Şimdi Ara

Uzun ömürlü akü (jel) tavsiyesi ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
34.825
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: gs1991apo

aldığım şarj aleti iyi değil mi ki 110tl ye mi ne almıştım .

siyah orbus solar şarj aleti . kendim yaptım amperi düşük veriyor.

Hazır ürünse sorun olmaz, varsa akım ayarını yapmayı unutma. El yapımı aletlerde kusur olabiliyor bu yüzden sordum. Konu içerisinde belirtmemişsin.

Sulu akü(starter akü) için 10.5 Volt çok düşük bir zaten derin deşarj yapmışsın aküye. Bir akünün kapasitesi en az 10 saatlik kullanım sırasında sabit akım çekmeniz durumundaki kapasitedir. Akülerin deşarj eğrileri vardır, kullanılacak kapasite ona göre belirlenir.

Ne yapacağını, neyin lazım olduğunu biraz daha ayrıntılı anlatman gerekli.

Saygılar...
  • hocam şuanki sistem de bu . =)

40watt civarı küçük lcd televizyon . 15metre serid led

var 200watt tam sinüs inverter imi taktım %93 verim ile çalışıyor.
     Uzun ömürlü akü (jel) tavsiyesi ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • şimdi ben . evde bir laptop 55ekran tv telefon şarj aleti falan yani toplam da 5 6saat 70watt civarı güç çekeceğim

55 ekran tv crt ... 60watt güç çekiyor günde 10saat çalışıyor .

laptop günde 4 saat çalışıyor 50watt da o çekiyor telefon şarj aleti de 5watt falan çeker ışte .

80watt güneş paneli var bana uzun vade de kear sağlayacak sistem gerekiyor bu akü beni cuvallatti

• malisert32 kullanıcısına yanıt
    hocam bu şarj deşarj konusunda biraz bilgi verebilirmisin akülar nasıl şarj olmalı nasıl deşarj edilmeli şarj türleri. bir akünun ömrünü nasıl uzatabilirz

• quote:

hocam bu şarj deşarj konusunda biraz bilgi verebilirmisin akülar nasıl şarj olmalı nasıl deşarj edilmeli şarj türleri. bir akünun ömrünü nasıl uzatabilirz

Bildiğim kadarıyla,aküden akım çekmede alt sınır 10,5-11V arasıdır.Buna örnek dünyada imal edilen bütün inverter modelleridir ki alt sınır voltajlarını hep bu voltajlarda ayar ederler.Bu voltaj altına indiğinde evet derin deşarj oluşur ki küllüm zarar verir.Bilhassa bu hataya 2-3 defa devam edilirse akü miadını doldurur.
    Gerek uzun kullanımda gerekse bir aküden max. kaç amper çekebiliriz sorusunu bu voltaj netleştirir.İşinm canı voltajdır.Yani akım çekmede şarj etmede şarj akımı ayar etme de hep voltaj kontrolu ile ayar edilir.

Şarj konusuna gelince,en ideali bir akünün kapasitesinin max. 10/1'i ile şarj edilmelidir.Evet akü 100A ise şarj akımı max. 10A olmalıdır.Çok düşük de olmamalı çok yüksek de olmamalıdır.
    İşte şimdiki yazacağım tekniği genelde işi bilmeyenler elektronik konusunda geri kalmışlar anlamazlar.
    Bu konu;Şarj akımı,şarj olayı voltaj kontrolludur,voltaja binaen ayar yapılır,bir Ş.Ü. devresi voltaj gözeterek akü şarj eder,altını çizerek AMPERİNİ AYARLAR.Yok araya seri direnç atmalar,yok lamba bağlamalar işi bilen bir elektronikçinin işi olmadığı gibi oto elektrikçinin dahi işi olamaz.Bu işler kuru gürültüdür tabiri caizse.

Diyelim ki elimizde seri regüle devreli bir güç kaynağı var.ya da max. 14 V'a zenerle ayar edilmiş 14V sabit çıkışlı ve 50Amper akımlı(altını çiziyorum 50amper akımlı)bir kaynakla 60A aküyü şarj etmek istiyoruz.Ben diyorum ki evet bu akımla şarj edilir.İşi bilmeyenler diyecek ki edilmez.çünkü voltaja binaen zaten akımın da kısıtlandığını,sadece tek dezavantajının o akünün devamlı max. üst sınırda ama tehlikesiz şarj edildiğini anlayamazlar.
    Anlamak için ne gerekse?

• malisert32 kullanıcısına yanıt
    hocam anladım'da mesala araç aküsü yüksek amper ile şarj olunuyor demi?.

benim akü 10 15kere 10.5 volt seviyesine indi ondan sonra zaten pert oldu :)

şimdi araba da takılı resim attım hocam baktıysanz.

yarım saat 45dakika da 5dakika çalıştırıyorz elektrik sağlamak için çalıştığım yere :) . Tabi bu kısa süreli bir çözüm ....

13 volt u geçmiyor rölentada . benim akü 14.4 volt için uygundur diye yazlmıştı. internet sitesinde .

hocam birde şunu anlamıyorum.
    Voltaj 14.4volt oldu diyelim şarj i kesmesek herhangi bir kesici devre olmasa bile 14.4 volt u geçip. patlama yapar mi

• Bir akü en fazla 1/10 Amper akımla şarj edilmelidir, eğer imkan varsa 1/20 Akım daha uygundur. Şarj akımının fazla olması aküye zarar verir.

Akünün zarar görmesini önlemek için akım ve gerilim kontrollü şarj yapılır, basit bir güç kaynağından akım sınırlamalı (ancak bu elektronik sınırlamadan farklıdır) araya rezistans veya lamba bağlayarak şarj yapmak emniyetli bir yöntemdir. Güç kaynağını direk bağlarsanız ya fazla akımdan güç kaynağınız yanar ya da aşırı akımdan akünüz zarar görür.

Akım kontrollü akü şarj cihazlarının en basit olanları belli bir gerilime kadar sabit akım, belli bir gerilimden sonra sabit gerilim şeklinde şarj yaparlar. Zaten gerilim kontrolü yapmadan akımı düşüremezsiniz. Bunu herkes bilir.

Sabit gerilim güç kaynağı direk aküye şarj için bağlanmaz.

Otomobillerdeki sistem sabit gerilim şarj sistemidir ancak burada dikkat edilmesi gereken husus otomobil aküsünün sadece motoru marş etmek, alternatörü ikaz etmek ve bazı donanımları kısa süre çalıştırmak gibi görevi olduğundan hiçbir zaman kapasitesinin %80 gibi bir değerin altına düşmemesi sebebiyle sabit gerilim şarjında fazla akım çekmemesi nedeniyle güvenlidir. Boşalan akü veya su eksiltmiş bir aküde takviye yardımıyla araç marş edilip araç üzerinde şarj edilmemelidir.

Bir akü ne kadar deşarj edilmişse sabit gerilim şarjında o kadar yüksek akım çeker diyebilirsiniz.

Bu konu daha öncede forumda tartışılmıştır. Daha sonra forumdan bir üye haklı olduğunu iddia edip beni aramızdan ayrılan kenakord08 kullanıcı isimli kişiye yazdıklarımın doğruluğunu teyit etmem için yönledirmiştir. kenakord08 yani Kenan Abi, bu forumdaki en bilgili üyelerden biri idi kendisi yazdıklarımın doğruluğunu teyit etmiştir. Ayrıca konuyu bir Elektronik Mühendisine'de danıştım o da yazdıklarımı teyit etmiştir.

Saygılarımla...

• quote:

hocam anladım'da mesala araç aküsü yüksek amper ile şarj olunuyor demi?.

benim akü 10 15kere 10.5 volt seviyesine indi ondan sonra zaten pert oldu :)

şimdi araba da takılı resim attım hocam baktıysanz.

yarım saat 45dakika da 5dakika çalıştırıyorz elektrik sağlamak için çalıştığım yere :) . Tabi bu kısa süreli bir çözüm ....

13 volt u geçmiyor rölentada . benim akü 14.4 volt için uygundur diye yazlmıştı. internet sitesinde .

hocam birde şunu anlamıyorum.
    Voltaj 14.4volt oldu diyelim şarj i kesmesek herhangi bir kesici devre olmasa bile 14.4 volt u geçip. patlama yapar mi

Sizin arac 13V'u rolent çalıştığı ve yüksek akım çektiğiniz için geçmiyor,gaz verin bakın birde.Ya da araba çalışırken hiç akım çekmeden far vb. kapalıyken voltajı ölçün 14-1,5 gibi okursunuz.

Diyorum ki akü kullanmada akü şarjında en ideal sistem araç sistemidir.Gerek Rüzgâr gerekse güneş E.sistemlerinde araç sistemini kurabilen en ideal sistemi kurmuş demektir.Ama çok zor.Ya da % 1 ihtimal bile değil,yapamayız yani.Yapmamız için 1=devamlı araç gücünde bir güç elimizin altında hazır anlık olmalı 2=Generatör yani üretecin uyartımlı olması gerekir.

Araçlarda akünün ömrünün uzun olmasının özünde ne var?
    Özünde bir araç çalıştığı sürece aküsünü hiç bir zaman % 10-15 bile boşalttırmaz,daima dolu bulundurur.Yeter ki yeterli devir olsun(dolayısıyla güç) hiç bir zaman tüketimi aküden çekmeye izin vermez.Sadece ilk çalışmada marj motoru için aküden akım çekilir.Diğer zamanlarda yani araç çalışırken bütün çekilen akımları anlık olarak alternatör karşılar.Diyelimki,uzun yolda gece 120-130 Km. hızla gidiyoruz. Farlar açık,hava sıcak,klima açık,keyfi sis farları açık yani aşırı tüketim söz konusu.İşte bunların çalışmasında akünün katkısı % 1 bile değildir.Aküden tüketim olmaz bilakis,alternatör üretimi hem aküyü tampon şarjda tutar hemde bütün talep edilen akımı karşılar.

Bu nasıl olur?

İşte bu konu yuçözmek için 4-5 yıl önce,sağlam bir konjektörü dikkatli parçalayıp devresini inceledim.İş konjektör de bitiyor.Yani yukarda alattığım voltaj konusunda bitiyor.Voltaja binaen icraat yani.Bu voltaj genelde 13,8V'dur.14-14,5 V max. voltajla şarj eden konjektörlerde mevcuttur.Dikkat çekiyorum bu gece yolculuğu örneğinde tüketimden dolayı akü uçlarında 14V-40Amper o anda akım vardır ama aküye zarar vermez.Anlayamazlar,işi bilen anlar dediğim nokta burasıdır.Zarar olsaydı bu yolculuk sonunda akü nakavt olmalıydı değilmi?
    Yani kendi arabamızla Isparta-istanbul yapacağız,,İstanbul'a varınca aküyü yenile geri dönüşte Isparta'da akü yenile..Ne güzel İstanbul bee
    Yani yukarda anlattığım voltaja binaen şarj akımı ayarlanır tezimi bu uygulama en güzel şekilde anlatır.Oysa bir akü 4 yıl çok rahat gider.Kolay gelsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: alpernbugra

Bu konu daha öncede forumda tartışılmıştır. Daha sonra forumdan bir üye haklı olduğunu iddia edip beni aramızdan ayrılan kenakord08 kullanıcı isimli kişiye yazdıklarımın doğruluğunu teyit etmem için yönledirmiştir. kenakord08 yani Kenan Abi, bu forumdaki en bilgili üyelerden biri idi kendisi yazdıklarımın doğruluğunu teyit etmiştir. Ayrıca konuyu bir Elektronik Mühendisine'de danıştım o da yazdıklarımı teyit etmiştir.

Saygılarımla...

Evet o bir üye benim.
    Şimdi Kenan abi eğer senin fikrini teyit ettiyse bunda bir çapraşık durum söz konusu.
    Bu sorun;ya Kenan abinin söylediği ile icraatı uyuşmuyor,,ya Kenan abi durumun(bu tartışmanın özünün)farkında değil,ya da sen konuyu sormadın.

Açayım,,Kenan abinin bilhassa R.Enerjisi için yaptığı Ş.Ü.lerinin ince detayını ben bilirim.Hangi entegre ile nasıl kontrol sağlıyor ayrıntılı biliyorum.Ör;bu işe ilk başladığımda işi bilmediğimden bende kendisinden bir tane Ş.Ü.almıştım.
    Gün geldi,bizde öğrendik,o ürünün eksiklerini tespit edip gelişmiş Ş.Ü.leri yapar olduk.Her neyse uzatmayayım,Kenan abinin ürünlerini kötülemek diye algılanmasın,bilakis Kenan abi sağlam ürünler yapar.Dikkat çekmek istediğim yön;

Eğer Kenan abi senin teorini destekliyorsa icraatıyla uyuşmuyor çünkü üretilen akımı geldiği gibi aküye veriyor ama voltaj 14-14,5V'da akımı tamamen kesip yüke veriyor.Bilindiği gibi rüzgara güven olmaz.Hafif eser 20Watt üretir deli eser 900 watt üretir.Buyur burdan yak.
    Ama ben diyorum ki,Röleli Ş.Ü.si sistemindeki Kenan abinin yaptığı teknik doğrudur.En uygunudur,en verimlisidir,bilakis röleli Ş.Ü.lerini bende bu anlayış üzerine yapıyorum.

Ahh şu voltaj konusu,,,anlaşılmadıkça tartıştırır kişileri.
    Son bir örnek;Bu açık ve net bir örnek,daha üstüne bir şey yazmayacağım.
    ör;12V-200A dolu bir aküye 12V-5Watt bir lamba bağlayalım patlarmı?Hayır patlamaz,200Amper akım hazır olsa da çekmez, çünkü devrede voltaj uygun.İşte akünün de fazla akımdan bozulması için voltajın yükselmesi gerekir.Hâlâ anlaşılmıyorsa valla başka diyecek sözüm kalmaz gayri.

• Konjektörün şarj akımı ayarlama fonksiyonu yoktur. Konjektörün görevi değişen yüke ve devir sayısına bağlı olarak alternatörün devamlı sabit gerilim üretecek şekilde alternatörü ikaz ederek sabit gerilim vermesini sağlamaktır.

Fabrikadan 0 olarak çıkan bir araç rölantide dahi 14,4 Volt sabit gerilim üretir. Normalde çok yüklendiğinizde bile (klima, farlar, sisler, arka cam ısıtıcı vs) bu gerilim 0 km bir araçta 14 Voltun altına düşmez.

Eski araçlarda daha doğrusu alternatörü eskiyen araçlarda alternatörün rotor bakırı ve kömürler fazlaca aşındığından yüklendiğinizde daha fazla gerilim düşümü olur. Rölantide 14,4 Volt ile şarj yaparken yükte 13-13,5 Volt gerilime düşecektir.

Bu gerilim farkı bu yüzden oluşur.

Motor çalışırken aküyü hiçbir zaman boşaltmaz ancak akünün kapasitesi örneğin bir akşam markete gittiğinizde dörtlüleri ve park farlarını yanık bıraktığınızı düşünün bu durumda kapasitesi bir miktar elbette düşecektir. Düşen kapasiteden kasıt budur.

Aküye zarar vermemesinin sebebi akünün yeterince dolu olması sebebiyle zaten fazla akım çekmemesinden süre gelir, sağlam bir aküye boşken sabit gerilim şarjı yaparsanız akımın başlangıçta ne kadar yüksek sonlara doğru ise miliamper mertebesine düştüğünü görebilirsiniz.

Saygılar...

• Beni bu ısrarcılık bunalttı, rahatsız etti.Allah şahidim olsun yazılarınla ben ikna olmadım ama bu konuda gına geldiğinden bıktığımdan diyorum ki,herkes bildiği gibi devam.
    Umarım bir gün gelip kunuyu net öğrendiğinizde beni ve beni rahatsızlık boyutunda inatla yazdığınızı hatırlarsınız.
    Konjektör konusunda da aynen....kesinlikle farklı düşünüyoruz.Farkı gösteren,görmeyi nasip eden Rabbimize sonsuz şükürler olsun diyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

quote:

Orijinalden alıntı: alpernbugra

Saygılarımla...

Evet o bir üye benim.
    Şimdi Kenan abi eğer senin fikrini teyit ettiyse bunda bir çapraşık durum söz konusu.
    Bu sorun;ya Kenan abinin söylediği ile icraatı uyuşmuyor,,ya Kenan abi durumun(bu tartışmanın özünün)farkında değil,ya da sen konuyu sormadın.

Açayım,,Kenan abinin bilhassa R.Enerjisi için yaptığı Ş.Ü.lerinin ince detayını ben bilirim.Hangi entegre ile nasıl kontrol sağlıyor ayrıntılı biliyorum.Ör;bu işe ilk başladığımda işi bilmediğimden bende kendisinden bir tane Ş.Ü.almıştım.
    Gün geldi,bizde öğrendik,o ürünün eksiklerini tespit edip gelişmiş Ş.Ü.leri yapar olduk.Her neyse uzatmayayım,Kenan abinin ürünlerini kötülemek diye algılanmasın,bilakis Kenan abi sağlam ürünler yapar.Dikkat çekmek istediğim yön;

Eğer Kenan abi senin teorini destekliyorsa icraatıyla uyuşmuyor çünkü üretilen akımı geldiği gibi aküye veriyor ama voltaj 14-14,5V'da akımı tamamen kesip yüke veriyor.Bilindiği gibi rüzgara güven olmaz.Hafif eser 20Watt üretir deli eser 900 watt üretir.Buyur burdan yak.
    Ama ben diyorum ki,Röleli Ş.Ü.si sistemindeki Kenan abinin yaptığı teknik doğrudur.En uygunudur,en verimlisidir,bilakis röleli Ş.Ü.lerini bende bu anlayış üzerine yapıyorum.

Ahh şu voltaj konusu,,,anlaşılmadıkça tartıştırır kişileri.
    Son bir örnek;Bu açık ve net bir örnek,daha üstüne bir şey yazmayacağım.
    ör;12V-200A dolu bir aküye 12V-5Watt bir lamba bağlayalım patlarmı?Hayır patlamaz,200Amper akım hazır olsa da çekmez, çünkü devrede voltaj uygun.İşte akünün de fazla akımdan bozulması için voltajın yükselmesi gerekir.Hâlâ anlaşılmıyorsa valla başka diyecek sözüm kalmaz gayri.

Özel mesajdan durumu aktardım ve sordum her ayrıntısını yazdım. Tartıştığımız konunun linkinide verdim inceledi, kendisi haklı olduğumu teyit etmiştir.

Benim amacım insanları küçük düşürmek değil insanlarla doğru bilgileri paylaşmak doğru kişilerden doğru bilgileri almaktır. En büyüğünden en küçüğüne her daim teşekkürlerimi saygılarımı sunarım.

O şarj ünitesi ile ilgili neden o şekilde olduğu ile ilgili size çok detaylı bir açıklama yapmıştım ancak forum yönetimi konu içerisindeki tartışmayı bitirmek adına silmek zorunda kaldı. İsterseniz tekrar tüm detayı ile açıklarım.

Benim forumda kimseye karşı kişisel bir sorunum yoktur, herkesi sever sayarım çünkü hepimizin burada bulunma amacı bilgi paylaşımıdır. Biri kompleksli olur, biri karşısındakini çekemez kıskanır, biri her duyduğunu doğru zanneder(özellikle otomobil bölümleri). Ben bunların hiçbirini görmüyorum çünkü amaç bilgi paylaşımı burada bulunma amacımız bu, insanların kişisel sorunları onların yakın çevrelerini ilgilendirir beni değil.

Elektronik forumu zaten ayrılan üyeler ile birlikte oldukça az üyenin baktığı bir forum. Daha fazla tartışırsak ya forum gereksiz mesajlarla dolacak ya da ikimizden biri veya ikimizde forumdan uzaklaştırılacağız. Uzatmayalım lütfen...

Saygılarımla....

• quote:

Beni bu ısrarcılık bunalttı, rahatsız etti.Allah şahidim olsun yazılarınla ben ikna olmadım ama bu konuda gına geldiğinden bıktığımdan diyorum ki,herkes bildiği gibi devam.
    Umarım bir gün gelip kunuyu net öğrendiğinizde beni ve beni rahatsızlık boyutunda inatla yazdığınızı hatırlarsınız.
    Konjektör konusunda da aynen....kesinlikle farklı düşünüyoruz.Farkı gösteren,görmeyi nasip eden Rabbimize sonsuz şükürler olsun diyorum.

Benim veya sizin ne düşündüğünüz önemli değildir. Teknik konularda doğru bir tanedir, ben öyle siz böyle düşünüyorsunuz kendi yolumuza devam görüşü yanlıştır. Ben sizin nerede eksiğiniz ve nerede hatanız olduğunu bir ölçüm yaparken veya bir sistemi incelerken nerede hataya düştüğünüzü biliyorum Mehmet Ali Bey, merak etmeyiniz. Ayrıntısını burada yazmak istemiyorum, çünkü yazdığımda sizi küçük düşürdüğümü düşüneceksiniz huyunuzu bildiğim için yazmıyorum.

Bu arada bende müslümanım belirtmek isterim. Bunu forumda sürekli yazmanız hoş değil, açıkcası beni üzüyor.

Konuyu net biliyorum ve az çok elektronikten anlayan birinin anlayacağı şekilde ifade ettim.

Kesinlikle farklı düşünmüyoruz sadece siz gördüklerinizi yanlış yorumluyorsunuz. Yardımcı olmayı her zaman isterim.

Saygılarımla...

• Öğrenci ancak yardım alır,edebinle aramızda yetişmeye bak.Böyle devam edersen bizlerden faydalanamazsın.Bunu sana bir büyüğün olarak öğütlüyorum.
    Olgun isen bu sözüme eyvallah edersin,aslında eyvallahını da beklemiyorum,bu inadınla....
  • Bir müslüman,diğer müslümanın müslümanım demesinden gurur duyar.Eğer sen benim müzlümanım demem ile rahatsızlık duyuyorsan kendi müslümanlığını sorgulamanı,iç hesap yapmanı büyüğün olarak tavsiye ederim.
    Aramızda inatçı da olsa bir kişinin dinini yanlış uygulamasına rızamız olmaz.
    Madem senden büyüğüm bu nasıl adap erkandır,insan büyüğüne saygısızlık edermi?Olmadı şimdi..Tavsiyem;
    imam Gazali'nin Kalplerin fethi adlı eserini en az bir defa okumandır.Madem büyüğünüm bak eksiğini gidermene yardımcı olmaya çalışıyorum.
  • quote:

Öğrenci ancak yardım alır,edebinle aramızda yetişmeye bak.Böyle devam edersen bizlerden faydalanamazsın.Bunu sana bir büyüğün olarak öğütlüyorum.
    Olgun isen bu sözüme eyvallah edersin,aslında eyvallahını da beklemiyorum,bu inadınla....

1) Ömrümün sonuna kadar öğrenci olarak yaşayacağım, herkes bir öğrencidir aslında hepimiz birbirimizden birşeyler öğreniyoruz. Ama ben gidip dönerci ustasına senden daha iyi döner keserim demiyorum. Sizin sorununuz bu.

2) Siz hangi teknik konuda benden daha bilgilisiniz? Bunu ispat edebilir misiniz? Komik olmaya başladınız artık.

3) Asıl mesleğiniz nedir?

4) Elektroniğe ne zaman başladınız?

5) Hayatınızda kaç defa atölye de çalıştınız?

Ben geçmişte atölyenin tozunu kirini yuttum, elimi makinaya kaptırmaktan son anda kurtuldum kaç kez(üniversal torna), yazın sıcağında tezgahtan üstünüze başınıza sıçrayan metal talaşı insanın derisini nasıl yakar(torna ve freze), içinde bakteri üremiş pis bor yağı insanın vücuduna ne gibi zararlar veriyor, fırlayan bir parça nelere mal oluyor, daha devamınıda yazayım mı?

Bunların hepsini yaşarak öğrendim. Bunlar birşey değil yıllarca dirsekte çürüttüm, öyle dönemler oldu ki parmaklarım nasır oldu yazmaktan.

Siz şimdi kalkıp benim başıma ağa olmaya kalkıyorsunuz. Bu olacak iş mi? İnsanda biraz utanma olur.

Teknik bilginiz benimkine oranla kısıtlıdır, bunu sizde çok iyi biliyorsunuz. İstediğinizi yazın benim bileğimi zor bükersiniz. Bu benim mesleğim sizinse hobi olarak yaptığınız bir uğraş.(Kaldı ki hobi olarak da oldukça küçük yaşta ve sizden önce başladım)

Şunu açıkça ifade edebilirsiniz;

'Yahu birader ben seni sevmiyorum, forumda bilgili biri olduğumu düşünmekteyim(!) az zamanda çok yol katettiğimi düşünüyorum. Siz benden daha bilgili, bilinçli ve terbiyeli olabilirsiniz ancak size başka türlü gücüm yetmiyor. Bu yüzden sadece sizi diğer üyelerin önünde küçük duruma düşürmeye çalışıyorum.'

Bana karşı yazdığınız o mesajları millet anlamıyor mu sanıyorsunuz? Sizce buradaki tüm insanlar aptal mı? Durum oldukça açık...

Bunların hepsini geçtim Kenan Abi'ye sor dediniz ona da sordum, o da yetmedi Elektronik Mühendisine de sordum. Bilgin yanlış diyorsunuz, üstüne üstlük sizin kaynak kişi, bilir kişi gösterdiğiniz kişiden teyit alıyorum.

Nedir sizin amacınız?

Yazılanlar üyelerin takdirindedir.

Daha fazla uzatmaya lüzum yok.

Edit:İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kerosen -- 23 Eylül 2013; 2:42:27 >

• quote:

Bir müslüman,diğer müslümanın müslümanım demesinden gurur duyar.Eğer sen benim müzlümanım demem ile rahatsızlık duyuyorsan kendi müslümanlığını sorgulamanı,iç hesap yapmanı büyüğün olarak tavsiye ederim.
    Aramızda inatçı da olsa bir kişinin dinini yanlış uygulamasına rızamız olmaz.
    Madem senden büyüğüm bu nasıl adap erkandır,insan büyüğüne saygısızlık edermi?Olmadı şimdi..Tavsiyem;
    imam Gazali'nin Kalplerin fethi adlı eserini en az bir defa okumandır.Madem büyüğünüm bak eksiğini gidermene yardımcı olmaya çalışıyorum.

Ben size ne zaman saygısızlık ettim? Daha doğrusu siz saygısızlık kavramını nasıl yorumluyorsunuz?

Bundan sonra lütfen benimle tartışmaya girmeyiniz.

Okuduğunuz bir kitap konusunda elbette tavsiye de bulunabilirsiniz. Şu adama şu kötülüğü yapma doğrusu budur diyebilirsiniz, iyiyi doğruyu güzeli gösterebilirsiniz. Bunlar hayat tecrübesi ile olur, tabi sizin benden daha doğru yorumlamanız gerekir...

Bir insana mesleğinde hakaret etmek bir saygısızlıktır. İnsanların karşısında küçük duruma düşürmeye çalışmakta öyle, siz bunu bana karşı yoğun biçimde yapıyorsunuz. Ayıptır, günahtır...

Bundan sonra bana hakarette bulunmadığınız sürece mesajlarınızı alıntılayıp birşeyler yazmayacağım. Ancak teknik olan, bilgim olan her konuda size yardımcı olurum ve bunu size doğruyu göstermek için yaparım siz insanların karşısında bilgisiz durumuna düşesiniz diye değil, onu yapmak çok daha kolay ama ben kendime bunu yakıştıramam. Forumda bulunma amacım da bu değil, bunu da sizden başka herkes biliyor.

Daha fazla uzatmamak gerektiğini düşünüyorum....

• Alttan aldım olmadı,üstten aldım olmadı.

Ne oldu,hani siz edepli saygılıydınız,ne oldu hani edep,insan büyüğüne utanmıyormusun vb. edepsiz yazmaz.Sözü ile icraatı bir olan muteberdir.Bu ne saygısızlık...Laf başına gelince yok ben abi derim,yok ben saygılıyım,hani saygı?
    Elbette senden karşımda esas duruşta durmanı istemiyorum ama bir büyüğün olarak bana saygılı davranmanı,saygılı davranmayı öğrenmeni istiyorum,evet senden bunu istiyorum.Yapamıyormusun,saygılı olmaya yüreğin yetmedimi?ismine bakılırsa manevi değerleri bilen bir aileden geliyorsun.Hakkını ver.

Not=Evet bende uzatmak istemiyorum.Bildiğin gibi son sözü büyükler söyler.İşte bende büyüğün olarak son sözü söyledim,sözümün üstüne söz söyleme....Bitsin bu tartışma...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 23 Eylül 2013; 2:18:22 >

• quote:

Alttan aldım olmadı,üstten aldım olmadı.

Ne oldu,hani siz edepli saygılıydınız,ne oldu hani edep,insan büyüğüne utanmıyormusun vb. edepsiz yazmaz.Sözü ile icraatı bir olan muteberdir.Bu ne saygısızlık...Laf başına gelince yok ben abi derim,yok ben saygılıyım,hani saygı?
    Elbette senden karşımda esas duruşta durmanı istemiyorum ama bir büyüğün olarak bana saygılı davranmanı,saygılı davranmayı öğrenmeni istiyorum,evet senden bunu istiyorum.Yapamıyormusun,saygılı olmaya yüreğin yetmedimi?ismine bakılırsa manevi değerleri bilen bir aileden geliyorsun.Hakkını ver.

Alttan ne zaman aldınız yapmayın lütfen... Forumda herkes şahit...

Size forumda diğer üyelerin yaptığı saygısızlıkların hiçbirini yapmadım. Kaldı ki forumda kişisel olarak kendimle ilgili hiçbir bilgi vermeyip doğum tarihimide 1960 yapıp sahte bir kimlik üzerinden ukalaca cevaplarda verebilirdim. Ama bakın bunu yapmıyorum.

Evet her zaman abi dedim, bazen bey diye hitap ettiğimde oldu. Bir insan bu kadar hakaret işitmesine rağmen anca askerde saygılı olmayı devam ettirebilir.

Şimdide saygı boyutuna getirdiniz işi yapmayın etmeyin artık. Yapmadığım şeyleri bana karşı itham etmeyiniz lütfen. Son derece saygılı davranıyorum. Hala 'siz' diye 'bey' diye hitap ediyorum daha ne yapmamı bekliyorsunuz?

Aileme karşı hakkını gücüm yettiğince vermeye çalışıyorum. Burada neredeyse hiçbirini şahsen tanımadığım insanlara karşı elimden geldiğince saygı gösteriyorum, üstelik saygıya karşı saygı değil, hakarete karşı bir saygı gösteriyorum. Çevreme karşı nasıl davrandığımı sizin yorumunuza bırakıyorum...

Benim yazacaklarım bundan ibarettir. Bir daha lütfen bana karşı bir kez daha bunu yapmayınız.

Saygılarımla...

• gerçekten üzerinize alınmayın ama çok kötü kırıldım akü için ne heves kaldı ne birşey

yazılanları görünce şok oldum bende yeni anlayabilcegm birşeyler varmı diye açtığım konuya baktım.

forumda böyle fikir ayrılıkları olduğu sürece uzlaşma olmadığı sürece ne bilgi alışveriş i olur ne'de adam akıllı konu açılıp bilgi alınır.

Ve giden çok olur..!

iyi geceler. Az çok birşey öğrendim sağolun.

BÖLÜM ADMINI RICA ETSEM KONUYU SILERMISIN?

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.