Şimdi Ara

UPS Fanı Değişimi (Newtech Pro 1KVA) (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
107
Cevap
4
Favori
19.690
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tunçmatik 1KVA da fan değiştirip eskisini atmamış olan bir arkadaş varsa fanın modelini yazabilir mi? İlk sayfada fanın fotosu var ama modelini okuyamıyorum, ADDA marka ama modeli okunmuyor,

Ben değiştirmeye çalışıp FA uyarısını yenemeyenlerdenim, eski fanımı bulamıyorum,

Eski fanın modelini yazarsanız çok makbule geçer, saygılar
  • modeli buldum,

http://www.mouser.com/catalog/specsheets/dclist.pdf , 18 sayfada

80 X 80 X 25 ölçü AD0812UB-A70GL model BALL 12V 0.30A 3.60 watt 3400 rpm 43.8 cfm 0.190 pressure 40.0 db

Bu arada ben 0,3 Amper 140mm lik fanla denedim, 80mm den 140 mm ye büyütmeli adaptörle, yine de hata verdi,

yani amper değil fanın çektiği watt değerine bakacaksınız sanırım, eski fanı buldum bu arada, 140 lığa paralel bağladım, FA uyarısı kalktı ortadan...
  • Hocam ben Newtech Pro 1KVA (800W) almak istiyorum fakat buna ek akü takılabiliyor mu sizin aldıgınız fiyatlar neydi biraz bilgilendirir misiniz ?
  • Sorun amper de değil, nasıl oluyorsa tunçmatik bir şekilde fan hızını anlıyor, ve hata veriyor, yani hızlı fan takmak şart gibi yoksa FA uyarısını kaldıramıyorsunuz, 0,3A çeken büyük fan taktım nafile...

fan tachometer signal le ilgili olabilir problem,

Mevcut ses düzeyi ile kimseye önermem, aşırı gürültülü, ancak balkon gibi bir yere atılması şart...
  • Merhaba hocam tunçmatik newtech pro 1KVA aldım fakat ek akü takmak istiyorum nasıl yapabilirim bilgilendirimisiniz ?
  • Tunçmatik yeni serilerde fan Değişimi ile ilgili haber varma aldım geri vermek istemiyorum ama ses çok fazla varma Çözen arkadaşlar

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ==SAMI== kullanıcısına yanıt
    ek akü ile ilgili bir bilgim yok...maalesef...
  • @tgaripozer Ben servisi aradım bu şekilde bireysel kullanıcılardan çok şikayet alıyoruz dedi bu yüzden eşdeger bir fan bulup konudada bahsedildigi gibi degişim yapılabiliyor ancak ve ancak (BİREYSEL KULLANIM ise %45 geçmeyen yüklerde) çünkü %80'de karşılayabilecek bir fan taktık dedi bana ondan otürü rpm ve cfm fazla

@DoSöDoKöKo Hocam araştırabilirmisin ?
  • bende konuştum yapıyoruz dedi ama fanı bulup götürmemiz Lazım ellerinde yok maalesef uyumlu fanda hala kesin belli değil şimdi fanın devir hızını düşüren bir sistem yapıyorum bakalım deniycez

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu ups'yi almayı düşünüyordum ama şu konuyu görünce tereddüt yaşamaya başladım Gerçekten bu kadar sesli mi çalışıyor arkadaşlar ? Ayrıca fiyat uygunluğu olarak nereden almamı tavsiye edersiniz ?

• Zamanında açtığım konu bir sürü insana fayda sağlamış ne güzel,ben konuyu açtıktan 5 gün sonra sattım cihazı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi StreamRolleR -- 1 Nisan 2015; 23:20:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: StreamRolleR

Zamanında açtığım konu bir sürü insana fayda sağlamış ne güzel,ben konuyu açtıktan 5 gün sonra sattım cihazı

Hocam neden sattın ki ? Ses olayını da sen çözmüşsün zaten ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Since1903

quote:

Zamanında açtığım konu bir sürü insana fayda sağlamış ne güzel,ben konuyu açtıktan 5 gün sonra sattım cihazı

Çözmedim, uğraşmadım direk sattım.Fanı değişmediği sürece alınmaz NET.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Since1903

quote:

Çözmedim, uğraşmadım direk sattım.Fanı değişmediği sürece alınmaz NET.

Line interactive ile idare ediyorum ama online'ye geçmek istiyorum aslında. Fazsız olan cihazlar var deniliyor ?

• Niye bunların üretimleri hepsi böyle ya salak mı bu adamlar Onlarca şikayet gidiyor yeni seride düzeltirsin be adam! Hakkaten On-line olanların hepsi de böyle yani, neden adam gibi bir fan takmazlar ki!
  • UPS üzerindeki orijinal fanları çıkartıp sessiz fan filan takmayan. O an çalışırken ısınmıyor fakat yük kesintisinde voltaj bobinleri aşırı yük biniyor ve ısınıyor. Kesinlikle orijinal fanı çıkarmayan.
  • Yeni seri olan Newtech Pro II X9 da 4 pinli, ancak PWM olmayan 80 mm fanlar kullanılmış (3kV da bile).80 mm (0,5 Amp) HK FAN marka fanlar var. Ancak bu dört pinli fanlar hakkında web de her hangi bir teknik bilgi yok. Alibaba da 6 yuan’a satılıyor. Brushless son derece kalitesiz fanlar. Artık fanları değiştirmek mümkün değil fan hatası veriyor. Standard PWM fan denedim fan hatası aldım. Cihazın firmware'ı belirli bir devirden aşağıya düştüğünde hata veriyor. Eski modellerde orijinal fanları Artic sıcaklık sensorlu fanlar ile değiştiriyordum (Sensoru bobinleri yakınına yerleştiriyordum. Bu şekil de hem 3kv lık hemde 2kv lik modellerde 3 seneden beri bir sorun yaşamadım)
    Yeni modellerde bu gürültü sorunu çözüleceğine daha da artmış.
    Yeni modellin eski modele göre birçok eksisi var:

-Yeni modelde artık modem ve network koruması yok.
    - 3kVA modelde bile fanlar 92 mm yerine artık 80 mm. Bundan dolayı ses artmış. Bu cihazın çalışma odası gibi yerlerde kullanmak mümkün değil. Ancak insan olmayan ortamlarda kullanılmalı.
    -LED gösterge bir müddet sonra kararıyor.
    -Kullanım kılavuzu eski modele göre yazılmış, bazı hatalar var.
    -UPS kasasında ayak yerleri olmasına rağmen UPS'e ayak bile takılmamış.
    -Artık fanları değiştirmek mümkün değil.

• Bugün bende aynı ürünün sesine 4 yıl ( balkonda, başka odada....vb) katlandıktan sonra bugün fanı değiştirdim ve dünya varmış dedim. Şimdi diyeceksiniz ki, koskoca tunçmatik hiçmi arge yapmadan, test etmeden bu ürünü satışa çıkarmış, Türkiyede bu kadar yaygın satış yapan bir şirket bu kadar öküz olabilir mi? Size şöyle bir cevap vereyim. Tunçmatiğin başka bir ürünün garanti kapsamında tamiri için 10 sene önce ümraniyede ( yanılmıyorsam ) ki merkezlerine gitmiştim ve iki katlı bir binada içinde sekreterler yemek pişirip yiyorlardı ve yemek kokusundan girilmiyordu. Çalışanlar( ofis çalışanları ) sattıkları, ekmek yedikleri bu ürün hakkında EN UFAK bir bilgiye sahip değillerdi. Zaten kabulde etmediler yaptıramamıştım. Yine bir cahillikle, Türkiyede başka alternatif olmadığı için mecburen bu newteck 1kva lık ürünlerini aldım. Bu sefer cihazın çalışması iyiydi ama böyle bir fan konurmu be eşekler. toyota 1.3 motor bir aracın sesi daha azdır. Mecburen burası Türkiye ne verirlerse ona şükür deyip, sömürülmeye razı oluyoruz. Ben imkanı olanlar için yurt dışı sitelerine bakmalarını, veya başka markalar büyük şehirlerde vardır, onlardan tercih etmelerini tavsiye ederim. Bu Tunçmatik tam bir bizim yerli zihniyet. Uzak durun derim.

• Bende tunçmatik şirketi sessiz fan takamayacak kadar aptal mı diyordum meğerse sessiz fan taktıktan sonra trafodan gelen çınlama sesini bastırmak için takmışlar. Her zaman gelmiyor ama bazen ince bir çınlama sesi duyuluyor. Bende bunu fandan zannedip 3.kez fan değiştirdim meğer köpeğin evladları her türlü hileyi yapıyorlar
  • Arkadaşlar. Benim başım da aynı UPS ile dertte. Bu berbat fan sesine âcilen bi çözüm bulmak zorundayım!

İşyerinden bi arkadaşım aklıma girdi, ve onun aklına uyup bu UPS'i aldım. Evin içinde gürültüden duramıyorum. Ben UPS'i aldıktan sonra o arkadaşım bana pişkin pişkin, kendi evindeki UPS'i garajda tuttuğunu söyledi...

UPS'in içindeki 2 tâne fanı, aşağıdaki linkteki fanla değiştirmeyi planlıyorum.
    https://www.ebay.com/itm/NOCTUA-NF-R8-redux-1200-80mm-Case-Fan-80x80x25mm-3-pin-1200rpm-Low-Noise/112609433475

Bu fanı da, aşağıdaki listedeki en sessiz fan olduğu için tercih ettim.
    https://www.quietpc.com/80mmfans

Aşağıdaki linklerde de, mevzuyu daha detaylı araştırmak isteyen arkadaşlar için gönderiyorum.
    http://www.formfactors.org/developer%5Cspecs%5Crev1_2_public.pdf
    http://www.formfactors.org/developer/specs/4_wire_pwm_spec.pdf

UPS'le alakalı yaptığım şu tesbitleri nn bilgi olarak vereyim:

1. UPS'in anakartında, fanlar için birer tâne 4 pinli konnektör var.
    2. Araştırdığım tüm süper sessiz fanlarda 3 pinli konnektör var.
    3. Yukarıdaki verdiğim 2 döküman linkinden üstteki okursanız, 3 pinli fanlarda olmayan o 4. pinin, fan'ın hızını kontrol etmek için anakarttan gelen PWM sinyaline ait olduğunu göreceksiniz.
    4. O olmayan 4. pin, fan tarafı için input sinyali. 3. pindeki sinyal (takometre sinyali) ise, anakart tarafı için input sinyali. 4. pin bağlanmazsa, anakart bağlanmadığını bilemeyecek.

Yalnız, aklımı kurcalayan şöyle bir şey var: UPS'in kontrol devresi, PWM sinyali değiştirerek, fanın hızını değiştirmeye çalışıp, fanın istediği hıza gelmediğini görüp, hatâ durumuna düşerek UPS'in çıkışlarını kapatabilir. Böyle bir şey olabilr mi? PWM sinyali ile hız kontrolü yapılamayan bir fan kullanıp, anakarttan gelen PWM sinyaline hiçbir yere bağlamasam, bir sorun yaşar mıyım? UPS, yaptığım bu kurnazlığı farkedip hatâ durumuna düşüp yükü beslemeyi kesebilir mi (iki fanı da sökünce hatâ durumuna düşüyor)? Bana, UPS bu kadar akıllıymış gibi gelmiyor. Lâkin, bu da bir ihtimal sonuçta. Dünyanın parasını verip, fan alıp, verdiğim paranın boşa gitmesini istemiyorum.

Bu mevzuda tecrübesi olan, daha önce denemiş olan birisi var mı?

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.