Şimdi Ara

Vaillant kombi ayar hakkında (atmoTEC/turboTEC plus) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
183
Cevap
13
Favori
64.041
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bi ara linkini gönderirsen sevinirim bi incelesem iyi olacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • fatihurhan42 F kullanıcısına yanıt
    Hocam arasan zor bulursun. Ben yarım gün aradım. Güle güle kullan :
    http://www.vaillant.co.uk/mediaarchive/2013/10/ecoTEC-installation-servicing-2-2005.pdf

Sayfa 40-44 arası servis ayarları menüsü ve diğer detaylar var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chips -- 5 Ocak 2015; 15:26:51 >
  • chips kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim ilgin için. Senin kombi ne durumda düzeldimi birde termostat set 21.5 galiba senin 22 ye çıkınca durup 21 e düşünce çalışmayamı başlıyor yoksa sürekli 21.5 ta sabitmi kalıyor

• fatihurhan42 F kullanıcısına yanıt
    21,5 da da arada çalışıyor ancak en çok 21 de kalıyor. Servisten sonra 21 i bile göremiyorum artık. 20,5 da geziyor. Ne yaptı anlamadım. Kombi set 45. Tüketime bakıcam

• arkadaşlar bu yaz vaillant turbotec plus kombi aldım, dijital ekranlı olanlardan, havalar soğuduğu için ilk defa kullandım, bendeki durum normal mi arıza mı var yoksa ayar mı gerekiyor bilemedim, sorunum şu, kombiyi ısıtma moduna aldığım zaman ısınana kadar güzel çalışıyor, bütün petekler güzel ısınınıyor fakat sonra ekrana yanıp sönen kum saati çıkıyor ve 15-20 dk bekliyor, bu arada petekler de soğuyor, sonra tekrar çalışıyor gene ısınıyor ve sonra tekrar 15-20 dk beklemeye geçiyor, bu durum normal midir, saygılar...
  • toggy06 kullanıcısına yanıt
    Bu konuda ben de çok çırpındım bir dönem.
    Kombi uzmanı değilim onu baştan belirteyim. Araştırmalarım sonucunda şöyle bişey boldum.
    Kombinin bu şekilde çalışmasında iki neden var. Birincisi giriş suyu sıcaklığı belli bir seviyeye düşmeden kombi ısıtmıyor. Örn: hedef sıcaklık 40 ise giriş suyu 30 a düşmediği sürece çalışmıyor. Bu ayardan memnun olmayanlar için servis ayarı değişebilir mi hatırlamıyorum ama sizin hedef sıcaklığı yükseltmeniz en iyi çözüm.
    İkincisi ise pompa devreye girme süresi. Yanlış hatırlamıyor isem kombinin fabrika ayarına göre 4 dakikada bir pompa devir daim yapıyor ve giriş suyunu kontrol ediyor. Eğer giriş suyu hedef sıcaklığa çok uzak iste brulör devreye giriyor ve alev vermeye başlıyarak suyu ısıtıyor. Pompa süresini 2 dakika daha düşürebilirsiniz şayet petek soğumasın istiyorsanız. Ama bunu ancak servis ayarından yapabilir siniz.
    Tekrar ediyorum, uzman değilim ancak kendim de bu şekilde çözdüm.

• quote:

Orijinalden alıntı: chips

Bu konuda ben de çok çırpındım bir dönem.
    Kombi uzmanı değilim onu baştan belirteyim. Araştırmalarım sonucunda şöyle bişey boldum.
    Kombinin bu şekilde çalışmasında iki neden var. Birincisi giriş suyu sıcaklığı belli bir seviyeye düşmeden kombi ısıtmıyor. Örn: hedef sıcaklık 40 ise giriş suyu 30 a düşmediği sürece çalışmıyor. Bu ayardan memnun olmayanlar için servis ayarı değişebilir mi hatırlamıyorum ama sizin hedef sıcaklığı yükseltmeniz en iyi çözüm.
    İkincisi ise pompa devreye girme süresi. Yanlış hatırlamıyor isem kombinin fabrika ayarına göre 4 dakikada bir pompa devir daim yapıyor ve giriş suyunu kontrol ediyor. Eğer giriş suyu hedef sıcaklığa çok uzak iste brulör devreye giriyor ve alev vermeye başlıyarak suyu ısıtıyor. Pompa süresini 2 dakika daha düşürebilirsiniz şayet petek soğumasın istiyorsanız. Ama bunu ancak servis ayarından yapabilir siniz.
    Tekrar ediyorum, uzman değilim ancak kendim de bu şekilde çözdüm.

hocam çok teşekkür ederim ilgin için

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• bence altın değerinde bilgiler vermişsiniz

servis ayarlarını kurcaladığımda d0=15 yazıyor. anladığım kadarıyla kombi 15 kw'ye ayarlanmış. modelim 242-2-5 yani 24kw.
    kim niye böyle yapmış bilmiyorum fabrika ayarlarına alsam (D96 idi galiba) bir sorun yaşar mıyım bilemedim.
  • haybora kullanıcısına yanıt
    Muhtemelen kurulum yapan servis elektrik tasarrufu olması açısında yapmıştır dicem ama bilmem yanlış mı yorumlarım. Şayet servisçiye "tüm odaları aktif olarak yakmıyorum" demişseniz, gereksiz elektrik sarfiyatı olmaması için öyle ayarlamış olabilir. Dediğim gibi, uzman değilim, sonra bir teknik adam çıkıp "saçmalıyorsun" diye bana yağdırmasın :)

• quote:

Orijinalden alıntı: haybora

bence altın değerinde bilgiler vermişsiniz

servis ayarlarını kurcaladığımda d0=15 yazıyor. anladığım kadarıyla kombi 15 kw'ye ayarlanmış. modelim 242-2-5 yani 24kw.
    kim niye böyle yapmış bilmiyorum fabrika ayarlarına alsam (D96 idi galiba) bir sorun yaşar mıyım bilemedim.

merhaba bende de aynı kombi bulunmakta. chips arkadaşın söylediği gibi bende konuda uzman değilim ama servis ayarları bölümünden bir kaç kere değişikler yaptım(tabiki birazda tırsarak) fabrika ayarları değilde d0 dan direk 15kw 24kw a çıkarabilirsiniz sanırım. ama hangi amaçla 15kw ayarlanmış bir tahminim yok,tekrar edeyim bende bir kullanıcıyım konuda uzman değilim

• saygıdeğer arkadaşlarım bende Vailland turbotec 242 var, odamdaki peteğin üst kısmı sıcak altı soğuk , hava aldım peteği ters çevirdim anlayacağınız yapmadığım şey kalmadı chips arkadaşın dediği pompa ayarını 10 dk yaptım sanki biraz düzelir gibi oldu fakat sirkilasyon pompalarının kademeleri olur yani kaç watt'da çalışacağı ayarı ben kombiyi söktüm pompanın üzerinde ayar potansiyometresi yok gücünü nasıl yükseltirim
  • Peteğe Giriş ve çıkış çapraz bağlı olması gerekiyor. Sizinki nasıl bağlı?
    Örn: Peteğe giriş sol üstten bağlı ise, çıkış da sağ alttan olması gerekiyor. En verimli ısıyı o zaman alırsınız.

Ankara da oturduğum evin bir odası iki petekliydi. En uzak oda olduğu için ısınmıyordu. Reglaj yaptıım halde çok bişey farketmedi. Çünkü peteklere Giriş de çıkış da alttan idi. Tesisatçı çağırdım ve Birini dediğim şekilde çapraz oalcak şekilde yaptırdım. Petekler yan yana olduğu halde çapraz olan dengeli şekilde sıcacık oldu ama diğeri hala kısmi olarak ısındı. Şayet sizinki çpraz değilse bu şekilde ayarlatın, bana dua otomatik olarak dua edersiniz :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chips -- 1 Kasım 2015; 13:46:52 >
  • chips kullanıcısına yanıt
    Hocam cevabınız için teşekürler, bağlantı dediğiniz gibi çapraz petek sıradan 2.ci oluyor yani en sonra değil, peteği değişmeyi düşünüyorum başka çare kalmadı buda olmazsa kombiyi değiştirecğim :D
  • cevaplar için teşekkürler arkadaşlar,
    maalesef 15den yukarı ayar gelmiyor, başa dönüyor en yüksek ayar 15 kw gibi sanki.

ilk kurulum müteahhit işi olduğu için o konuda bilgimiz yok.
    tüm değerleri not alıp fabrika ayarına dönmeyi düşünüyorum
    yoksa olan 50 tl servis parasına olacak gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi haybora -- 2 Kasım 2015; 11:31:57 >
    Hocam bilmiyorum o kadarını. Yokdarda bi link vardı. Orda da 15 değeri yazan girdinin kw için olduğunu gördünüz mü?
  • evet. İngiltere sitesi üzerinden de aşağıdaki siteden de kodların açıklamasını buldum. ayrıca forumda da benzer bi konuşma aşağıdaki linkteki konuda konuşulmuş.

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=69400139

https://www.turkiyevaillantservisi.com/servis-urunlerimiz/vaillant-arizalari/turbotec-ariza-kodu/d-kodlari/

• slm arkadaşlar benim kombim waillant 236/5-3 eco tec pro

kullanıcı panelindek ayarları veya parametreleri nasıl yapmam gerek.
    Yanıtta geç kaldım.
    Maalesef detaylı olarak ben de bilmiyorum.
    Bu arada ilerleme kaydettitseniz buradan paylasirsaniz seviniriz. Belki bi gün birine lazım olur.

• estağfurullah
    aşağıdaki linkten öğrendiğim kadarıyla
    242/2-5 kombide max ayar 15. 15 seçili olduğunda 24kw oluyor sanırım.
    ben d01 i 3 dk yaptım biraz daha iyi gibi oldu petekler daha sıcak kalıyor. bunu ileride değiştirip tesisata en uygununu bulurum diye düşünüyorum.

http://www.acwilgar.co.uk/boiler-manual-pdf/vaillant/thermo%20compact.pdf
  • quote:

Orijinalden alıntı: chips

Yanıtta geç kaldım.
    Maalesef detaylı olarak ben de bilmiyorum.
    Bu arada ilerleme kaydettitseniz buradan paylasirsaniz seviniriz. Belki bi gün birine lazım olur.

Tam olarak bende çözemedim.Hatta derece ayarı yaptığımda +/- 5 derecede çalışıyordu.Şimdi dereceyi kaça alırsam alayım aynı derecede çalışmaya devam ediyor.Anladığım kadarıyla alev boyunu küçülterek dereceyi muhafaza ediyor.Bu avantajmıdır veya dezavantajmıdır bilemedim.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.