Şimdi Ara

Uluslararası İlişkiler Bölümü (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
317
Cevap
14
Favori
31.974
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
Konunun Etiketleri
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hocam, merhaba kusura bakmayın rahatsız ediyorumda ankara dil tarih fakültesinde tarih okumayı açıktanda anadolu üniversitesi uluslararası ilişkiler okumayı ve kendimi sürekli geliştirmeyi planlıyorum. Sizce etkili olurmu yoksa boşamı okumuş olurum
  • quote:

Orijinalden alıntı: militalya

hocam, merhaba kusura bakmayın rahatsız ediyorumda ankara dil tarih fakültesinde tarih okumayı açıktanda anadolu üniversitesi uluslararası ilişkiler okumayı ve kendimi sürekli geliştirmeyi planlıyorum. Sizce etkili olurmu yoksa boşamı okumuş olurum

açıktan uluslararası ilişkiler okumanın bir faydası olacağını düşünmüyorum. Açıköğretimin şöyle bir faydası olur, örgünde işletme okuyorsundur; özel sektörde işini kolaylaştırsın diye maliye, iktisat vb. ilişkili bölümleri de açıktan okumak istersin, o zaman faydalı olur.
    Ancak uluslararası ilişkiler açıktan okunacak bölüm değil. tavsiye etmem, kendi fikrim.
  • turkıyede pek onemı olmayan bır meslek ıyı bır yere geleceksen ya ıyı ıngılızcen olacak veya ıyı bır okuldan mezun olacaktın eger bunların ıkısıde sende yoksa sen soguk bır su ıc ve caycı ılanlarına bas vurabılırsın
  • Öncelikle merhaba, her cevabınızı sıkılmadan okudum ve bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Şuan lise 4 dil öğrencisiyim ve hali hazırda İngilizce alt yapım var. Pratikle bunda gelişebileceğimi düşünüyorum. İş imkanı rahatlığından dolayı İngilizce öğretmenliği istiyordum ki bölüme olan ilgimden dolayı IR isteği patlak verdi. Fakat puanlarım en fazla Uludağ ikinci öğretime gidebilecek seviyede ve Trakya üniversitesini düşünüyorum, öncelikle üniversite hakkında değerlendirme yapabilir mısınız? Ek olarak bölüme ilgiliyim ve İngilizce alt yapım var. Fakat ek olarak yeni bir dil öğreneceğimi sanmıyorum. Sertifika konusunda hevesliyim. Gelecekteki iş imkanı benim için önemli bir faktör, maddi durumumdan dolayı. Sizce İngilizce öğretmenliği mi yoksa IR mi tercih etmeliyim?

Not olarak; 1 Sene bekleyip tekrar hazırlanma lüksüm yok maalesef.
    İkinci not; Bölüm derslerini etkiler mi bilmiyorum ama, sözelim ne kadar kuvvetliyse matematiğim o kadar çöp. Ygs matematik 2 net geldi, o durumdayım. 2. Sorumu değerlendirmenizde yardımı olur diye belirtmek istedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kaspias -- 18 Nisan 2017; 22:24:36 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Kaspias

Öncelikle merhaba, her cevabınızı sıkılmadan okudum ve bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Şuan lise 4 dil öğrencisiyim ve hali hazırda İngilizce alt yapım var. Pratikle bunda gelişebileceğimi düşünüyorum. İş imkanı rahatlığından dolayı İngilizce öğretmenliği istiyordum ki bölüme olan ilgimden dolayı IR isteği patlak verdi. Fakat puanlarım en fazla Uludağ ikinci öğretime gidebilecek seviyede ve Trakya üniversitesini düşünüyorum, öncelikle üniversite hakkında değerlendirme yapabilir mısınız? Ek olarak bölüme ilgiliyim ve İngilizce alt yapım var. Fakat ek olarak yeni bir dil öğreneceğimi sanmıyorum. Sertifika konusunda hevesliyim. Gelecekteki iş imkanı benim için önemli bir faktör, maddi durumumdan dolayı. Sizce İngilizce öğretmenliği mi yoksa IR mi tercih etmeliyim?

Not olarak; 1 Sene bekleyip tekrar hazırlanma lüksüm yok maalesef.
    İkinci not; Bölüm derslerini etkiler mi bilmiyorum ama, sözelim ne kadar kuvvetliyse matematiğim o kadar çöp. Ygs matematik 2 net geldi, o durumdayım. 2. Sorumu değerlendirmenizde yardımı olur diye belirtmek istedim.

Trakya Üni.'de Uİ okuyacağınıza İngilizce Öğrt. okuyun daha iyi. Fakat Uludağ Üni.'de Uİ olursa, tercihiniz bu yönde olsun. Örgün/İkinci öğretim farketmez. Aralarındaki tek fark ikinci öğretimin dersleri akşam saatlerinde oluyor. Ki bu yaşantıya göre değişir ama bazen daha avantajlı olabiliyor.

Dil sıkıntınız olmayacağı için bölümde ve mezuniyet sonrasında da avantaj sağlarsınız. Neden yeni bir dil öğrenemeyeceğinizi anlamadım. Ben olsam bu yönde çabalardım.

Her halükarda, Uludağ ve üstü üni.lerde Uİ okumanın İngilizce Öğrt. 'ten daha avantajlı olduğunu düşünüyorum.

Matematik çok da gerekli değil zaten. Belki ilk yıl iktisat derslerinde zorluk çekersin; ama o da atlatılır.

• Cevabınız için teşekkürler, peki Uludağ altında u.i okunabilecek üniversite var mıdır ? Tavsiye edebileceğiniz var mı?

Yeni bir dil eğer üniversitede görürsem üstüne düşerim, fakat kendi çabalarımla sıfırdan başlayacağımı sanmıyorum, hevesim yok diyebilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kaspias

Cevabınız için teşekkürler, peki Uludağ altında u.i okunabilecek üniversite var mıdır ? Tavsiye edebileceğiniz var mı?

Yeni bir dil eğer üniversitede görürsem üstüne düşerim, fakat kendi çabalarımla sıfırdan başlayacağımı sanmıyorum, hevesim yok diyebilirim.

Sık sık üni.leri başlık altında kıyasladım. Tabi bu kıyaslar güncellenmeye mecbur. Zira ben taban puanlarından ziyade akademik kadrolara bakıyorum.
    Uludağ Uİ 'gidilebilecekler listemin' sonlarında.
  • uluslar kesinlikle tvsiye etmediğim bir bölüm gs boün bilkent koç odtü olmadıkça hatta bu üniler dışında İİBF OKUMAK PİŞMANLIKTIR
    not: hacettepe iibfyi bırakıcam bu sene
  • 3. sınıfta bölümü bıraktım, pişman değilim. Bölüm kötü demiyorum, yalnızca kendinizi iyice tanıyıp severek yapacaksanız gidin. Bir okul okuyayım düşüncesiyle değil.
  • Merhaba dostum bolu universitesi ve uludag universitelerini nasil buluyorsun ikisi icinde yorumlarini alabilir miyim ?

• quote:

Orijinalden alıntı: SesKes001

Merhaba dostum bolu universitesi ve uludag universitelerini nasil buluyorsun ikisi icinde yorumlarini alabilir miyim ?

Bolu üniversitesi zaman kaybı olur. Uludağ üniversitesini hemen yukarıda yorumlamıştım; 'gidilebilecekler listemin' sonlarında.
    İkisi arasında tercihin Uludağ olsun.
  • hacettepede siyaset bilimi ve kamy yönetimini bırakmayı düşünüyorum nedir yorumun işsizlik potansiyeli çok fazla iibfnin hukuk için hazırlanmalı mıyım sence veya mülkiye uluslara da geçebilirim ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lawnate

hacettepede siyaset bilimi ve kamy yönetimini bırakmayı düşünüyorum nedir yorumun işsizlik potansiyeli çok fazla iibfnin hukuk için hazırlanmalı mıyım sence veya mülkiye uluslara da geçebilirim ?

tavsiyem bırakmaman yönünde. genel olarak iibf'de işsizliğin yüksek olmasının iki sebebi var: İlki hemen hemen her üniversitede bu fakültenin bulunması sebebiyle mezun sayısı çok; ikincisi işletme, iktisat, maliye gibi alan sınırları esnek olan bölümlere sahip olması. Ki bu sebeple bölüm mezunlarının mesleklerini daha çok mühendislik mezunları kapıyor.

okuduğun üniversite sıradan bir yer değil. Türkiye standartlarının üstünde. Ki bu mezun olurken önemli bir etken.
    siyaset bilimi, kamu yönetimi, ui gibi bölümler öncesinde de yorumladığım üzere, kendini geliştirmeye dayalı. Sen kendini, birey olarak geliştirmeyeceksen, bu süreç bana göre değil diyorsan; kendine göre olmayan başka bir bölümü, sırf birileri gidiyor diye popüler diye seçip geçiş yapabilirsin. Hukuk benim gözümde -bazı üni.ler istisna- budur. TM'de en yüksek puana sahip diye oraya yığılanların çoğunu mezuniyetten sonra bir meslek bekliyor olsa da, mutlu bir hayat beklemiyor. Yer yer pişmanlık ve istemediğiniz, sevmediğiniz bir iş bekliyor.

Son yıl KPSS kasar, devlet memuru olurum diyorsan maliye belki olabilir. Ama boş okur boş mezun olursun.
    Uİ propagandası yapmayacağım, keyfin bilir.
    Tercih senin.
    Önünde bu denli seçenek varsa, kararsızsın demektir. Bir kararsıza verebileceğin en iyi tavsiye, önce tam olarak ne istediğini kavra. 'Mezun olduktan sonra yapacağım işi ömrümün geri kalanında yapmaya hazır mıyım ya da bu bölümün sunduğu imkanlar beni tatmin edecek mi?' sorularını kendine sor.

• LYS sınavlarınız bitmeden bu konuyu tekrardan güncelleyerek sıkça sorulan sorular kısmını hazırlayacağım.
    Hatta üniversite üniversite değerlendirme yapmayı da düşünüyorum. Elbette, bilgim dahilinde olanları değerlendireceğim.

Önümüzdeki tercih döneminde aday arkadaşları daha verimli bir başlık bekliyor olacak.
    Sınavlarınızda başarılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ekmek arası sakız

quote:

Orijinalden alıntı: Lawnate

hacettepede siyaset bilimi ve kamy yönetimini bırakmayı düşünüyorum nedir yorumun işsizlik potansiyeli çok fazla iibfnin hukuk için hazırlanmalı mıyım sence veya mülkiye uluslara da geçebilirim ?

tavsiyem bırakmaman yönünde. genel olarak iibf'de işsizliğin yüksek olmasının iki sebebi var: İlki hemen hemen her üniversitede bu fakültenin bulunması sebebiyle mezun sayısı çok; ikincisi işletme, iktisat, maliye gibi alan sınırları esnek olan bölümlere sahip olması. Ki bu sebeple bölüm mezunlarının mesleklerini daha çok mühendislik mezunları kapıyor.

okuduğun üniversite sıradan bir yer değil. Türkiye standartlarının üstünde. Ki bu mezun olurken önemli bir etken.
    siyaset bilimi, kamu yönetimi, ui gibi bölümler öncesinde de yorumladığım üzere, kendini geliştirmeye dayalı. Sen kendini, birey olarak geliştirmeyeceksen, bu süreç bana göre değil diyorsan; kendine göre olmayan başka bir bölümü, sırf birileri gidiyor diye popüler diye seçip geçiş yapabilirsin. Hukuk benim gözümde -bazı üni.ler istisna- budur. TM'de en yüksek puana sahip diye oraya yığılanların çoğunu mezuniyetten sonra bir meslek bekliyor olsa da, mutlu bir hayat beklemiyor. Yer yer pişmanlık ve istemediğiniz, sevmediğiniz bir iş bekliyor.

Son yıl KPSS kasar, devlet memuru olurum diyorsan maliye belki olabilir. Ama boş okur boş mezun olursun.
    Uİ propagandası yapmayacağım, keyfin bilir.
    Tercih senin.
    Önünde bu denli seçenek varsa, kararsızsın demektir. Bir kararsıza verebileceğin en iyi tavsiye, önce tam olarak ne istediğini kavra. 'Mezun olduktan sonra yapacağım işi ömrümün geri kalanında yapmaya hazır mıyım ya da bu bölümün sunduğu imkanlar beni tatmin edecek mi?' sorularını kendine sor.

devlet memurluğu dışında pek bir şans yok ki önümüzde ama hocam hukuk okusak tüm iibfnin imkanlarının yanında avukatlık hakimlik savcılık vcar önümüzde dersler falan harika zaten ama kpssde maliye iktisat çözeceğimi bilmek koyuyor memurlar net gibi sitelerde bırakmam yönünde tavsiyeler alıyorum özelde desen sbky nin olanağı olmadğı maaşların düşüklüğü söyleniyore çok kararsızım idealimdeki mesleğin savcılık olduğunu düşünüyorum şu an ama bilemiyorum mülkiyenin kafamda olmasının sebebi ismi çok ağır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Justinian -- 1 Mayıs 2017; 1:3:54 >

• yurtdışında bu bölümü okumak hakkında ne diyorsun? türkiyedeki üst sıraya oynayan üniversitelerden farklı olarak ne gibi artıları olur? dil dışında tabiki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Acun_Ilıcalı -- 27 Mayıs 2017; 13:41:6 >
  • Hocam merhaba,ben de bu bolumu istiyorum. Marmara gitmeyi dusunuyordum ama puanim yetmeyecek sanirim bu yuzden ege dusunuyorum. İlgiliyim bu konulara yazdiklarini okudum baska yazilar da okudum. Bolum hakkinda genel olarak bilgiye sahibim. Hani nerede calisir vs. Ama aklimda hala bi korku var simdi gidersem issiz mi kalirim diye. Ankara veya marmara gelse bu kadar dusunmem ama egeyi kotuluyorlar baya. Biraz da kendimden korkuyorum acikcasi,simdi gidicem uni hayati vs dersleri salicam issiz kalicam ortada diye. İngilizcem lisenin ustune az biraz katmistim onun disinda bu yaz gelistirmeyi dusunuyorum. Uni vakti de 2. Bir dil koymayi dusunuyorum,bu bolumde pek vakit kalir mi bu ise? Bir de ben merakliyim bu konulara,kitap makale vs okurum da iste korku var bir sene beklesem mi acaba?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Acun_Ilıcalı

yurtdışında bu bölümü okumak hakkında ne diyorsun? türkiyedeki üst sıraya oynayan üniversitelerden farklı olarak ne gibi artıları olur? dil dışında tabiki

Yurtdışı derken neresi olduğu da önemli. Erasmus programına giden gelenlerden biliyorum Doğu Avrupa ülkeleri fos. TR'deki orta sınıf üni.ler daha iyi buradakilerden.
    Ha dil öğrenirsin, iyi de öğrenirsin. Yurtdışının tamamında öyle bir artı var.
    Bir de dışarıda, tıpkı burada olduğu gibi, yabancı öğrenciye hocaların ayrı bir ilgisi olabiliyor. Sizi yetiştirme derdindeler. Dolayısıyla, şayet, biraz çabalarsanız yurtdışındaki anlı şanlı hocalardan referans kaparsınız. O referansta Türkiye'de pek çok yerde işinize yarayabilir. Aynı şey burası için de geçerli. Yurtdışından alınan akademisyen referansı artıdır.

Bunun dışında, yurtdışındaki ekol bizden çok daha farklı olacağından bölümün konularına farklı açılardan yaklaşabilme şansınız olabilir.
    Kişisel gelişim, kültürel etkileşim vs. bunları saymıyor bile.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jack-White

Hocam merhaba,ben de bu bolumu istiyorum. Marmara gitmeyi dusunuyordum ama puanim yetmeyecek sanirim bu yuzden ege dusunuyorum. İlgiliyim bu konulara yazdiklarini okudum baska yazilar da okudum. Bolum hakkinda genel olarak bilgiye sahibim. Hani nerede calisir vs. Ama aklimda hala bi korku var simdi gidersem issiz mi kalirim diye. Ankara veya marmara gelse bu kadar dusunmem ama egeyi kotuluyorlar baya. Biraz da kendimden korkuyorum acikcasi,simdi gidicem uni hayati vs dersleri salicam issiz kalicam ortada diye. İngilizcem lisenin ustune az biraz katmistim onun disinda bu yaz gelistirmeyi dusunuyorum. Uni vakti de 2. Bir dil koymayi dusunuyorum,bu bolumde pek vakit kalir mi bu ise? Bir de ben merakliyim bu konulara,kitap makale vs okurum da iste korku var bir sene beklesem mi acaba?

Marmara ile Ege arasında pek bir fark yok. Dolayısıyla, puanım yetmiyor diye üzülme.
    Konunun başından beri söylediğim şey, kendini yeterince geliştirirsin bölümün imkanları ve sundukları belli; işsiz kalmazsın.
    Marmara = Ege ama Ankara dersen işler değişir.
    Ege'nin eksik yönleri var, yetersiz tarafları var. Ancak eleştiriler çoğu zaman abartılıyor. Ki geneli yüzeysel eleştiri, yapıcı değil.
    Bu bölümü okurken 2. dil geliştirmeye yeterince vakit bulursun.
    Meraklıysan tam senlik bölüm.
    Ancak garantisi olmamasına rağmen, bir yıl bekleyip bu bölümü Ankara'da okumaya çalışmak bence gereksiz.
    Evet, Ankara kesinlikle bizim bölümün okunması için en uygun yer. Üniversiteleri daha iyi. Ancak ben olsaydım, beklemez tercihimi yapardım.
    Ege'yi tercih ettiğini varsayarak söylüyorum, Ankara ile arandaki farkı 2. yabancı dil ile pekala kapatırsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: ekmek arası sakız

quote:

Orijinalden alıntı: Jack-White

Hocam merhaba,ben de bu bolumu istiyorum. Marmara gitmeyi dusunuyordum ama puanim yetmeyecek sanirim bu yuzden ege dusunuyorum. İlgiliyim bu konulara yazdiklarini okudum baska yazilar da okudum. Bolum hakkinda genel olarak bilgiye sahibim. Hani nerede calisir vs. Ama aklimda hala bi korku var simdi gidersem issiz mi kalirim diye. Ankara veya marmara gelse bu kadar dusunmem ama egeyi kotuluyorlar baya. Biraz da kendimden korkuyorum acikcasi,simdi gidicem uni hayati vs dersleri salicam issiz kalicam ortada diye. İngilizcem lisenin ustune az biraz katmistim onun disinda bu yaz gelistirmeyi dusunuyorum. Uni vakti de 2. Bir dil koymayi dusunuyorum,bu bolumde pek vakit kalir mi bu ise? Bir de ben merakliyim bu konulara,kitap makale vs okurum da iste korku var bir sene beklesem mi acaba?

Marmara ile Ege arasında pek bir fark yok. Dolayısıyla, puanım yetmiyor diye üzülme.
    Konunun başından beri söylediğim şey, kendini yeterince geliştirirsin bölümün imkanları ve sundukları belli; işsiz kalmazsın.
    Marmara = Ege ama Ankara dersen işler değişir.
    Ege'nin eksik yönleri var, yetersiz tarafları var. Ancak eleştiriler çoğu zaman abartılıyor. Ki geneli yüzeysel eleştiri, yapıcı değil.
    Bu bölümü okurken 2. dil geliştirmeye yeterince vakit bulursun.
    Meraklıysan tam senlik bölüm.
    Ancak garantisi olmamasına rağmen, bir yıl bekleyip bu bölümü Ankara'da okumaya çalışmak bence gereksiz.
    Evet, Ankara kesinlikle bizim bölümün okunması için en uygun yer. Üniversiteleri daha iyi. Ancak ben olsaydım, beklemez tercihimi yapardım.
    Ege'yi tercih ettiğini varsayarak söylüyorum, Ankara ile arandaki farkı 2. yabancı dil ile pekala kapatırsın.

peki okuldaki derslere çalışmak, ayrıyetten kendime bir şeyler katmaya çalışmak, konferanslara seminerlere katılmak, ikinci bir dil kasmak derken sosyal hayata vakit kalıyor mu? yani izmir'e gidiyorum, sosyal yaşantım da olsun isterim.

bir de, yurtdışında yaşamak gibi bi isteğim var. bu üniversitede ne kadar mümkündür? erasmus fırsatları var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jack-White -- 3 Haziran 2017; 1:31:43 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.