Şimdi Ara

Vaillant kombi ayar hakkında (atmoTEC/turboTEC plus) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
183
Cevap
13
Favori
64.041
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: haybora

estağfurullah
    aşağıdaki linkten öğrendiğim kadarıyla
    242/2-5 kombide max ayar 15. 15 seçili olduğunda 24kw oluyor sanırım.
    ben d01 i 3 dk yaptım biraz daha iyi gibi oldu petekler daha sıcak kalıyor. bunu ileride değiştirip tesisata en uygununu bulurum diye düşünüyorum.

http://www.acwilgar.co.uk/boiler-manual-pdf/vaillant/thermo%20compact.pdf

benim cihazda d01 auto da duruyor.İstersen manuel ile ayar yapabiliyorsun.

• chips kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam. Bende de turbotec 242 var. Sizin yorumlarınızı okudum ve çok faydalı olduklarını düşünüyorum. Bir sorum olacaktı yardimci olabilirseniz sevinirim, diğer bilgi sahibi arkadaşlar da yazarsa sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum. Benim kombi 10 dakika çalışıyor 10 dakika duruyor. Petekler eski usül döküm ve evde güney kuzey cephe. Peteklerden 4 tanesi tam 3 tanesi yarım açık ve bir odadaki petek de kapalı. Bu ay 400 tllik aldım ve sanırım tam bir ayı göremeyecek. Nasıl bir yol izlemeliyim daha ekonomik ve sıcak kullanabilmek için kombiyi? 5 dakika 40 derecede çalış 5 dakika bekle diye mi programlamalıyım ya da dereceyi daha yüksek mi tutmalıyım. Ankarada yaşıyorum evde 140 m2 ama bir küçük odayı kullanmıyorum o da kuzeydeki odalardan biri ve peteği kapalı. Vakit ayırip okuyan ve cevap yazacak olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • netxy N kullanıcısına yanıt
    Hocam merahaba. İnşallah çözüm bulabilirsiniz diye başlamak istiyorum.
    Uzman olmadığımı tekrar hatırlatarak şu bilgileri isteyeceğim:

Malum evi görmeden fikir verebilmek için daha çok detaya ihtiyaç var. Aksi tadktirde boş yorum yapmış oluruz.

1 Ev ara kat mı?

2 Evet ise alt üst dolu mu ve sizin kullandığınız odaları ısıtıyorlar mı?
    3 İç yada dış izolasyon var mı? (tuğla arasında konan strafor ve gazbeton izolasyon değildir)

4 Kombi hedef sıcaklığınız ve var ise termostat hedef sıcaklığınız kaç?

5 Ayrıca odalar aktif olarak evde bulunduğunuz saatlerde kaç derecede?

6 Kısık olan odalar hangi cephe?

7 Mümkünse her odanın ortalama termometre değeri kaç?

8 Ayakkabı numaranız nedir? (Bu şakaydı :) )

Soruların yanıtları aşağıdadır değerli Hocam ;)
    1 Ev ara kat mı?
    -Evet, altı yakıyor üst ise sanırım tek odada otutup orayı yakıyor

2 Evet ise alt üst dolu mu ve sizin kullandığınız odaları ısıtıyorlar mı?
    - Alt üst dolu. Benim kullandığım odalardan birini yakıyor üstteki sadece, alt hepsini yakıyor

3 İç yada dış izolasyon var mı? (tuğla arasında konan strafor ve gazbeton izolasyon değildir)
    - Sanırım yok.

4 Kombi hedef sıcaklığınız ve var ise termostat hedef sıcaklığınız kaç?
    - Kombi hedef sıcaklığından kastınız kombide ayarladığım sıcaklık ise şuan 50 ve oda sıcaklığı 21 22 derece oluyor termostat yok. Petekler eski usül döküm petek

5 Ayrıca odalar aktif olarak evde bulunduğunuz saatlerde kaç derecede?
    - Odalar ben evdeyken 22 derece civarı o da 50 ile yakınca gündüz ise 35e inidirp gidiyorum onun derecesine bakmadım.

6 Kısık olan odalar hangi cephe?
    - Kısık olan bir oda var o da kuzey cephe

7 Mümkünse her odanın ortalama termometre değeri kaç?
    - Oturduğum salon 21-22, kızın odası 21-22, yatak odası 20-21 diğerleri sanırım 21-22 arasıdır kapalı olan oda hariç.

8 Ayakkabı numaranız nedir? (Bu şakaydı :) ) Yeni bir ayakkabı iyi olurdu yılbaşında :P

• netxy N kullanıcısına yanıt
    Yanıtlarınıza tek tek baktım ve sonuç şu olsa gerek:
    Ankara ikliminde yalıtım olmayan bir evi ısıtabilmek için kombi çok çalışıyor görünüyor. Şanslısınız ki ara katsınız ve alt katınız da evi ısıtıyor.
    İkinci büyük sorun peteklerin döküm olması.
    Yani 50 derece kombi hedef sıcaklığında 21-22 derece oda sıcaklığı yakalamanız normal. Bu tüketim de normal.
    Bizim başımızda da var, maalesef insanımıza dış izolasyonun gerekliliğini bir türlü anlatamıyoruz. Eğer siz de dış izolasyon konusunda apartmanınızın bir aksiyon almayacağını düşünüyor iseniz, öncelikle iç izolasyon ve petek değişimi yapmalısınız.
    Vaillant cihazların orjinal değerleri:

POMPA İCİN
    Cihaz istenilen sıcaklığa ulaştığında söner ve pompa 5 dk daha dönmeye devam eder. Bu ayarla oynayabilmek elimizde tabi

BRULOR İCIN
    Normalde kalorifer ayar dugmesi en düşük seviyede ise 20 dk dir. Fakat bu sure ayar düğmesi ile ters orantılı çalışır. Şöyleki siz ayar düğmesini yükselttikçe bu sure azalır. Mesela ayar dugmesini maximum seviyeye getirdiğinizde 1 dk olur.

Eğer evinizde termostat kullanıyorsanız cihazınız yoğusmalı ise 55 ama düz bir cihaz kullanıyorsanız 65 70 derecelerde tutun. Bende size acizane şöyle bir fikir vereyim. Termostatiniz istenilen sıcaklığa gelebilmek için cihaza yan derken cihaz set edilen değere geldiği için sön diyor. Buda ısınma surenizi etkiliyor daha uzun sürede ısınıyorsunuz yada bir türlü istenilen değeri yakaliyamıyorsunuz. Arkadaşın verdiği örneğe gelince ona öyle ornek verilmez arabayla giderken 1. Viteslemi giderseniz daha az yakarsınız 6. Viteslemi deseydi daha mantıklı olurdu.

• Selam arkadaşlar.Bende Vaillant Eco Tec Pro 286/5-3 var.Sorun şu:Bugünkü soğuklarda 37-39 derece kombi çıkış suyu sıcaklık ayarıyla ısınabiliyorum ama kombi kendini bekleme konumuna alınca petekler soğuyor ve bizde üşüyoruz.Oturduğumuz odada boydan boya bir duvarda ısıcam var duvar gibi ısıyı tutamıyor.Hatta oldukça serinletiyor odayı.Yukarıda yazdığım ayarda yandığında peteklerin ısısı bize yetiyor ama bekleme (S.08 ) konumu canımızı çok sıkıyor.

Cihazın daha uzun süre yanmasını sağlayıp bekleme konumunu nasıl kısaltabilirim?Hatta bekleme konumunu tamamen iptal etmem mümkün mü?

Notlar:Samsun,orta kat,ısı yalıtımı var.Isınan alan 140 m2.Geçen ay 110,bu ay 210 tl fatura geldi.

Normalde mutfak ve küçük cam olan odalar 38 derecede rahatlıkla ısınıyor.Oturduğumuz odada cihaz çalıştığı sürece ısıtıyor.Bekleme konumu hariç.
  • *DefinitioN* kullanıcısına yanıt
    Cihazınızın üzerindeki i ve + tuşlarına ayni anda basın. Ekranda d0 yazacak. + tuşuna basarak bunu d2 konumuna getirin.Ekranda d2 yazarken i tuşuna basin 20 rakamı ekrana gelecek. Bu rakam cihazınızın istenilen sıcaklığa geldiğinden sonra ikinciye yanmaya geçmesi için geçecek olan sure. Bu sureyi - tuşuna basarak 10 yapın daha sonra i tuşuna 5 sn kadar basili tutun. Ekranda tekrar d2 yazısını göreceksiniz. Tekrar i ve + tuşlarına ayni anda basarak ana ekrana dönün. Cihazınız artik tekrar yanmak için daha az bekleyecek

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • haybora kullanıcısına yanıt
    Cihazınız turbotec serisi ise d0 15 15kw anlamına geliyor fakat vuw serisi bir cihaz ve 242/3-5 ise d0 15 24kw anlamına gelir. Bu cevabi size vaillant cihazlar hakkında uzman biri olarak veriyorum bana inanabilirsiniz yani

• quote:

Orijinalden alıntı: Mustafadalgiz

Cihazınız turbotec serisi ise d0 15 15kw anlamına geliyor fakat vuw serisi bir cihaz ve 242/3-5 ise d0 15 24kw anlamına gelir. Bu cevabi size vaillant cihazlar hakkında uzman biri olarak veriyorum bana inanabilirsiniz yani

cihazım vuw serisi
     Vaillant kombi ayar hakkında (atmoTEC/turboTEC plus)
    15 de olsa yine de evimiz ısınmıyor çünkü petek boyumuz (8m) evimin şartlarına göre çok az geliyor.
    petek boyunu yükselttiğimizde de sanırım kombiyi değiştirmeliyim.

• Cevap için çok teşekkürler.Chips ve diğer arkadaşlar verdiğiniz bilgiler çok işime yarayacak gibi görünüyor.Az sonra hepsini deneyeceğim.

Bu arada birtakım ölçümler yaptım.Brülör yanma süresi 2 ayrı ölçümde(36 derece ve 39 derece çıkış ısısıyla) farklı çıktı.Ancak her defasında ayarladığım çıkış suyu sıcaklığının 5 derece üstünde kapanıyor brülör.Sonra 5 dakika pompa çalışıyor.10 dakika ise cihaz kendini beklemeye alıyor.

Çıkış ısısını 36 derece yaptığımda pompa durduğunda petekler hayli soğuktu.39 derece yaptığımda pompa durduğunda peteklerin ısısı fena değildi.Bekleme süresini kısaltmadan önce pompa çalışma süresini mi kısaltmalıyım?Bunun ısınmaya olumsuz bir etkisi olur mu?
    Bu cihazın aynısı 3 katlı 170m² triplex evimizde bağlı ve hic bir sorun çıkarmadan çok rahat bir şekilde ısıtıyor. Sizin eviniz kaç m²

• Arkadaşlar dediklerinizi uyguladım.Pompa ayarı işe yaradı ve çalıştı.Cihaz bekleme süresi 20 ydi.10 yaptım.Hatta bi ara denemek için 8 yaptım.Ancak işe yaramadı.Kombi yine aynı süre kadar bekleme modunda kaldı.Şöyle bir durum var.Kombi benim ayarladığım çıkış suyu sıcaklığının +5 üstünde duruyor -5 altında çalışmaya başlıyor.Bekleme süresini kaça ayarlarsam ayarlayayım durum değişmiyor.

Yok mu +5 -5 i aşmanın yolu.

[Denebilir ki kombi çıkış suyu sıcaklığını yükselt.Bu haliyle faturaya yansıyacak bir adım olur ve ayarladığım derecede ısınıyoruz aslında.Sorun bekleme süresi boyunca üşümemiz.(Oda ısıyı muhafaza edemiyor.Diğer odalarda sorun yok.)
  • Arkadaşlar ben söyle bir ayar yapmak istiyorum kombi istediği sıcaklığa ulasinca duruyor ve arada pompa suyu donduruyor ya ben bu suyu dondurmesini mumkun oldugu kadar en az surede yapmasini istiyorum yani kombi istenilen sicakliga gelsin dursun ama bir daha icindeki suyu dondurmesin oda termostatida kullaniyorum kombi 296-3-5 termostat 370f yardimci olabilecek varmi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bLind -- 4 Ocak 2016; 20:12:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mustafadalgiz

Bu cihazın aynısı 3 katlı 170m² triplex evimizde bağlı ve hic bir sorun çıkarmadan çok rahat bir şekilde ısıtıyor. Sizin eviniz kaç m²

120m2 brüt. krokisini ekledim bir de petek boylarını. (maalesef oturma odası ve salonun cam mermerleri max 50cm yükseklikli peteği kurtarıyor.) . ka
    Ekleme: Alt katım almancı yani boş. 7 kattayım. Biraz önce dışarıdaydım sanırım üst katım da evde yoklar. Dış duvarlarda içten balkonlarda dıştan strafor döşeli. Tavan da şu desenli 1 cm köpükten var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi haybora -- 4 Ocak 2016; 22:46:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: bLind

Arkadaşlar ben söyle bir ayar yapmak istiyorum kombi istediği sıcaklığa ulasinca duruyor ve arada pompa suyu donduruyor ya ben bu suyu dondurmesini mumkun oldugu kadar en az surede yapmasini istiyorum yani kombi istenilen sicakliga gelsin dursun ama bir daha icindeki suyu dondurmesin oda termostatida kullaniyorum kombi 296-3-5 termostat 370f yardimci olabilecek varmi?

anladığım kadarıyla kombi ateşlemeyi bitiriyor ayara geldiğinde ve pompa devam ediyor. petekler kestiğinde oldukça sıcak ama pompa durmadığından peteği soğutuyor. Eğer böyleyse benim kombide d01 bu ayarı yapıyor. Resetleme filan yaptıysanız d01=5 oluyor. Ben 1 veya 2 yapıyorum. Peteklerim sıcak kalıyor.
    Ben de ayrıca bi sorun 5 yaparsam dönen su çabuk soğuyor (alt katım almancı) yeniden yakmaya başlıyor. Kısaca ısınan su beton içinde soğuyor.

Aynen anlatmak istediğimi anlamışsınız. Bizim kombi bahçede ve duvardan geçen bir boru hattı var yani petekler ısındıktan sonra kombi ateşlemesi duruyor ve pompa belli süre daha çalışıyor ben bu çalışma süresini minimuma indirerek bahçede olan kombi ve duvardaki boru hattında ısınan suyu fazla dolandırmak istemiyorum çünkü böyle olunca oradakı ısı kaybından dolayı petekler çabuk soğuyor. Bu bahsettiğiniz ayarı biraz kurcaladım bende 5 de ayarlıydı en az 2 ye iniyor en fazla 60 a çıkıyor. İstediğim ayar olduğunu anlamak için önce değeri 60 a çıkardım ve ateşleme bitip kombi durdukdan sonra birdaha çalışana kadar pompa hiç durmadı suyu sürekli döndürdü. Daha sonra ayarı 2 ye getirdim ve kombi devreye girip ısıtma işlemini bitirip ateşlemeyi kestikten sonra 1 dk çalıştı ve durdu. Sanırım istediğim ayarı yapmış oldum. Birde d2 ayarı var bu sizde kaçta acaba bende 18 olarak gözüküyor bunun fabrika verisi nedir bir fikriniz var mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bLind -- 4 Ocak 2016; 22:53:53 >

• bLind kullanıcısına yanıt
    bende 8 görünüyor. kombilerimiz farklı ondan dolayı da olabilir. reset düğmesine basılı tutarsanız yaptığınız ayarlar sıfırlanıyor. Servis başkaca bir ayar yapmadıysa deneyebilirsiniz .
    evin yani tesisatın düzenine göre de farklılık oluyor. eğer peteklerinizi olabildiğince sıcak tutabildiyseniz bence başka ayar yapmaya gerek yok.
  • bLind kullanıcısına yanıt
    D2 cihaz söndükten sonraki bekleme suresini gösterir. Fabrikasyon ayarı 20 dir. Fakat bu gelen servis tarafından evin yalıtım durumuna gore azaltılabilir. Birde şöyle birşey var kalorifer ayar düğmesini siz arttirdikca cihaz tarafından o sure otamatik olarak azalır. Mesela düğmeyi sona getirirseniz 1 dk sonra tekrar çalışmaya baslar.

• Mustafadalgiz M kullanıcısına yanıt
    Peki d0 kalorifer kısmi yük ayarını ne yapmak lazım acaba ? Bizde aktif olarak 5 metre petek çalışıyor kısmi yük 24 de belki ilk kurulumu yapan kişi daha aza ayarlamıştı ama sanırım ben bu ayarı geçen senelerde değiştirdim. Bunu fullde tutmk yada azaltmak tüketimde gözle görülür bir fark yaratır mı ?

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.