kiminde mantığı kavra tarzı. Bu yüzden dersler kolay ve ya aşırı zor diyemem Ancak egitim ve ya hemşirelik gibi bölümlerle kıyaslanmayacagını da söyleyeblilirim. İllaki zorlanacaksınız zorlanmadım diyen yalan söylüyordur. ama size şu kolay desem siz benim lafımla gidip zorlanırsanız beni baya anarsınız O yüzden zorluk konusunda diyeceklerim bunlar. Kısacası Kolay degil ama 100K sıralamlı adam da gelip 5 senede bitirip gidebiliyo 60 k gelip 6-7 senede okuyabiliyor

• -

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tipisteyenbiri -- 11 Eylül 2020; 0:46:36 >
  • Tipisteyenbiri T kullanıcısına yanıt
    Hocam öncelikle başınız sağ olsun taihsiz bir durum.
    Hocam veteriner fakültesinde okurken en gerekli olacak şey hayvan hastanesi. bence birinci önceliğiniz bu olsun. Su an guncel sıralamalarını bilmiyorum ama aksaray kırıkkale tekirdağ gibi küçük şehirlerde hayvan hastanesi yok diye biliyorum. birde okuduğunuz şehrin aşırı uzak olmasını tavsiye etmiyorum. beki bursa istanbul gibi yerler için göze alınacak bir sorundur ancak bu sıralamalarda mantıklı bulmuyorum. eğitim yonunden size önerebileceğim en iyi üniversite elazıg fırat üniversitesi. türkiyenin ikl veteriner fakültelerinden olduğundan kaliteli egitimi olduğunu duymuştum. Ancak konumundan kaynaklı pek tercih edilmeyen bir üniversite. Teirdağda ki eğitimin kalitesiz olduğunu duymuştum. İstanbul uniersitesindeki hocalar orayı hiç beğenmiyormuş kağıt üstünde ameliyat yapıyorlar vs diye yermişlerdi BUrda ikl kritere geliyor mevzu hayvan hastanesi. Cumhuriyet te cok bilindik bir kaliteye sahip değil ama kötü vs diyede duymadım. egitim görülen bir fakülte ve hastanesi olması gerkiyor. gecen sene yeni acilan dokuz eyluldeki bölüm ne hocası ne laboratuvarı ne de hastanesi olmasına rağmen sırf isim yüzünden 104 k sıralamaya sahip. yani batıya giitikçe egitim kaliteleşmiyor sadece paun yükseliyor. veterinerlikte demirbaş sayılacak üniler ankara istanbul bursa
    erciyes samsun elazığ aydın ve burdur(birçok arkadaşım kaliteli ve öğrenciyi zolamadıklarını söylüyor) sayılabilir. onun haricindeki üniversiteler de sıralama hayvan hastanesi kaliteli akademik kadro büyük şehirde olması gibi kriterlere dayatılabilir. Doğudaki üniversiteler hakkında karsta yaban hayatıyla alakalı birşeyler var onun haricinde pek bilgim yok ancak işiniz ciddi olursa illaki bi tanıdık bulunur birşekilde bana ulaşın eyter

• Kardeşim eline sağlık 👍 tercih yapacak arkadaşlar için çok bilgilendirici olmuş . Dediğin gibi mühendislik yerine çok daha mantıklı.ve iş sahası geniş bir bölüm.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.