Şimdi Ara

Vasiyet

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
279
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

belki size saçma gelebilir ama malum çok karamsar bir yıla başladık ve benim her gün ister istemez aklıma ölüm geliyor.

Depremler, savaş, virüs, salgın vs derken ister istemez çıkmıyor aklımdan.

Normalde genç biriyim ve belli bir birikimim var çok şükür. Üzerime de mevcut mülkümde var. Fazla uzatmadan direk konuya geçmek istiyorum.

Hani olurda Allah korusun başımıza bi şey gelirse, aileden bazı insanlara kalsın istemiyorum. Şimdiden vasiyetimi yazmayı düşünüyorum. Bunun için sanırım notere gitmek gerekiyor, ya da bi avukat mı lazım. Google'da baktım da. Mesela bankadaki birikim ve üstüme artık ne varsa aileden şu şahıslara kalsın istiyorum sadece diyebileceğim bi vasiyet yazmak istiyorum..

Bu konularda bilgisi olan arkadaşlar varsa beni aydınlatırsa sevinirim.

Ayrıca

benim gibi düşünen var mıdır? Çok çalış çabala, harcama ama başına bi şey gelirse hiç sevmediğin aileden bi kaç insanın senin hakkını yemesi zoruma gider..

Umarım dalga geçilecek bir mevzu değildir. Sevgiler..

• Tahmini ne kadar mal varliginız var ona göre yorum yapicam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Moueson kullanıcısına yanıt
    1 dairem ve 2 bankada yine 1 daire+araba parası var, 10 yıllık birikim işte. evlenmedik öyle harcamadıkta pek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: noche34

1 dairem ve 2 bankada yine 1 daire+araba parası var, 10 yıllık birikim işte. evlenmedik öyle harcamadıkta pek.
    Bana tahmini sayısal olarak değer vermeniz lazım .Daha önce sanırım hesaplamissinizdır . Varlık ne kadar büyük onu anlamaya çalışıyorum .

ne farkedecek ki rakam? atıyorum ben bugün vasiyeti yazdım belki o bankadaki miktar azalır veya artar. paranın bir kısmını harcadım veya başka bi şeye yatırım yaptım. ben vasiyeti benim üzerime ne kaldıysa şu şahıs, yoksa diğer şahıs kullanabilir diyeceğim. mevzu bu yani.
  • quote:

Orijinalden alıntı: noche34

ne farkedecek ki rakam? atıyorum ben bugün vasiyeti yazdım belki o bankadaki miktar azalır veya artar. paranın bir kısmını harcadım veya başka bi şeye yatırım yaptım. ben vasiyeti benim üzerime ne kaldıysa şu şahıs, yoksa diğer şahıs kullanabilir diyeceğim. mevzu bu yani.
    Anlıyorum . Üzerinize kayıtlı bu kadar varlık varken vasiyet yapılması mantıklı olur. 3 günlük dünya yarın ne olacağını bilemeyiz ayrıca anladığım kadarıyla aileden bazı kişilerle pek aranız iyi değil .
    Kısaca varlıklarını kime bırakmak istiyorsan ona göre vasiyet yaparsın daha ileriki zamanlarda ise evlenirsen çocukların falan olursa vasiyet üzerinde değişiklikler yaparsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Moueson -- 25 Şubat 2020; 0:26:9 >
    evet bende öyle diyorum 3 günlük Dünya insanın başına ne geleceği belli olmuyor. karamsarlık çöktü içime umarım kısa zamanda geçer.

Aileden herkesle sorun yaşadık, hepsi mal-para yüzünden. nankörlük yapan, kandıran, hak yiyen oldu o yüzden.

peki bunun için ne yapmam lazım. notere gitsem derdimi anlatsam yardımcı olurlar mı? ya da avukatla daha mı sağlam olur bu işler. bu konuda net bilginiz var mı?
  • noche34 kullanıcısına yanıt
    Bu konularla ilgili pek bilgim yok malesef yanlış yönlendirmek de istemiyorum konu hakkında bilgisi olanlar cevap verecektir.

yine de teşekkürler.

konuyu gören arkadaşlara

mesela diyelim ki çok güvendiğim aileden biriyle ortak hesap açayım diyorum, olur bi sorun olursa o şahıs benim hesaplardan para çekebilsin. bunun içinde noterden belge lazım sanırım.

çünkü olurda "x" durumda bankadan para almakta uğraştırıcı bir süreç.
    hesapları ortak yapmak daha mantıklı olabilir.
    Varlığınızı bırakmak istediğiniz ve istemediğiniz kişileri tanımlarsanız belki biraz bilgi verebilirim. Örneğin 'Anneme' 'Babama' 'X kişisine' gibi.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • iDoctor kullanıcısına yanıt
    Ağabeyime mesela.

Hocam bildiğim ve hatırladığım kadarıyla istediğiniz kişiye vasiyet bırakıp malınızı bırakabilirsiniz ama mesela babanız veya annenizede (ya da sadece babada olabilirdi) belli ufak bir yüzde bırakmak zorunda kalıyorsunuz diye hatırlıyorum hak talep edebiliyor gibi bir şey var.

Aramızda hukukçular varsa daha iyi bilgi verirler belki ama babanın ya da anneninde belli bir hak talebi olabiliyor diye hatırlıyorum %'desini hatırlamıyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.