Şimdi Ara

uno rölanti sorunu (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
5
Favori
101.171
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • slm verdiğin bilgiler icin şimdiden teşekkürler.. evet sivaslıyım-- böyle bir külüp kurmanız ve bu değerleri paylaşmnız gercekden daktire şayendirrr.... allah razı olsun
  • Orijinalden alıntı: salim1

meraba
    öncelikle belirteyim benzinden lpg ye geçmek için gazı sonuna kadar basmak değil. gaz pedalına basınca 2500 devirde otomatik olarak lpg ye geçer.
    reset konusunda ise. kontak açıkken soketi takıp çıkarmamak lazım. başka bir kod hatasını sebebi olabiliyor. bu şuna benzer. bilgisayar çalışırken fişini çekmeye benzer. oysa reset dümesi vardır bilgisyarın. bizim arabalarda ise kontak açıkken soketi çıkarıp takmak elketronik kontrol ünitesinin akımını şok biçimde kesip açmaktır. bu hataya sebep olmakta.
    kontak kapalı iken soketi çıkardığımızda kontrol ünitesi içindeki bütün enerji kesilecektir, hatta statik enerji denen ölü elektrikte nötürlenecektir. istenmeyen şekilde açık yada kapalı kalan transitörler fabrika ayarlarına dönecektir. yeniden soketi taktığımızda araçtaki yeni duruma göre ünite kendini yeniden kuracaktır. bu üniteler binlerce kez kendini restleyecek şekilde yapılmıştır. yani hata kodunu silmek için bilgisayara bağlanması gerekmemektedir.
    yani kısaca tekrar belirteyim kontak kapalıyken soketi çek, bikaç dakika bekle yeniden tak. her koşulda kontak kapalı olsun.
    bu resetlemenin ardından düzeliyor ve bir süre sonra (bir kaç saat yada bir kaçgün) yeniden rölantide bozulma oluyorsa gaz kelebek boğazı (enjeksiyon kafasıyla birlikte) değişmesi gerekiyor. çünkü resetleme işleminden sonra eğer arıza, bozukluk yoksa normal koşullarda en az bir kaç ay kod hatası vermemesi lazım.
    saygılar

benimde aynı sorunum var 96 sx ie aracım var reset için kutup başlarını çek 15 dk sonra tak düzelir deniliyor ama ben bunu denedim arabaçalışmaz oldu. sizin tarifinizdeki resetleme için bosch marka cihası sağ tarafta halının altında buldum ama soketi nerede göremedim kablo var ama soketi göremedim. yardımcı olursanız sevinirim.

• Merhaba arkadaşlar, 1998 SXie Lpg li bir Uno aracım var birkaç ay önce motor yıkattım yıkayan arkadaş sağ olsun distribitor kapağını yerinden çıkartmış ve tevzii makarasını kırmış neyse zaten ucuz bir parça idi yerine yenisini aldım taktım ancak araç o günden bu yana düşük devirlerde örneğin 2 nic vites 1500-2000 yada 3 ncü vites 1500-2000 gibi birden gaz kesip geliyormuş gibi atma yapıyor baya da sallıyor genelde o kadar devir düşürmemeye özen gösteriyorum ancak trafikte her zaman mümkün olmuyor. Bu sorun ile ilgili söylenebilecek ne olabilir kendi kendime mudahale edebilirmiyim yoksa özellikle hangi problem ile ustaya gitmeliyim.
  • selam arkadaşlar bende uno sahibiyim 2000 mod. bende de rolanti sorunu var aracı ilk çalıştırıyorum normal rolanti ayarı 800 de sonra hareket halindeyken boşa aldığım zaman rolanti devri otomatikman 1800 lere çıkıyor o şekilde çalışıyor bir müddet gittinten sonra rolanti gene ilk haline dönüyor 800 devire sizce sorun ne olabilir. yardımlarınızı bekliyorum
  • motor manifolt üzerinde bulunan ısı müşürünü değiştirdim.salim1 abimizin dediği gibi 75 civarı,45 tl ye aldım.rolanti kendi kendine gaz verdiriyordu araca,önce rolanti ayarlayıcısı aldım bosh yani aracın orjinal parçasıymış olmadı,daha sonra bu müşür işi çözdü çok şükür.herkeze sağlıklı günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gokhankilicoglu -- 22 Nisan 2010; 17:16:44 >
  • salim1 hocam bilgilendirmelerin için çok çok teşekkür ederim.. benimde 98 model sxie unom var.. aynı sorun bende de var.. bende reset ekü için reset atmak istedim.. ama bahsettiğiniz soketi bulamadım.. bahsettiğiniz yerde ikili bir soket var.. bahsettiğniiz o mu yoksa.. tam olarak nasıl bişey tarif ederseniz çok sevinirim..
  • acele yardım.. slm arkadaşlar
    benim 96 model uno da kontak anahtarını ceviriyorum çalışır gibi yapıyor sonra duruyor. mars alıyor. 10-15 defa yapınca yada gaza basınca çalışıyor. ustalara götürdüm
    1. usta -- bujiler eskimiş yenisini aldık. sonra sibop ayarı yapılacak vede disribütor kapağı komple degişecek dedi.. 150 çivarı masraf cıkardı..

2. usta .. sadece sibop ayarı dedi 70-80 civarı masraf cıkardı..(zaten bujileri değiştirdim)

sizce sorun bunlardan olur mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahmut7767

acele yardım.. slm arkadaşlar
    benim 96 model uno da kontak anahtarını ceviriyorum çalışır gibi yapıyor sonra duruyor. mars alıyor. 10-15 defa yapınca yada gaza basınca çalışıyor. ustalara götürdüm
    1. usta -- bujiler eskimiş yenisini aldık. sonra sibop ayarı yapılacak vede disribütor kapağı komple degişecek dedi.. 150 çivarı masraf cıkardı..

2. usta .. sadece sibop ayarı dedi 70-80 civarı masraf cıkardı..(zaten bujileri değiştirdim)

sizce sorun bunlardan olur mu?

Ecuyu resetlemeyi dene.. bende de aynı sorun oldu.. kutup başını söküp 3 dk bekledim tekrar taktım.. sorun falan kalmadı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: salim1

meraba
    öncelikle belirteyim benzinden lpg ye geçmek için gazı sonuna kadar basmak değil. gaz pedalına basınca 2500 devirde otomatik olarak lpg ye geçer.
    reset konusunda ise. kontak açıkken soketi takıp çıkarmamak lazım. başka bir kod hatasını sebebi olabiliyor. bu şuna benzer. bilgisayar çalışırken fişini çekmeye benzer. oysa reset dümesi vardır bilgisyarın. bizim arabalarda ise kontak açıkken soketi çıkarıp takmak elketronik kontrol ünitesinin akımını şok biçimde kesip açmaktır. bu hataya sebep olmakta.
    kontak kapalı iken soketi çıkardığımızda kontrol ünitesi içindeki bütün enerji kesilecektir, hatta statik enerji denen ölü elektrikte nötürlenecektir. istenmeyen şekilde açık yada kapalı kalan transitörler fabrika ayarlarına dönecektir. yeniden soketi taktığımızda araçtaki yeni duruma göre ünite kendini yeniden kuracaktır. bu üniteler binlerce kez kendini restleyecek şekilde yapılmıştır. yani hata kodunu silmek için bilgisayara bağlanması gerekmemektedir.
    yani kısaca tekrar belirteyim kontak kapalıyken soketi çek, bikaç dakika bekle yeniden tak. her koşulda kontak kapalı olsun.
    bu resetlemenin ardından düzeliyor ve bir süre sonra (bir kaç saat yada bir kaçgün) yeniden rölantide bozulma oluyorsa gaz kelebek boğazı (enjeksiyon kafasıyla birlikte) değişmesi gerekiyor. çünkü resetleme işleminden sonra eğer arıza, bozukluk yoksa normal koşullarda en az bir kaç ay kod hatası vermemesi lazım.
    saygılar
    not: sivas'lımısın

belirtilenleri yaptım sorunum düzeldi. teşekkürler paylaşım için....

• arkadaşlar benim 98 sxie unomda da aynı sorun var. salim1 arkadaşın dediği gibi reset atınca sorun düzeliyor ve sürekli benzinde binersem hiçbir sorun çıkartmıyor. Ne zaman lpg'ye alsam birgün sonra tekrar rolanti sorunu başlıyor. Daha önce kendi kendine 4000-5000 devirlere çıkıyordu. Tüm gövdeyi temiz bir çıkma gövdeyle değiştirdik, ısı müşürünü değiştirdik. Kendi kendine gaz verme sorunu kayboldu fakat bu sefer rölanti sorunu ortaya çıktı. Motor ilk çalıştğında benzinle çalışıyor ama rölanti ayarlayamadığından dolayı stop ediyor. Dediğim gibi reset atıp sürekli benzinde binersem bir sorun yok.

Cevaplarınızı bekliyorum. Tüm paylaşımlar için teşekkürler.
  • Sayın ırrls rolanti ayarlacısını değiştirdinizmi ,eğer ısı müşürü ve rolt.ayarlayıcısı yeni değiştiyse ,benzinde bir sorun yok diyorsunuz ,lpg de 8,000 devirlerin çok çok altına inip stop mu ediyor yoksa ,rolanti bi yukarı bi aşağı mı yapıyor. eğer düşük seviyelerde ise ,lpg beninden rolantinin yükseltilmesi gerekir, iyi bir ustaya aynen böyle derseniz yardımcı olabilir. yada zaten kendisi anlar.
  • benim de 94 doğan slxim var rolantisi bir aşağı bir yukarı hiç sabit kalmıyor
    bazen dibe vurup stop edecekmiş gibi oluyor
    bazen de yolda debriyaja bastığım anda araba stop ediyor
    arabayı trafikte yavaşlatırken vites küçülterek durduruyorum stop edecek diye
    aynı işi benzinde de yapıyor bi de sabahları benzinde çalışmıyor ama gazda çalışıyor

sarj dinamosundan ses geliyor acaba bilya dağıttı da arabayı iyi besleyemiyor mu
    çünkü farları yaktığımda da rolanti düşüyor sizce neden olabilir
  • slm arkadaşlar benim uno sx i.e 96 aracım var araçta söyle bir sorun var bu arada aracım benzinli lpg yok yolda giderken araç kendi kendine gaz vermeye başlıyor inanılmaz bagırıyor sonra stop ediyor çalışmıyor belli bir müddet çalıştıgı zamanda benzin kokuyor sorun neden olabilir şimdiden tşk
  • slm benim uno sx i.e 96 aracım var benzinli sorunu şöyle araç yolda giderken kendi kendine gaz vermeye başlıyor devir saati yarıyı buluyor araba bagırıyor sonra belli süre sonra stop ediyor çalışmıyor 10 dk kadar ugraşıyorum çalıştırıyorum benzin kokutuyor sonra normal oluyor nerzaman yapmıyor ama arada bir yapıyor nerde yapacagıda belli olmuyor bana yardım edin bu konuda napmam gerekiyor
  • arkadaşlar ben şu salim arkadaşın dediği yeri bulamadım size resmini çektim yardımcı olabilirmisiniz ?

aracım 2000 model uno 70s

uno rölanti sorunu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seth87 -- 14 Temmuz 2011; 16:48:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: seth87

arkadaşlar ben şu salim arkadaşın dediği yeri bulamadım size resmini çektim yardımcı olabilirmisiniz ?

aracım 2000 model uno 70s

uno rölanti sorunu

70s diyosun dostum ecu yok ki bunlar da enjeksiyonlu modellerde var o
  • S.a Arkadaşlar 98 1.4 S Tipo Aldık 3 Gün Önce ARaba Karbüratörlü Benzindede Tüpdede 400-500 Devirde Çalısıyo Gaz Vermıyınce Stop Ediyo Sorun Nedir Sizce ? Bazende Marş Almıyo .
  • quote:

Orijinalden alıntı: mrt_dnz

arkadaşlar merhaba sizlere bi sorum olacak benim lpg li uno sx'im var.son zamanlarda benzinde rölantide sorunlar olmaya başladı gaza basıp bıraktıgında rölanti 500-600 lere kadar düşüyor daha sonra kendini topluyor ve olması gereken yere geliyor.bunu bazen yapıyor bazen yapmıyor.yapmaya başladımı bi süre yapıyor ama yapmadıgı zaman bu sorunu bi sürede normal çalışıyor.lpg de ise hiç bir sorun yok herşey tıkır tıkır çalışıyor.neden böyle yapar bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok memnun olurum.ayrıca benzin deposu havayla doluyor ara ara kapağını açıyorum havasını dışarı çıkartıyorum neden böyle olur hepsi mi böyle bende mi bi sorun var.bu durum bi sorun çıkartırmı ki.
    MERHABA ARKADAŞLAR;

93 MODEL UNO 60S'İM VAR ARAÇ 1 YILDIR BENDE ALDIĞIMDA ARAÇ BENZİNDE ÇALIŞMIYODU Bİ USTAYA GÖSTERDİM BENZİN OTOMATİĞİNİN ARIZALI OLDUĞUNU SÖYLEDİLER. OTOMATİĞİ DEĞİŞTİRDİM YİNE ARACIM ÇALIŞMADI DAHA SONRA BAŞKA Bİ USTAYA GÖSTEDİM USTANIN DEDİĞİ ŞU OLDU:

BENZİN OTOMATİĞİNE HAREKET VEREN Bİ ÇUBUK OLMASI GEREK ARACIMDA BU ÇUBUĞUN OLMADIĞINI SÖYLEDİ.

ARKADAŞLAR BİLDİĞİNİZ BİYERDE BU ÇUBUKTAN BULABİLİRMİYİM BEN ÇOK ARADIM BULAMADIM Bİ YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER.

• aracım 98 sx ie soğukken bennzinde ve lpgde stop edio ısınınca sorun yok ve frene bastıınde rölanti kendi kendine oynuuyor srn nedir acaba
  • Uno arkadaşın aynı sorunu bendede var ?????????
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.