Şimdi Ara

Vestel UA9300 Serisi 4K TV İncelemesi (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.804
Cevap
72
Favori
207.426
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Dark.. 5 m. Hepsi buradan dan... 26.00 TL ye aldım... Büyük mağazalarda.. Bu ürün..[simage][/simage]Teknosa--Mediamarkt vs.. çok pahalı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: LAMEKİME

TV tam karşıdan seyredince muhteşem. Biraz çapraza geçersen canlılık azalıyor. Özellikle dizi ve film sahnelerinde. Ekran sanki matlaşıyor. Çok özelliği diğer markalara 10 basar. Sırf çaprazdan matlaşması beni değişime itiyor. 1 kaç günüm daha var. Alışırım inşallah. Kullanan arkadaşların benim gibi sorun yaşayanı varmıdır. Bilgi verirlerse sevinirim. Veya ayarla düzeltebilen. Ben çok uğraştım olmadıda.

Konuyu okuduysanız aynı sorunu ben da yazdım ama diğer arkadaşların bunu sorun etmediği belli. Bir evde herkes TV nin karşısından izleyemez ki. Koltuk dizilimine göre yanlardan da izleyen mutlaka olur. Ve bu TV bu konuda şimdiye kadarkilerin en kötüsü. TV nin karşısından sağa veya sola kaymaya başladığınız an soluklaşma başlıyor.
    Evimdeki LG ile değişecektim sırf bu yüzden dükkanda bıraktım Vestel i. Çaprazdan izleme kalitesi LG den 10 kat düşük.
    Işık sızması hepimizde var. Kafaya takmayın onu.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Beyler TFT-LCD ler de izleme açısı dar veya çok dardır!

"VA" tip(her türlü varyantları dahil) "düşme" olmadan alacağınız max.açı("insan" gözü anatomik yapısı+algılama olarak)>>35derece dir!!
    ve bunu da sadece Samy nin S_PVA tip(bu da eski Modül tipidir! ve artık üretmiyor,maliyeti yüksek olduğu için,daha düşük spec.li ve özellikle
    maliyeti düşük diğer tip VA Modüller kullanılıyor ve ubnların çoğunu da AUO ve CMI Taiwan üretiyor

Samy nin Patentli ürünü olan "wide-angle-appl." 35derece veriyor;bunu çıkarırsam diğer tüm VA paneller de bu açı 15-25derecedir!
    aslında insan gözü 5derece açıdan olan bozulmayı göremiyor çünkü bouzlma fiziki olarak 4-6derecede düşer ama bizler bunu algılıyamayız!
    veya göremeyiz v.s işi bilenler veya gözleri hassas olanlar veya panellerin yapısını bilenler v.s bu "düşme" dediğimiz çeşitli görüntü falsolarını
    yine panelin yapısına bağlı olarak 10-15derece den itibaren "görürler"

Bahsettiğiniz açı sorunlarının MARKA ile bir bağlantısı bu anlamda teknik olarak yoktur! bahsettiğim durum "genel" bir durumdur,burada iki ana sebeb vardır

1-"katman" yapısı

2-pixel yapısı(fiziki yapısı ve dizilim teknik uygulaması)

katman çok özel bir elemandır,eskiden koruma ağırlık lı iken son 4/5 senedir bu durum daha özel-gelişmiş olarak karşımıza çıkmıştır ve burada ana espri de
    contrast seviyesinin "dynamic" dediğimiz "insan gözünün aldatılamasına" yönelik olarak>>> sıfır açıda CR nin daha yüksek algılanmasına(ama fiziki olarak hep aynıdır)
    imkan tanıması sebebiyle bu durumda açı arttıkça da daha çabuk düşmesi veya sıfır açıda sorunsuz iken fazla açı veremesi gibi bir çalışması söz konusudur!

sonuç olarak "katman" bir takım teknik hataları gizlemeye yönelik olarak ki bunların hepsi insan gözünün zaafiyetini kullanarak olmaktadır,örneğin panel sıfır açıdan(tam cephed den)
    sonuç mükemmel iken 10derecede ciddi olarak düşmesi gibi,işte "katman" bütün bunlara ana sebeb oluyor;zaten üreticinin de istediği bu,eski kötü ve başarısız TFt-LCD teknolojisinin
    bir sürü falsolarını hile ile aşmak metoduna başvuruyor!

şimdi TFT-LCD alıp da panelin yanına yere veya yükseğe yatayım da kafama göre takılıp izleyeyim olayı maalesef olamaz teknik olarak!
    biz eskiden PDP zamanların da "o zaman git PDP al" derdik ama bugün bu imkan da kalmadı! veya 32/37 isteyenler Hitachi tekniği olan IPS/alpha-pro aldı derdik(Pany
    LCD lerin HiEnd leri genel de böyle olurdu 2009 a kadar) Hitac panelleri horz.appl-pixel düzeni sebebiyle süper açı verirdi 120/130derece toplam da(180derecelik
    yarım daire ölçüsünde>>total 120/120 gibi) veya basit anlatımıyla da sıfır-cephe>>panel kenarı>>90dereceye göre de 60/65derece gibi

not;bu bahsettiğim açı duruma sadece Hitac Modül ilgili tipi için geçerlidir!!

>>bugün gördüğünüz LGD veya CMI nin "çakma-IPS" leri ise,VA lara biraz daha fazla açı verirler! çok fazla veriyor/verir v.s gibi bilgiler daha doğrusu genel bir kanı ise doğru değildir!
    VA ortalaması 15/20derece gibi;IPS ler de 20/25derecedir max.olarak!!

ANCAK katman faktörüne bazı IPS Modüller de bu açı 10derece den fazla da değildir,örneğin benim ikinci panelim IPS dir ama açı vermesi çok çok azdır,10derecede düşme başlamaktadır!
    ama kimilerine göre IPS ler çok geni açı verirmiş(külliyen sallama bilgidir bu da) yukarıda anlattım "katman" durumunu!!

92/93/95/94 v.s bunların "VA" olanları 10/15derece açı ancak veriyorlar! diğer teknik detaylarını geçiyorum,ama bazı kullanıcılar çok geniş açı istiyor bu bir kere mümkün değildir!
    ona göre bir konumda oturacaksınız,bunlar TFT-LCD paneller dir,PDP panel olsa kafanıza göre oturun derim ama LCD ler de böyle değildir

VA paneller ayrıca horizontal-vertical açı da yine berbat görüntü sunarlar!!! kısaca yanal açınız dar olacak ve yukarıdan-aşağıdan panele bakmayacaksınız! tam karşıya baktığınız
    kafa tam yere paralel>>ekran orta çizgisi hizası göz düzleminin 3/4 parmak altına gelecek şekilde oturmanız gerekiyor veya panel üstü arkaya 5/6 derece eğimli duracak gibi bazı hesapları
    daha vardır ama bunlar pratik kullanım da çoğu insan ya yapamayacağı veya önemsemeyeceği v.s durumlardır!

sonuç olarak;her panel de aynı açı olmasada,zannedilen kadar da bir fark zaten yoktur birisi 10derece verirken diğeri 15/20 derece verir max.25derece verir! 30derece olmaz
    ama çoğu insan bunu da nalmıyor veya belki 40/45derecede anlıyor!

++

• Selamlar,

Bugün 48UA9300 alacakken yanımdaki kredi kartına az taksit yapıldığı için erteledim. Son bir tavsiye kafamı gene karıştırdı.
    Vestel 2200 TL, Alternatif olarak Samsung 48J5570 2170 TL.

Özellikleri karşılaştırınca Vestel daha iyi görünüyor ama Vestel'den uzak dur (ön)yargısı rahat ettirmiyor adamı. :)

Yani bırak 3D, 4K falan, sağlam bir TV al sorunsuzca kullan diyor, Samsung'u önerenler.

Başta, smart, 3D vs aramıyordum. (Zaten evdeki TVyi de yıldırımdan dolayı ana kartı yandığı için değiştiriyorum.) Ama bu boyutlarda bir TV için 2000 TL'lere çıkmak zorunda kalınca madem öyle, olsun bari dedim. :)

İkisi arasında yorumunuz var mı acaba?

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaftPark -- 15 Ocak 2016; 0:53:21 >
  • 3 kuruşluk Dandik SEG REGAL FINLUX vs vs TV leri her açıdan rahatça izleniyor. Tam bir saçmalık bu üreticilerin yaptığı.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar merhaba 48ua8900tv aldim.Fakat görüntü çok mat geldi.izleme açısı çok dar .48ua9300 de de durum ayni mı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • -MaxPAYNE kullanıcısına yanıt
    Daha önce kullandığım hdmi kablo vardı onunla kullanıyorum. Markasını bilmiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: iyalnizoglu

Mobil bağlandığımda... Yani Lenovo tablet ile.. Gecikme farkedemedim.. Tablette uyguladığım komutu anında TV ekranında görüyorum..

1.5 -- 2 aydır kullandığım TV de bugün e kadar ki uygulamalarımda karşılaştığım tek hata..!! Şu.. ki bilmiyorum başka arkadaşların başına geldi mi..?
    Bildiğiniz gibi Bu TV de HBBTV özelliği var... Gerçi şu an bizde yalnız TRT1 üzerinde var... TRT1 de iken kırmız tuşa bastığınız bu özellik normalde çalışıyor...
    Tabii o anda TV.. internete bağlı olmalı... Ekranın altında.. görülen seçeneklerden seçim yaparak değişik işlemlere ulaşmak, bilgi almak güzel bir özellik..
    Bilhassa 19 dercedeki uydu da bulunan tüm alman kanallarında bu özellik çalışıyor.. mevcut... O kanalda yayınlanmış tüm dizi ve filmlere ulaşmak.. Hava durumu..vs..

Bu özellik bazen çalışmıyor...!! Kilitleniyor...!! Şimdilik tek çözüm buldum... Eski bildik çözümlerden.. PC lerde yaptığımız gibi.. Fişi çekip..... TV yi tekrar start yaparak..
    Gerçi önemli değil ama.. tabii ki keyfe keder...
    Belki yeni güncel yazılımda bu hata düzeltilir... v.0.1.33.2 şu anki yazılımı.... Yeni sürümü yüklü olan var mı..? Fark nedir.. Merak ediyorum...

bu sorun öncelikle "yazılım" ile alakalıdır!

interactive hizmetler için net bağlantısı şart dense de ben bunu tam anlamadım,benim Receiver da 5 senedir Astra 19,2 den bir sürü kanalları hep izlerim
    adamların bu konudaki altyapıları süper ancak zaman zaman ben net kablosunu çıkardığım zaman yine baız kanallardan hizmet alabildiğimi hatırlıyorum
    ama tam emin değilim,sanırum uydudan da OTA benzeri bir hizmet akışıda olabilir ama böyle değilse o zaman net bağlantısı şart+

senin bahsettiğin sorun yazılım diye yazdım yukarıda,örneğin Receiver ile be bunu sorunu hiç yaşamadım,HbbTV bir "alaman" işi yaw ama giderek yaygınlaşıyor
    Avrupada,resim kalitesi ise çoğu kere düşüyor veya çoğu SD v.s

avrupadan gelen bazı marka cihazlarda bu tip interactive hizmetler çok fazla ama bizde daha altyapı eksik ben TRT haricinden bilmiyorum bu hizmeti sunan,ya da varmı acaba???

• erol5622 E kullanıcısına yanıt
    Aynen öyle....
  • DaftPark D kullanıcısına yanıt
    2 Televzyonu yandan seyret hangisi sana güzel görüntü veriyorsa onu al arkadaşım.... ( Tam karşıdan seyretme)
  • albani kullanıcısına yanıt
    Albeni.. usta.. selam..
    Dediğiniz gibi.. TRT1 haric diğer kanallarda HbbTV yok ... ben de göremedim.. Ama alman kanallarının hemen hepsinde bu özellik var...!!
    Usta şu an hangi yazılım en günceli...?? 1.33.2 mi.. ben de bu yazılım yüklü şu an..
    Açıklamalarınız çok güzel.. Aydınlatıcı.. Selamlar...
  • Ben de yazılım böyle görünüyor

Vestel UA9300 Serisi 4K TV İncelemesi
  • güncel yazılımı bilmiyorum,bunu siz takip edeceksiniz! ancak çok stabil yazılımları da yok,gerçi bu hemen her markada böyledir,çünkü tüm paneller de artık
    çok fazla sorunlar vardır! özellikle de işletim sistemi işin içine girince(Andro/Tizen/WebOS gibi)
  • cikilopp C kullanıcısına yanıt
    Henüz tvmi teslim almadım ama başlığı takip ediyorum.
    En günceli 1.33.11 miş..
    Bununla beraber şimdilik en stabili 1.33.5 miş.
  • cikilopp C kullanıcısına yanıt
    Neden biss kismi yok sizde yoksa ben mi yanlis hatirliyorum?

• ANIL.K A kullanıcısına yanıt
    9300 de çıkardığı çifte ekranı koymuş sadece.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fiyatlar uçmuş 1" büyümüş ayrica

• 9300 un aynisiysa fiyatlar niye böyle pahalı.Özellikleri aynı acaba görüntü kalitesi nasıl

• Arkadaşlar bende gittigidiyor dan 48 ua9300 aldım bugün kuruldu tv. Piksel testi yaptım ve siyah ekranda 2 tane ölü piksel tespit ettim ama o kadar küçüklerki panelle iyice yaklaşmadan gürünmüyorlar birtanesi tv ye yukardan bakmayınca seçilemiyor dahi, yine siyah ekranda sağ ve sol alt köşelerde ortaya doğru yoğun bir şekilde ışık sızması denen olay var.
    İzlenimlerime gelirsek:
    Tvnin görüntüsünü sevdim fena değil beklediğimden iyi yanlardan görüntü kaybı abartıldığı kadar değil diğer led tvler kadar. panel özeliğinden tahmin ettiğim görüntüde bana göre bir solukluk var arkadaşıma göre doğalık var.
    Menü ve özelikler hoşuma gitti, ama smart ve internet kullanmak kumandayla çok zor. youtube ve diğer uygulamalar güzel çalışıyor, fakat film sitelerinden film izlenmiyor adobe flash player diye birşey çıkıp sonra kayboluyor. sürüm 0.1.33.5 olarak görünüyor ama 3 defa günceleme ekranı geldi 0.1.33.11 olarak, ölü piksel olayından ve ışık sızmasından dolayı iade edip etmeme kararsızlığı yaşadığımdan sürümü yükseltemedim.
    Bilen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim siyah ekranda görülen ölü piksel diğer renklerde gözükmüyor sadece siyah ekranda sanki içinde beyaz ışık yanıyormuş gibi parlıyor. diğer renklerde de bazı yerlerde çok küçük leke toz parçası gibi siyah noktalar var acaba bunlardamı ölü piksel anlayamadım bilen birileri açıklarsa sevinirim çünkü bu benim kafamı oldukça meşkul ediyor sizce iade etmeye veya değişmeye değermi acaba.

• 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.