Şimdi Ara

Uzman çavuş yanıtlıyor. meraklarınız. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
1
Favori
54.077
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ehliyetini kayıtta alıyorlar ve ehliyet sahiplerini daha sonra psikoteknik sürücü testine tabi tutuyorlar. Burada başarına göre k1, k2, k3, k4 şeklinde derecelendiriliyorsun. k3 ve k4 alırsan zaten direk eleniyorsun. k1 ve k2 alanların bir kısmı yemin töreninden sonra dağıtıma gidiyor. Gerçi yemin töreninden sonra şoför olarak gidenlerin çoğuna başka işler yaptırıyorlar Diğer kalanlarda tıpkı benim gibi Söğüt/Bilecik te bulunan ulaştırma taburunda eğitime gönderiliyor. Burada süreceğin araç sınıfı belirlenip ona göre eğitim veriyorlar, eğitim sonunda da askeri araç ehliyetini alıp usta birliğine soför olarak gidiyorsun. Birde vücudunda dövme olanlar, kronik rahatsızlıkları olanlar yani sorunlu vs. kişileri soför yapmıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cmert -- 15 Mayıs 2009; 17:18:08 >
  • öncelikle B,C,D tipi ehliyetlere sahibi olman lazım. Sonra mülakatta ben şu hatta minibüs çekiyorum yada şunun özel şöförüyüm komutanım vs dersen şöför olabilirsin. Şöför olmak için ayrıca seçilen adaylar askeri ehliyet almak için eğitim alıyorlar. Burdada başarılı ve disiplinli olman şart.

quote:

Orjinalden alıntı: ayıt

selam arkadaşlar bende şoför olmak istiyorum nasıl olabilrim acaba bir bilginiz var mmı??
  • bilgi için teşekkürler arkadaşlar..
  • uzm çvş olacagınıza çalısın uzm jandarma olun yetkiniz olsun
  • MERHABA BİR SORUM OLCAK ASKERE 1 GÜN GEC TESLIM OLMAK BIR SORUN YARATIRMI BIR CEZASI VARMI 1 GEC TESLIM OLMANIN?? CWP BEKLIYORUM
  • ya kardes ben bısı sorcam ama 2010 için uzmanlık sınavları mı var nasıl gırcez ne zman olur nereye bas vuru yapcaz bı acıklarmısın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: uzunkulaoglu

ya kardes ben bısı sorcam ama 2010 için uzmanlık sınavları mı var nasıl gırcez ne zman olur nereye bas vuru yapcaz bı acıklarmısın.

Kuvvet komutanlıkların web sitelerini konturol et personel alımı yapıldığında duyuru yaparlar. Bildiğim kadarıylar en yakın jandarmanın sınavı var 8 şubatta başvuru alacaklar
  • slm cavuş bey bi sorum olcakcı ben ortaokul mezunuyum uzman çavuş olabilirmiyim askerlik yapmadım daha askerlikten önce olabilirmiyim yani bi yere falan başvuru yapabilirmiyim bide sizden ricam gacan senenin uzman cavuşluk sınav sorularını bana bulabilirmisiniz şimdiden tşkler
  • sorularımı cvplıycak kımse yokmu çözemedim gitti bi türlü
  • jandarma alıyor galiba tam bilmiyorum sorularıda ösym'nin sitesinden bulabilirsin
  • ben keskın nısancı olmak ıstıyorum askerlıkte nasıl yapabılırım anlatırmısınız ?
  • şans bal neyse işte. Her isten istediği görevi alamıyor askeriyede kendini tuvaletten sorumlu kıdemli kurmay er olarak bulabilirsin mesela
  • Msnye hangi saatlerde bakıyosun?Aklıma geldikçe birsürü soru sorarım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TornadQ

yazılı sınavsız uzman çavuş olabiliyormuyuz,
    askerliğini komando olarak yaparsan direk uzman çavuşluk mulakatına girip olunuyormuş bu bilgi doğrumudur?

Öyle birşey yok yazılı, spor, sözlü, sağlık aşamalarını geçmelisin ha faydası olur o ayrı.
  • vay be hala uzman cavus olmak isteyenler var cok ilginc
  • Arkadaşlar komando olmayan ve meslek kurası çıkmayan asteğmenlikle ilgili merak ettiğim hususlar var.
    1- Her asteğmen mutlaka 8-17.00 arasında mı çalışıyor? Ve 17.00 den sonra isterse kışladan ayrılabiliyor mu? Eğer istisnaları varsa bunun oranı nedir? Ve bu istisnalar neredeki asteğmenlerdir?
    2- Bu asteğmenleri bekleyen ne gibi olasılıklar ve bu olasılıklara bağlı ne gibi zorluklar ve kolaylıklar vardır? Bildiğiniz en ince ayrıntılar bile faydalı olabilir.
    3- Asteğmenlerle erler askeriye içerisinde mutlaka ayrı yerlerdemi yatıyorlar? Yemekleri yerken ayrılıyorlar mı?
    4- 10 ağustos günü 24.00 da asteğmenlik çıkarsa sadece 3 ay eğitim göreceğimiz şehri mi öğreniyoruz yoksa acemi eğitimi bittikten sonra gideceğimiz şehirde belli oluyor mu? Bi de 3 aylık eğitim alınan şehirler (komando eğitimi veren ve meslek kurası eğitimi veren yerler hariç) nereler? Doğu ve güneydoğuda da 3 aylık eğitimin verildiği yerler var mı?
    5- Eğer 3 aylık eğitimden sonra gideceğimiz yer sonradan belirleniyorsa bu belirleme ne zaman ve nasıl oluyor? İhtiyaca göre kura usulü ile mi oluyor? Kura nasıl ve ne zaman çekiliyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: A.Murat82

Arkadaşlar komando olmayan ve meslek kurası çıkmayan asteğmenlikle ilgili merak ettiğim hususlar var.
    1- Her asteğmen mutlaka 8-17.00 arasında mı çalışıyor? Ve 17.00 den sonra isterse kışladan ayrılabiliyor mu? Eğer istisnaları varsa bunun oranı nedir? Ve bu istisnalar neredeki asteğmenlerdir?
    2- Bu asteğmenleri bekleyen ne gibi olasılıklar ve bu olasılıklara bağlı ne gibi zorluklar ve kolaylıklar vardır? Bildiğiniz en ince ayrıntılar bile faydalı olabilir.
    3- Asteğmenlerle erler askeriye içerisinde mutlaka ayrı yerlerdemi yatıyorlar? Yemekleri yerken ayrılıyorlar mı?
    4- 10 ağustos günü 24.00 da asteğmenlik çıkarsa sadece 3 ay eğitim göreceğimiz şehri mi öğreniyoruz yoksa acemi eğitimi bittikten sonra gideceğimiz şehirde belli oluyor mu? Bi de 3 aylık eğitim alınan şehirler (komando eğitimi veren ve meslek kurası eğitimi veren yerler hariç) nereler? Doğu ve güneydoğuda da 3 aylık eğitimin verildiği yerler var mı?
    5- Eğer 3 aylık eğitimden sonra gideceğimiz yer sonradan belirleniyorsa bu belirleme ne zaman ve nasıl oluyor? İhtiyaca göre kura usulü ile mi oluyor? Kura nasıl ve ne zaman çekiliyor?

sorunuzu komando asteğmen olarak cevaplıyorum.
    asteğmenin komando olup olmaması aşağıdaki cevaplarımı değiştirmez.
    meslekçiler için bu cevaplar geçerli değil.

1-evet asteğmenler de diğer subaylar gibi belli saatler arasında çalışırlar.ama bu 9-17 mi olur yoksa başka saatlerde mi o gideceğiniz birliğe ve bölgeye göre değişir.

2-asteğmenlerin en büyük zorluğu,subay sınıfında olduklarından dolayı kendilerinden çok şey istenmesidir.tabi bu fiziksel anlamda değil.zihinsel anlamda yoruluyorsun.sonuçta komutansın.

3-asteğmenler ister acemiliklerinde ister usta birliklerinde erlerle beraber yemek yemezler-yatmazlar.herşeyleri farklıdır.usta birliğinde zaten kışlada kalmıyorsunuz mesai bitince diğer subaylar gibi askeri servislere binip evinize gidiyorsunuz.tabi doğuda böyle bir imkan yok,genelde misafirhanelerde kalıyorsun,olağanüstü şartlar var çünkü..

4-10 ağustos akşamı 3 ay eğitim göreceğiniz yeri öğreniyorsunuz.
    türkiyede meslekçiler hariç asteğmen eğitim veren sadece 3 birlik var.Tuzla- İstanbul,Eskifoça -İzmir ve Eğirdir-Isparta.bunlardan foça ve ısparta komando asteğmen yetiştirir.biri jandarma diğeri piyadedir.tuzladaki asteğmen okulu düz asteğmen yetiştirir.sınırcı ve gezici zırhlı gibi branşları vardır.

5- 3 aylık eğitimden sonra kameralar önünde kavanozdan bir kağıt seçiyorsun açıp okuyorsun.herşey saniyelik:D
    yani tamamen senin şansın...

komando ve komando olmayan asteğmen arasında pek fark yok ikiside 3 ay eğitim alıyor.tek farkları komandoları canlarından bezdirirler:D bir de mavi bere takarlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi webislander -- 22 Temmuz 2010; 1:47:34 >

• @webislander

gece gece saolasın. Cevabı geç gördüm.
    Yani anladığım kadarıyla eğer normal asteğmenlik çıkarsa ilk 3 ay mutlaka tuzla veya izmirdeyim.
    Ondan sonra kura çekeceğim. Doğuda misafirhanede kalıyorsun demişsin. misafirhane olmayan yerler var mı? Varsa buradaki asteğmenler nasıl bir ortam da kalıyor? Doğuda kalınan bu ortamların da avantajlı olduğu hususlar var mı? Mesela TV, internet var mı?

Haftasonu da çalışma ihtimali var mı? Varsa ne şekilde? Sadece nöbet mi? Nöbet dediğimiz şey elinde silah küçük bir kulübede beklemek mi?

Asteğmenlerin en büyük zorluğu zihinsel olarak kendilerinden çok şey istenmesi demişsin. Ne gibi şeyler isteniyor ? Ben asteğmenlerinde fiziksel olarak çok çalıştıklarını sanıyordum. mesela erleri eğittiklerini sanıyordum. Asteğmenlerin erleri eğitmek gibi bir görevleri var mı? Doğu da nöbet tutuyorlar mı? Yoksa sadece nöbetçiyi mi denetliyorlar? Asteğmenlerin de başında kendisinden kıdemli bir asker sürekli oluyor ve onu denetliyor mu? Denetliyorsa ne sıklıkta ve nelerini denetliyor?
    3 aylık eğitim sonunda en başarılılara seçim hakkı tanınıyormuş. Bu doğru mu? Yoksa sadece 18 günlük eğitim alanlar için mi geçerli
    Bir de kura da yüzdesel olarak doğu ve güneydoğudaki zor yerlerin olasılığı nasıldır? Yani Hakkari, Şırnak Tunceli, Siirt, Van gibi yerler ama Van derken Van merkez değil tabi ki :)
    Son dönemlerde güneydoğudaki zor yerlere giden normal asteğmen sayısında bir azalma var mı veya bekleniyor mu?
    Gene son dönemlerde güneydoğuda tehlikeli yerlerde görev yapan normal asteğmenleri operasyona çıkarma sayısında azalma var mı? Sonuçta hep şikayet ediliyor daha 2 aylık askerdi vs diye. Bu şikayetler umarım işe yarıyordur. Sonuçta oralarda operasyona çıkacak askerler mümkün olduğunca profesyonel olmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi A.Murat82 -- 22 Temmuz 2010; 14:42:38 >

• quote:

Orijinalden alıntı: A.Murat82

@webislander

gece gece saolasın. Cevabı geç gördüm.
    Yani anladığım kadarıyla eğer normal asteğmenlik çıkarsa ilk 3 ay mutlaka tuzla veya izmirdeyim.
    Ondan sonra kura çekeceğim. Doğuda misafirhanede kalıyorsun demişsin. misafirhane olmayan yerler var mı? Varsa buradaki asteğmenler nasıl bir ortam da kalıyor? Doğuda kalınan bu ortamların da avantajlı olduğu hususlar var mı? Mesela TV, internet var mı?

Haftasonu da çalışma ihtimali var mı? Varsa ne şekilde? Sadece nöbet mi? Nöbet dediğimiz şey elinde silah küçük bir kulübede beklemek mi?

Asteğmenlerin en büyük zorluğu zihinsel olarak kendilerinden çok şey istenmesi demişsin. Ne gibi şeyler isteniyor ? Ben asteğmenlerinde fiziksel olarak çok çalıştıklarını sanıyordum. mesela erleri eğittiklerini sanıyordum. Asteğmenlerin erleri eğitmek gibi bir görevleri var mı? Doğu da nöbet tutuyorlar mı? Yoksa sadece nöbetçiyi mi denetliyorlar? Asteğmenlerin de başında kendisinden kıdemli bir asker sürekli oluyor ve onu denetliyor mu? Denetliyorsa ne sıklıkta ve nelerini denetliyor?
    3 aylık eğitim sonunda en başarılılara seçim hakkı tanınıyormuş. Bu doğru mu? Yoksa sadece 18 günlük eğitim alanlar için mi geçerli
    Bir de kura da yüzdesel olarak doğu ve güneydoğudaki zor yerlerin olasılığı nasıldır? Yani Hakkari, Şırnak Tunceli, Siirt, Van gibi yerler ama Van derken Van merkez değil tabi ki :)
    Son dönemlerde güneydoğudaki zor yerlere giden normal asteğmen sayısında bir azalma var mı veya bekleniyor mu?
    Gene son dönemlerde güneydoğuda tehlikeli yerlerde görev yapan normal asteğmenleri operasyona çıkarma sayısında azalma var mı? Sonuçta hep şikayet ediliyor daha 2 aylık askerdi vs diye. Bu şikayetler umarım işe yarıyordur. Sonuçta oralarda operasyona çıkacak askerler mümkün olduğunca profesyonel olmalı.

takım komutanı olarak asteğmen olursanız foça,tuzla yada ısparta da eğitim görüyorsunuz.meslekçiler nerede tam bilmiyorum.

doğuda ya misafirhanelerde yada karakolda askerlerle beraber yatıyorsun.sonuçta doğudaki şartlar malum.gabar dağının eteğindeki bir karakolun şartları malum..eve çıkma ihtimali yok..diğer subaylar da öyle.

doğudaki karakolların bir kısmında uydu internet ve tv olduğunu duymuştum.bu karakolun büyüklüğüne göre değişiyor.

hafta sonu çalışma ihtimali var.bana ayda 1-2 kez hafta sonu nöbet denk gelebiliyordu.asteğmenlerin nöbetleri diğer subaylar gibidir.yani amirlik görevi yaparsınız.denetlersiniz.sizi denetleyen de vardır bu bazen üsteğmen olur bazen yüzbaşı bazen binbaşı bazen albay...asteğmenlerin nöbetleri erler gibi kulübe içinde silah tutarak değildir.yani nasıl anlatsam.mesela ben disiplin koğuşu amiriydim.emrimde 12 tane asker vardı.birliğe saldırıya karşı hazırlıklı olurduk.benim masam vardı.bir sıkıntı durumunda hareket geçerdik 24 saat esasına göre nöbet tutardım.ertesi gün izinli olurdum evime giderdim.
    asteğmenlerin nöbetlerinin üsteğmen yada teğmenden yada astsubaydan farkı yoktur...

evet 3 ay sonunda ilk 10 a girersen,listedeki istediğin birliğe gidiyorsun.bunun için 3 ay içinde yapılacak yazılı sınavların hepsini geçmen lazım.bu en önemli şart...

bizim zamanımızda kurada % 70 hakkari şırnak çıktı.ben şanslıydım batıda bir eğitim birliği çektim ve memur gibi çalıştım.
    şu an % 70 olan oranlar % 15-20 lere indiğini duydum.yavaş yavaş asteğmenleri doğudan çekiyorlar gibime geliyor.

doğuya giden asteğmenler de operasyonlara gidiyorlar elbette.sonuçta 3 ay bunun eğitimini ciddi şekilde veriyorlar hele foça yada ıspartaya düştüysen kurtuluşun yok.fakat doğuda yalnız olmuyorsun yanında astsubay yada uzman çavuş ta oluyor.bu kişiler işlerinin ehli olduğu için iyi anlaşırsan zaten sana çok yardımcı oluyorlar işi onlar idare ediyor.bu yüzden ikili ilişkiler çok önemli...

başka sorun olursa cevaplarım..

• quote:

Orijinalden alıntı: webislander

takım komutanı olarak asteğmen olursanız foça,tuzla yada ısparta da eğitim görüyorsunuz.meslekçiler nerede tam bilmiyorum.

doğuda ya misafirhanelerde yada karakolda askerlerle beraber yatıyorsun.sonuçta doğudaki şartlar malum.gabar dağının eteğindeki bir karakolun şartları malum..eve çıkma ihtimali yok..diğer subaylar da öyle.

doğudaki karakolların bir kısmında uydu internet ve tv olduğunu duymuştum.bu karakolun büyüklüğüne göre değişiyor.

hafta sonu çalışma ihtimali var.bana ayda 1-2 kez hafta sonu nöbet denk gelebiliyordu.asteğmenlerin nöbetleri diğer subaylar gibidir.yani amirlik görevi yaparsınız.denetlersiniz.sizi denetleyen de vardır bu bazen üsteğmen olur bazen yüzbaşı bazen binbaşı bazen albay...asteğmenlerin nöbetleri erler gibi kulübe içinde silah tutarak değildir.yani nasıl anlatsam.mesela ben disiplin koğuşu amiriydim.emrimde 12 tane asker vardı.birliğe saldırıya karşı hazırlıklı olurduk.benim masam vardı.bir sıkıntı durumunda hareket geçerdik 24 saat esasına göre nöbet tutardım.ertesi gün izinli olurdum evime giderdim.
    asteğmenlerin nöbetlerinin üsteğmen yada teğmenden yada astsubaydan farkı yoktur...

evet 3 ay sonunda ilk 10 a girersen,listedeki istediğin birliğe gidiyorsun.bunun için 3 ay içinde yapılacak yazılı sınavların hepsini geçmen lazım.bu en önemli şart...

bizim zamanımızda kurada % 70 hakkari şırnak çıktı.ben şanslıydım batıda bir eğitim birliği çektim ve memur gibi çalıştım.
    şu an % 70 olan oranlar % 15-20 lere indiğini duydum.yavaş yavaş asteğmenleri doğudan çekiyorlar gibime geliyor.

doğuya giden asteğmenler de operasyonlara gidiyorlar elbette.sonuçta 3 ay bunun eğitimini ciddi şekilde veriyorlar hele foça yada ıspartaya düştüysen kurtuluşun yok.fakat doğuda yalnız olmuyorsun yanında astsubay yada uzman çavuş ta oluyor.bu kişiler işlerinin ehli olduğu için iyi anlaşırsan zaten sana çok yardımcı oluyorlar işi onlar idare ediyor.bu yüzden ikili ilişkiler çok önemli...

başka sorun olursa cevaplarım..

Kardeş çok saolasın

Hemen hemen tüm merakımı giderdin. Bazı hususlarda oldukça rahatlattın. Yalnız üç ay sonunda ilk ona girersen listeden tercih yapabiliyorsun demişsin.
    Bazı yerlerde bu yüzde beş, bazı yerlerde yüzde on olarak geçiyor? Bir de bu sınavlar nasıl sınavlar? Komando ile normal asteğmenin sınavları arasında fark var mı? Yazılı sınavlarda matematik falan mı soruyorlar? Koşu, atış veya diğer hususlarda yarış mı yaptırıyorlar?

Bir de Güneydoğu %70 demişsin. Bu rakam komando asteğmenler için miydi? yoksa normal asteğmenleri de kapsıyor muydu?

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi A.Murat82 -- 22 Temmuz 2010; 17:59:37 >

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.