Şimdi Ara

Üniversite sınavına tekrar girip, aynı bölümü farklı bi okulda okumaya devam etmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
1
Favori
4.978
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhaba arkadaşlar, halihazırda selçuk hukuk 2.sınıf öğrencisiyken, üniversite sınavına girip, aynı bölümü farklı üniversitelerden birinde -marmara, istanbul üniversitesi- okumak istediğim için yeniden tercih yapıcam.

ama tecrübeli arkadaşlara danışmam gereken birkaç husus var bu yöntemle ilgili olarak, ben bu üniversitelerden birini tercih yapıp kazandığım takdirde şuanki okulumda içerikleri, haftalık ders sayıları ve kredileri aynı yada bizimkinde daha fazla olan dersleri bu lys puanıyla kazanıp, kayıt yaptırdığım yeni okulda saydırabilir miyim ?

sayılarını, içeriklerini ve kredilerini incelediğim derslerden 1.sınıfta o okulda olup bizde olmayan 1 zorunlu ders 1 seçmeli ders var, 2.sınıftan ise yine onlarda olup bizde olmayan 1 zorunlu ders var.

1-)kaydımı yapıp, transkriptle dilekçemi verdiğimde 3.sınıftan devam edebilecek miyim bu okulda ?

2-)ders muafiyetleri konusunda yatay geçişle geçiş yapan kişilerden farklı bir uygulama görür müyüm ?

3-)ve son olarak kurul üyelerinin insiyatifine bağlı olarak 1.sınıftan başlatma ihtimalleri var mı?

özellikle birinci sınıftan başlatma ihtimalleri çok düşündürtüyor, bu konuda tecrübesi olup da bilgilendirmek isteyen varsa çok şahane olur.

not: geçmek istediğim okulun geçme notundan yüksek okulumdaki ortamalarım

2019 Edit: Arkadaşlar hamda 7200 eklide 10800 sıralama yaptım, aslında yetiyordu ama mühfün taşınma muhabbeti çıkınca iühf mühfün üzerinde kapadı ve giremedim :D Bana mühf geldi, ona da gitmek istemedim.

Ama benzer durumdaki arkadaşlara yol göstermesi açısından edindiğim bilgileri paylaşayım, ben yalnızca iühf ve mühf'ün sistemini araştırdım, her ikisinde de muafiyet ve intibak açısından benzer bir sistem vardı şöyle ki ;

Öncelikle yıl bazında okuldaki verilen derslerle kendi almış olduğunuz dersler içerik yönünden kıyaslanır %70 uyumlu olduğu takdirde bu sefer de, o dersin sizin okuldaki kredi, haftalık ders saati ya da akts yönünden ayniyetine bakılır şayet herhangi biri geçmek istediğiniz okulla kendi okulunuz arasında aynı ya da sizinki fazla olursa o dersten muaf olursunuz.

İkinci olarak intibak meselesi var, geçmek istediğiniz okulda sırasıyla birinci sınıfta almanız gereken derslerin toplam kredisinin %70 i oranındaki kredisine denk gelen kısmı muaf ettirebilirseniz bir üst sınıfa intibak ettirilirsiniz. Örnek vermek gerekirse

İühfte, birinci sınıfta 60 kredilik ders var %70 i 42 kredi yapıyor. Eğer 42 kredilik ders muafiyeti sağlayabilirseniz 2ye intibak ettirilirsiniz, aynı şekilde 2.sınıfa bakılıyor orda da alınması gereken derslerin %70inden muaf olabilirseniz üçüncü sınıfa intibak ettirilirsiniz.

Tabi burada kredi sınırı da var her okul maksimum 120 kredilik ders muafiyet hakkı tanıyordu daha fazlası için muafiyet olmadığından dolayı 4.sınıfta aynı usulle geçmek isterseniz 2 yılı saydırsanız bile üçü saydıramadığınız için okulunuz uzuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi practice -- 29 Mayıs 2019; 8:34:15 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Yatay geçişle(not ortalamasıyla yani) baska üniversiteye geçmek daha kolay olmazmıydı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: noktalı virgülün noktası

Yatay geçişle(not ortalamasıyla yani) baska üniversiteye geçmek daha kolay olmazmıydı.

gecen seneki not ortalamam düşüktü yanu olmazdi

• güncel

• geçiş yapmak istediğiniz okulun öğrenci işlerini arayıp daha detaylı bilgi alabilirsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nizam-ı Cihan

geçiş yapmak istediğiniz okulun öğrenci işlerini arayıp daha detaylı bilgi alabilirsiniz

öğrenci işlerini ve fakülte sekreterliğini arayıp sordum %70 uyuşursa kaldığınız yerden devam edersiniz dediler de tecrübeli birileriyle konuşursam daaha iyi olur. Geri dönüş yok çünkü kaydımı sildirip gidip kayıt olucam ve çıkacak karara göree ya 1den başlıcam ya 3ten devam edicem. ilk ihtimal çok koyar emin olmam lazım bundan

• practice kullanıcısına yanıt
    Hocam ne oldu bu durum? Aydınlatır mısın

• quote:

Orijinalden alıntı: haydada

Hocam ne oldu bu durum? Aydınlatır mısın
    Son durumu paylaştım, sühfte 4.sınıfım bu yıl mezun oluyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.