Şimdi Ara

Uzun Yol Trafiğinde Aklıma Takılan soru.. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
0
Favori
2.509
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Adamın acil hastası varsa devlet bile kestiği cezayı siliyor haklısın sen vatandaş diyor.

Sana ne kaçla uçarsa uçsun. Yol vermek zorundayız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hfguler

Bu mesaj silindi.
    Adam farklı birşey söylememiş ki
    Sollamami yapıp sağ şeride geçerim demiş
    Sadece sollama esnasında arkamdan gelen hızlı ise bu beni bağlamaz, ben 132km/h hızını geçmek zorunda değilim diyor çok da haklı söylüyor

Mesela otobanda 3 şerit Yolda gidiyorum
    Sağ iki şerit dolu ve hizim 170 olsun
    Sağ şeritten bir araç sinyal verip en sola geçti
    Ben de arkasından 170le yaklaşıyorum
    İşte bu noktada o araç 132yi geçmek zorunda değil
    Ama ne yapacak?
    Sağ sinyalini yakacak,sollamaya çıktığını belirtecek bana
    Ben de hızımi düşürüp onun sağa geçmesini bekleyeceğim

Ama konu sahibi arkadaş gibi insanlar var
    Ben ne de olsa yasal hızda gidiyorum solu birakmam derse
    İlk baş takip ederim uzaktan
    Sonra sol sinyalimi yakarım
    Baktım yine tık Yok selektör atarım birkaç kere
    Baktım yine sallanıyor dibine girer korna çalarim
    Baktım yine tık yok sağlar geçerim
    Sonra önüne geçer bir anda fren yapar arkamda onu şekilden şekile sokarım

Bunu çoğu Zaman yapmıyorum, genelde sağdan geçer, geçerken de sağlam Bir kornaya basar sola geçer basar giderim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: hfguler

Bu mesaj silindi.
    Yazdiklarimi bir daha okursaniz bosuna emek harcadiginizi fark edeceksiniz.

Hayirli gunler

• mesuthaksoy kullanıcısına yanıt
    Haklısınız. Yanlış alıntılamışım düzeltiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hfguler -- 12 Haziran 2019; 14:30:10 >
  • tasshelhoff kullanıcısına yanıt
    Haklısınız. Yanlış alıntılamışım düzeltiyorum.
  • Uzun Yol Trafiğinde Aklıma Takılan soru..

bu tabela süs değil. sorunuzun yanıtı.
  • tasshelhoff kullanıcısına yanıt
    ben zaten kesinlikle sürekli sol şeritte gitmekten bahsetmiyorum tam anlatamamışım düzelttim.
  • Biraz daha gaza dokunun geçin sağa, ben öyle yapıyorum. Kimse beni beklemek zorunda değil, otoyolda çoğu yerde radar yok ve çoğu araç da +130km hızlarda o yollarda gidebilecek kapasiteye sahip. Aşırı kuralcılığa gerek uok bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: marslan1999

Biraz daha gaza dokunun geçin sağa, ben öyle yapıyorum. Kimse beni beklemek zorunda değil, otoyolda çoğu yerde radar yok ve çoğu araç da +130km hızlarda o yollarda gidebilecek kapasiteye sahip. Aşırı kuralcılığa gerek uok bence.
    şans eseri radara denk gelirsen polis sollama yapıyordum, arkadaki sıkıştırdı gibi açıklamaları kesinlikle kabul etmiyor ama. ben durduk yere arkadakinin keyfi için 200 küsür TL hız cezası yemek istemiyorum. neden risk alayim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E19076E5A -- 12 Haziran 2019; 15:20:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-E19076E5A

ben zaten kesinlikle sürekli sol şeritte gitmekten bahsetmiyorum tam anlatamamışım düzelttim.
    Sollamayada çıkarken 2 saatte sollayanlardan olmayın set trafiğin nedeni bu yüzden oluyor . Sağ şeritteki 130 gibi hızla gidiyorda sende 135 ile sollamaya çıktıysan 2 saatte zor sollarsın buda arkadan gelenden elbet sellektör yiyebilirsin en güzeli hızlı bir şekilde ani hızla sollama yapıp sağ şeride geçin böylelikle bu soruyada gerek kalmaz sizin dahil kimsenin canı sıkılmaz sellektör yemezsin veya atılmaz .

• 1- Devlet arabalara çip taktırsın zorunlu arabanın hız sınırı yasal yol hızına kadar çıkabilsin

2- 300.000TL - 500.000TL para verdim basarım abi niye verdik o kadar para diyen olabilir ve haklıdır

3- Kör ve sağır olacaksın o arkadan gelene karşı, sollaman bitince şeridini değiştireceksin muhattap olmıcaksın

Aslında hepsi mantıklı ama bence en güzeli 3. seçenek

• Orta şeritte 120 ile giderken önüme yavaş giden varken sollarım sollama esnasında hız sınırları dahilinde yaparken arkdamdan bir anda bitip selektör atanı tınlamam. Bazen 2-3 araç geçmem gerekiyor uzun sürüyor haliyle. Arkadan selektör atıp duran olunca kısa süreliğine aynaları kapatıp arka sisleri açıyorum biraz kudurtup sağa geçiyorum. Bende keyiften solda durmuyorum herhalde. Sen gideceksin diyede 132 km hızıda geçmem sollarken.

• Evet hız sınırı belli fakat bunu denetleyecek adam ben değilim. Geçsin gitsin belasını bulsun kendi başını yesin.

• Otobana boşamı para ödüyorum basacam tabi aracın limitine göre

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-E19076E5A

şans eseri radara denk gelirsen polis sollama yapıyordum, arkadaki sıkıştırdı gibi açıklamaları kesinlikle kabul etmiyor ama. ben durduk yere arkadakinin keyfi için 200 küsür TL hız cezası yemek istemiyorum. neden risk alayim?

Alıntıları Göster
    Uygulama değişmediyse radar tabelası yoksa (yanlış hatırlıyor olabilirim max 5 km öncesi olmalı) ceza kesemezler.

• Biraz can sıkıntısı ile kanuna bakayım dedim;

2918 Sayılı Karayolları Kanunu şöyle diyor;

Madde 54;

"Geçme, geçilecek aracın solundaki şeritten yapılır. Geçilecek aracın sürücüsü ses ve ışık
    cihazları ile uyarılarak, geçerken kullanılan şeritte güvenli mesafe gidildikten sonra işaret verilip
    izlenecek şeride girmekle tamamlanır."

Yani sollamayı tamamladıktan sonra süratiniz kaç olursa olsun izleyeceğiniz şeride geçmek zorundasınız. Hız limitinde gidiyorum diye sol şeriti tutamazsınız.

Madde 55;

"Duyulur veya görülür bir geçiş işareti alınca trafiğin iki yönlü kullanıldığı karayollarında taşıt yolunun sağ kenarından gitmek, dörtten fazla şeritli veya bölünmüş karayollarında bulunduğu şeridi izlemek ve hızını artırmamak,"

Yani 132 km/s hızla sol şeritte ilerlerken birisi arkanızdan "görülür bir işaret olan", selektör yaparsa, yolun sağını kullanarak yol vermek zorundasınız.

Bu durumun tek istisnası ise şu;

Madde 55;

"54 üncü maddede yazılı durumlar dışında, geçiş yapmak isteyenlere yol vermemek, geçilmekte iken bir başka aracı geçmeye veya sola dönmeye kalkışmak yasaktır."

Yani seni geçmek isteyen araç hız limitlerinin üzerinde bile olsa, o anda sollama halinde değilsen, yol vermek zorundasın. (bknz: Madde 54)

Kaynak:http://www.kgm.gov.tr/sayfalar/kgm/sitetr/trafik/kanunyonetmelikler.aspx

Tartışma biter.

Düzenleme: Kaynak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi B.Avcı -- 12 Haziran 2019; 16:24:47 >

• Trafikte yazili olmayan kurallar da vardir buna trafik adabi denir.

Nitekim arac sollamanin da adabi vardir misal onundeki arac 120 ile seyrediyor sen onu 122 ile sollamaya cikip aracinin ivmelenecegini bile bile gidim ilerleyip dakikalarca sollamaya calisip arkada cok ciddi kuyruk trafik olusturabilirsin , kagit uzerinde hakli da olabilirsin fakat hakli ve ölü olmak pek fayda etmiyor

O yuzden trafikte ongoru , esneklik , ecnebilerin deyimiyle common sense hepimizin faydasina
  • quote:

Orijinalden alıntı: _DIESEL_

Trafikte yazili olmayan kurallar da vardir buna trafik adabi denir.

Nitekim arac sollamanin da adabi vardir misal onundeki arac 120 ile seyrediyor sen onu 122 ile sollamaya cikip aracinin ivmelenecegini bile bile gidim ilerleyip dakikalarca sollamaya calisip arkada cok ciddi kuyruk trafik olusturabilirsin , kagit uzerinde hakli da olabilirsin fakat hakli ve ölü olmak pek fayda etmiyor

O yuzden trafikte ongoru , esneklik , ecnebilerin deyimiyle common sense hepimizin faydasina
    şu ütopik örnekleri bir bırakalım zaten yok 120 ile giden aracı 121 ile solluyorum felan bunlar konuyu saptırmaya yönelik komik örnekler. polis kenara çekincede benim kamın sensim buydu polis aığbey dersin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E19076E5A -- 12 Haziran 2019; 17:0:5 >

• Konu sahibini ben de hakli buldum, mesela sag seritten 80 le kamyonlarin gittigini dusunun aralarinda bosluk yok. Yani saga gecmek imkansiz. Ben de 120 ile gitmek istiyorum. Arkadan 150 ile gelen icin ben de mi 80 le gidicem. O zaman 150 ile giden de solu kullanmasin belki arkadan 200 ile gelicek olan vardir. Ayrica tuzak radarin oldugu yerde radar tabelasini sag seride 30 cm lik ucgen reflektorle koyuyorlar, gormek imkansiz. Arkadaki 150 ile gidicek diye ben radar cezasi yiyemem. O zaman sehir icindeki en sol seridi de bosaltin ben 150 ile gidicem.

Onundekinin saga gecme imkani yoksa selektor atmak barzolugun alasidir, bosken de rahatsiz edicek sekilde atmak barzoluktur.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dr20mouse

Orta şeritte 120 ile giderken önüme yavaş giden varken sollarım sollama esnasında hız sınırları dahilinde yaparken arkdamdan bir anda bitip selektör atanı tınlamam. Bazen 2-3 araç geçmem gerekiyor uzun sürüyor haliyle. Arkadan selektör atıp duran olunca kısa süreliğine aynaları kapatıp arka sisleri açıyorum biraz kudurtup sağa geçiyorum. Bende keyiften solda durmuyorum herhalde. Sen gideceksin diyede 132 km hızıda geçmem sollarken.
    Önündeki 120 ile gidiyor 3/4 araba var mesefeli ne yapacaksınız 5 dakika sol şeridimi işgal edip trafikmi oluşturuyorsunuz ?

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.