Şimdi Ara

/usr/bin/sudo must be owned by uid 0 and have the setuid bit set Hatası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
774
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • bash script yazmaya çalışıyorum fakat başlıktaki gibi bir hata ile karşılaşıyorum ;
    /usr/bin/sudo must be owned by uid 0 and have the setuid bit set

bash dosyasında yazan tek satır kod ;

sudo /opt/lampp/manager-linux-x64.run

ama olmuyor.

• şöyle bir şey buldum ancak

https://askubuntu.com/questions/452860/usr-bin-sudo-must-be-owned-by-uid-0-and-have-the-setuid-bit-set

burada sistemin dosya yapısını yok ettin gibi şeyler yazılmış ancak tam olarak oturtamadım ?
  • -rwxrwxrwx 1 steganography steganography 3361003 Şub 27 2017 manager-linux-x64.run

yetki root'ta idi. yetkileride aldım ancak gene aynı hatayı alıyorum
  • Selamlar;

Bash'e en tepeden girmişsiniz hocam.
    Sudo tehlikeli bir komut oldugundan kullanımı özel izinlere bağlıdır. scrript i root kullanıcısı ile çalıştırmayı bir deneyin önce.
    O zaman hata almıyorsanız bir yazın, nasıl düzeltilir kısmını konuşalım.

Bir de bash içinde değil mi bu hata sadece?
    Konsolda aynı komutu elle verdiğinizde çalışıyor mu yani?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mesutalf

Selamlar;

Bash'e en tepeden girmişsiniz hocam.
    Sudo tehlikeli bir komut oldugundan kullanımı özel izinlere bağlıdır. scrript i root kullanıcısı ile çalıştırmayı bir deneyin önce.
    O zaman hata almıyorsanız bir yazın, nasıl düzeltilir kısmını konuşalım.

Bir de bash içinde değil mi bu hata sadece?
    Konsolda aynı komutu elle verdiğinizde çalışıyor mu yani?

Selamlar hocam;
    Konsolda eğer yönetici izni alınmış ise hata yok hocam ama alınmamış ise yani kullanıcı açmaya çalıştığında yine aynı hatayı veriyor.

Bash ekranında da su veya sudo ile yetki almayı denedim ama sanki root olmamışçasına hata veriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi steganography -- 6 Mart 2018; 10:45:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • O zaman komutu calistiracak kullanıcıyı /etc/sudoers içinde tanımlamalısınız.

• quote:

O zaman komutu calistiracak kullanıcıyı /etc/sudoers içinde tanımlamalısınız.

nasıl yapabilirim hocam? Ve bu işlemde tam olarak yaptığımız işlem nedir?

• Selamlar;
    Şimdi burada yorumum tamamen tahmine dayalı. Bu güne kadar o hata ile hiç karşılaşmadım.
    Ama konsoldan yaptığınızda çalışıyor ama script içinde çalışmıyorsa yetkilendirme ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyor insan.

visudo komutu ile yapabilirsiniz. Yalnız öyle kolay bir işlem değildir, riskli olabilir.
    Önce bir okuyun googledan nedir, nasıl yapılır.

Bir de sorunuzu yeniden okuyunca başka birşey dikkatimi çekti.
    Scriptinizin 1. satırına

#!/bin/bash

yazıp öyle dener misiniz acaba?

• quote:

Selamlar;
    Şimdi burada yorumum tamamen tahmine dayalı. Bu güne kadar o hata ile hiç karşılaşmadım.
    Ama konsoldan yaptığınızda çalışıyor ama script içinde çalışmıyorsa yetkilendirme ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyor insan.

visudo komutu ile yapabilirsiniz. Yalnız öyle kolay bir işlem değildir, riskli olabilir.
    Önce bir okuyun googledan nedir, nasıl yapılır.

Bir de sorunuzu yeniden okuyunca başka birşey dikkatimi çekti.
    Scriptinizin 1. satırına

#!/bin/bash

yazıp öyle dener misiniz acaba?

hocam dediğiniz yolu denedim ama oradanda ne yazık ki bir sonuca ulaşamadım.

ingilizce arama yapınca 1-2 faydalı sonuca ulaştım

1-https://askubuntu.com/questions/428868/how-to-write-a-script-that-will-execute-xampp-start-and-stop

2-https://askubuntu.com/questions/159950/create-a-pseudo-command-for-lampp-xampp

2. yolda alias ile tanıştım, benim için birinci yola göre daha kısa ve etkili bir çözüm olacağına karar verdim. Ufak bir araştırma ile gerekli düzenlemeleri yapıp sistemi yeniden başlattığımda kullanıbilir hale geldiler.

Ve bu aliası sadece bu iş için değil diğer sık kullandığım komutlar içinde kullanıldığını gördüm.

Mesela her seferinde cd /home/steganography/Desktop yazmaktansa alias tanımlanarak bash ekranında masaustu veya masa yazarak ilgili konuma erişebiliyorum.

Tekrar ilgi ve alakanız için teşekkürlerimi sunuyorum hocam.

İyi çalışmalar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi steganography -- 8 Mart 2018; 22:33:23 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.