Şimdi Ara

Üniversiteyi Dondurup Tekrar Hazırlanmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
1
Favori
34.409
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar ben mezunum ve maalesefki geçen sene olduğu gibi yine çok fazla çalışamadım dün geometri hocam ile konuşurken en kötü ortalama bir üniversiteye girersin girdiğin sene dondurup tekrar denersin yapamaz isen kaldığın yerden üniversitede devam edersin dedi bana mantıklı geldi bir de size sorayım dedim aranızda hiç öyle yapan var mı ya da yapmayı düşünen?

• Yapay Zekanın Yanıtı

Üniversiteyi Dondurup Tekrar Sınava Hazırlanmak

Üniversite eğitiminizi geçici olarak durdurmak ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) tekrar hazırlanmak isteyebilirsiniz. Bu işlem, "üniversiteyi dondurmak" veya "kayıt dondurmak" olarak bilinir.

Üniversite Kaydını Dondurmak

Üniversite kaydınızı dondurmak, geçici olarak eğitiminize ara vermenize olanak tanır. Bu süre zarfında üniversite ile ilişiğiniz devam eder ve kaydınızı kaldırdığınız dönem sonunda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Kayıt dondurma süresi genellikle bir veya iki yarıyıldır, ancak bazı üniversiteler daha uzun süreler için de kayıt dondurma izni verebilir.

Tekrar Sınava Girme

Üniversite kaydınızı dondurduktan sonra YKS'ye tekrar girebilirsiniz. Kayıt donduran öğrenciler, YKS'nin tüm oturumlarına girebilirler. Ancak, üniversite puanı hesaplanırken, kayıt dondurulan dönemdeki notlar dikkate alınmaz.

Okulu Dondurup Sınava Hazırlanmak İçin Hususlar

Üniversiteyi dondurup sınava hazırlanmayı düşünüyorsanız, aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmalısınız:

• Nedeninizi iyi belirleyin: Neden üniversiteyi dondurup sınava hazırlanmak istediğinizi düşünün. Hedefleriniz gerçekçi ve iyi tanımlanmış olmalıdır.
    • Maliyetleri göz önünde bulundurun: Kayıt dondurma ücreti ve ek eğitim masrafları gibi maliyetleri hesaplayın.
    • Zamanlama: Kayıt dondurma sürenizi ve sınava hazırlanmak için gereken süreyi dikkatlice planlayın.
    • Destek alın: Aileniz, arkadaşlarınız veya bir danışmandan destek alın. Sınava hazırlanma sürecinde desteğe ihtiyaç duyacaksınız.

Eğer üniversiteyi dondurup tekrar sınava hazırlanmayı düşünüyorsanız, üniversitenizin ilgili birimiyle iletişime geçmeli ve süreç hakkında detaylı bilgi almalısınız.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Puanin dusmuyor mu?
  • Ben üniyi bi sene okudum sonra dondurdum şimdide hazırlanıyorum,sorabilirsin bana
  • SCHİWERSKOPH kullanıcısına yanıt
    Hocam bahaneniz neydi ne diye dondurdunuz yani internette okuduğum kadarıyla sağlık durumu fakirlik gibi şeyler var.
  • Üniversite tercihi yapıp bir okul kazandığın takdirde ertesi sene puanın düşüyor. Diploma puanına göre verilen maks. 60 puanlık ek şey var ya. Onun yarısını alabiliyorsun.

Yani hocanın dediğini yaptığın takdirde 2 yıl zararlı çıkarsın büyük ihtimalle. Kırıkla ilk 5-10k yapmak pek kolay değil çünkü.

Okul kaydını yapıp 1 yıl okulda okuduktan sonra 1 yıllığında kaydını dondurup sınava o sene tekrar hazırlanma yoluna gidebilirsin. Ancak şunu da belirtmemde fayda var diye düşünüyorum, kayıt dondurma işlemleri kolay şeyler değil. Kendi okulum adına konuşursam okul, seni veya aileni ilgilendiren gerçekten önemli sağlık, maddiyat vs konuların söz konusu olduğunu kanıtlayacak belgeler sunmanızı istiyor. Onun için kayıt dondurma işlemi sanıldığı kadar kolay değil, ağızdan tek seferde çıkabilir ancak okulla 1 ay kadar sürekli görüşüp gerekli belgeleri teslim etmeniz gerekmekte.

Senin yerinde olsam kalan 1 ayımı olabildiğince iyi değerlendirmeye çalışırdım. Gelen sonuca göre de istediğim bölümü/okulu tutturamadıysam bir sene daha mezuna kalırdım. Diğer türlü üniversiteye yerleştiğinde kırıkla büyük ihtimalle hayallerine ulaşamayacağın için bir sene daha girmen gerekecek. O zaman da kazansan dahi 22 yaşında filan 1. sınıfa başlamış olacaksın. Sağlık sektörü dışındaki alanlarda yaş durumuna çok önem verildiği için geri planda kalabilirsin.

Edit: Arkadaşımın ebeveynleri boşanıyorlar diye 1 dönemliğine dondurmuştu okulunu. Onda bile okula haftalarca akademik kariyerine odaklanamayacağını ve bir dönemlik de olsa dinlenip kafasını toparlamaya ihtiyacı olduğunu belirten konuşmalar yapmıştı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ape1281 -- 8 Mayıs 2019; 19:21:17 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ape1281

Üniversite tercihi yapıp bir okul kazandığın takdirde ertesi sene puanın düşüyor. Diploma puanına göre verilen maks. 60 puanlık ek şey var ya. Onun yarısını alabiliyorsun.

Yani hocanın dediğini yaptığın takdirde 2 yıl zararlı çıkarsın büyük ihtimalle. Kırıkla ilk 5-10k yapmak pek kolay değil çünkü.

Okul kaydını yapıp 1 yıl okulda okuduktan sonra 1 yıllığında kaydını dondurup sınava o sene tekrar hazırlanma yoluna gidebilirsin. Ancak şunu da belirtmemde fayda var diye düşünüyorum, kayıt dondurma işlemleri kolay şeyler değil. Kendi okulum adına konuşursam okul, seni veya aileni ilgilendiren gerçekten önemli sağlık, maddiyat vs konuların söz konusu olduğunu kanıtlayacak belgeler sunmanızı istiyor. Onun için kayıt dondurma işlemi sanıldığı kadar kolay değil, ağızdan tek seferde çıkabilir ancak okulla 1 ay kadar sürekli görüşüp gerekli belgeleri teslim etmeniz gerekmekte.

Senin yerinde olsam kalan 1 ayımı olabildiğince iyi değerlendirmeye çalışırdım. Gelen sonuca göre de istediğim bölümü/okulu tutturamadıysam bir sene daha mezuna kalırdım. Diğer türlü üniversiteye yerleştiğinde kırıkla büyük ihtimalle hayallerine ulaşamayacağın için bir sene daha girmen gerekecek. O zaman da kazansan dahi 22 yaşında filan 1. sınıfa başlamış olacaksın. Sağlık sektörü dışındaki alanlarda yaş durumuna çok önem verildiği için geri planda kalabilirsin.

Edit: Arkadaşımın ebeveynleri boşanıyorlar diye 1 dönemliğine dondurmuştu okulunu. Onda bile okula haftalarca akademik kariyerine odaklanamayacağını ve bir dönemlik de olsa dinlenip kafasını toparlamaya ihtiyacı olduğunu belirten konuşmalar yapmıştı.
    Hocam eğer kayıt dondurma gibi bir işlem yaparsam hedefim zaten 5-10k değil dondursam bile 50-60k benim için yeterli bir sıralama ha bu sıralama için de diploma puanı o kadar etkiler mi bilmem zaten diploma puanım 73 kırık olmasa bile 50-200k bandında bana yarardan çok yine zararı oluyor maalesef :(

Ama evet dediğiniz gibi kayıt dondurma işleri zormuş o konuda ne gibi bir bahanem olabilir dondurmak istediğim zaman onu bilmiyorum.

İlk düşüncem tabiki son ayımı elimden geldiğince iyi değerlendirmek ama istediğim bölümün olma ihtimali %30-%40 bu netlere göre ve bu sene bile ailemi zor mezuna ikna ettim bir sene daha sanmıyorum mezuna bıraktıracaklarını en kötü ihtimal önlisans yazdırır yine de seneye mezuna bıraktırmazlar yani :(

• N3F3S kullanıcısına yanıt
    Zararı daha çok olacak işte diploma puanınızın. Oradan alacağınız puan yarı yarıya azalacak çünkü. Puango'dan baktım sizin için,

Diploma notuna 73 yazıp geçen sene bir bölüme yerleştim kısmını işaretledim.

TYT: 30-15-30-15 net yazdım.

AYT: 28-8-8-8 net yazdım.

Bu yazdığım netlere göre 2018'te hamda 35k gösteriyor. Yerleştirme sıralaması (okul puanı eklendikten sonra yani) 54k. Yani tercih yapıp yerleşip, sınava tekrar hazırlanmaya karar verdiğiniz takdirde 35k sıralama yapacağınız netlere 54k sıralama yapmış olacaksınız gibi düşünün.

Bence aileler çocuklarının isteklerini ve hayallerini öncelikli tutmalı. İstemediğin bir bölümü okumaya çalışıp, bir yandan da kendi kendine sınava hazırlanmaya çalışırsan yaşayacağın sıkıntı stresin haddi hesabı olmayacak çünkü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: N3F3S

Hocam bahaneniz neydi ne diye dondurdunuz yani internette okuduğum kadarıyla sağlık durumu fakirlik gibi şeyler var.
    Benimki aksiyon oldu biraz halihazırda zaten güzel bi ünideyim ama doktor olmak istediğimi fark ettim onun için bıraktım.
  • Bence de öyle olmalı ama işte real life hocam yapacak birşey yok :(

Dediğiniz gibi daha fazla zararı oluyormuş.

Zaten şu anda aklımda bi fikir olarak duruyor hele hayırlısı ile bir sınava gireyim istemediğim bir bölüme yerleşir isem o zaman ayrıntılı olarak düşünürüm şu anda ilk hedefim istediğim yeri tutturmak.
  • Hocam dondurmaya gerek yok okula gitmez olur biter bi engel teşkil etmiyo okula gitmemesi devamsızlıktan kalır sadece?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jessepinkmannn

Hocam dondurmaya gerek yok okula gitmez olur biter bi engel teşkil etmiyo okula gitmemesi devamsızlıktan kalır sadece?
    Ders seçimi yapmayıp gitmezse okulu pasife alır, askerlik durumu sıkıntı çıkarır.

Ders seçimi yapıp gitmezse de sene/dönem tekrarı yapar.

Bence okula zaten gitmeyecekse tercih yapıp sonrasında da okul kaydı yaptırmasının manası yok.
    Hayırlısı olsun bakalım.
  • Hocam bence burada yapılabilecek tek bir yol var.

Bu sene dil eğitimini en iyi veren üniversiteye girmeye bakın. Bölüm fark etmeksizin. İngilizceyi iyi bir düzeye taşıyın. O sene tyt-ayt çalışın fakat ingilizce önceliğiniz olsun. O sene ingilizce öğrendiginiz için bir seneniz boşa gitmemiş olacak. Ondan sonraki sene ise normal üniversite sınavına hazırlığınızı yapın. Böylelikle biraz kafanızı dinlemiş olursunuz, iyi bir üniversite yüzü görmüş olursunuz. 50 binden de daha iyi sıralamalara ulaşırsınız.
  • coreturk4 C kullanıcısına yanıt
    Hocam bu şekilde yapsam üniversiteye başlarken 20-21 yaşında olacağım o da geç değil mi ya?

Bence İngilizce öğrendiğim yıl sınava da hazırlansam bana daha mantıklı gibi geliyor 40-50k olmaz 60-70k olur.
    hocam bu sene oturup ders çalışmamışsınız belli. Bu sene de 150 civarında falan kalacaksınız ki seneye 60-70 olsa da olur diyorsunuz. Yani cidden çalışmamışsınız. Kişinin yaptıkları, yapacaklarının teminatı diyorlar ya az çok doğru. Siz bu sene çalışmayan bir tipken seneye 7-8 saat çalışan birisi olmanız zor. Olsanız da uzun süreli olmaz. Bu durumda ingilizceye mi vakit ayıracaksınız matematik fizik kimya biyolojiye mi? Eğer seneye bu işi bitirme fikriniz varsa ve şuan durumunuz 150-200 bin cıvarındaysa seneye istediğiniz yere çekmeniz için tamamen yks odaklanmanız gerekir. BU ikisini birlikte yürütemezsiniz. İkisine de ciddi vakit ayırmanız gerekiyor. İngilizceyi de artık üniversite 1.sınıfta falan çalışırsınız. derslerin yanında
  • ben yaptım yapmanın bi anlamı yokmuş şimdi 8ayt sorum çöpte
  • Okulu dondurmana gerek yok, ders kaydı yapma ve gitme. Hiçbir yaptırım hakları yok. Bu dondurmakla uğraşan arkadaşları gördükçe şaşırıyorum. Dondurmanın tek faydası şu, sen 5 senelik okulda okuyorsan sana 5 sene hak veriyor 6. seneye sarkarsa artık yıl öğrencisi oluyorsun ve harç ödüyorsun. Tek pasifize ettiği durum bu.
  • Bu bilgi yanlış, askerlik durumu asla ve asla sıkıntı çıkarmıyor. Tek sıkıntın “öğrenci akbili” tescil bozulmuyor.. Dondurma yahu, ne dondurmakla uğraşıp ağız kokularını çekeceksin öğrenci işlerinin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ribas0

Bu bilgi yanlış, askerlik durumu asla ve asla sıkıntı çıkarmıyor. Tek sıkıntın “öğrenci akbili” tescil bozulmuyor.. Dondurma yahu, ne dondurmakla uğraşıp ağız kokularını çekeceksin öğrenci işlerinin.
    Okul kaydını pasife aldırınca askerlikte işlem yapılıyor diye biliyorum. Forumdan Ali isimli bir arkadaş bu sene okul durumu pasife geçtikten sonra Askerlik Alma Şubesine gittiğini ve birkaç işlem yaptıklarını belirtmişti.

Okul dondurma kısmında ise askerlikle ilgili bir işlem gerekmiyor zaten.
  • Ben okul kaydımı dondurmadım, askerliğim 2023’e kadar tescilli. Ders kaydı yapmamak en doğal hakkın. Hiçbir sıkıntı oluşmadı. Okul kaydını dondurmayı gerektiren hiçbir şey yok. Eğer ki artık yıl öğrencisi olma riskini göz önüne alıyorsan.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.