Şimdi Ara

Uluslararası İlişkiler Bölümü (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
316
Cevap
14
Favori
31.992
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
Konunun Etiketleri
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: hellmr59

Merhaba, ben Ankara uluslarda okuyorum 2. sınıfa geçtim fakat bölümü bırakmayı düşünüyorum. Gelecek için hiçbir faydası olmayacakmış gibi geliyor. Lisede sayısaldım ailem yüzünden bu bölüme gelmek zorunda kaldım. Bir mimarlık olsun diş hekimliği olsun çok daha cazip ve güzel geliyor. Okuldan birine bölümle ilgili bir şey sorunca hegemon uluslar kafasına girip sürekli övüyorlar o yüzden pek inandırıcı gelmiyor söyledikleri şeyler. Mesleki açıdan çok zorlanacakmışım gibi geliyor. Derslerin bir kısmı da hiç ilgimi çekmiyor. Bunun evimin okula çok uzak olmasından her gidiş gelişimde 4-5 saatimin boşa geçmesinin de etkisi var. İsteyerek gelmediğim bir yer için o kadar zahmete girince hiç ilgim alakam kalmıyordu çoğu ders yorgun oluyordum dinlemiyordum pek fazla ama bazı dersler tarihi öğrenmek veya önemli kavramları ve düşünceleri öğrenmek güzel geliyor fakat onlarda hocaların anlatımının etkisi çok büyüktü. Direkt bu sene bırakmamamın sebebi öyle anlatan iki hocaydı diyebilirim. Yine de böyle bir yerin bana ne katabileceğini hala bilmiyorum. Başka ünide okuyan birine sordum bu sefer de Ankara'yı övmeye başladı acayip imkanları var bırakma 1 yıl erasmus yap 1 yıl mevlana yap sonra bölüm biter zaten dedi ama bana ne katacağı hakkında bir şey yok. Uzun uzun makaleler yazmayı hiç sevmiyorum. Dönem ödevlerini yapmayı denedim fakat 2-3 sayfadan sonra devam edesim gelmedi. Dil olayına gelirsek ingilizcem iyi seviyede ve başka diller öğrenmeye yatkınım. Bunların dışında başka forumlarda falan bölümü gömüyorlar genelde okulda üst sınıflar da tam tersi yere göre sığdıramıyor bölümü. Sizin tavsiyeniz ne olurdu? Bana ne katabilir? Gelecekte yapacağım meslekler veya iş olanakları hakkında neler diyebilirsiniz? İş olanakları çok geniş diyorlar fakat bölümde aldığım eğitimden farklı işler olduğunu da söylüyorlar. Bu yaz kararımı vermem lazım. Bölümü tamamen bırakıp sıfırdan ygs-lys hazırlığı ya da devam edip bölüme çalışıp bölümle ilgili kitapları okuyacağım. Tavsiyeleriniz ve görüşlerinizi bekliyorum.

Keşke zamanında ilgi alanlarına yakın bir bölüm tercih etseymişsin. Senin için de bulunduğum durumun tek sebebi, sevmediğin, zorunda kaldığın bir tercih yapmış olman.
    Bölüme ilgisiz olduğunu düşünürsek, akademi seçeneğini eleyelim.
    Geriye iki seçenek kalıyor: kamu ve özel.

Neler yapabilirsin, sana ne katabilir sorusunun cevabı bu iki seçenek üzerinde verilir.

Kamu düşünürsen, herkes gibi KPSS sınavlarına 1-1.5 yıl kadar çalışırsın. Ortalama bir puanına yanına İngilizcen sayesinde yüksek bir YDS koyarsan güzel, üst seviye bir memurluk kapabilirsin. Bizim bölüm çıkışlılar genelde Dışişleri, YTB, TİKA gibi bölümle ilgili kurumlara yöneliyor. Ki bu kurumlarda genelde bizden alıyor. Mülakatlardan Ankara üni.'li olmanın avantajını kullanabilirsin. Memurluk deyince genelde burun kıvrılır ama bunlar gerek kurum gerek statü olarak farklı. Özet geçeyim, Ankara Uluslararası İlişkilerden mezun biri, KPSS mülakatlarında avantajlıdır. Dil biliyorsan, bunu YDS'ye yansıtırsan, standart bir KPSS çalışmasıyla önün açık. Hele bir de dile yatkınlığım var diyorsun. İkinci dil öğrendiğini varsayalım. Ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan insan, birden fazla dil bilenler. Devlet seni havada kapar, bir Ankaralı ve çift dilli olarak.

Tavsiyem, sen zaten bölümü sevmiyorsun. O sebeple, yüksek lisans düşünmezsin. Bölümün kitaplarına dalıp gitme. Okulu bitirebilecek seviyede çalış yeter. Daha sonrada kamuya yönel. Mülkiye çıkışlılar genelde bunu yapar. Ha ben özel de düşünürüm dersen,

Özel sektörde, İİBF'lilerin girdiği her yere giriyorsun. Şirketlerin mühendislik gerektirmeyen tüm sosyal birimlerine. Pazarlama, satış, insan kaynakları, operasyon vs. yerleşebilirsin. Dilin ve kişisel kabiliyetin varsa yükselebilirsin.
    Daha önceden bu konuda seçenekleri belirtmiştim. Bu yüzden kısa geçiyorum.

Ve yine daha önceden belirttiğim gibi, bizim bölüm özel sektöre yönelik açılmış bir bölüm değil aslında. Amaç, devlete dışişleri personeli yetiştirmek ve üniversitelerin ilgili bölümlerini akademik personel olarak beslemek.

Senin kendine bu noktada sorman gereken sorular şunlar; ben kamuda çalışabilirim miyim, 1 yıl kadar KPSS'ye ve 3 ay kadar YDS'ye hazırlanabilir miyim, ikinci dil öğrenebilir miyim?
    Kamuda çalışabilir miyim sorusunu cevaplandırmadan evvel bakanlığı, ytb ve tika yı bir incele derim. Zaten Ankara'dasın dibindeler.
    KPSS ve YDS neyin nesi ona da bir internetten detaylı bak.

Bu sorulardan en az ikisine yanıtın evet ise, bölümde kal. Değilse, yine bi' konuşalım.

• Ui konusunda bolca yardım ediyorsun önce tebrik ederim seni dostum ve sana danışmam gerektiğini düşündüğüm bir sorum var. Kırklareli Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler 1. sınıfım ortalama 3.30 civarı gelecek yatay geçiş yapmayı düşünüyorum. İstanbul'u çok istiyorum fakat %30 civarı ihtimal çok çok düşük. Sence nereye geçmem gelişimim ve benim için en uygun olanı olacaktır. Sana danışmak istedim çünkü görüşüne önem veriyorum. Teşekkür ederim şimdiden.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cr!M!N4L

Ui konusunda bolca yardım ediyorsun önce tebrik ederim seni dostum ve sana danışmam gerektiğini düşündüğüm bir sorum var. Kırklareli Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler 1. sınıfım ortalama 3.30 civarı gelecek yatay geçiş yapmayı düşünüyorum. İstanbul'u çok istiyorum fakat %30 civarı ihtimal çok çok düşük. Sence nereye geçmem gelişimim ve benim için en uygun olanı olacaktır. Sana danışmak istedim çünkü görüşüne önem veriyorum. Teşekkür ederim şimdiden.

Okulların taban puanlarını bilmiyorum. Başlık altında yaptığım tüm değerlendirmeleri, daha önce ifade ettiğim gibi, puanlardan bağımsız bir şekilde; akademik personel, imkanlar ve okulların imajları doğrultusunda yapıyorum.

En başından beri sıklıkla vurguladığım tavsiyem, bu bölümün her şeyden evvel büyükşehirde okunması. Ülkede büyükşehir sayısı arttı ama ben idari olarak büyük şehirleri kastetmiyorum. :)

İstanbul, Ankara, İzmir. Başlıca seçilebilecek üç şehir.
    Bursa Uludağ, Antalya Akdeniz. Yukarıdaki üç şehrin dışında bu bölümün okunabileceği orta seviye okullardır.

Kişisel gelişim için üç büyük şehirden birinde olmak çok önemli. Antalya ya da Bursa'ya gideceksen de kişisel gelişim için ekstra efor sarfetmek gerekir ki, aradaki farkı kapayasın.

Bu üç şehirdeki üniversiteleri tek tek değerlendirmek isterdim. Daha önceden dediğim gibi LYS sınavlarınız bitmeden konuyu güncelleyip bu değerlendirmeleri yapacağım. Ancak şuan için buna müsait değilim.
    Haftaya bu şahsi değerlendirmelerimi de edinmiş olursun.
    Umarım şimdilik yeterli olmuştur.

• ekmek arası sakız kullanıcısına yanıt
    Cevap için çok teşekkür ederim. İyice bir düşüneyim, yazdığınız kurumları araştırayım ondan sonra yine yazarım konuşuruz. Dil olarak ikinci dile başlayacağım bu yaz. İspanyolca düşünüyorum. Rusça öğrenmek de işine yarar demişlerdi belki ona yönelirim. Sizin önereceğiniz başka dil var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ekmek arası sakız

quote:

Orijinalden alıntı: hellmr59

Merhaba, ben Ankara uluslarda okuyorum 2. sınıfa geçtim fakat bölümü bırakmayı düşünüyorum. Gelecek için hiçbir faydası olmayacakmış gibi geliyor. Lisede sayısaldım ailem yüzünden bu bölüme gelmek zorunda kaldım. Bir mimarlık olsun diş hekimliği olsun çok daha cazip ve güzel geliyor. Okuldan birine bölümle ilgili bir şey sorunca hegemon uluslar kafasına girip sürekli övüyorlar o yüzden pek inandırıcı gelmiyor söyledikleri şeyler. Mesleki açıdan çok zorlanacakmışım gibi geliyor. Derslerin bir kısmı da hiç ilgimi çekmiyor. Bunun evimin okula çok uzak olmasından her gidiş gelişimde 4-5 saatimin boşa geçmesinin de etkisi var. İsteyerek gelmediğim bir yer için o kadar zahmete girince hiç ilgim alakam kalmıyordu çoğu ders yorgun oluyordum dinlemiyordum pek fazla ama bazı dersler tarihi öğrenmek veya önemli kavramları ve düşünceleri öğrenmek güzel geliyor fakat onlarda hocaların anlatımının etkisi çok büyüktü. Direkt bu sene bırakmamamın sebebi öyle anlatan iki hocaydı diyebilirim. Yine de böyle bir yerin bana ne katabileceğini hala bilmiyorum. Başka ünide okuyan birine sordum bu sefer de Ankara'yı övmeye başladı acayip imkanları var bırakma 1 yıl erasmus yap 1 yıl mevlana yap sonra bölüm biter zaten dedi ama bana ne katacağı hakkında bir şey yok. Uzun uzun makaleler yazmayı hiç sevmiyorum. Dönem ödevlerini yapmayı denedim fakat 2-3 sayfadan sonra devam edesim gelmedi. Dil olayına gelirsek ingilizcem iyi seviyede ve başka diller öğrenmeye yatkınım. Bunların dışında başka forumlarda falan bölümü gömüyorlar genelde okulda üst sınıflar da tam tersi yere göre sığdıramıyor bölümü. Sizin tavsiyeniz ne olurdu? Bana ne katabilir? Gelecekte yapacağım meslekler veya iş olanakları hakkında neler diyebilirsiniz? İş olanakları çok geniş diyorlar fakat bölümde aldığım eğitimden farklı işler olduğunu da söylüyorlar. Bu yaz kararımı vermem lazım. Bölümü tamamen bırakıp sıfırdan ygs-lys hazırlığı ya da devam edip bölüme çalışıp bölümle ilgili kitapları okuyacağım. Tavsiyeleriniz ve görüşlerinizi bekliyorum.

Keşke zamanında ilgi alanlarına yakın bir bölüm tercih etseymişsin. Senin için de bulunduğum durumun tek sebebi, sevmediğin, zorunda kaldığın bir tercih yapmış olman.
    Bölüme ilgisiz olduğunu düşünürsek, akademi seçeneğini eleyelim.
    Geriye iki seçenek kalıyor: kamu ve özel.

Neler yapabilirsin, sana ne katabilir sorusunun cevabı bu iki seçenek üzerinde verilir.

Kamu düşünürsen, herkes gibi KPSS sınavlarına 1-1.5 yıl kadar çalışırsın. Ortalama bir puanına yanına İngilizcen sayesinde yüksek bir YDS koyarsan güzel, üst seviye bir memurluk kapabilirsin. Bizim bölüm çıkışlılar genelde Dışişleri, YTB, TİKA gibi bölümle ilgili kurumlara yöneliyor. Ki bu kurumlarda genelde bizden alıyor. Mülakatlardan Ankara üni.'li olmanın avantajını kullanabilirsin. Memurluk deyince genelde burun kıvrılır ama bunlar gerek kurum gerek statü olarak farklı. Özet geçeyim, Ankara Uluslararası İlişkilerden mezun biri, KPSS mülakatlarında avantajlıdır. Dil biliyorsan, bunu YDS'ye yansıtırsan, standart bir KPSS çalışmasıyla önün açık. Hele bir de dile yatkınlığım var diyorsun. İkinci dil öğrendiğini varsayalım. Ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan insan, birden fazla dil bilenler. Devlet seni havada kapar, bir Ankaralı ve çift dilli olarak.

Tavsiyem, sen zaten bölümü sevmiyorsun. O sebeple, yüksek lisans düşünmezsin. Bölümün kitaplarına dalıp gitme. Okulu bitirebilecek seviyede çalış yeter. Daha sonrada kamuya yönel. Mülkiye çıkışlılar genelde bunu yapar. Ha ben özel de düşünürüm dersen,

Özel sektörde, İİBF'lilerin girdiği her yere giriyorsun. Şirketlerin mühendislik gerektirmeyen tüm sosyal birimlerine. Pazarlama, satış, insan kaynakları, operasyon vs. yerleşebilirsin. Dilin ve kişisel kabiliyetin varsa yükselebilirsin.
    Daha önceden bu konuda seçenekleri belirtmiştim. Bu yüzden kısa geçiyorum.

Ve yine daha önceden belirttiğim gibi, bizim bölüm özel sektöre yönelik açılmış bir bölüm değil aslında. Amaç, devlete dışişleri personeli yetiştirmek ve üniversitelerin ilgili bölümlerini akademik personel olarak beslemek.

Senin kendine bu noktada sorman gereken sorular şunlar; ben kamuda çalışabilirim miyim, 1 yıl kadar KPSS'ye ve 3 ay kadar YDS'ye hazırlanabilir miyim, ikinci dil öğrenebilir miyim?
    Kamuda çalışabilir miyim sorusunu cevaplandırmadan evvel bakanlığı, ytb ve tika yı bir incele derim. Zaten Ankara'dasın dibindeler.
    KPSS ve YDS neyin nesi ona da bir internetten detaylı bak.

Bu sorulardan en az ikisine yanıtın evet ise, bölümde kal. Değilse, yine bi' konuşalım.

Hocam kamuda torpilin yoksa gözünün yaşına bakmıyorlar 1 sene çalışıp hele de dışişlernde bir kadroya giremezsin mülkiye falan kalmadı artık gözünün yaşına bakmıyorlarmış torpilin olmazsa mülkiye devri geçti..

• Ki memurlar net adlı forumda sayısız iibf mezunu var uluslararası mezunları bin pişman nice mülkiyeli işsiz biraz vakit geçirirseniz orada durumun vehameti ortaya çıkıyor

• Not ortalamani yuksek tutsaydin hukuğa gecis yapabilir miydin?

• İspanyolca çok daha faydalı olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: noktalı virgülün noktası

Not ortalamani yuksek tutsaydin hukuğa gecis yapabilir miydin?

hayır
  • Jack-White kullanıcısına yanıt
    Sınavın nasïl gecti.Kazanabilir misin ege'yi

• quote:

Orijinalden alıntı: noktalı virgülün noktası

Sınavın nasïl gecti.Kazanabilir misin ege'yi

Kazanabilirim hocam.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam oncelikle boyle bir konu actigin icin tesekkur ederim .

1-Hocam belki ucu ucuna ege(io) gelir ama eger gelmezse nereyi tercih etmemi onerirsiniz.

2-Izmir katip celebi icin ne dersiniz okunabilir mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mteymur1907 -- 19 Haziran 2017; 3:35:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mteymur1907

Hocam oncelikle boyle bir konu actigin icin tesekkur ederim .

1-Hocam belki ucu ucuna ege(io) gelir ama eger gelmezse nereyi tercih etmemi onerirsiniz.

2-Izmir katip celebi icin ne dersiniz okunabilir mi ?

katip çelebiyi geç.
    ege i.o gelmezse uludağ ile antalyayı dene.
  • merhabalar öncelikle böyle bir konu açtığınız için teşekkür ediyorum.

Benim dil bilgisi seviyem a1 düzeyinde ve önceki mesajları okuduğum zaman ege Üniversitesinin hazırlık bölümünün iyi olmadığını söylediniz. fakat erasmusla en çok öğrenci gönderen okulun da ege olduğunu söylediniz. Erasmus benim dil öğrenimim için büyük rol oynar çıkarsa ve buna ihtiyacım var. fakat hazırlık senesnin benim dil öğrenimime faydası çok olur mu bilmiyorum. puanım büyük ihtimalle gazi ve egeye tutuyor. hangisini tercih etmeliyim sizce. Erasmus için risk almaya değer mi egeyi seçmek.

teşekkür ederim

Teşekkür ederim hocam.

• Hocam aklımda 2 üniversite var gazi ve ankara sosyal bilimler üniversitesi sence hangisi gelecek açısından iyi yada hangi universitelere yonelebilirim bunlar gelmezse nereleri yazmami önerirsin sıralamam 50k - 100k arası gelecek ?

• @crawlx77

Sadece erasmus avantajı sebebiyle Ege tercih edilmez. Benim tavsiyem Gazi olacaktır.

@adanalı1905

ASBÜ'nün kadrosu oldukça dar. Gazi varken tercihin Gazi olsun. Üniversite taban puan ve sıralamaları tam bilmiyorum. Bunun için bilgilerimi tazeleyip yakında konuyu güncelleyeceğim. Şimdilik Gazi gelmezse, şuraya git demem zor olur.

• Sıkça Sorulan Sorular kısmını başlığa ekledim.
    Yakın zamanda en çok sorulan konuyu, üniversite değerlendirmelerini içeren bir bölümü de başlığa ekleyeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ekmek arası sakız -- 22 Haziran 2017; 3:34:17 >
  • Yıldız Teknik ü. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü hakkında ne düşünüyorsunuz?
    sosyal imkanların güzel ve yeterli seviyede olması gerekiyor demiştiniz bu çoğunlukla olay ve kavga çıkan gazi üniversitende mümkün olacak mıdır ki

• 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.