Şimdi Ara

Ülkenin ekonomik durumu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
808
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yine bir başlık altında fikirlerimizi tabi ki saygı, sevgi çercevesinde paylaşalım.

Konumuz "Ülkenin ekonomik durumu" 34 yaşında mühendis bir arkadaşım ailesiyle yaşıyor.Sizce doğru mu ?

Malum parti öncesi ülke ekonomisi ile Malum parti sonrası ülkenin ekonomisini tartışmaya davet ediyorum.

Şahsi görüşüm malum parti globalleşen dünyanın getirileri üzerinden en azından kendi yandaşlarına çok başarılı ekonomi yönetimi algısını kafalarına kazıdı.

Market alışverişimiz gün gün tutmaz oldu, teknoloji fiyatları aldı kafasını gitti, araba fiyatları, ev fiyatları sürekli güncelleniyor.

20 sene önce orta gelirli aileler, tazminatlarıyla en azından ev alabiliyorlar idi.Hatta annemiz babamız, eşimiz dostumuz arkadaşımız komşumuz kime bakarsanız bakın, evleri ortalama 20 seneliktir, hepsi de benim söylediğim ya söylediğime yakın tarz ile alınmıştır.

• Afedersin bok gibi. Ülkenin ekonomik durumu 

Imza; 35 yasinda saygili sevgili muhendis.

• Leipold kullanıcısına yanıt

Arkadaşım mecburiyetten yaşıyor, ayrı bir eve çıksa mühendis adama yaraşır bir sitede otursa hic birikim yapamayacak.Birikim yapsanız bile birşeye yatırım yapmanız gerekiyor.Mesela, gecen gün dolar %12 arttı.Kenarda parası olan %12 fakirleşti.

Freni patlamış kamyon gibi gidiyoruz.

Malum parti yandaşları refahları bozulmaya başlayınca, emin olun bizlerden çok daha fazla tepki gösterecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: showshow

Arkadaşım mecburiyetten yaşıyor, ayrı bir eve çıksa mühendis adama yaraşır bir sitede otursa hic birikim yapamayacak.Birikim yapsanız bile birşeye yatırım yapmanız gerekiyor.Mesela, gecen gün dolar %12 arttı.Kenarda parası olan %12 fakirleşti.

Freni patlamış kamyon gibi gidiyoruz.

Malum parti yandaşları refahları bozulmaya başlayınca, emin olun bizlerden çok daha fazla tepki gösterecek.

%1.2 dir o, %12 olsa duramazsin...

Cozum basit, yurt disinda dovizle calismak. Birikimini TL'de tutmamak. Icinde oturmayacaksan ev almamak.Ülkenin ekonomik durumu 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leipold -- 10 Ağustos 2021; 12:12:26 >

%12 arttığı zamanlar da oldu. Çözüm basit öncelikle ekonominin bu halde olmasından sorumlu kişileri göndermek.

Acil toparlanma, kemer sıkma gibi politikalara başlamak.

Ben tutmuyorum suan çeşitli yatırım araçlarında param var TL de hiç param yok.

Konuyu akıl istemek için açmadım hep beraber tartışalım diye açtım😁Benim önceki konularıma bakarsanız, kripto dünyasından olduğumu anlarsınız.TL de durmak bana kötü hissettiriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi showshow -- 10 Ağustos 2021; 12:15:40 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Yaş 30 a dayandı param olsa aile evinden kendi evime hemen çıkarım, babamın borçları da ben ödüyorum, kardeşimin kurs parası..... napalim bakamayacağı hâlde fazla çocuk yapan ana-babam utansın olan benim gençliğime oldu

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • semihoviç S kullanıcısına yanıt

Bende benzer bi durumdayım, biz çok fazla kardeşte değiliz ama, babamın borçları için arabamı sattım, üstüne annem hastalandı tedavi masraflarını karşıladım.Karşıladım derken kredi, borç vs.

olan hep bana oldu şimdi evleniyorum, herşeyi eşim ile beraber yapmaya çalışıyoruz.Destek sınırlı.Hayat gerçekten şuan çok zor...Allah hepimize yardımcı olsun.(Ben bu zor günlerimde yardımcı olduğunu da bizzat yaşadım o yuzden hepimize olsun herdaim darda olana hızır olsun)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi showshow -- 10 Ağustos 2021; 12:40:57 >
  • showshow kullanıcısına yanıt
    Ben cocuk istemiyorum hatta evlilikten bile soğudum ve babamla anneme fazla çocuk yaptıkları için de çok ama çok kızıyorum 18 ay sonra borç bitecek ve ben kendi hayatıma kendi evimde devam etmek istiyorum

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • showshow kullanıcısına yanıt

Yazdiklarim yanlis anlasilmasin. Ne ozel hayatimda tanidiklarima akil veririm, ne akil vermek haddime duser. Hele hele burada hic yapmam. Sadece kendimden orneklendirdim. 2012'den beri yurt disinda calisiyorum. Allah kismet ederse de en az 10 daha yil yurt disinda calismaya devam etmek istiyorum. Turkiye'de hicbir kosulda huzurun yok. Ekonomik olarak aldigin maas enflasyonun karsisinda erimeye mahkum.

Konu ile ilgili diyecegim tek sey, ekonominin resetlenmesi gerekiyor. 2001 krizine tanik olmus, yakinlari borc-alacak dengesizligi yuzunden sucsuz yere iflas etmis birisi olarak tum ictenligimle diyorum ki ekonomi dibe vurmadan duzelmez. Kriz cigirtkanligi degil yaptigim. Bu isin dogasi boyle. Yeni ve saglikli bir ekonomiyi eskisini temeline kadar yikmadan insaa edemezsin.

Bunun icin oncelikle ekonominin resetlenmesi gerek. Ardindan ozgurlesmesi gerek. Batanlarin batmasi, batik kredilerin artik batik kredi olarak kesinlesmesi gerek.

Ardindan bankacilik sektorunun ozgurlesmesi gerek. En basinda Merkez Bankasi'nin. Ardindan bankalar uzerindeki siyasi baskilarin bir an once kalkmasi gerek.

Bunlara paralel Adalet sisteminin islemesi gerek ki bu en onemlisi. Ortada adalet yoksa guvende yoktur. Mevcut adalet sisteminde kimsenin hakki-hukuku-alacagi-mali-mulku guvende degil.

Kisacasi komple bir temizlik sart. Ülkenin ekonomik durumu 

Ülkenin ekonomik durumu

Kaliteli yorumumuza baştan aşağıya katılıyorum.Önce ki yazdığınızı yanlış anladım sanırım.Bende yurt dışında çalışma fırsatlarından yararlanmak isterdim ama malum bazen insanların çevresi örnek alabilecek akıl verebilecek kişi sayısı eksikliğini fazlasıyla hissettim.Bazı şeyleri uyandığımda da geç olmuştu.

Merkez bankası istikrarlı olmalı, akıl dışı politikalardan vazgeçmeli.

Hukuk devletine geri dönmeliyiz.

Devlete güven yoksa yatırım da yok malesef ki.

Yatırım yoksa da cari açık verirsen de bi yere kadar taşırsın sonrası böyle kriz.Taşıma su isle olmuyor bu işler..

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.